Rozliczanie zagranicznych podróży służbowych – przykłady

Zagraniczne podróże służbowe

W niniejszym artykule prezentujemy sposób rozliczania zagranicznych podróży służbowych. Zachęcamy do uprzedniego zapoznania się z naszym wpisem, dotyczącym krajowych podróży służbowych, celem przybliżenia używanej terminologii i zasad prawnych.

Przykład. Delegacja zagraniczna bez zapewnienia pracownikowi wyżywienia.

Pracodawca wysłał pracownika w podróż służbową do Niemiec. Ze względu na doświadczenie pracownika w odbywaniu podróży służbowych pracodawca zdecydował, iż w tę delegację wyśle pracownika samochodem służbowym, a pracownik we własnym zakresie będzie organizował sobie posiłki i noclegi.

Ponadto pracownik uzgodnił z pracodawcą, iż w trakcie podróży służbowej na bieżąco będzie dokonywał zakupów paliwa, narzędzi itp. Delegacja pracownika trwała  od dnia 17 marca 2011 roku od godziny 07:30 do dnia 20 marca 2011 roku do godziny 16:50, przy czym część zagraniczna delegacji (czyli faktyczny czas, kiedy pracownik przebywał poza granicami kraju), trwała od godziny 12:00 17 marca do godziny 12:45 20 marca.

Pracownik dostarczył rachunki za noclegi odpowiednio na kwotę 43,50 € i 24 €. Co więcej, pracodawca otrzymał od pracownika faktury i rachunki za zakup narzędzi z dnia 18 marca 2012 na kwotę 84,64 € oraz fakturę na zakup paliwa z dnia 19 marca 2012 na kwotę 63,35 €.

Rozliczenie delegacji:

Zagraniczna podróż służbowa pracownika składa się z dwóch części: części krajowej (przemieszczania się pracownika na terytorium kraju i wypełniania tutaj jego obowiązków) i zagranicznej. Jednocześnie jak pewnie zauważyłeś, część krajowa delegacji składa się z dwóch etapów – wyjazdu do granicy kraju i powrotu od granicy.

Na delegację zagraniczną składają się zatem trzy etapy – pierwsza część krajowa – podróż z firmy do granicy państwa, część zagraniczna – pobyt za granicą, druga część krajowa  – od momentu przekroczenia granicy kraju do powrotu do stałego miejsca pracy.

W wypadku rozliczania podróży służbowej zagranicznej należy rozliczyć delegację stosownie do wskaźników i uregulowań dotyczących podróży na terenie kraju oraz podróży służbowej poza terytorium kraju. Ustalenia nasze zaczniemy od części krajowej:

– pierwsza część krajowa trwała od 17 marca między godzinami 07:30 a 12:00, a więc 4 godziny i 30 minut

– druga część krajowa trwała od dnia 20 marca między godzinami 12:45 a 16:50, a więc 4 godziny i 5 minut,

Mając ustalone godziny części krajowej podróży służbowej możemy przystąpić do ustalenia należności za podróż krajową: w celu ustalenia diety musimy wiedzieć, ile dób łącznie trwała część krajowa delegacji:

4 g i 30 min + 4 g i 5 min = 8 godzin i 35 min (zatem część krajowa delegacji trwała niepełną dobę trwającą ponad 8 godzin). Jeżeli podróż służbowa trwa nie dłużej niż dobę i wynosi od 8 do 12 godzin, to pracownikowi przysługuje połowa diety, a jeśli trwa ponad 12 godzin – pracownikowi przysługuje dieta w pełnej wysokości.

Stawka diety wynosi 23 zł. Nasz pracownik przebywał w krajowej podróży służbowej łącznie 8 godzin i 35 minut, zatem za część krajową przysługuje mu połowa diety = 11,50 zł (połowa z 23 zł).

Ryczałt noclegowy za część krajową

Stosownie do przepisów pracownikowi, któremu pracodawca nie zapewnił bezpłatnego noclegu i który nie przedłożył rachunku za nocleg, przysługuje ryczałt za każdy nocleg w wysokości 150% diety.

Sprawdź także: L4 a dni wolne w grafiku

Ryczałt przysługuje wówczas, gdy nocleg pracownika trwał co najmniej 6 godzin pomiędzy godzinami 21 i 7. Pracownik nie korzystał z noclegów w polskiej części podróży służbowej, zatem nie przysługuje mu za część krajową ryczałt noclegowy.

