Kadry w praktyce
No Result
View All Result
  • Strona Główna
  • Szkolenia kadrowo-płacowe
  • O blogu
  • Kontakt
Kadry w praktyce
No Result
View All Result

Ile tak naprawdę wynosi okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony?

in Rozwiązanie umowy
0
0
SharePodziel się na TT

W przypadku umowy o pracę, zawartej między pracownikiem a pracodawcą na czas nieokreślony, okres jej wypowiedzenia uzależniony jest od stażu pracy pracownika u tego pracodawcy. Od razu podkreślić należy wyraźnie, iż ustalając staż pracy pracownika u danego pracodawcy (okres zatrudnienia) należy wziąć pod uwagę nie tylko ostatnią, trwającą aktualnie umowę o pracę, ale wszystkie poprzednie okresy zatrudnienia, bez względu na to, jaki był to rodzaj umowy o pracę i jak się ona zakończyła.

Przykładowo, jeśli pracownik był już u danego pracodawcy zatrudniony na okres próbny i czas określony w 2015 roku, następnie ponownie na czas określony w 2017 roku, a następnie na czas nieokreślony, to ustalając okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony należy uwzględnić wszystkie okresy zatrudnienia (zsumować łączny czas trwania wszystkich umów o pracę, zawartych między pracownikiem i pracodawcą). Co jednak istotne, ustalenie tego, jaki w danym przypadku powinien być okres wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony, nie jest łatwe i wcale nie chodzi tu o jego długość.

Ile wynosi okres wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony

Stosownie do przepisu art. 36 §1 kodeksu pracy, okres wypowiedzenia umowy o pracę, zawartej na czas nieokreślony jest uzależniony od okresu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy i wynosi:

1) 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;

2) 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;

3) 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Oznacza to, iż np. pracownika ze stażem, wynoszącym 1 rok i 9 miesięcy (uwzględniając wszystkie okresy zatrudnienia) będzie obowiązywał miesięczny okres wypowiedzenia – pracuje on bowiem u tego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy, ale krócej niż 3 lata.

Oczywiście w praktyce rzadko zdarza się sytuacja, w której pracownika, zatrudnionego na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, obowiązywać będzie dwutygodniowy okres wypowiedzenia. Z reguły przy zatrudnianiu pracownika pracodawca zatrudnia go najpierw na podstawie umowy o pracę na okres próbny, następnie na podstawie umowy o pracę na czas określony (łączna ilość umów na czas określony nie może przekraczać 3 i łączny czas ich trwania nie może przekraczać 33 miesięcy), a dopiero potem pracownik zostaje zatrudniony na czas nieokreślony. A w takim wypadku jego staż pracy u tego pracodawcy jest już dłuższy niż 6 miesięcy, co oznacza, iż pracownika obowiązuje miesięczny albo trzymiesięczny okres wypowiedzenia umowy o pracę.

Może się jednak zdarzyć sytuacja, w której na dzień wypowiedzenia umowy o pracę pracownik ma staż pracy, przy którym obowiązuje miesięczny okres wypowiedzenia umowy o pracę. Jednakże gdyby przyjąć miesięczny okres wypowiedzenia umowy, to w dniu, w którym okres wypowiedzenia by upłynął i umowa miała się rozwiązać, pracownik miałby już 3-miesięczny okres wypowiedzenia umowy. Wielu pracodawców zastanawia się, jakiej długości okres wypowiedzenia umowy należy przyjąć.

Przykład: pracownik został zatrudniony w dniu 10 czerwca 2015 roku na okres próbny 3 miesięcy, następnie od 10 września 2015 na czas określony 1 roku, a od dnia 10 września 2016 roku już na czas nieokreślony. W kwietniu 2018 roku pracodawca podjął decyzję o rozwiązaniu z pracownikiem stosunku pracy na drodze wypowiedzenia, gdyż w jego ocenie pracownik nie spełnia pokładanych w nim nadziei i nie pracuje wydajnie, co przekłada się na efektywność pracy wszystkich pracowników i całego zakładu.

