Kadry w praktyce
  • Główna
  • Szkolenia kadrowo-płacowe
  • O blogu
  • Kontakt
No Result
View All Result
Kadry w praktyce
No Result
View All Result
Home Zlecenie i dzieło

Wypowiedzenie umowy zlecenia

in Zlecenie i dzieło
0
1
44
VIEWS
SharePodziel się na TT

Umowa zlecenia jest jedną z najczęściej zawieranych umów. Powszechnie funkcjonuje ona jako umowa cywilnoprawna nie tylko w obrocie gospodarczym między przedsiębiorcami, ale również jako jeden ze sposobów nawiązania relacji, przypominających niejako stosunek pracy, w którym nie ma jednak mowy o umowie o pracę (o ile umowa zlecenia nie została zawarta w miejsce umowy o pracę), a wzajemne prawa i obowiązki stron oraz kwestie takie, jak wypowiedzenie umowy zlecenia, regulowane są treścią samej umowy zlecenia, jak również Kodeksu cywilnego. Umowa zlecenia z kadrowego punktu widzenia jest jedną z bardzo wygodnych form nawiązania współpracy (i to nie tylko, jak się powszechnie uważa, dla zleceniodawcy, ale również w wielu przypadkach dla zleceniobiorcy), o ile jednak sporządzona została z zachowaniem „równowagi stron” i nie w celu obejścia przepisów Kodeksu pracy.

Umowa zlecenia w miejsce umowy o pracę

Oczywiście należy zdawać sobie sprawę z faktu, iż nierzadko umowa zlecenia traktowana jest jako „zło konieczne”, co niestety stosunkowo powszechnie znajduje swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości, bowiem w niepokojąco dużej ilości przypadków umowy zlecenia zastępują niestety umowy o pracę – ich zapisy i okoliczności realizacji tych umów spełniają wszelkie przesłanki do uznania, iż de facto doszło między podmiotami do zawarcia umowy o pracę, ale ze względu na chęć obejścia przepisów Kodeksu pracy (chociażby ze względu na przywileje typu urlop wypoczynkowy, opieka nad dzieckiem, nadgodziny itp.) zawarta została umowa zlecenia.

Takie działanie w sposób oczywisty narusza przepis art. 22 Kodeksu pracy, który – oględnie mówiąc – stwierdza, iż nie jest dopuszczalne zawarcie umowy zlecenia w sytuacji, gdy winna zostać zawarta umowa o pracę, a samo nazwanie zawartej umowy umową zlecenia nie wystarcza do uznania, iż do zawarcia tego typu umowy doszło. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy umowa zlecenia została zawarta prawidłowo, nie można jej zarzucić podobieństwa do umowy o pracę, a jednak jedna ze stron nie jest już zainteresowania dalszą realizacją obowiązków, wynikających z tej umowy? W takim wypadku jedną z opcji jest wypowiedzenie umowy zlecenia.

Wypowiedzenie umowy zlecenia

Kwestia wypowiedzenia umowy zlecenia uregulowana została w przepisach kodeksu cywilnego, w szczególności w treści art. 746 powołanej ustawy. Stosownie do treści powołanego przepisu dający zlecenie (zleceniodawca) może je wypowiedzieć w każdym czasie, musi jednak zwrócić zleceniobiorcy wszelkie wydatki, które zleceniobiorca poniósł w związku z należytym wykonywaniem przez siebie umowy zlecenia. W praktyce przepis ten rzadko znajduje zastosowanie, skupiając się bowiem na „kadrowych” umowach zlecenia – zleceniobiorca raczej wydatków nie ponosi, realizując powierzone przez zleceniodawcę zadania (nie korzysta ze swoich materiałów i narzędzi, nie organizuje sobie pracy itp.).

Jeśli umowa zlecenia przewiduje wynagrodzenie dla zleceniobiorcy za jej wykonanie (czyli niemal w każdym przypadku) – zleceniodawca, wypowiadając umowę zlecenia, musi zapłacić zleceniobiorcy część wynagrodzenia, odpowiadającą dotychczas wykonanym obowiązkom. W praktyce ustalenie, jakiej wysokości wino być to wynagrodzenie, może budzić poważne wątpliwości i stwarzać problemy. Umowa zlecenia jest bowiem umową starannego działania. Zleceniobiorca nie gwarantuje konkretnego efektu (jak w przypadku umowy o dzieło), a jedynie zobowiązuje się do wykonywania przedmiotu zlecenia z należytą starannością. Jeśli zatem umowa zlecenia przewiduje np. czynności powtarzalne, trudno ocenić i wycenić zarówno sposób ich wykonania, jak i czas, „za który trzeba zapłacić” itp.

Sytuacja ta nierzadko rodzi w praktyce poważne konflikty, kiedy to zleceniodawca odmawia wypłaty zleceniobiorcy nawet części wynagrodzenia twierdząc, iż zlecenie zostało wykonane nienależycie albo wcale. Podkreślić należy wyraźnie, iż stosownie do przepisów Kodeksu cywilnego w wypadku, gdy zleceniodawca wypowiada umowę zlecenia bez ważnego powodu, ma obowiązek naprawić ewentualną szkodę, która nastąpiła po stronie zleceniobiorcy oraz uiścić zleceniobiorcy należytą część wynagrodzenia, odpowiadającą dotychczas wykonanym przez zleceniobiorcę obowiązkom.