W sumie zatem za część krajową pracownik powinien otrzymać 11,50 zł.

Część zagraniczna delegacji

Aby prawidło rozliczyć delegację za część zagraniczną podróży służbowej należy:

a) wyliczyć czas trwania delegacji za granicą i przysługującą dietę,

Część zagraniczna trwała w czasie od dnia 17 marca od godziny 12:00 do dnia 20 marca do godziny 12:45. Łączny czas, który pracownik przebył za granicą wynosi zatem 72 godziny i 45 minut.

Aby ustalić dietę za część zagraniczną należy wiedzieć, ile dób ta  część zagraniczna trwała. W naszym przykładzie część zagraniczna podróży służbowej trwała 3 doby pełne i 45 minut (niepełna doba trwająca do 8 godzin).

Dietę oblicza się w następujący sposób:

 • za każdą pełną dobę podróży służbowej przysługuje pracownikowi dieta w pełnej wysokości,
 • za niepełną dobę podróży służbowej trwającej do 8 godzin przysługuje 1/3 diety
 • za niepełną dobę podróży służbowej trwającej ponad 8 do 12 godzin – przysługuje 1/2 diety,
 • za niepełną dobę podróży służbowej trwającej ponad 12 godzin – przysługuje dieta w pełnej wysokości.

Diety dla delegacji (podróży służbowej) w Niemczech wynoszą obecnie 42 €. Pracownikowi przysługuje więc dieta w wysokości

3 x 42 € + 1/3 z 42 € = 126 € + 14 € = 140 €

Pracownikowi przysługuje zwrot kosztów noclegów w wysokości stwierdzonej rachunkiem hotelowym. W naszym przykładzie  koszt noclegów stwierdzono w oparciu o dwa rachunki, pierwszy z dnia 18 marca na kwotę 43,50 €, drugi z dnia 19  marca na kwotę 24 €.

Należy zsumować przysługujące pracownikowi wynagrodzenie z tytułu podróży za granicą i przeliczyć je na złotówki: wyliczona dieta wynosi 140 EUR – według kursu z dnia rozliczenia delegacji (21 marca kurs: EUR/PLN to 3,5333) daje to kwotę 494,66 zł,

– zwrot kosztów za nocleg (rachunki):
43,50 EUR według kursu z 17 marca (data sprzedaży – rachunku) to 154,92 zł
24 EUR według kursu z 18 marca (data sprzedaży – rachunku) – 85,01 zł
razem: 67,50 EUR, tj. 239,93 zł,

– zwrot kosztów za pozostałe wydatki (rachunki):

Narzędzia – 84,64 EUR co daje według kursu z 17 marca (data sprzedaży – rachunku) 301,43 zł oraz
Paliwo – 63,35 EUR – co daje według kursu z 18 marca (data sprzedaży – rachunku) 224,39 zł
Łącznie: 147,99 EUR, czyli 525,82 zł;

Sumując, za część zagraniczną swojej podróży służbowej pracownik powinien otrzymać 1260,41 zł.

Rozliczenie delegacji

Ostatnim etapem rozliczenia jest ustalenie kwoty do wypłaty z tytułu delegacji. W tym celu należy zsumować należności za część krajową oraz zagraniczną podróży służbowej i odjąć od wyniku kwoty wypłaconej zaliczki (jeśli taka była dokonana).
W naszym przypadku pracodawca w dniu 17 marca wypłacił pracownikowi zaliczkę w wysokości 150 EUR, co w wyniku przeliczenia na złotówki daje kwotę 534,19 zł

Ostatecznie zatem należność z tytułu podróży służbowej, jaką pracodawca musi wypłacić pracownikowi wynosi 737,72 zł (1260,41 zł – 534,19 zł + 11,50 zł)

Jeśli masz jakieś pytania albo wątpliwości, podziel się z nami w komentarzach. Postaramy się udzielić szczegółowych odpowiedzi.

 

Podobne wpisy

45 komentarzy

 1. Mam pytanie.

  Obecnie znajduję się w Niemczech. Jestem zatrudniona w Polsce lecz tutaj pracuję. Z aneksu który został załączony do umowy wynika iż zostałam „oddelegowana/odesłana na zmianę stałego miejsca pracy”. Zastanawiam się czy w takim przypadku również przysługują mi pieniądze za delegację? Dodam jeszcze że umowy wraz z aneksami podpisuję z miesiąca na miesiąc. Z góry dziękuję za odpowiedź.

