Czas pracy 2025 to 250 dni roboczych i 2000 godzin do przepracowania (dla pełnego etatu). W poszczególnych miesiącach w roku 2025 przedstawia się to następująco.
- Styczeń 2025 – 21 dni roboczych, czyli 168 godzin do przepracowania. W styczniu mamy dwa święta ustawowo wolne od pracy – 1 stycznia Nowy Rok i 6 stycznia Święto Trzech Króli. Żadne z nich nie wypada w sobotę, a więc nie obniża wymiaru do przepracowania.
- Luty 2025 – 20 dni roboczych, czyli 160 godzin do przepracowania. W lutym nie ma żadnych świąt wolnych od pracy
- Marzec 2025 – 21 dni roboczych, czyli 168 godzin do przepracowania. W marcu nie ma żadnych świąt wolnych od pracy
- Kwiecień 2025 – 21 dni roboczych, czyli 168 godzin do przepracowania. W kwietniu mamy dwa święta – 20 kwietnia Wielkanoc wypadająca w niedzielę i 21 kwietnia Poniedziałek Wielkanocny. Żadne święto nie wypada w sobotę, a więc nie obniża wymiaru do przepracowania.
- Maj 2025 – 20 dni roboczych, czyli 160 godzin do przepracowania. W maju są dwa święta – 1 maja Święto Pracy wypadające w czwartek i 3 maja Święto Konstytucji 3 Maja wypadające w sobotę. A zatem pracodawca ma obowiązek obniżyć wymiar do przepracowania o 8 godzin, w konsekwencji maj 2025 to 20 dni roboczych
- Czerwiec 2025 to 20 dni roboczych, czyli 160 godzin do przepracowania. W czerwcu mamy dwa święta – 8 czerwca Zielone Świątki wypadające w niedzielę i 19 czerwca Boże Ciało wypadające w czwartek.
- Lipiec 2025 – 23 dni robocze, czyli 184 godziny do przepracowania. Nie ma żadnych świąt ustawowo wolnych od pracy
- Sierpień 2025 – 20 dni roboczych, czyli 160 godzin do przepracowania. W sierpniu jest jedno święto – 15 sierpnia Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, wypadające w piątek
- Wrzesień 2025 – 22 dni robocze, czyli 176 godzin do przepracowania. Nie ma świąt wolnych od pracy.
- Październik 2025 – 23 dni robocze, czyli 184 godziny do przepracowania. Brak świąt wolnych od pracy
- Listopad 2025 – 18 dni roboczych, czyli 144 godziny do przepracowania. W listopadzie 2025 są dwa święta – 1 listopada Wszystkich Świętych wypadające w sobotę, a więc pracodawca oddaje za to dzień wolny (obniża wymiar do przepracowania w okresie rozliczeniowym) oraz 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości wypadające we wtorek
- Grudzień 2025 – 21 dni roboczych, czyli 168 godzin do przepracowania. W grudniu są 2 święta wolne od pracy – 25 grudnia Pierwszy Dzień Bożego Narodzenia wypadający w czwartek i 26 grudnia – Drugi Dzień Bożego Narodzenia wypadający w piątek. Żadne święto nie wypada w sobotę.
Łącznie 250 dni roboczych, czyli 2000 godzin.
Czas pracy 2025 – jak ustalać wymiar w okresie rozliczeniowym?
Zakładając, że w zakładzie pracy są jednomiesięczne okresy rozliczeniowe, to wymiar do przepracowania w tych okresach jest taki sam. Nieco inaczej będzie w dłuższych okresach rozliczeniowych – wymiar czasu pracy do przepracowania ustala się bowiem dla okresu rozliczeniowego. Jeśli okres rozliczeniowy jest dłuższy, np. obejmujący styczeń i luty, to wymiar czasu pracy do przepracowania to suma godzin ze stycznia i lutego.
Powyższe ma znaczenie dla np. oddawania wolnego za nadgodziny czy oddawania dnia wolnego za pracę w sobotę będącą dniem wolnym z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Pisaliśmy gościnnie tutaj: Czas wolny za nadgodziny – zasady oddawania oraz tutaj: Praca w święto – 2 sposoby rekompensaty.
