Chcesz złożyć wypowiedzenie z pracy. Niby to proste, nie? Otóż nie zawsze. Jeden błąd w Twoim piśmie – i zamiast spokojnego odejścia możesz mieć nieprzyjemną rozmowę z szefem albo dyscyplinarkę, a nawet problemy w sądzie. Wypowiedzenie umowy o pracę to technicznie proste pismo, dosłownie jedno zdanie, ale kilku elementów musisz dopilnować.
Pokażę Ci zaraz, jak napisać wypowiedzenie umowy o pracę krok po kroku – tak, żeby było zgodne z prawem i nie zostawiło pracodawcy pola manewru i żadnych wątpliwości, ale jest kilka spraw, o których koniecznie musisz wiedzieć w związku z tym. Poświęć te 10 minut, a wszystko będziesz wiedzieć raz na zawsze.
Po pierwsze – wypowiedzenie to taki tryb rozwiązania umowy o pracę, w którym umowa nie rozwiązuje się od razu. To nie jest tak, że dziś składasz wypowiedzenie i od jutra nie pracujesz. Przestrzegamy przed tym, bo wielu pracowników myli wypowiedzenie umowy o pracę z rozwiązaniem za porozumieniem, wielu składa wypowiedzenie i przestaje przychodzić do pracy i naraża się tym samym na dyscyplinarkę z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy.
Tak, dobrze słyszysz – źle napisane wypowiedzenie może się zakończyć nawet dyscyplinarką. Wyobraź sobie – piszesz do pracodawcy pismo w stylu:
„Niniejszym wypowiadam umowę o pracę za porozumieniem stron z dniem dzisiejszym”.
I od jutra przestajesz przychodzić do pracy. I teraz zastanów się – jak pracodawca ma to pismo traktować? Jako wypowiedzenie, czy jako propozycję rozwiązania za porozumieniem stron? To ważne, bo o ile pracodawca nie może nie przyjąć Twojego wypowiedzenia umowy o pracę, po prostu musi je przyjąć, tak na rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron nie musi się już zgadzać.
A jeśli wręczysz pracodawcy takie pismo i przestaniesz przychodzić do pracy, to pracodawca poczeka parę dni, uzna, że Twoja nieobecność jest nieobecnością nieusprawiedliwioną i po prostu wyśle Ci na adres domowy dyscyplinarkę. A chyba lepiej nie mieć dyscyplinarki w świadectwie pracy, prawda?
Czym się różni wypowiedzenie umowy o pracę od rozwiązania za porozumieniem stron
Wypowiedzenie umowy o pracę i rozwiązanie umowy za porozumieniem stron to dwa zupełnie różne tryby zakończenia umowy. Wypowiedzenie to jednostronne oświadczenie woli – Twojej albo pracodawcy, bo oczywiście pracodawca również może wypowiedzieć Ci umowę o pracę. Tylko w pewnych przypadkach musi wypowiedzenie uzasadnić, wskazać przyczynę. Ty nie musisz nic uzasadniać, po prostu piszesz wypowiedzenie.
Tylko niech to będzie wypowiedzenie. To znaczy oświadczenie, z którego jasno wynika, że chcesz wypowiedzieć umowę. To ma znaczenie, bo jak wspomnieliśmy, na rozwiązanie umowy za porozumieniem pracodawca musi się zgodzić.
Jeśli piszesz do pracodawcy prośbę o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron i pracodawca nie reaguje, to nie oznacza to, że wyraził zgodę. Tej zgody nie ma. Jeśli wręczasz pracodawcy wypowiedzenie umowy o pracę i on nie reaguje, to wypowiedzenie zostało doręczone i swój bieg rozpoczyna okres wypowiedzenia.
I tu kolejna ważna rzecz. Skoro wypowiedzenie, to umowa rozwiąże się z upływem okresu wypowiedzenia, a nie od razu. I co ciekawe, o ile najdłuższy okres wypowiedzenia wynosi zgodnie z kodeksem pracy 3 miesiące, tak może się zdarzyć, że po wręczeniu pracodawcy wypowiedzenia będziesz mieć obowiązek pracować jeszcze 4 miesiące.
