Kadry w praktyce
No Result
View All Result
  • Strona Główna
  • Szkolenia kadrowo-płacowe
  • O blogu
  • Kontakt
Kadry w praktyce
No Result
View All Result

Polskie święta państwowe i kościelne a dni wolne od pracy dla obywateli Ukrainy i innych państw i wyznań

in Ogólne
0
0
SharePodziel się na TT

Wielu pracodawców, zatrudniających obywateli innych krajów (w szczególności obywateli Ukrainy) zastanawia się, czy Ukraińcy, jako pracownicy innej narodowości i innego wyznania mogą korzystać z dni wolnych od pracy, przewidzianych w polskich przepisach. To o tyle ważne, że spora część z tych dni wolnych od pracy ma charakter świąt katolickich, otwarte pozostaje zatem pytanie, czy te dni wolne należą się również pracownikom innego wyznania. W grę może tu wchodzić dyskryminacja ze względu na narodowość czy wyznanie, temat jest więc bardzo poważny i dla pracodawców delikatny. Od razu na wstępie należy wyraźnie zaznaczyć, że przepisy o dniach wolnych od pracy mają co do zasady zastosowanie do wszystkich pracowników, bez względu na ich narodowość czy wyznanie. Co więcej, pracownicy innej narodowości czy innego wyznania mogą tych dni wolnych od pracy mieć nawet więcej niż pracownicy – Polacy. Dlaczego? Więcej na ten temat w niniejszym artykule.

Święta państwowe i religijne jako dni wolne od pracy dla pracowników innych narodowości i innego wyznania. Czy pracownicy z Ukrainy mają wolne od pracy polskie święta państwowe i kościelne?

Kwestię świąt, będących dniami wolnymi od pracy reguluje ustawa z dnia 18 stycznia 1951 roku o dniach wolnych od pracy. Wskazana ustawa określa, które święta państwowe i religijne są dniami ustawowo wolnymi od pracy (nie wszystkie bowiem święta państwowe czy religijne są dniami wolnymi od pracy choć w kalendarzu figurują one jako święta). Powołany akt prawny zawiera katalog 13 świąt wolnych od pracy, przy czym niektóre z nich mają charakter ruchomy, tzn. mogą występować w różnych dniach, a nie tylko w konkretnych datach. Jednocześnie zgodnie z przepisami powołanej ustawy oprócz wskazanych w niej świąt, wolne od pracy są również niedziele. Sam katalog świąt – dni ustawowo wolnych od pracy, wymienia jako dni wolne od pracy:

  1. 1 stycznia – Nowy Rok,
  2. 6 stycznia – Święto Trzech Króli,
  3. pierwszy dzień Wielkiej Nocy,
  4. drugi dzień Wielkiej Nocy,
  5. 1 maja – Święto Państwowe,
  6. 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja,
  7. pierwszy dzień Zielonych Świątek,
  8. dzień Bożego Ciała,
  9. 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
  10. 1 listopada – Wszystkich Świętych,
  11. 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości,
  12. 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
  13. 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia;

oraz niedziele. Większość ze wskazanych świąt ma charakter kościelny, przy czym, jak już wspomnieliśmy, nie ma to znaczenia dla tego, czy są one dniami wolnymi od pracy dla pracowników innego wyznania. Są to dla nich dni wolne od pracy, dokładnie tak, jak dla pracowników – Polaków czy pracowników – katolików. Nie może być zatem sytuacji takiej, w której obywatel Ukrainy, zatrudniony w Polsce w polskim przedsiębiorstwie nagle nie otrzymuje dnia wolnego w którymś ze wskazanych powyżej dni tylko dlatego, że jest innej narodowości lub wiadomo o nim, że jest innego wyznania. Co więcej, wolne we wskazanych dniach – świętach kościelnych ustawowo wolnych od pracy, mają również osoby niewierzące.

A to jeszcze nie wszystko. Skoro taki np. pracownik – obywatel Ukrainy jako osoba innego wyznania ma i tak wolne np. w pierwszym i drugim dniu Bożego Narodzenia, choć sam te swoje święta obchodzi dopiero w styczniu (prawosławie), to powstaje pytanie, czy przypadkiem nie należy mu po raz drugi udzielić wolnego w styczniu, w terminie, kiedy chciałby celebrować swoje Boże Narodzenie. Polskie przepisy o dniach wolnych od pracy nic nie mówią na ten temat, w szczególności nie wskazują, czy osoby innego wyznania mają prawo do jakiś dodatkowych dni wolnych od pracy.