 2. Witam,
  czy jest konieczność przedstawienia dokumentów wymiany eur na ruble w kantorze w Rosji na całą wydatkowaną kwotę w danym(Rosji) kraju? firma przeliczyła mi wydatki w rur wg kursu kantorowego tylko na kwotę wskazaną na dokumencie wymiany (100 eur), pozostałe wydatki ( 2000 eur) wg kursu średniego rur w nbp ? potem przeeliczono na EUR i następnie na PLN. w rezultacie na róznicach kursowych straciłem 500 pln. zaznaczam że był to wyjazd jednodniowy – wtorek przylot Moskwa, środa powrót do w-wy (wydatki były w tym samym dniu). czy jest to zgodne z przepisami? będę wdzięczny za odpowiedź.

 3. Good day, Tidy article. It comes with an challenge with your site within internet explorer, could possibly click here? Firefox on the other hand is the industry key and a large portion of many people is going to skip your current amazing producing therefore trouble.

 4. nie mogę uzyskać jednoznacznej odpowiedzi dzwoniłam nawet do PIP ale każdy mówi coś innego.Czy kierowcy zawodowemu przebywającemu za granicą podczas delegacji wykonującemu prace od poniedziałku do piątku .korzysta z odpoczynku po tygodniu pracy minimum 35 godzin w sobotę i niedziele w kabinie jest cały czas w podróży służbowej nie należy się wynagrodzenie bo nie wykonuje pracy ale należy się po powrocie dzień wolny za to że jest to czas dyżuru .

 5. Witam
  Proszę o pomoc jak wyliczyć następującą podróż zagraniczną:
  1 Podróż trwała 31 godzin na terytorium ukrainy tzn całkowity czas przebywania po za granicą Polski.
  2. W trakcie zapewniony był 1 nocleg oraz wyżywienie: w ciągu pierwszego dnia kolacja, w ciągu drugiego śniadanie i obiad.
  3. Podróż odbyła się samochodem służbowym.
  W jaki sposób prawidłowo wyliczyć dietę?

 6. Witam,od miesiąca mnie i moje koleżanki nurtuje pewna sprawa,w związku z tym mam pytanie.Od 2 i pół roku pracuję w agencji,która zatrudnia opiekunki osób starszych w Niemczech.Pracuję na umowę zlecenie.
  Przez cały okres zatrudnienia otrzymuję wynagrodzenie z dołu w terminie do 15 dni roboczych każdego kolejnego miesiąca. Kurs euro po jakim przeliczano nam wypłaty, brano zawsze przed ostatni dzień danego miesiąca.
  Tak było zawsze.Według tego kursu na koniec miesiąca potrafiłam dokładnie obliczyć sobie ile zarobiłam w danym miesiącu.Jakież było moje zdziwienie po odebraniu wypłaty za m-c czerwiec,bo nie zgadzało się z moimi wcześniejszymi wyliczeniami,oczywiście było dużo niższe.Pani z kadr,na moje pytanie dlaczego tak jest, odpowiedziała,że teraz kurs euro będzie brany z dnia poprzedzającego dzień rozliczenia a na pytanie jaki to dzień ,nie uzyskałam odpowiedzi.Pytam więc,czy kadry nie powinny o takiej zmianie poinformować pracowników?
  A po drugie czy ja po zakończeniu miesiąca pracy muszę czekać 3 tyg.zanim dostanę wypłatę i dopiero dowiem się ile zarobiłam?Nie mogę obliczyć sobie prędzej wyplaty, po zakończeniu miesiąca a panie z rachunkowości wyliczą mi wypłatę po kursie z dnia jaki im się akurat podoba.Dodam ,ze firma otrzymuje pieniądze od niemieckich rodzin z góry.Dziękuję ipozdrawiam

 7. Witam,
  Byłam w zagranicznej podróży służbowej w Danii 14,33 godziny – czyli teoretycznie przysługuje mi pełna dieta w wysokości 406 DKK. POsiłki nie były opłacone przez Pracodawcę.
  Do roliczenia przedstawiłam rachunki za obiad i kolację w wysokości 275,50 DKK.

  Czy w tym przypadku mogę wnioskować o wypłacenie diety pomniejszonej o 30% za obiad i 30% za kolację – czyli o 162,40 DKK?