Liczenie okresów wypowiedzenia umowy o pracę
A wszystko to wynika ze specyfiki liczenia okresów wypowiedzenia. Zaraz o nich powiemy, bo one są nie mniej ważne niż sama treść wypowiedzenia. Natomiast samo wypowiedzenie, jeśli składa je pracownik, może wyglądać tak:
„Niniejszym wypowiadam umowę o pracę, zawartą w dniu xx.xx.xxxx”. Plus Twoje imię i nazwisko i podpis.
I tyle. W zasadzie dosłownie tyle wystarczy. Nie musisz się już zastanawiać, jak wypełnić wypowiedzenie umowy o pracę. Jeszcze oczywiście musi być data pisma, żeby nie było wątpliwości, kiedy zostało sporządzone czy doręczone pracodawcy. A nawet wystarczyłoby, gdybyś napisała czy napisał:
„Niniejszym wypowiadam umowę o pracę”.
Plus data i podpis. Takie krótkie oświadczenie pracownika jest wystarczające. Pracownik nie musi przejmować się żadnym wskazywaniem przyczyny wypowiedzenia, wskazywaniem dat, trwających umów itd. Po prostu z oświadczenia pracownika musi jasno wynikać, czego on chce.
Jeśli pracodawca wręcza pracownikowi wypowiedzenie, musi w nim być pouczenie o możliwości odwołania się do sądu pracy. Jeśli dodatkowo wypowiedzenie umowy o pracę pochodzące od pracodawcy dotyczy umowy na czas określony czy nieokreślony, pracodawca musi w nim wskazać konkretną, obiektywną i uzasadnioną przyczynę.
Pracownik nie musi tego robić. Pracownik nie jest podmiotem profesjonalnym, on się nie musi znać na przepisach prawa pracy, nie musi wskazywać żadnej podstawy prawnej wypowiedzenia. Jedyne, co jest wymagane, to aby z oświadczenia pracownika jasno wynikało, czego on chce.
Czyli z tego oświadczenia musi jasno wynikać, że pracownik wypowiada umowę, a nie proponuje rozwiązanie za porozumieniem czy rozwiązuje bez wypowiedzenia, bo pracodawca w sposób ciężki naruszył podstawowe obowiązki pracownika, np. zaniża mu wynagrodzenie bezpodstawnie. Pisaliśmy o tym niedawno – tu link: Jak odejść z pracy z dnia na dzień jeśli pracodawca narusza moje prawa.
Pamiętaj – jako pracownik możesz napisać wypowiedzenie dosłownie jednozdaniowe – byle jasno wynikało, czego chcesz, czyli że wypowiadasz umowę o pracę. I dla formalności jedna rzecz:
Załóżmy, że pracujesz w firmie X od 1 lutego 2024 na czas określony. Umowa się kończy 31 stycznia 2025. Od 1 lutego 2025 zawieracie nową umowę. Z dniem 16 sierpnia chcesz ją wypowiedzieć. Którą umowę wypowiadasz? Tą trwającą od 1 lutego 2025, bo ta wcześniejsza rozwiązała się sama z upływem czasu, na jaki była zawarta.
A dla Ciebie to ma znaczenie, bo ma to wpływ na długość okresu wypowiedzenia. Jeśli twoja umowa to okres próbny, to okresy wypowiedzenia są wskazane w art. 34 kodeksu pracy i wynoszą:
- 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni;
- 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie;
- 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.
Jeśli natomiast pracujesz na umowie o pracę na czas określony, w tym zastępstwa czy nieokreślony, to okresy wypowiedzenia zależą od stażu u pracodawcy i wynoszą:
- 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
- 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;
- 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
I bardzo ważna dla Ciebie rzecz – do okresu zatrudnienia wlicza się wszystkie zakończone poprzednio umowy u tego pracodawcy, nawet jeśli między nimi była przerwa.
Czyli wracając do naszego przykładu – pracujesz u tego pracodawcy od 1 lutego 2024, wypowiadasz umowę zawartą 1 lutego 2025, ale do okresu wypowiedzenia liczy się też ten poprzedni rok, czyli obowiązuje Cię już miesięczny okres wypowiedzenia.
A miesięczne okresy wypowiedzenia kończą się nie miesiąc od dnia wręczenia wypowiedzenia, ale na koniec miesiąca następnego po wręczeniu wypowiedzenia.
Czyli jeśli wręczasz pracodawcy wypowiedzenie w dniu 16 sierpnia i obowiązuje Cię ze względu na staż miesięczny okres wypowiedzenia, to umowa rozwiąże się 30 września.