Należy pamiętać, iż stosownie do treści art. 30 §2(1) kodeksu pracy, okresy wypowiedzenia liczone w miesiącach kończą się w ostatnim dniu miesiąca. Gdyby zatem w naszym przykładzie pracodawca wręczył pracownikowi wypowiedzenie np. 10 kwietnia 2018 roku, to umowa o pracę rozwiąże się z dniem 31 maja 2018 roku. Na dzień rozwiązania się umowy o pracę pracownika obowiązywać będzie zatem miesięczny okres wypowiedzenia, gdyż w dniu 31 maja 2018 roku pracownik nie osiągnie stażu pracy 3 lat u tego pracodawcy.

Nieco inaczej sytuacja by wyglądała, gdyby pracownik wręczył wypowiedzenie w dniu np. 15 maja 2018 roku. Wówczas zgodnie ze sposobem liczenia okresów wypowiedzenia i przyjęciu miesięcznego (pracownik nie ma jeszcze 3 lat stażu) okresu wypowiedzenia, umowa rozwiązałaby się w dniu 30 czerwca 2018 roku. A w tym dniu pracownik przekroczyłby już staż pracy u tego pracodawcy.

Czym to skutkuje? Zwróćmy uwagę, iż okres wypowiedzenia jest również nadal okresem zatrudnienia u danego pracodawcy. A skoro tak, to zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 6 lipca 2011 roku sygn. II PK 12/11 o długości okresów wypowiedzenia, przewidzianych w art. 36 §1 kodeksu pracy decyduje okres zatrudnienia, który pracownik osiąga w dniu rozwiązania stosunku pracy.

A skoro tak, to – wracając do naszego przykładu – jeśli wypowiedziana w dniu 15 maja 2018 roku umowa miałaby się rozwiązać w dniu 30 czerwca 2018 roku, a więc w dniu, w którym pracownik miałby staż pracy dłuższy niż 3 lata, już w dniu wręczania wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony należałoby przyjąć trzymiesięczny, a nie miesięczny okres wypowiedzenia umowy o pracę.

Podobnie sprawa wygląda w przypadku dwutygodniowego okresu wypowiedzenia. Jeśli w dniu wręczania wypowiedzenia

okres-wypowiedzenia
okres-wypowiedzenia

pracownik nie ma jeszcze stażu pracy 6 miesięcy, ale w dniu potencjalnego rozwiązania się umowy przy zastosowaniu tego dwutygodniowego okresu wypowiedzenia miałby już staż pracy przekraczający 6 miesięcy (okresy wypowiedzenia liczone w tygodniach kończą się w soboty), to zastosowanie znajdzie miesięczny, a nie dwutygodniowy okres wypowiedzenia.

Należy o tym pamiętać i w sytuacjach granicznych nie czekać z wypowiedzeniem na ostatnią chwilę. Może się bowiem okazać, że nie uda nam się uciec przez dłuższym niż planowaliśmy okresem wypowiedzenia.

Tags: okres wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony
Previous Post

Urlop wypoczynkowy na niepełnym etacie pracownika pracującego w różnych godzinach dziennie – jak ustalać, ile się należy i jak udzielać

Next Post

Porzucenie pracy – co za to grozi pracownikowi – dyscyplinarka i odszkodowanie dla pracodawcy

Polecamy również

błąd w wypowiedzeniu umowy o pracę
Rozwiązanie umowy

Błąd w wypowiedzeniu umowy o pracę – czy jest ono skuteczne?

11 listopada 2020
długotrwała choroba pracownika
Rozwiązanie umowy

Długotrwała choroba pracownika – zwolnienie pracownika po długiej chorobie

7 września 2020
pracownik porzucił pracę
Rozwiązanie umowy

Pracownik porzucił pracę – jak go zwolnić i kiedy i co z jego urlopem?

7 czerwca 2020

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polityka cookies https://kadrywpraktyce.pl/o-blogu-2/.