Planowanie czasu pracy na 2025
Planując czas pracy w poszczególnych miesiącach czy okresach rozliczeniowych pracodawca musi zwracać uwagę na kilka spraw. Wymiar do przepracowania jest jedną z nich, poza tym należy zapewnić pracownikowi odpoczynki dobowe i tygodniowe, nie można z góry planować nadgodzin, należy zachować nie tylko normy czy przedłużone wymiary dobowe, ale również normę średniotygodniową 40 godzin pracy w tygodniu.
Na wymiar czasu pracy do przepracowania w 2025 roku nie ma wpływu przyjęty w zakładzie system czasu pracy (pisaliśmy szerzej: Systemy czasu pracy). Przykładowo w równoważnym systemie czasu pracy z dniówkami wydłużonymi do 12 godzin, pracownik nadal w styczniu ma do przepracowania 168 godzin, przy czym liczba dni roboczych dla niego będzie odpowiednio niższa, np. pracodawca zaplanuje 12 dniówek po 12 godzin i 3 dniówki po 8 godzin czy jeszcze inaczej.
Wymiar czasu pracy do przepracowania w okresie rozliczeniowym ustala się zgodnie z art. 130 §1 kodeksu pracy:
Obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, ustalany zgodnie z art. 129 § 1, oblicza się:
1) mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie
2) dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku.
przy czym każde święto ustawowo wolne od pracy występujące w dniu innym niż niedziela obniża wymiar do przepracowania i 8 godzin (stąd – jak to się mówi – dzień wolny za święto w sobotę). Do tego każda usprawiedliwiona nieobecność w pracy obniża wymiar do przepracowania i tyle godzin, ile pracownik miał zaplanowane do przepracowania w czasie tej nieobecności.
Czas pracy 2025 dla niepełnoetatowców
W przypadku pracowników zatrudnionych na niepełnym etacie (pisaliśmy m.in. Praca na pół etatu co traci pracownik) normy czasu pracy są takie same, jak dla pełnoetatowców, czyli odpowiednio norma dobowa 8 godzin i norma średniotygodniowa 40 godzin. Wymiary będą oczywiście proporcjonalnie obniżone.
Przykładowo – jeśli pracownik zatrudniony na pełnym etacie ma w lipcu 2025 do przepracowania 184 godziny, to pracownik zatrudniony na pół etatu ma odpowiednio 92 godziny. Przy czym nie zawsze, jeśli przepracuje więcej niż 92, to oznacza to pracę w godzinach nadliczbowych.
Dlaczego? Załóżmy, że pracownik pracuje na pół etatu w ten sposób: 4 4 4 4 4 Sb Nd. Pewnego poniedziałku musiał zostać dłużej w pracy i pracował 7 4 4 4 4 Sb Nd. Zwróć uwagę – tu nie ma przekroczenia normy dobowej (nie pracował więcej niż 8 godzin), a więc nie ma nadgodzin dobowych.
Z kolei nadgodzin średniotygodniowych również nie ma, bo nie pracował średnio więcej niż 40 godzin tygodniowo. I w takich sytuacjach zastosowanie ma przepis art. 151 §5 kodeksu pracy:
Strony ustalają w umowie o pracę dopuszczalną liczbę godzin pracy ponad określony w umowie wymiar czasu pracy pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy, których przekroczenie uprawnia pracownika, oprócz normalnego wynagrodzenia, do dodatku do wynagrodzenia, o którym mowa w art. 1511 § 1.
Czyli zatrudniając niepełnoetatowca musimy w umowie o pracę ustalić limit, powyżej którego będziemy płacić dodatki jak za nadgodziny. Gdybyśmy w przypadku naszego pracownika ustalili limit np. na 6 godzin na dobę, to za ten poniedziałek, w którym przepracował 7 godzin dostanie wynagrodzenie oczywiście za 7 godzin plus za 1 godzinę dodatek jak za nadgodzinę.
Niebawem kolejne wpisy o czasie pracy. Zapraszamy również do udziału w naszym szkoleniu online z planowania i rozliczania czasu pracy.