  Czy też moge wnioskować tylko o wypłacenie róznicy pomiędzy wartością pełnej diety (406 DKK) i przedstawionych przeze mnie rachunków (275,50 DKK) – czyli o 130,50 DKK?

  Czy też rozliczając rachunki nie mam prawa juz wnioskować o wypłacenie diety?

  Prosze o pomoc i wskazówkę jak postepować w powyższym przypadku.

 8. witam
  czy pracodawca może sobie wypłacać delegacje w/g własnego taryfikatora? czy są na to odpowiednie stawki?
  i ile by wyniosła delegacja zagraniczna przykład:
  wyjazd 12.03.2013 godz.20:00 Cieszyn 13.03.2013 godz.02.00
  Cieszyn 13.03.2013 godz. 02.00 Budapeszt 13.03.2013 godz. 09:30
  rozładunek i załadunek do godz. 17:00
  pauza(nocleg) od 13.03.2013 godz. 17.00 do 14.03.2013 godz. 04:00
  Budapeszt 14.03.2013 godz. 04:00 Cieszyn 14.03.2013 godz. 12:00
  Cieszyn 14.03.2013 godz. 12:00 Płock 14.03.2013 godz. 19:00

 9. Witam, moje pytanie dotyczy rozliczenia delegacji zagranicznej na przełomie starych i nowych przepisów, czyli
  wylot do USA 24 lutego 2012 o godzinie 6:00, przylot 2 marca 2013 o godzinie 17:00. Opłata za hotel nie obejmowała śniadania. Czy diety liczyć już wg nowych diet, czy według starych, czy wg obydwu ? Bardzo proszę o rozpisanie szczegółowe.

 10. Jak rozliczyć delegację na przełomie miesięcy, np. gdy wyjechałam w listopadzie a wróciłam w grudniu. Czy powinnam to rozliczyć dopiero w chwili powrotu do kraju, czyli w grudniu? I będzie to stanowiło koszt uzyskania przychodu w grudniu, czy należy rozdzielić taką delegację na dwie części, odpowiednio do każdego miesiąca?

  1. Witam
   Powinna Pani ją rozliczać dopiero po powrocie do kraju, czyli w grudniu. Z punktu widzenia kosztu uzyskania przychodu i księgowości w firmie będzie to koszt do zaksięgowania na grudzień (aby wydatek uznać za koszt, musi zostać faktycznie poniesiony, a delegację rozlicza Pani w grudniu i wtedy ją wypłaca).

 11. Witam,

  Mam takie pytanie odnośnie rozliczania podróży służbowych kierowców na trasach międzynarodowych. Ryczałt za nocleg w podróży krajowej naliczany jest wówczas, gdy trwał min. 6 h w godzinach od 21 – 7. Natomiast jak jest w przypadku ryczałtu za nocleg w podróży zagranicznej. Tu również ma zastosowanie te 6 h w godz miedzy 21 – 7? Jesli kierowca odpoczywał krócej ryczałt nie powinien zostać naliczony?

  1. Witam
   W przypadku podróży zagranicznej przepisy nie wskazują, w jakich godzinach powinien trwać nocleg. Z drugiej strony jednak mając na względzie przepisy o czasie pracy kierowców, jak również normy dobowego odpoczynku, czemu kierowca odpoczywał krócej? Ze względu na prowadzenie pojazdu czy inne swoje obowiązki?

 12. Witam,
  zwracam się z prośbą o pomoc.
  Mam delegacje w której pierwszym krajem docelowym są Włochy i policzyłam to jako część krajową (do granicy PL) i zagraniczną do momentu opuszczenia Włoch. Następnie kierowcy udali się do Francji skąd odebrali ładunek i z nim pojechali do Grecji przez Włochy (to rozbiłam na Francję, Włochy i Grecję). Z Grecji kierowcy udali się po ładunek do Rumunii, przejeżdżając przez Bułgarię (tu zsumowałam czas pobytu w Bułgarii i Rumunii, gdyż stawka jest ta sama). Następnie z ładunkiem przejeżdżali przez Węgry i Słowację (gdzie tu również zsumowałam czas – stawka ta sama) do Polski (część krajowa od momentu przekroczenia granicy do bazy firmy).
  Czy jest to poprawnie rozliczone, czy jest jakiś inny sposób żeby uprościć obliczenia, gdyż spotkałam się z opinią, że rozlicza się kraj docelowy, z tym, że w naszym przypadku w ciągu jednego wyjazdu są realizowane 3-4 zlecenia w różnych krajach „docelowych”, ale kierowcy przejeżdżają przez inne kraje tranzytowe.
  Bardzo proszę o pomoc, gdyż większość „ekspertów” na moim przykładzie „rozkłada ręcę”

