W 2019 roku żadne święto, będące dniem ustawowo wolnym od pracy, nie wypada w sobotę. Oznacza to, że pracodawcy nie będą musieli oddawać dnia wolnego za sobotnie święta. Na szczęście dla pracowników pozostałe święta, będące dniami ustawowo wolnymi od pracy rozkładają się w kalendarzu tak, że w 2019 roku pracownicy mogą liczyć kilka długich weekendów. Warto zatem już teraz zapoznać się z rozkładem świąt i dni wolnych w 2019 roku i tak zaplanować urlopy, aby możliwie maksymalnie wydłużyć wolne od pracy.
Obowiązująca ustawa z dnia 18 stycznia 1951 roku o dniach wolnych od pracy przewiduje 13 dni, które są dniami ustawowo wolnymi od pracy – pisaliśmy m.in. Nadgodziny w sobotę (oprócz oczywiście niedziel). Od razu należy zaznaczyć, że jeśli dany dzień czy dane święto, której jest dniem ustawowo wolnym od pracy wypada w niedzielę, to pracodawca nie ma obowiązku oddawania dnia wolnego. Dzień wolny oddaje jedynie za święto, wypadające w sobotę (albo inny dzień wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Zgodnie bowiem z art. 130 §2 kodeksu pracy każde święto, występujące w okresie rozliczeniowym i wypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.
Dni wolne od pracy 2019 i długie weekendy 2019
Pierwszy długi weekend pracownicy mogą planować już z początkiem roku. 1 stycznia 2019 – Nowy Rok – wypada bowiem we wtorek, co oznacza potencjalnie 4 dni wolne pod rząd. Niestety kolejne święto – Trzech Króli – wypada 6 stycznia 2019 w niedzielę, a więc pracownik na dzień wolny z tego tytułu nie ma co liczyć. Kolejny dzień ustawowo wolny od pracy w 2019 roku to 21 kwietnia 2019 Wielkanoc (również wypadająca w niedzielę) oraz 22 kwietnia 2019 – Poniedziałek Wielkanocny. Dużo korzystniejszy dla pracowników jest rozkład świąt majowych. 1 maja 2019 (Święto Pracy) wypada w środę, z kolei 3 maja 2019 (Święto Narodowe Trzeciego Maja) wypada w piątek. Wystarczy zatem w tym tygodniu wziąć 3 dni urlopu wypoczynkowego, aby cieszyć się całym tygodniem wolnym, a i bez korzystania z majowego urlopu pracownik może liczyć na dłuższy weekend (od piątku do niedzieli).
Zielone Świątki – dzień ustawowo wolny od pracy, wypada w 2019 roku w dniu 9 czerwca. Jest to niedziela. Z kolei Boże Ciało wypada w dniu 20 czerwca 2019, wystarczy zatem jeden dzień urlopu wypoczynkowego w piątek, aby mieć kolejny długi weekend 2019. Następny potencjalny długi weekend czeka na pracowników w sierpniu. 15 sierpnia 2019 – święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wypada w czwartek, wystarczy zatem ponownie w piątek skorzystać z urlopu wypoczynkowego, aby mieć kolejny długi weekend.
Następne święto – dzień ustawowo wolny od pracy w 2019 roku to 1 listopada 2019 – Dzień Wszystkich Świętych. Wypada ono w piątek, a więc pracownicy mogą liczyć na trzydniowy weekend. Podobna sytuacja ma miejsce ze świętem 11 listopada 2019 – Świętem Niepodległości. Wypada ono w poniedziałek, a więc pracownicy mają kolejny trzydniowy weekend. Ostatnie dwa dni ustawowo wolne od pracy w 2019 roku to odpowiednio pierwszy dzień Bożego Narodzenia 25 grudnia 2019 – wypada ono w środę oraz drugi dzień Bożego Narodzenia 26 grudnia – czwartek. Wystarczy zatem skorzystać z urlopu wypoczynkowego w piątek (plus ewentualnie wcześniej jeszcze w poniedziałek i wtorek), aby znów mieć kilka dni wolnych od pracy (pisaliśmy m.in. Jednodniowa nieobecność w pracy) pod rząd. Z kolei w 2020 roku 1 stycznia – Nowy Rok wypada w środę, wystarczy zatem w okolicach Bożego Narodzenia skorzystać z kilku dni urlopu wypoczynkowego, aby mieć ponad 1 pełny tydzień wolnego od pracy.
Planując długie weekendy 2019 należy mieć na względzie fakt, iż o ile pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego i powinien z niego skorzystać w tym roku, w którym to prawo do urlopu nabył, to wobec szczególnie uzasadnionych okoliczności pracodawca ma prawo odmówić pracownikowi udzielenia urlopu w terminie, w jakim z tego urlopu wypoczynkowego pracownik chciałby skorzystać. Może się zatem okazać, że ze względu na potencjalne braki kadrowe czy konieczność zapewnienia ciągłości funkcjonowania zakładu pracy, pewna grupa pracowników nie będzie mogła skorzystać ze wszystkich długich weekendów 2019.
Pracodawcy powinni uwzględnić rozkład świąt – dni wolnych od pracy w 2019 roku na etapie projektowania planów urlopowych. Warto już wcześniej – choćby orientacyjnie – ustalić z pracownikami, w jakich terminach zamierzają oni korzystać ze swoich urlopów wypoczynkowych, w szczególności właśnie w okolicach świąt i dni wolnych od pracy. Zapewni to normalny tok funkcjonowania zakładu pracy bez obaw o braki kadrowe w tych dniach.