A teraz wyobraź sobie, że ze względu na staż obowiązuje Cię trzymiesięczny okres wypowiedzenia, bo łącznie pracujesz u tego pracodawcy już co najmniej 3 lata. Wręczasz wypowiedzenie 1 czerwca. Umowa rozwiązuje się 30 września – na koniec miesiąca. Czyli liczymy 3 miesiące do 1 września i jeszcze do końca miesiąca. Trzymiesięczne wypowiedzenie, a 4 miesiące pracy. Pamiętaj o tym.
Jak dostarczyć wypowiedzenie umowy o pracę
A jak dostarczyć wypowiedzenie umowy o pracę? W dowolny sposób. Najlepiej na piśmie, bo co prawda kodeks pracy nie przewiduje sankcji nieważności ustnego wypowiedzenia, ale dla celów dowodowych lepiej, aby było ono na piśmie, skoro sama umowa została zawarta na piśmie.
Wypowiedzenie możesz wręczyć pracodawcy, kadrowej, przełożonemu, w dziale HR – to już zależy od Twojego zakładu pracy. Możesz je wręczyć osobiście, wysłać poleconym, kurierem – doręczyć w dowolny sposób.
I co ważne, przepisy prawa pracy w żaden sposób Cię nie ograniczają. Chodzi o to, że jeśli jesteś np. pracownicą w ciąży – pracodawca nie może wypowiedzieć Ci umowy o pracę, ale Ty pracodawcy możesz swobodnie (pisaliśmy: Czy można zwolnić pracownicę w ciąży).
Jesteś na zwolnieniu lekarskim, urlopie wypoczynkowym, macierzyńskim, rodzicielskim, wychowawczym – pracodawca nie może wypowiedzieć Ci umowy, ale Ty pracodawcy możesz (pisaliśmy: Czy można zwolnić pracownika na chorobowym)
Brakuje Ci mniej niż 4 lata do emerytury – pracodawca nie może wypowiedzieć Ci co do zasady umowy o pracę, ale Ty możesz swobodnie (pisaliśmy – Zwolnienie pracownika w wieku ochronnym).
Pracodawca nie może odmówić przyjęcia twojego wypowiedzenia. Pamiętaj. Nawet jeśli odmawia, to odmowa jest bezprzedmiotowa, nie wywołuje żadnego skutku – Twoje wypowiedzenie zostało pracodawcy wręczone.
I jeszcze jedna praktyczna rzecz. Składasz wypowiedzenie umowy o pracę, biegnie okres wypowiedzenia. Nagle znajdujesz inną pracę, gdzie chcą Cię zatrudnić od razu. Czy da się przerwać okres wypowiedzenia? Nie, ale da się go skrócić.
Tyle, że pracodawca musi wyrazić zgodę. Zawiera się wówczas porozumienie o skróceniu okresu wypowiedzenia i wskazuje w nim, kiedy umowa się rozwiąże. Czyli np. 10 czerwca wręczasz pracodawcy wypowiedzenie z miesięcznym okresem wypowiedzenia, umowa ma się rozwiązać z upływem okresu wypowiedzenia 31 lipca, ale z początkiem lipca znajdujesz nową pracę.
No więc jeśli pracodawca się zgodzi, piszecie porozumienie o skróceniu okresu wypowiedzenia do np. 3 lipca. I umowa rozwiązuje się z tym dniem, ale nadal za wypowiedzeniem.
Oczywiście można też w okresie już trwającego wypowiedzenia rozwiązać umowę za porozumieniem stron. W tym trybie można rozwiązać umowę w każdym czasie, nawet po dokonaniu wypowiedzenia.
Jeśli wręczasz wypowiedzenie, musisz mieć na względzie ten okres wypowiedzenia. Umowa nie rozwiązuje się od razu, ale z upływem okresu wypowiedzenia. Jeśli przestaniesz przychodzić do pracy, pracodawca może uznać, że porzucasz pracę, w ewidencji czasu pracy wpisać Ci nieobecność nieusprawiedliwioną i wysłać dyscyplinarkę. I będzie miał rację.
Aha – i oczywiście pamiętaj, aby wypowiedzenie podpisać. Brak podpisu to częsty błąd w wypowiedzeniu umowy o pracę.
Wpadnij na naszą stronę firmową i zobacz nasze Kursy online dla kadrowych