 13. Witam,

  Mam pewne wątpliwości co do liczenia ilości dób. W zależności od tego jak zdefiniujemy sobie słowo „doba” wyjdą nam inne wyniki. Zgodnie z definicją (pl.wikipedia.org/wiki/Doba) może być to albo dowolny okres 24 godzin, albo okres od godziny 00:00 do 24:00 (czyli 00:00 dnia następnego). Niby wydaje się to to samo, ale nie jest.

  Wyobraźmy sobie sytuację:
  WYLOT: 1 grudnia, godzina 15:00
  PRZYLOT: 3 grudnia, godzina 13:00

  1) Przyjmując spsób opisany w niniejszym artykule jest to 46 godzin czyli 1 doba pełna i jedna niepełna (22 godziny). Czyli przysługują 2 pełne diety.

  2) Przyjmując za dobę okres 00:00-24:00 są to: 1 doba pełna (dzień 2 grudnia) i 2 doby niepełne: 9h (1 grudnia) i 13 godzin (3 grudnia). Wg tego przysługują 2.5 diety. Taką interpretację spotkałem na kilku stronach internetowych (np poradnik.ngo.pl/x/582915).

  Czy jest jakaś przesłanka, którego sposobu liczenia użyć? Bo tak jak piszę – w internecie spotkałem się z różnymi interpretacjami.

  Z góry dziękuje i pozdrawiam,
  Marek

  1. Witam
   Ja również spotkałem odmienne niż moja opinie i sposoby wyliczeń, niemniej ten przedstawiony przeze mnie w przykładach jest poprawny. Wynika to poniekąd z treści samych przepisów:

   § 4. 1. (1) Dieta jest przeznaczona na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia w czasie podróży i wynosi 23 zł za dobę podróży.
   2. Należność z tytułu diet oblicza się za czas od rozpoczęcia podróży (wyjazdu) do powrotu (przyjazdu ) po wykonaniu zadania, w następujący sposób:
   1) jeżeli podróż trwa nie dłużej niż dobę i wynosi:
   a) od 8 do 12 godzin – przysługuje połowa diety,
   b) ponad 12 godzin – przysługuje dieta w pełnej wysokości;

   Co prawda przepisy nie wskazują, kiedy dokładnie zaczyna się doba, niemniej w rozliczaniu podróży służbowych nie powinno się opierać na pojęciu doby rozumianej jako doba astronomiczna, ale jako kolejne 24 godziny podróży służbowej pracownika.
   Proszę spojrzeć jeszcze w innym artykule ze strony, której link Pan podał: poradnik.ngo.pl/x/582911 – również powtórzenie mojej opinii.

 14. Jak rozliczyć następującą delegację zagraniczną:

  Zgorzelec 8.11.2012 21.00 – Paryż 10.11.2012 12.00
  Paryż 12.11.2012 8.00 – Barcelona 13.11.2012 20.00
  Barcelona 15.11.2012 15.00 – Zgorzelec 19.11.2012 10.00

  Paryż i Barcelona są miastem docelowym. Czy powinnam to potraktować jako dwie delegacje i rozpisać dodatkowo
  Paryż – granica z Hiszpanią – stosując dietę francuską,
  a następnie granica z Hiszpanią – Barcelona i dalej Barcelona – Zgorzelec stosują dietę hiszpańską??

