Długie weekendy w 2018 roku zapowiadają się ciekawie. W porównaniu do poprzednich lat będzie ich w sumie kilka, a kalendarz na 2018 rok układa się tak, że wystarczy zaplanować i wykorzystać tylko 11 dni urlopów wypoczynkowych, aby długie weekendy w 2018 roku trwały łącznie 38 dni. Do tego jeszcze, doliczając dzień wolny za sobotnie święto w dniu 6 stycznia 2018 roku, które pracodawca ma oddać w okresie rozliczeniowym, dodatkowego wolnego dla pracowników będzie naprawdę sporo.
Długi weekend maj 2018
Pomijając Poniedziałek Wielkanocny (z poprzedzającym go weekendem w sumie 3 dni wolnego od pracy) pierwszy długi weekend w 2018 roku ma miejsce w maju. Dwa święta państwowe – 1 i 3 maja (jako dni ustawowo wolne od pracy) wypadają w roku 2018 odpowiednio we wtorek i czwartek. Jeśli zatem pracownik wykorzysta urlop wypoczynkowy (pisaliśmy m.in. Urlop wypoczynkowy niepełnoetatowca w przeliczeniu na godziny) w dniach 30 kwietnia oraz 2 i 4 maja, może liczyć na długi weekend, liczący w sumie 9 dni (zakładając oczywiście, że pracownik pracuje od poniedziałku do piątku, a sobota i niedziela są dla niego dniami wolnymi od pracy).
Długi weekend czerwiec i sierpień 2018
Kolejne długie weekendy w 2018 roku mają miejsce odpowiednio na przełomie maja i czerwca 2018 oraz w sierpniu. Boże Ciało, kolejny dzień ustawowo wolny od pracy (zgodnie z przepisami ustawy z dnia 18 stycznia 1951 roku o dniach wolnych od pracy) wypada w dniu 31 maja 2018 roku. Urlop wypoczynkowy w dniu 1 czerwca 2018 oznacza zatem kolejny długi weekend – 4 dni wolnego od czwartku do niedzieli. Z kolei w sierpniu 2018 roku dniem ustawowo wolnym od pracy jest 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, które w tym roku wypada w środę. Wystarczy zatem wykorzystać 2 dni urlopu wypoczynkowego, aby mieć wolne od pracy w sumie 5 dni (odpowiednio od środy do niedzieli albo od soboty do środy).
Długi weekend listopad 2018
Święto Zmarłych (1 listopada) wypada w tym roku w czwartek. Piątkowy urlop pozwoli zatem na skorzystanie z 4 dni odpoczynku. Niestety kolejne święto – 11 listopada – wypada w niedzielę, pracownicy nie skorzystają na tym, gdyż za święto, przypadające w niedzielę pracodawca nie ma obowiązku oddawania dnia wolnego od pracy.
Długi weekend grudzień 2018
Pierwszy i drugi dzień świąt Bożego Narodzenia wypadają odpowiednio we wtorek i w środę. Urlop wypoczynkowy w dniu 24 grudnia 2018 pozwoli pracownikowi na skorzystanie z wolnego od dnia 22 grudnia do 26 grudnia, czyli w sumie 5 dni. Co więcej, jeśli pracownik zdecyduje się (i otrzyma zgodę pracodawcy) na urlop wypoczynkowy w dniach 27 i 28 grudnia, będzie miał wolne w sumie 9 dni pod rząd. A to jeszcze nie wszystko – 1 stycznia 2019 (Nowy Rok) wypada we wtorek, a więc urlop w dniu 31 grudnia da pracownikowi jeszcze dodatkowe 2 dni wolne.
Czy pracodawca może odmówić pracownikowi udzielenia urlopu wypoczynkowego
Może. Należy o tym pamiętać, planując długie weekendy w 2018 roku. Co do zasady pracownik ma prawo do skorzystania z urlopu wypoczynkowego, a prawa tego nie może się zrzec. Podobnie nie może się zrzec prawa do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy (o ekwiwalencie za urlop pisaliśmy w tym artykule: ekwiwalent za urlop 2018 – jak się liczy). Z drugiej strony jednak w uzasadnionych okolicznościach pracodawca ma prawo odmówić pracownikowi udzielenia urlopu wypoczynkowego, w tym również urlopu na żądanie. Zgodnie z przepisem art. 163 kodeksu pracy urlopów wypoczynkowych udziela się zgodnie z planem urlopów, a jeśli w zakładzie pracy plany urlopowe nie funkcjonują,
w porozumieniu między pracownikiem i pracodawcą. Jeśli pracownik składa wniosek o udzieleni urlopu wypoczynkowego, pracodawca może na taki wniosek nie wyrazić zgody. Pozostaje wówczas ustalenie innego terminu urlopu pracownika. Pracownik musi o tym pamiętać, planując swój odpoczynek, w szczególności długie weekendy w 2018 roku.