Zaznaczyć należy, iż żadna ze stron nie ma możliwości zrzeczenia się uprawnienia do wypowiedzenia umowy zlecenia (tak stwierdził m.in. Sąd Najwyższy w swym wyroku z dnia 29 lutego 2001 roku sygn. III CKN 304/00). Jest to o tyle ważne, iż nierzadko zdarza się sytuacja, w której zapisy umowy zlecenia nie są w tym zakresie równe dla każdej ze stron, co w praktyce oznacza najczęściej, iż zleceniobiorca zrzeka się możliwości wypowiedzenia umowy zlecenia, zawartej na czas określony.

Przyczyny wypowiedzenia umowy zlecenia

Jedną z najważniejszych rzeczy w wypadku, w którym dochodzi do rozwiązania drogą wypowiedzenia umowy zlecenia jest ustalenie, czy powód jej wypowiedzenia jest istotnie ważny. Dodatkowo pewne problemy może w takim wypadku stwarzać ustalenie, jakie ewentualnie roszczenia przysługiwać będą drugiej stronie na skutek wypowiedzenia umowy zlecenia. Przesłanki wypowiedzenia umowy zlecenia mogą mieć zarówno charakter obiektywny (np. niezależny od obu stron tej umowy), jak i subiektywny, wynikający z pewnego przeświadczenia czy to zleceniodawcy, czy zleceniobiorcy. W praktyce powodami, skutkującymi wypowiedzeniem umowy zlecenia może być np. trudna sytuacja ekonomiczna zleceniodawcy, spór między stronami umowy zlecenia, utrata zaufania itp.

Nierzadko niestety zdarza się, iż wypowiedzenie umowy zlecenia następuje z mniej ważnych względów, a przypadek taki najczęściej ma miejsce wówczas, gdy umowa zlecenia została zawarta w celu obejścia przepisów kodeksu pracy i w miejsce umowy o pracę. Nierzadko zdarza się również, iż jeśli zawarta umowa przewiduje konieczność wskazania przyczyny jej wypowiedzenia, przyczyną tą jest najczęściej utrata zaufania do drugiej strony umowy zlecenia. Kwestia ta budzi poważne wątpliwości w praktyce, bowiem zaufanie jest czynnikiem subiektywnym, niemniej trudno uznać, iż bez wzajemnego zaufania stron realizacja wzajemnych postanowień umowy zlecenia jest możliwa zgodnie z celem tej umowy.

Jeśli wypowiedzenie umowy zlecenia nastąpiło bez ważnego powodu, druga strona

Wypowiedzenie umowy zlecenia
Wypowiedzenie umowy zlecenia

(teoretycznie) może żądać stosownego odszkodowania. Musi jednak wykazać szkodę, jaką poniosła na skutek wypowiedzenia umowy zlecenia przez drugą stronę, a szkodą tą może być szkoda rzeczywista lub utracone korzyści. Zaznaczyć jednak wyraźnie należy, iż strony umowy zlecenia nie muszą wykazywać ważnych powodów jej wypowiedzenia w wypadku, gdy nie ograniczyły w samej treści umowy zlecenia dopuszczalności jej rozwiązania.

Warunki wypowiedzenia umowy zlecenia

Dopuszczalne jest zawarcie takiej umowy zlecenia, która wyraźnie przewiduje, iż jej wypowiedzenie może nastąpić pod pewnymi warunkami. Warunkiem takim może być np. warunek zachowania formy pisemnej wypowiedzenia.

Okres wypowiedzenia umowy zlecenia

Okres wypowiedzenia umowy zlecenia uzależniony jest od ustaleń stron tej umowy. W praktyce oznacza to, iż zleceniodawca w porozumieniu ze zleceniobiorcą ustalają, czy i jak długie obowiązywać będą okresy wypowiedzenia tej umowy. Oczywiście może okazać się, iż zawarta umowa zlecenia nie przewiduje żadnych okresów wypowiedzenia. W praktyce oznacza to możliwość wypowiedzenia jej ze skutkiem natychmiastowym przez każdą ze stron, z uwzględnieniem opisanych powyżej ewentualnych roszczeń odszkodowawczych.

Tags: wypowiedzenie umowy zlecenia

Polecamy również

umowa zlecenia z własnym pracownikiem
Zlecenie i dzieło

Umowa zlecenia z własnym pracownikiem – jak rozliczyć wynagrodzenie?

13 kwietnia 2020
17-zl-brutto-ile-to-netto
Zlecenie i dzieło

17 zł brutto ile to netto 2020. Minimalne wynagrodzenie na zleceniu 2020

17 września 2020
wypadek przy pracy na umowie zlecenie
Zlecenie i dzieło

Wypadek przy pracy na umowie zlecenie – co przysługuje pracującemu na zleceniu z tytułu wypadku przy pracy?