  1. Zgodnie z par. 4 rozporządzenia, dotyczącego zagranicznych podróży służbowych, dieta przysługuje w wysokości obowiązującej dla docelowego państwa podróży. W praktyce termin „docelowe państwo podróży” jest różnie interpretowany. Niektórzy przyjmują, iż bez znaczenia jest, czy pracownik wykonywał swoje obowiązki również w krajach, przez terytorium których zmierzał do państwa docelowego. Taki pogląd jest jednak kontrowersyjny, gdyż mija się z celem zapewnienia pracownikowi diety – dieta przysługuje na pokrycie kosztów wyżywienia i inne drobne wydatki. W różnych państwach koszty te będą różne (mniejsze czy większe), nie można zatem uznać, iż w każdym z tych państw dieta powinna być taka sama. Wobec powyższego, jeśli pracownik będzie realizował swoje obowiązki nie tylko w kraju docelowym, ale również w krajach „tranzytowych”, pracodawca może w poleceniu wyjazdu służbowego wskazać więcej miejsc docelowych. W takim wypadku przy ustalaniu diet, należnych pracownikowi, uwzględnia stawki obowiązujące na terytorium danego kraju. Przyjąć należy zatem drugie rozwiązanie:
   Paryż – granica z Hiszpanią – stosując dietę francuską,
   a następnie granica z Hiszpanią – Barcelona i dalej Barcelona – Zgorzelec stosują dietę hiszpańską

   Proszę tylko mieć na względzie, że jeśli podróż odbywa się samolotem, to kolejna część podróży służbowej zagranicznej nie zaczyna się od przekroczenia granicy, ale z momentem startu samolotu z lotniska.

    1. ja jeszcze chciałby się dopytać.
     Co w przypadku, kiedy kierowca realizuje w jednym dniu transport do 4 / 5 różnych krajów – np. francja, belgia, luksemburg, holandia, niemcy w tej samej dobie. każdy kraj jest krajem docelowym – mamy zatem 5xstawkę 1/3 – co daj 150% dziennej diety… czy to jest prawidlowe rozliczenie??

 15. Witam

  Jeżeli pracodawca wysłał pracownika w delegację służbową zagraniczną oraz opłacił hotel ze śniadaniami – rozliczając delegację obniża ją o 15% (śniadania). A jeśli pracownik miał niejako zapewnione obiady i kolację ale nie były one pokrywane przez pracodawcę a przez stronę przyjmującą (inną firmę oczywiście – np. klienta)? Pracodawca rozliczając delegację powinien obniżyć ją dodatkowo o 60%? (30% obiady i 30% kolacje)?

  Pozdrawiam.

  1. Witam
   Przepisy nie mówią o tym, że to pracodawca ma zapewnić pracownikowi wyżywienie. Zgodnie z przepisem pracownikowi, który otrzymuje za granicą częściowe wyżywienie, przysługuje odpowiednio na: śniadanie – 15% diety; obiad – 30% diety; kolację – 30% diety; inne wydatki – 25% diety. Jeśli pracownik ma zapewnione śniadania (hotelowe) oraz obiady i kolacje (strona przyjmująca) to na te posiłki nie należy się dieta. Pracodawca powinien zatem obniżyć ją dodatkowo o 60 %.

 16. Witam,
  A jak wygląda rozliczanie pracowników firmy transportowej, którzy wyjeżdżają na minimum 3 tygodnie?
  Rozliczam ich podobnie jak Pan,z małą różnicą.Otóż liczę ilość godzin podróży krajowej (dla przykładu 7 h ) podczas wyjazdu, następnie ilość dób podróży zagranicznej-przerzutowej określonej kwotą delegacji zagranicznej uogólnioną, zapisaną w umowie o pracę) a następnie ilość godzin podróży krajowej przy powrocie( załóżmy 12h). Państwo sugerują sumowanie ilości godzin i wtedy, by wyszła 1 niepełna doba, ale z uwagi na to, że trwa powyżej 12h naliczamy całą dietę.Też tak liczyłam, ale moja księgowa każe mi liczyć tak, że za 7h wyjazdowych nie należy się pracownikowi dieta, a za 12h przy powrocie, należy mu się tylko jej pół.
  Dodatkowo, ponieważ nie dostajemy rachunków za hotele, gdyż nasze pojazdy posiadają globy noclegowe, naliczamy 25% ryczałtu noclegowego za każdą noc „przespaną” za granicą. Jednak nie liczymy ryczałtu noclegowego za sen w kraju. Czy popełniamy błąd?