Aby powyższy problem jednoznacznie rozwiązać należy sięgnąć do dodatkowych przepisów – w tym wypadku ustawy z dnia 17 maja 1989 roku o gwarancjach wolności sumienia i wyznania. Przepis art. 42 powołanej ustawy wskazuje, iż osoby należące do kościołów i innych związków wyznaniowych, których święta religijne nie są dniami ustawowo wolnymi od pracy, mogą na własną prośbę uzyskać zwolnienie od pracy lub nauki na czas niezbędny do obchodzenia tych świąt, zgodnie z wymogami wyznawanej przez siebie religii. Co to oznacza dla pracodawcy? Jeśli osoba innego wyznania (np. pracownik – Ukrainiec) złoży pracodawcy wniosek o udzielenie dni wolnych na celebrację świąt prawosławnych, to pracodawca powinien taki wniosek uwzględnić i dodatkowego wolnego udzielić. Nie ma znaczenia, że zamierza on celebrować święta nieznane w polskich przepisach. Nie dotyczy to jednak sytuacji, w której pracownik – obywatel Ukrainy chciałby obchodzić święta państwowe Ukrainy i z tego tytułu również mieć dni wolne od pracy.

Co ważne, wniosek o dodatkowe dni wolne na celebrowanie świąt religijnych mogą złożyć jedynie pracownicy należący do grup religijnych posiadających status kościoła lub związku wyznaniowego. Odpada zatem sytuacja, w której pracownik uparcie twierdzi, że wyznaje jakąś nieznaną religię X i w związku z tym, że przewiduje ona święta w określonych dniach, chciałby, aby te dni były dla niego dniami wolnymi od pracy. Jeśli to X nie jest grupą religijną o statusie kościoła lub związku wyznaniowego, udzielenie dodatkowych dni wolnych od pracy nie wchodzi w grę.

Sam wniosek o udzielenie dni wolnych na celebrację świąt religijnych pracownik innego wyznania powinien złożyć w terminie 7 dni przed dniem udzielenia zwolnienia (§1 ust. 1 rozporządzenia Ministrów Pracy i Polityki Socjalnej oraz Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 1999 r. w sprawie zwolnień od pracy lub nauki osób należących do kościołów i innych związków wyznaniowych w celu obchodzenia świąt religijnych nie będących dniami ustawowo wolnymi od pracy). Co jednak bardzo ważne – ponieważ ten dzień nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy w rozumieniu przepisów ustawy o dniach wolnych od pracy, a obowiązek jego udzielenia wynika z przepisów szczególnych, gwarantujących ochronę przed dyskryminacją i wolność wyznania, pracownik ma obowiązek tak udzielony dzień wolny odpracować. To odpracowanie następuje w dniu, wskazanym przez pracodawcę, najpóźniej na 3 dni przed planowanym udzieleniem dnia wolnego w celu udziału w uroczystościach religijnych.

Podsumowując należy jeszcze wskazać, iż zasada konieczności udzielenia dnia wolnego pracownikowi innego wyznania dotyczy jedynie świąt, mających miejsce raz w roku. Jeśli święta w innej religii pojawiają się cyklicznie, kilka czy kilkanaście razy w roku, to obowiązku udzielania dnia wolnego na nie już nie ma.

A tutaj więcej o dniach wolnych od pracy i jak zaplanować długie weekendy w 2019 roku

Tags: święta kościelne wolne od pracy
Previous Post

Czy pracownikowi na chorobowym można wypowiedzieć umowę o pracę albo zwolnić go dyscyplinarnie?

Next Post

Wypłata wynagrodzenia za pracę – od 1 stycznia 2019 domyślnie przelewem, a gotówką jedynie na wniosek pracownika

Polecamy również

ruchomy czas pracy
Ogólne

Ruchomy czas pracy – co to jest i kiedy można go stosować? Zatrudnienie w ruchomym czasie pracy

7 marca 2020
zasilek-macierzynski-po-rozwiazaniu-umowy-o-prace
Ogólne

Zasiłek macierzyński po rozwiązaniu umowy o pracę – komu i do kiedy się należy?

