Kadry w praktyce
  • Główna
  • Szkolenia kadrowo-płacowe
  • O blogu
  • Kontakt
No Result
View All Result
Kadry w praktyce
No Result
View All Result
Home Ochrona stosunku pracy

Ochrona i prawa pracownicy, wracającej do pracy po urlopie macierzyńskim czy rodzicielskim

in Ochrona stosunku pracy
0
0
99
VIEWS
SharePodziel się na TT

Powrót pracownicy do pracy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego czy rodzicielskiego wiąże się dla niej z nabyciem pewnych praw, a dla pracodawcy z dodatkowymi obowiązkami. W pierwszej kolejności pracodawca musi mieć na względzie swój obowiązek, określony w art. 183(2) kodeksu pracy – po zakończeniu urlopu macierzyńskiego czy rodzicielskiego (oraz urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz urlopu ojcowskiego) pracodawca dopuszcza pracownika do pracy na tym samym stanowisku, które pracownik ten zajmował przed rozpoczęciem korzystania z urlopu, a jeśli to niemożliwe, na stanowisku równorzędnym albo innym, które odpowiada kwalifikacjom pracownika. Co istotne – jeśli pracownik ma po powrocie z urlopu macierzyńskiego czy rodzicielskiego pracować na innym stanowisku, jego wynagrodzenie nie może ulec zmniejszeniu.

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim

Może się zdarzyć, że w trakcie, gdy pracownik korzystał z urlopu macierzyńskiego czy rodzicielskiego, zmieniła się struktura organizacyjna zakładu pracy i np. stanowisko, na którym pracownik pracował przed rozpoczęciem urlopu, przestało istnieć. W takim przypadku to pracodawca samodzielnie decyduje, na jakie stanowisko powróci pracownik, z zastrzeżeniem tego, co powyżej – musi to być stanowisko równorzędne (albo wyższe), za niepomniejszonym wynagrodzeniem, a także musi odpowiadać kwalifikacjom pracownika. Należy zaznaczyć, że taka sytuacja nie wymaga wręczenia pracownikowi wypowiedzenia zmieniającego, a samo dopuszczenie do pracy na innym stanowisku odbywa się na drodze zwykłego polecenia służbowego albo na drodze porozumienia z pracownikiem.

Należy jednak pamiętać, że powracający z urlopu macierzyńskiego czy rodzicielskiego pracownik ma w pierwszej kolejności prawo do pracy na tym samym stanowisku, jeśli ono istnieje, ale jest jedynie zajmowane przez innego pracownika, a dopiero w drugiej kolejności, jeśli takiego stanowiska już nie ma, należy zaproponować mu pracę na innym, równorzędnym stanowisku. Nie ma możliwości, aby pracodawca wypowiedział powracającemu pracownikowi umowę tylko z powodu likwidacji jego stanowiska pracy. Może się jednak zdarzyć, że pracownikowi powierzona zostanie praca na niższym stanowisku (ale nie z niższym wynagrodzeniem), natomiast w tej ogólnej zasadzie chodzi o to, żeby pracownik utrzymał zatrudnienie.

To, czy pracownika po powrocie z urlopu macierzyńskiego czy rodzicielskiego pracodawca dopuści do pracy na uprzednio zajmowanym stanowisku zależy wyłącznie od istnienia tego stanowiska. Jeśli ono istnieje, pracownik będzie na nim pracować, a jeśli zostało ono zlikwidowane na skutek obiektywnie uzasadnionej restrukturyzacji zakładu pracy, to będzie pracować na stanowisku równorzędnym.

Może się okazać, że pracodawca nie będzie zadowolony z efektów pracy pracownika, który po powrocie z urlopu macierzyńskiego czy rodzicielskiego został dopuszczony do pracy na uprzednio zajmowanym stanowisku. W takim przypadku pracodawca ma możliwość, aby drogą wypowiedzenia zmieniającego zmienić stanowisko pracy pracownika, niemniej jest to dopuszczalne dopiero po dopuszczeniu pracownika do pracy na uprzednio zajmowanym stanowisku, po jego powrocie z urlopu macierzyńskiego czy rodzicielskiego.

Ciekawie w powyższym kontekście brzmi wyrok Sądu Najwyższego z dnia 7 września 1999 roku sygn. I PKN 265/99, w którym Sąd Najwyższy stwierdził, iż przeniesienie na stanowisko o niższym prestiżu w strukturze organizacyjnej, nawet bez pogorszenia warunków płacowych, wymaga wypowiedzenia zmieniającego.