  1. Witam
   Przepisy nie precyzują, czy podróż krajową należy sumować, czy też traktować dojazd do granicy jako jedną podróż krajową, a następnie podróż z granicy jako kolejną podróż krajową. W praktyce część krajową sumuje się. Części krajowej nie należy rozdzielać. Zaczyna się ona bowiem w momencie wyjazdu pracownika z siedziby firmy albo z domu, a kończy w chwili jego powrotu do siedziby firmy albo domu. Zaznaczam, iż spotkałem się również z takim sposobem obliczania części krajowej, jak zaprezentowany przez Pani księgową, jednak jest to rozwiązanie mniej korzystne dla pracownika (np. jeśli dojazd do granicy trwa 5 godzin, powrót od granicy również 5 godzin, to okazałoby się, że ani za dojazd ani za powrót nie należy mu się dieta, gdyż każda z tych części krajowej podróży trwa mniej niż 8 godzin).
   Co do ryczałtu noclegowego za część krajową to słusznie go państwo nie naliczają, pod warunkiem, że w części krajowej pracownik nie nocuje (a zakładam, że noclegu nie ma, tylko pracownik bezpośrednio od granicy jedzie do siedziby firmy albo do domu).

 17. Witam,
  Proszę o pomoc w prawidłowym wyliczeniu diety podróży do Niemiec: wylot 13:45 09/10, powrót 18:45 11/10. Zapewnione posiłki: 09/10: kolacja, 10/10: 3 posiłki, 11/10: śniadanie i obiad. Czy pracownikowi przysługuje obiad pierwszego dnia i kolacja ostatniego? Jeżeli tak, to czy w przypadku obiadu – 30% pełnej diety (42 EUR), a w przypadku kolacji – 30% 1/3 diety (ostatnia doba to 5h)? Będę wdzięczna za odpowiedź

  1. Witam
   W Pani wypadku łączny czas podróży służbowej wyniósł 2 pełne doby i jedną niepełną poniżej 8 godzin. Jeśli pracownikowi zapewniono całodzienne wyżywienie, to przysługuje mu 25 % diety, jeśli natomiast częściowe, to dieta za każdą dobę ulega pomniejszeniu odpowiednio o 15 % za śniadanie, 30 % za obiad i 30 % za kolację.

   Pierwsza doba: 9.10 godz. 13.45 – 10.10 godz. 13.45. W tej dobie pracownikowi zapewniono kolację (9.10) oraz śniadanie i obiad (10.10). Za tę dobę należy się pracownikowi jedynie 25 % diety.
   Druga doba: 10.10 godz. 13.45 – 11.10 godz. 13.45. W tej dobie zapewniono pracownikowi kolację (10.10) oraz śniadanie i obiad (11.10). Za tę dobę należy się pracownikowi 25 % diety.
   Trzecia doba – niepełna. Pracownikowi nie zapewniono wyżywienia, więc należy mu się dieta niepomniejszana za wyżywienie. Jednocześnie jest to doba niepełna do 8 godzin, należy się zatem 1/3 diety.
   Łącznie zatem dwie pełne doby po 25 % diety (10,50 Euro) = 21 Euro + jedna doba niepełna 1/3 diety = 14 Euro.
   Łączna dieta: 21 + 14 = 35 Euro.

   Nadmieniam, iż w niektórych zakładach pracy przyjęto błędny sposób ustalania doby – nie są one liczone od godziny do godziny, tylko od północy do północy, plus niepełna w dniu wylotu i niepełna w dniu powrotu. W takim wypadku wynik będzie inny. Problem polega na tym, iż przepisy nie precyzują, czy i jakie posiłki przysługują pracownikowi w niepełnej diecie, o której godzinie itp.

 18. Witam

  Jak powinna byś rozliczona delegacja chodzi mi głownie o dodatkowe wolne za prace w sobotę,
  już tłumacze jak to wygląda
  wtorek od 8-16 – praca wylot z polski o 20 ale jazda na lotnisko zaraz po pracy z pracodawcą
  powrót sobota ten sam tydzień o 20-00 na lotnisku w Polsce

  1. Do czasu pracy wlicza się czas faktycznego wykonywania zadań, z powodu których powstała konieczność odbycia podróży służbowej. Natomiast czas samej podróży służbowej jest zaliczany do czasu pracy o tyle, o ile pracownik podczas tejże podróży wykonywał pracę. Co do zasady jeśli świadczył Pan w sobotę (czyli jeszcze w trakcie trwania podróży służbowej) pracę, należy się Panu dzień wolny. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 23 czerwca 2005 roku sygn. II PK 265/04 czas podróży służbowej zawsze zaliczany jest do czasu pracy o tyle, o ile przypada w harmonogramowych godzinach pracy pracownika. Jeśli w sobotę przed przylotem do Polski wykonywał Pan pracę, to należy się Panu za to dzień wolny.