Obserwuj nas

  • SPECJALISTA ds. KADR – nasz autorski CERTYFIKOWANY KURS ONLINE
  • Wynagrodzenia
  • Urlopy pracownicze
  • Rozwiązanie umowy
  • W sądzie pracy
  • Umowy o pracę
  • Czas pracy
  • Zatrudnianie pracownika
  • Podróże służbowe
  • Obowiązki pracownika
  • Ochrona stosunku pracy
  • Zlecenie i dzieło
  • Kurs “Specjalista do spraw kadr i płac” – wideoszkolenie z zaświadczeniem MEN
  • Teoretyczne aspekty prawa pracy – ARCHIWUM
  • Wzory pism i umów – ARCHIWALNE
  • Porady

Ostatnio na blogu

  • Zasiłek chorobowy pracownika do 26 roku życia a podatek
  • Nadgodziny przed godzinami pracy – jak rozliczać
  • Zatrudnienie emeryta na zleceniu i na umowie o dzieło
  • Ile dostanę na zwolnieniu lekarskim w ciąży – jak się liczy wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy w okresie ciąży i macierzyński po porodzie
  • Ekwiwalent za urlop 2021 – zasady naliczania i przykłady
  • Czas pracy pracownika niepełnosprawnego w praktyce
  • Błąd w wypowiedzeniu umowy o pracę – czy jest ono skuteczne?
  • Zasiłek chorobowy na umowie zlecenia – jak naliczyć i wypłacić
  • Samochód służbowy do celów prywatnych a ZUS i podatek – lista płac
  • Pensja minimalna 2021 na 1/2 i 1/4 etatu od brutto do netto
  • Minimalne wynagrodzenie 2021 od brutto do netto
  • Choroba w dniu wolnym od pracy a czas pracy i wynagrodzenie
  • Długotrwała choroba pracownika – zwolnienie pracownika po długiej chorobie
  • Praca w wolną sobotę i choroba w jednym miesiącu – jak rozliczyć czas pracy i wynagrodzenie?
  • Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy po podwyżce pensji pracownika
Facebook Twitter RSS

Tagi

dyscyplinarka dyscyplinarka za alkohol długotrwała choroba pracownika ekwiwalent za urlop lista płac nadgodziny nagana dla pracownika obliczanie odprawy obowiązki pracownika odprawa podróże służbowe porzucenie pracy prawo do urlopu wychowawczego romans w pracy rozliczenie wynagrodzenia rozwiązanie umowy rozwiązanie umowy z pracownicą w ciąży równoważny system czasu pracy staż urlopowy umowa na czas określony umowa o pracę na czas określony umowa zlecenia urlop macierzyński urlop pod telefonem urlop wychowawczy urlop wypoczynkowy urlop wypoczynkowy na niepełnym etacie wniosek o urlop wychowawczy wyjścia prywatne w godzinach pracy wynagrodzenie chorobowe wynagrodzenie urlopowe wynagrodzenie za czas zwolnienia od pracy wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy 2019 wypowiedzenie wypowiedzenie umowy o pracę wypowiedzenie umowy zlecenia wypowiedzenie zmieniające za co można wręczyć dyscyplinarkę zakres czynności zasiłek chorobowy zasiłek chorobowy na umowie zlecenia zasiłki chorobowe zatrudnianie pracownika zmiana umowy o pracę zwolnienie lekarskie

Nasze szkolenia

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą pełną ofertą szkoleniową: - kursy dla kadrowych, - kursy płacowe, - ochrona danych osobowych, - sekretariat, - i inne. Więcej na spdszkolenia.pl

© 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone

No Result
View All Result
  • Home
  • Wynagrodzenia
  • Urlopy pracownicze
  • Rozwiązanie umowy
  • Czas pracy
  • Zlecenie i dzieło
  • Obowiązki pracownika
  • Umowy o pracę
  • Ochrona stosunku pracy
  • Zatrudnianie pracownika
  • zwolnienia lekarskie

© 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Create New Account!

Fill the forms below to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
Strona używa ciasteczek. Więcej o nich TUTAJ. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies.
Go to mobile version