Wniosek o obniżenie wymiaru etatu zamiast wniosku o urlop wychowawczy

Po zakończeniu urlopu macierzyńskiego albo rodzicielskiego pracownica, legitymująca się stażem pracy co najmniej 6 miesięcy, ma prawo do skorzystania z urlopu wychowawczego. Nie musi jednak z niego korzystać bezpośrednio po urlopie macierzyńskim czy rodzicielskim. Może najpierw wrócić do pracy, przepracować określony czas, a dopiero potem skorzystać z urlopu wychowawczego (ma na to czas do ukończenia przez dziecko 6 roku życia, a w przypadku dziecka niepełnosprawnego do ukończenia przez nie 18 roku życia). Co więcej, zgodnie z art. 186(7) kodeksu pracy pracownica uprawniona do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy pisemny wniosek o obniżenie jej wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mogłaby korzystać z takiego urlopu wychowawczego. Co istotne, pracodawca ma obowiązek uwzględnić wniosek pracownika.

To obniżenie wymiaru etatu na okres do 12 miesięcy zapewnia pracownicy dodatkową ochronę. Zgodnie bowiem z art. 186(8) §1 kodeksu pracy, pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać z pracownicą umowy o pracę w okresie od dnia złożenia wniosku o obniżenie wymiaru etatu do dnia powrotu do pracy na nieobniżonym etacie. Rozwiązanie umowy o pracę w tej sytuacji jest dopuszczalne wyłącznie w razie likwidacji albo upadłości zakładu pracy albo w trybie dyscyplinarnym, z powodu naruszenia przez pracownika w sposób ciężki jego obowiązków pracowniczych.

Wypowiedzenie umowy o pracę w pierwszym dniu po powrocie z urlopu macierzyńskiego

Zdarzają się w praktyce kadrowej przypadki, gdy pracodawca wypowiada umowę o pracę, zawartą na czas określony, w pierwszym dniu po powrocie pracownicy do pracy po urlopie macierzyńskim. Jakkolwiek wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony nie wymaga wskazania uzasadnienia, tak dla pracodawcy może to być ryzykowny krok. Jeśli bowiem wypowiedzenie umowy o pracę, które zgodnie z art. 177§1 kodeksu pracy nie może mieć miejsca w okresie urlopu macierzyńskiego, ma miejsce tuż po powrocie pracownicy z urlopu macierzyńskiego, to uznać można, że przyczyną był sam fakt urodzenia dziecka i korzystania z urlopu macierzyńskiego, a w takim przypadku pracodawca ryzykuje odwołanie się pracownicy do sądu pracy i uznanie, że miała miejsce dyskryminacja ze względu na płeć oraz korzystanie przez pracownicę – kobietę z określonych uprawnień, związanych z rodzicielstwem, w tym w szczególności z urlopu macierzyńskiego.

Jak stwierdził Sąd Najwyższy w swym wyroku z dnia 22 maja 2012 roku sygn. II PK 245/11, o ile wypowiedzenie umowy o

powrot-do-pracy-po-macierzynskim
powrot-do-pracy-po-macierzynskim

pracę na czas określony nie wymaga uzasadnienia, to sąd pracy ma możliwość oceny przyczyn wypowiedzenia umowy, nawet zawartej na czas określony, a wypowiedzenie umowy o pracę (każdej) z powodu ciąży i urlopu macierzyńskiego narusza art. 11(3) kodeksu pracy w związku z art. 18(3b) §1 kodeksu pracy (dyskryminacja ze względu na płeć).

Tags: powrót do pracy po macierzyńskim

Polecamy również

czas pracy pracownika niepełnosprawnego
Czas pracy

Czas pracy pracownika niepełnosprawnego w praktyce

21 listopada 2020
błąd w wypowiedzeniu umowy o pracę
Rozwiązanie umowy

Błąd w wypowiedzeniu umowy o pracę – czy jest ono skuteczne?

11 listopada 2020
wypowiedzenie zmieniające
Ochrona stosunku pracy

Wypowiedzenie zmieniające w trakcie biegu okresu wypowiedzenia umowy o pracę – 2 przypadki

27 marca 2020

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polityka cookies https://kadrywpraktyce.pl/o-blogu-2/.