 19. Jeśli opłata za nocleg w hotelu wynosi dużo więcej niż w podanym przkładzie (43,5 i 24 euro) np 85 euro to w jakiej części jest KUP-EM , A MOŻE W CAŁOŚCI,TZN.CZY JEST LIMIT OPŁATYZA NOCLEG ,ŻEBY STANOWIŁO TO KOSZTY UZYSKANIA PRZYCHODU?

  1. Przepisy dotyczące podróży służbowych poza granicami kraju nie przewidują górnej granicy wysokości opłaty za hotel. Tą kwestię trzeba traktować z punktu widzenia przepisów, dotyczących szeroko rozumianej księgowości w firmie. Aby dany wydatek uznać za koszt uzyskania przychodu, musi on być m.in. związany z prowadzeniem działalności i przyczyniać się do powstania tego przychodu, albo uprawdopodobnić, że przychód dzięki temu kosztowi powstanie. Wydatek na nocleg w hotelu, nawet w kwocie 85 Euro, będzie można zaliczyć do KUP jeśli nocleg ten był związany z podróżą w ramach prowadzenia przedsiębiorstwa, a nie np. jako nocleg prywatny.

  1. Część krajowa – część zagraniczna – część krajowa. Jeśli podróż służbowa wygląda w ten sposób (jedna), to część krajową sumuje się.

 20. czy jest to własciwe naliczanie diet zagranicznej przykład:
  rozpoczecie 16.08.2012 o 21,00 ,a koniec 28.08.2012 o 9,30….według obliczenia pracodawcy wyszło 12 pełnych diet

 21. Mamy pytanie dotyczące sposobu rozliczania diety jeżeli jestem w delegacji zagranicznej i oprócz prowadzenia własnej działalności mam również umowę o pracę. Jak wtedy wygląda sytuacja z rozliczaniem diet? Czy mój pracodawca (z umowy o pracę, który wysłał mnie w delegację) ma płacić mi diety i się z nich rozliczać, czy ja mam rozliczać sobie te diety jako właściciel działalności w delegacji zagranicznej?

  1. Skoro w podróż służbową udał się Pan realizując zadania, wynikające z Pana obowiązków pracowniczych na podstawie umowy o pracę, to taką podróż służbową rozlicza pracodawca. Inaczej by było, gdyby Pan udawał się w podróż służbową jako właściciel firmy, realizując swój interes gospodarczy, np. w celu nawiązania kontaktów handlowych. Taką podróż, z punktu widzenia kosztów uzyskania przychodu w działalności gospodarczej, stosownie do treści art. 23 ust.1 pkt 52 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, rozlicza Pan jak podróż służbową pracownika. W Pana wypadu jednak obowiązek ten spoczywa na pracodawcy, gdyż w podróż służbową udaje się Pan jako pracownik, a nie jako przedsiębiorca.

 22. Mam pytanie dotyczące sposobu rozliczania delegacji zagranicznej właściciela działalności gospodarczej, która trwa dłużej niż miesiąc. Rozliczam się w trybie miesięcznym i chciałbym rozliczyć delegację, za obecny miesiąc, ale delegacja traw nadal. Czy muszę czekać do zakończenia delegacji?

  1. Co oznacza „rozliczam się w trybie miesięcznym? Czy to oznacza, iż zaliczki na podatek dochodowy z działalności gospodarczej płaci Pan miesięcznie?

 23. Witam mam podróż służbową : Sokołów- 24.07.12 godz.02.00- Zgorzelec- 24.07.12 godz.14.00
  Zgorzelec-24.07.12 godz.14.00 – Hiszpania-26.07.12 godz.10.00
  Hiszpania-27.07.12 godz.12.00 – Zgorzelec-30.07.12 godz.01.00
  Zgorzelec-30.07.12 godz.01.00 – Dorohuck-30.07.12 godz.14.00
  Dorohuck-30.07.12 godz.14.00 – Kijów-31.07.12 godz.10.00
  Kijów-01.08.12 godz.07.00 – Dorohuck-01.08.12 godz.14.00
  Dorohuck-01.08.12 godz.14.00 – Sokołow-02.08.12 godz.2,00,
  proszę o pomoc jak to wyliczyć

  1. Rozumiem, że była to jedna podróż, w trakcie której pracownik najpierw pojechał do Hiszpanii, a stamtąd przez Polskę prosto do Kijowa? Czy to zostało podzielone na dwie podróże służbowe?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *