Kadry w praktyce
No Result
View All Result
  • Strona Główna
  • Szkolenia kadrowo-płacowe
  • O blogu
  • Kontakt
Kadry w praktyce
No Result
View All Result

Urlop wypoczynkowy pracownika pod telefonem

in Obowiązki pracownika, Urlopy pracownicze
0
0
SharePodziel się na TT

Prawo do wypoczynku, w tym prawo do korzystania z corocznego, płatnego urlopu wypoczynkowego (tutaj więcej jak udzielać urlopu oraz jak płacić wynagrodzenie urlopowe), jest jedną z podstawowych zasad prawa pracy. Pracownik ma prawo skorzystać z urlopu wypoczynkowego w terminie uzgodnionym z pracodawcą, zachowując przy tym prawo do wynagrodzenia. Może się jednak zdarzyć, że na urlop wybiera się pracownik szczególnie dla szefa i jego firmy ważny – kadrowa, księgowa, kierownicy jednostek. Zdarza się bowiem nierzadko, że takiego „newralgicznego” pracownika trzeba będzie z urlopu odwołać.

Jego obecność w firmie może być konieczna ze względu na szczególnie uzasadnione potrzeby pracodawcy (kontrola urzędu skarbowego, inspekcji pracy, reorganizacja itp.). Oczywistym jest, iż pracodawca ma prawo odwołać pracownika z urlopu, jeśli zaistnieją ku temu szczególne przesłanki: wystąpiły okoliczności szczególne, których ani pracodawca ani pracownik nie mogli przewidzieć w chwili udzielania urlopu, jak też nieobecność pracownika w pracy spowodowałaby nadmierne zakłócenia w działalności firmy. Jednakże czy w wypadku, gdy na urlop wybiera się pracownik dla firmy szczególnie istotny, szef może go zobowiązać, aby ten udostępnił numer telefonu, pod którym będzie można się z nim kontaktować w trakcie jego urlopu?

Oprócz przepisów, dotyczących kwestii urlopowych należy mieć tu na względzie również dane osobowe pracowników, które podlegają szczególnej ochronie, jak również te unormowania, które dotyczą informacji, jakich szef w ogóle może wymagać od swoich pracowników. Przepisy kodeksu pracy określają, jakich informacji można od pracownika wymagać.

Są to jedynie takie informacje, jak imiona i nazwiska, imiona rodziców, daty urodzenia, miejsca zamieszkania czy adresy do korespondencji, dane o wykształceniu i przebiegu dotychczasowego zatrudnienia, numery NIP i PESEL, a także dane dotyczące dzieci pracowników, jeśli mogą mieć wpływ na dodatkowe uprawnienia pracownicze. Innych danych pracodawca może żądać jedynie, gdy wynika to z odrębnych przepisów. Do tych danych z pewnością nie zalicza się numerów telefonów prywatnych, zatem pracownicy numerów tych udzielają pracodawcy jedynie dobrowolnie.

Urlop wypoczynkowy a żądanie pracodawcy udostępnienia numeru telefonu prywatnego

Zaznaczyć wyraźnie należy, iż pracodawca nie ma możliwości uzależniania udzielenia urlopu pracownikowi od udostępnienia przez niego numeru telefonu, pod którym będzie on dostępny w trakcie korzystania z urlopu. Podobnie pracodawca nie może uzależniać udzielenia urlopu od zapewnienia przez pracownika jakiejkolwiek innej formy kontaktu z nim (e-mail, fax itp.). Może się jednak zdarzyć, iż w szczególnie uzasadnionych okolicznościach pracodawca może poprosić pracownika o pozostawienie numeru, pod którym pracownik ten będzie dostępny. Poprosić nie oznacza zobowiązać – szef nie ma bowiem możliwości, aby zobowiązać pracownika do pozostawania w trakcie urlopu pod telefonem, w przeciwnym wypadku pracownik, zamiast wypoczywać i korzystać z dobrodziejstw czasu wolnego od pracy, pozostawałby pod telefonem w oczekiwaniu na kontakt od szefa.

O ile przepisy kodeksu pracy przewidują możliwość odwołania pracownika z urlopu, tak nie regulują już sposobu, w jaki pracodawca może tego dokonać. Nie oznacza to jednakże, że na pracowniku spoczywa automatycznie obowiązek udzielenia pracodawcy swojego prywatnego numeru telefonu, pod którym w razie potrzeby szef będzie mógł się z nim skontaktować. Oczywiście pracownik dobrowolnie może tego numeru pracodawcy udzielić, jednakże pracodawca w żaden sposób nie może pracownika do tego zmusić. Nawet polecenie służbowe pracodawcy ujawnienia prywatnego numeru telefonu, pod którym pracownik będzie dostępny w trakcie urlopu, nie jest dla pracownika wiążące i nie może skutkować np. sankcjami dyscyplinarnymi za niezastosowanie się pracownika do tego polecenia.

Czy pracownik na urlopie musi odbierać telefon od pracodawcy

Nie musi. Nawet, jeśli dobrowolnie udostępnił pracodawcy przed urlopem numer telefonu, pod którym na urlopie pozostaje. Oczywiście ta ogólna zasada nie zawsze dotyczyć będzie np. pracowników zarządzających (kadrowe, księgowe, kierownicy). Pracownicy z tej grupy muszą mieć świadomość, iż ich obecność może być w firmie niezbędna, musza się liczyć również z faktem, iż są oni niejako bardziej narażeni na możliwość odwołania z urlopu wypoczynkowego.

Aby doprecyzować powyższe reguły dobrze jest w zakładzie pracy ustalić (np. w regulaminie pracy), w jakich sytuacjach i których pracowników szef może prosić o udostępnienie prywatnych numerów telefonów, pod którymi pracownicy wyższych szczebli będą dostępni w trakcie swoich urlopów wypoczynkowych. Najlepiej wskazać również konkretnie stanowiska tych pracowników, co do których pracodawca zastrzega sobie możliwość ubiegania się o pozostawienie danych kontaktowych na wypadek konieczności odwołania z urlopu.

Telefon służbowy w trakcie urlopu pracownika

Obecnie coraz więcej pracowników dysponuje telefonami służbowymi, przekazanymi im przez pracodawcę do użytku, związanego z realizacją swoich obowiązków pracowniczych. Jeśli na urlop wybiera się zatem pracownik, który dysponuje telefonem służbowym, to pracodawca ma możliwości, aby zobowiązać go do posiadania przy sobie tego telefonu. Najlepiej również wszelkie regulacje z tym związane unormować w wewnątrzzakładowym akcie prawnym, np. regulaminie pracy. W takich przepisach pracodawca może ustalić, kogo i w jakich sytuacjach dotyczy obowiązek odbierania telefonu służbowego w trakcie urlopu wypoczynkowego.

Konkludując – pracodawca może prosić pracownika o pozostawienie numeru telefonu prywatnego, pod którym pracownik będzie dostępny w trakcie urlopu wypoczynkowego. Jeśli pracownik odmówi – szef nie może go zobowiązać do pozostawienia tego numeru. Pracodawca ma jednak możliwość unormowania np. w regulaminie pracy zasad udostępniania numerów telefonów przez pracowników, którzy będą nieobecni w pracy z powodu urlopu. Większą swobodę ma natomiast pracodawca w wypadku, jeśli jego pracownicy dysponują telefonami służbowymi. Wówczas – w szczególnie uzasadnionych przypadkach – może ich zobowiązać do posiadania telefonu służbowego również w trakcie urlopu. Takim szczególnym przypadkiem jest np. informatyk, posiadający dane dotyczące różnego rodzaju haseł, kont e-mail i innych, do których dostęp może być konieczny podczas nieobecności tego informatyka w pracy.

Urlop wypoczynkowy pod telefonem
Urlop wypoczynkowy pod telefonem

Masz jakieś pytania albo wątpliwości? Podziel się w komentarzach do artykułu.

Tags: odwołanie z urlopuurlop pod telefonemurlop wypoczynkowy
Previous Post

Umowa zlecenia ze studentem – czy płaci się składki

Next Post

Potrącenia alimentów z wynagrodzeń i zasiłków pracownika – przykład

Polecamy również

nadgodziny przed godzinami pracy
Czas pracy

Nadgodziny przed godzinami pracy – jak rozliczać

14 lutego 2021
ekwiwalent za urlop 2021
Wynagrodzenia

Ekwiwalent za urlop 2021 – zasady naliczania i przykłady

31 grudnia 2020
wynagrodzenie za urlop
Urlopy pracownicze

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy po podwyżce pensji pracownika

21 lipca 2020

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polityka cookies https://kadrywpraktyce.pl/o-blogu-2/.