11 października 2019
spozniona-zaplata-skladek-do-zus
Ogólne

Spóźniona zapłata składek do ZUS. Konsekwencje za spóźnienie z przelewem kwoty składek na indywidualny numer rachunku składkowego NRS

12 października 2019

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polityka cookies https://kadrywpraktyce.pl/o-blogu-2/.

Obserwuj nas

  • SPECJALISTA ds. KADR – nasz autorski CERTYFIKOWANY KURS ONLINE
  • Wynagrodzenia
  • Urlopy pracownicze
  • Rozwiązanie umowy
  • W sądzie pracy
  • Umowy o pracę
  • Czas pracy
  • Zatrudnianie pracownika
  • Podróże służbowe
  • Obowiązki pracownika
  • Ochrona stosunku pracy
  • Zlecenie i dzieło
  • Kurs “Specjalista do spraw kadr i płac” – wideoszkolenie z zaświadczeniem MEN
  • Teoretyczne aspekty prawa pracy – ARCHIWUM
  • Wzory pism i umów – ARCHIWALNE
  • Porady

Ostatnio na blogu

  • Zasiłek chorobowy pracownika do 26 roku życia a podatek
  • Nadgodziny przed godzinami pracy – jak rozliczać
  • Zatrudnienie emeryta na zleceniu i na umowie o dzieło
  • Ile dostanę na zwolnieniu lekarskim w ciąży – jak się liczy wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy w okresie ciąży i macierzyński po porodzie
  • Ekwiwalent za urlop 2021 – zasady naliczania i przykłady
  • Czas pracy pracownika niepełnosprawnego w praktyce
  • Błąd w wypowiedzeniu umowy o pracę – czy jest ono skuteczne?
  • Zasiłek chorobowy na umowie zlecenia – jak naliczyć i wypłacić
  • Samochód służbowy do celów prywatnych a ZUS i podatek – lista płac
  • Pensja minimalna 2021 na 1/2 i 1/4 etatu od brutto do netto
  • Minimalne wynagrodzenie 2021 od brutto do netto
  • Choroba w dniu wolnym od pracy a czas pracy i wynagrodzenie
  • Długotrwała choroba pracownika – zwolnienie pracownika po długiej chorobie
  • Praca w wolną sobotę i choroba w jednym miesiącu – jak rozliczyć czas pracy i wynagrodzenie?
  • Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy po podwyżce pensji pracownika
Facebook Twitter RSS

Tagi

dyscyplinarka dyscyplinarka za alkohol długotrwała choroba pracownika ekwiwalent za urlop lista płac nadgodziny nagana dla pracownika obliczanie odprawy obowiązki pracownika odprawa podróże służbowe porzucenie pracy prawo do urlopu wychowawczego romans w pracy rozliczenie wynagrodzenia rozwiązanie umowy rozwiązanie umowy z pracownicą w ciąży równoważny system czasu pracy staż urlopowy umowa na czas określony umowa o pracę na czas określony umowa zlecenia urlop macierzyński urlop pod telefonem urlop wychowawczy urlop wypoczynkowy urlop wypoczynkowy na niepełnym etacie wniosek o urlop wychowawczy wyjścia prywatne w godzinach pracy wynagrodzenie chorobowe wynagrodzenie urlopowe wynagrodzenie za czas zwolnienia od pracy wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy 2019 wypowiedzenie wypowiedzenie umowy o pracę wypowiedzenie umowy zlecenia wypowiedzenie zmieniające za co można wręczyć dyscyplinarkę zakres czynności zasiłek chorobowy zasiłek chorobowy na umowie zlecenia zasiłki chorobowe zatrudnianie pracownika zmiana umowy o pracę zwolnienie lekarskie

Nasze szkolenia

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą pełną ofertą szkoleniową: - kursy dla kadrowych, - kursy płacowe, - ochrona danych osobowych, - sekretariat, - i inne. Więcej na spdszkolenia.pl

© 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone

No Result
View All Result
  • Home
  • Wynagrodzenia
  • Urlopy pracownicze
  • Rozwiązanie umowy
  • Czas pracy
  • Zlecenie i dzieło
  • Obowiązki pracownika
  • Umowy o pracę
  • Ochrona stosunku pracy
  • Zatrudnianie pracownika
  • zwolnienia lekarskie

© 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Create New Account!

Fill the forms below to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
Strona używa ciasteczek. Więcej o nich TUTAJ. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies.
Go to mobile version