18 października 2020

Comments 1

  1. Tomek says:
    4 lata ago

    Mam pytanie, w przypadku gdy zleceniodawca wypowiedział mi umowę zlecenia a nie zapłacił części ostatniego wynagrodzenia, jakie mam możliwości wyegzekwować jego zwrot?Pieniądze z wypłaty były nam wypłacane do ręki, a nie przelewane na konto, nie podpisywaliśmy żadnych kwitów o ich otrzymaniu.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polityka cookies https://kadrywpraktyce.pl/o-blogu-2/.

Szukaj

No Result
View All Result

Obserwuj nas

  • SPECJALISTA ds. KADR – nasz autorski CERTYFIKOWANY KURS ONLINE
  • Wynagrodzenia
  • Urlopy pracownicze
  • Rozwiązanie umowy
  • W sądzie pracy
  • Umowy o pracę
  • Czas pracy
  • Zatrudnianie pracownika
  • Podróże służbowe
  • Obowiązki pracownika
  • Ochrona stosunku pracy
  • Zlecenie i dzieło
  • Kurs “Specjalista do spraw kadr i płac” – wideoszkolenie z zaświadczeniem MEN
  • Teoretyczne aspekty prawa pracy – ARCHIWUM
  • Wzory pism i umów – ARCHIWALNE
  • Porady

Najnowsze wpisy

  • Ekwiwalent za urlop 2021 – zasady naliczania i przykłady
  • Czas pracy pracownika niepełnosprawnego w praktyce
  • Błąd w wypowiedzeniu umowy o pracę – czy jest ono skuteczne?
  • Zasiłek chorobowy na umowie zlecenia – jak naliczyć i wypłacić
  • Samochód służbowy do celów prywatnych a ZUS i podatek – lista płac
  • Pensja minimalna 2021 na 1/2 i 1/4 etatu od brutto do netto
  • Minimalne wynagrodzenie 2021 od brutto do netto
  • Choroba w dniu wolnym od pracy a czas pracy i wynagrodzenie
  • Długotrwała choroba pracownika – zwolnienie pracownika po długiej chorobie
  • Praca w wolną sobotę i choroba w jednym miesiącu – jak rozliczyć czas pracy i wynagrodzenie?
  • Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy po podwyżce pensji pracownika
  • Pracownik porzucił pracę – jak go zwolnić i kiedy i co z jego urlopem?
  • Dodatek stażowy w podstawie wynagrodzenia chorobowego i zasiłków
  • Rozliczanie nadgodzin pracownika na niepełnym etacie
  • Umowa zlecenia z własnym pracownikiem – jak rozliczyć wynagrodzenie?
  • Wypowiedzenie zmieniające w trakcie biegu okresu wypowiedzenia umowy o pracę – 2 przypadki
  • Koronawirus, praca zdalna i dodatkowy zasiłek opiekuńczy
  • Likwidacja zakładu pracy i ciąża pracownicy – co jej przysługuje?
  • Wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony – kompleksowe omówienie
  • Limit umów o pracę na czas określony 3 – czy przerwa między umowami pozwala na liczenie ich od nowa?

Tagi

dyscyplinarka dyscyplinarka za alkohol długotrwała choroba pracownika ekwiwalent za urlop lista płac nadgodziny nagana dla pracownika obliczanie odprawy obowiązki pracownika odprawa podróże służbowe porzucenie pracy prawo do urlopu wychowawczego romans w pracy rozliczenie wynagrodzenia rozwiązanie umowy rozwiązanie umowy z pracownicą w ciąży staż urlopowy umowa na czas określony umowa o pracę na czas określony umowa zlecenia urlop macierzyński urlop pod telefonem urlop wychowawczy urlop wypoczynkowy urlop wypoczynkowy na część dnia urlop wypoczynkowy na niepełnym etacie wniosek o urlop wychowawczy wyjścia prywatne w godzinach pracy wynagrodzenie chorobowe wynagrodzenie urlopowe wynagrodzenie za czas zwolnienia od pracy wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy 2019 wypowiedzenie wypowiedzenie umowy o pracę wypowiedzenie umowy zlecenia wypowiedzenie zmieniające za co można wręczyć dyscyplinarkę zakres czynności zasiłek chorobowy zasiłek chorobowy na umowie zlecenia zasiłki chorobowe zatrudnianie pracownika zmiana umowy o pracę zwolnienie lekarskie

Nasze szkolenia

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą pełną ofertą szkoleniową: - kursy dla kadrowych, - kursy płacowe, - ochrona danych osobowych, - sekretariat, - i inne. Więcej na spdszkolenia.pl
  • Główna
  • Szkolenia kadrowo-płacowe
  • O blogu
  • Kontakt

© 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone

No Result
View All Result
  • Główna
  • Szkolenia kadrowo-płacowe
  • O blogu
  • Kontakt

© 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Create New Account!

Fill the forms below to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
Strona używa ciasteczek. Więcej o nich TUTAJ. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies.
Go to mobile version