Obserwuj nas

  • SPECJALISTA ds. KADR – nasz autorski CERTYFIKOWANY KURS ONLINE
  • Wynagrodzenia
  • Urlopy pracownicze
  • Rozwiązanie umowy
  • W sądzie pracy
  • Umowy o pracę
  • Czas pracy
  • Zatrudnianie pracownika
  • Podróże służbowe
  • Obowiązki pracownika
  • Ochrona stosunku pracy
  • Zlecenie i dzieło
  • Kurs “Specjalista do spraw kadr i płac” – wideoszkolenie z zaświadczeniem MEN
  • Teoretyczne aspekty prawa pracy – ARCHIWUM
  • Wzory pism i umów – ARCHIWALNE
  • Porady

Ostatnio na blogu

  • Zasiłek chorobowy pracownika do 26 roku życia a podatek
  • Nadgodziny przed godzinami pracy – jak rozliczać
  • Zatrudnienie emeryta na zleceniu i na umowie o dzieło
  • Ile dostanę na zwolnieniu lekarskim w ciąży – jak się liczy wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy w okresie ciąży i macierzyński po porodzie
  • Ekwiwalent za urlop 2021 – zasady naliczania i przykłady
  • Czas pracy pracownika niepełnosprawnego w praktyce
  • Błąd w wypowiedzeniu umowy o pracę – czy jest ono skuteczne?
  • Zasiłek chorobowy na umowie zlecenia – jak naliczyć i wypłacić
  • Samochód służbowy do celów prywatnych a ZUS i podatek – lista płac
  • Pensja minimalna 2021 na 1/2 i 1/4 etatu od brutto do netto
  • Minimalne wynagrodzenie 2021 od brutto do netto
  • Choroba w dniu wolnym od pracy a czas pracy i wynagrodzenie
  • Długotrwała choroba pracownika – zwolnienie pracownika po długiej chorobie
  • Praca w wolną sobotę i choroba w jednym miesiącu – jak rozliczyć czas pracy i wynagrodzenie?
  • Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy po podwyżce pensji pracownika
Facebook Twitter RSS

Tagi

dyscyplinarka dyscyplinarka za alkohol długotrwała choroba pracownika ekwiwalent za urlop lista płac nadgodziny nagana dla pracownika obliczanie odprawy obowiązki pracownika odprawa podróże służbowe porzucenie pracy prawo do urlopu wychowawczego romans w pracy rozliczenie wynagrodzenia rozwiązanie umowy rozwiązanie umowy z pracownicą w ciąży równoważny system czasu pracy staż urlopowy umowa na czas określony umowa o pracę na czas określony umowa zlecenia urlop macierzyński urlop pod telefonem urlop wychowawczy urlop wypoczynkowy urlop wypoczynkowy na niepełnym etacie wniosek o urlop wychowawczy wyjścia prywatne w godzinach pracy wynagrodzenie chorobowe wynagrodzenie urlopowe wynagrodzenie za czas zwolnienia od pracy wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy 2019 wypowiedzenie wypowiedzenie umowy o pracę wypowiedzenie umowy zlecenia wypowiedzenie zmieniające za co można wręczyć dyscyplinarkę zakres czynności zasiłek chorobowy zasiłek chorobowy na umowie zlecenia zasiłki chorobowe zatrudnianie pracownika zmiana umowy o pracę zwolnienie lekarskie

Nasze szkolenia

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą pełną ofertą szkoleniową: - kursy dla kadrowych, - kursy płacowe, - ochrona danych osobowych, - sekretariat, - i inne. Więcej na spdszkolenia.pl

© 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone

No Result
View All Result
  • Home
  • Wynagrodzenia
  • Urlopy pracownicze
  • Rozwiązanie umowy
  • Czas pracy
  • Zlecenie i dzieło
  • Obowiązki pracownika
  • Umowy o pracę
  • Ochrona stosunku pracy
  • Zatrudnianie pracownika
  • zwolnienia lekarskie

© 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Create New Account!

Fill the forms below to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
Strona używa ciasteczek. Więcej o nich TUTAJ. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies.
Go to mobile version