Szukaj

No Result
View All Result

Obserwuj nas

  • SPECJALISTA ds. KADR – nasz autorski CERTYFIKOWANY KURS ONLINE
  • Wynagrodzenia
  • Urlopy pracownicze
  • Rozwiązanie umowy
  • W sądzie pracy
  • Umowy o pracę
  • Czas pracy
  • Zatrudnianie pracownika
  • Podróże służbowe
  • Obowiązki pracownika
  • Ochrona stosunku pracy
  • Zlecenie i dzieło
  • Kurs “Specjalista do spraw kadr i płac” – wideoszkolenie z zaświadczeniem MEN
  • Teoretyczne aspekty prawa pracy – ARCHIWUM
  • Wzory pism i umów – ARCHIWALNE
  • Porady

Najnowsze wpisy

  • Ekwiwalent za urlop 2021 – zasady naliczania i przykłady
  • Czas pracy pracownika niepełnosprawnego w praktyce
  • Błąd w wypowiedzeniu umowy o pracę – czy jest ono skuteczne?
  • Zasiłek chorobowy na umowie zlecenia – jak naliczyć i wypłacić
  • Samochód służbowy do celów prywatnych a ZUS i podatek – lista płac
  • Pensja minimalna 2021 na 1/2 i 1/4 etatu od brutto do netto
  • Minimalne wynagrodzenie 2021 od brutto do netto
  • Choroba w dniu wolnym od pracy a czas pracy i wynagrodzenie
  • Długotrwała choroba pracownika – zwolnienie pracownika po długiej chorobie
  • Praca w wolną sobotę i choroba w jednym miesiącu – jak rozliczyć czas pracy i wynagrodzenie?
  • Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy po podwyżce pensji pracownika
  • Pracownik porzucił pracę – jak go zwolnić i kiedy i co z jego urlopem?
  • Dodatek stażowy w podstawie wynagrodzenia chorobowego i zasiłków
  • Rozliczanie nadgodzin pracownika na niepełnym etacie
  • Umowa zlecenia z własnym pracownikiem – jak rozliczyć wynagrodzenie?
  • Wypowiedzenie zmieniające w trakcie biegu okresu wypowiedzenia umowy o pracę – 2 przypadki
  • Koronawirus, praca zdalna i dodatkowy zasiłek opiekuńczy
  • Likwidacja zakładu pracy i ciąża pracownicy – co jej przysługuje?
  • Wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony – kompleksowe omówienie
  • Limit umów o pracę na czas określony 3 – czy przerwa między umowami pozwala na liczenie ich od nowa?

Tagi

dyscyplinarka dyscyplinarka za alkohol długotrwała choroba pracownika ekwiwalent za urlop lista płac nadgodziny nagana dla pracownika obliczanie odprawy obowiązki pracownika odprawa podróże służbowe porzucenie pracy prawo do urlopu wychowawczego romans w pracy rozliczenie wynagrodzenia rozwiązanie umowy rozwiązanie umowy z pracownicą w ciąży staż urlopowy umowa na czas określony umowa o pracę na czas określony umowa zlecenia urlop macierzyński urlop pod telefonem urlop wychowawczy urlop wypoczynkowy urlop wypoczynkowy na część dnia urlop wypoczynkowy na niepełnym etacie wniosek o urlop wychowawczy wyjścia prywatne w godzinach pracy wynagrodzenie chorobowe wynagrodzenie urlopowe wynagrodzenie za czas zwolnienia od pracy wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy 2019 wypowiedzenie wypowiedzenie umowy o pracę wypowiedzenie umowy zlecenia wypowiedzenie zmieniające za co można wręczyć dyscyplinarkę zakres czynności zasiłek chorobowy zasiłek chorobowy na umowie zlecenia zasiłki chorobowe zatrudnianie pracownika zmiana umowy o pracę zwolnienie lekarskie

Nasze szkolenia

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą pełną ofertą szkoleniową: - kursy dla kadrowych, - kursy płacowe, - ochrona danych osobowych, - sekretariat, - i inne. Więcej na spdszkolenia.pl
  • Główna
  • Szkolenia kadrowo-płacowe
  • O blogu
  • Kontakt

© 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone

No Result
View All Result
  • Główna
  • Szkolenia kadrowo-płacowe
  • O blogu
  • Kontakt

© 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Create New Account!

Fill the forms below to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
Strona używa ciasteczek. Więcej o nich TUTAJ. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies.
Go to mobile version