Choroba i urlop pracownika w jednym miesiącu a wynagrodzenie

Zwolnienie lekarskie i urlop w jednym miesiącu a ustalenie wynagrodzenia dla pracownika

Na temat rozliczania wynagrodzenia chorobowego i zasiłków, jak również ustalania wysokości wynagrodzenia za urlop okolicznościowy i wynagrodzenia za przepracowaną część miesiąca pisałem już na niniejszym blogu.

Jak możesz się przekonać po lekturze tych artykułów, oprócz różnego sposobu ustalania wynagrodzenia chorobowego i urlopowego inaczej ustala się również w takich wypadkach wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca. A co w wypadku, jeśli pracownik w jednym miesiącu chorował i korzystał z urlopu wypoczynkowego? Jak ustalić wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca?

Odpowiedź nie jest prosta, wątpliwości budzić może w szczególności, czy wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca rozliczać w oparciu o § 11 czy § 12 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 29 maja 1996 roku w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy.

Choroba i urlop pracownika w jednym miesiącu a wynagrodzenie za ten miesiąc

O zasadach ustalania podstaw wynagrodzeń chorobowych jak również ustalania wysokości wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy z powodu choroby możesz przeczytać w wymienionych artykułach, dlatego też w niniejszym artykule omówię jedynie sposób postępowania krok po kroku w celu wyliczenia wszystkich składników wynagrodzenia (chorobowego, urlopowego i za przepracowaną część miesiąca).

Przykład: choroba i urlop pracownika w obrębie jednego miesiąca – ustalenie składników wynagrodzenia

Pracownik został zatrudniony w dniu 1 lutego 2012 roku z wynagrodzeniem w wysokości 2000 zł miesięcznie. Od dnia 5 do 9 marca przebywał na zwolnieniu lekarskim, a od dnia 19 do 23 marca na urlopie wypoczynkowym. W tym miesiącu pracownik otrzyma zatem wynagrodzenie chorobowe, wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy oraz wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca.

Sprawdź także: L4 a dni wolne w grafiku

Zaczniemy od ustalenia wynagrodzenia za przepracowaną część miesiąca. Ustalamy zatem kwoty zmniejszenia płacy zasadniczej o czas zwolnienia lekarskiego oraz urlopu wypoczynkowego:

Kwota zmniejszenia płacy zasadniczej o czas zwolnienia lekarskiego:

2000 zł/30 * 5 (dni choroby) = 333,35 zł

Kwota zmniejszenia płacy zasadniczej o czas urlopu wypoczynkowego:

2000 zł/176 (godzin do przepracowania w marcu) * 40 (godzin urlopu) = 454,40 zł

Otrzymane kwoty odejmujemy od wynagrodzenia zasadniczego:

2000 zł – 333,35 zł – 454,40 zł = 1212,25 zł – tyle pracownik otrzyma za przepracowaną część miesiąca.

Ustalamy następnie wynagrodzenie chorobowe pracownika:

Podstawa brutto: 2000 zł

Podstawa netto: 2000 zł – 13,71 % z 2000 zł = 1725,80 zł

1725,80 zł / 30 * 80 % * 5 (dni choroby) = 230,10 zł – tyle wynosi wynagrodzenie chorobowe pracownika

Ustalamy następnie wynagrodzenie urlopowe pracownika:

2000 : 22 (dni do przepracowania w marcu) * 5 (dni urlopu) = 454,40 zł – tyle wynosi wynagrodzenie urlopowe pracownika.

Łącznie pracownik otrzyma zatem:

1212,25 zł (wynagrodzenie za pracę) + 230,10 zł (wynagrodzenie chorobowe) + 454,40 zł (wynagrodzenie urlopowe) = 1896,75 zł

Podane kwoty są kwotami brutto. Pamiętaj, iż pracownik może mieć składniki zmienne wynagrodzenia. Jak wówczas liczyć poszczególne składniki wynagrodzeń możesz poczytać tutaj: obliczanie wynagrodzenia chorobowego i wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy. Podane kwoty są kwotami netto. Jak zrobić z nich listę płac poczytaj w artykule: przykładowa lista płac.

Choroba i inne nieobecności w pracy w tym samym miesiącu:

Jeśli pracownik w jednym miesiącu chorował oraz był nieobecny w pracy z innego powodu niż urlop wypoczynkowy (urlop szkoleniowy, urlop okolicznościowy itp.), to sposób postępowania jest dokładnie taki sam, jak w omawianym przykładzie. Należy tylko odpowiednio ustalić wynagrodzenie za urlop okolicznościowy, wynagrodzenie za urlop szkoleniowy czy inny składnik wynagrodzenia.

Zapraszam do dzielenia się swoimi uwagami w komentarzach.

Podobne wpisy

11 komentarzy

 1. Witam,
  Pracownica przebywała na urlopie rodzicielskim. Od dnia 23 do 28 lutego jest już na urlopie wypoczynkowym. W lutym muszę jej wypłacić zasiłek za 28 dni (wypłata pierwszego zwolnienia lekarskiego przesunęła się na kolejny miesiąc). Jaką metodą wyliczyć wynagrodzenie? 2000:30×28 a kwotę , która wyjdzie odjąć od 2000 zł?

 2. Dzień dobry,

  a wyliczenie wynagrodzenia w przypadku gdy mamy zmienne składniki i stawkę miesięczna za wynagrodzenie 3000 zł. 168h do przepracowania w tym 152 h urlopu (za który będzie wypłacone wynagrodzeni urlopowe); 8 h pracy i 3 dni choroby.

  dziękuję

  1. Dobry wieczór

   Proszę doprecyzować – pracownik miał w danym miesiącu do przepracowania 168 godzin, z tego 152 przebywał na urlopie. O jaki miesiąc chodzi? Pytam, bo zwolnienia lekarskie obowiązują również w weekendy, a muszę znać rozkład dni w miesiącu, aby precyzyjnie podać Pani wyliczenia i wynik.

 3. Mam kłopot z listą płac dla pracownika za m-c pazdziernik. Pracownik przebywał na urlopie od 1-3. 10 , następnie pracował od 6-15 następnie przebywał w szpitalu od 15 do 22.10 i od 23 do 31 na zwolnieniu lekarskim .
  Wynagrodzenie zas 2550 + funkcyjne 300 + premia 855 + szkodliwe 250.( za okres przepracowany premia jest pomniejszana gdy przebywa się na chorobowym ) Prosze o pomoc w przeliczeniu . Dziękuje

 4. Witam,
  Mam kłopot z listą płac dla pracownika za m-c maj. Pracownik przebywał na zwolnieniu od 01.05 do 14.05 oraz od 20.05 do 31.05. Na okres przerwy w zwolnieniu przypadł urlop wypoczynkowy. Czyli pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim za który płaci ZUS 26 dni i 5 dni urlopu. Podstawa to 5000 pln brutto. Proszę o pomoc w liście płac. Koszty przychodu 139,06, ulga przysłyguje.

 5. proszę o pomoc, pracownik zatrudnił się 12 marca 2012 wynagrodzenie zasadnicze ustalono na 3520 zł miesięcznie, W drugiej połowie kwietnia był na zwolnieniu lekarskim przez 9 dni, a przepracował dni 13 i dostał premie w kwietniu 1460 zł. Jak powinna być ustalona podstawa do tego chorobowego. Ponadto w każdym następnym miesiącu pracownik był po kilka dni na zwolnieniu i do tej pory podstawa obowiązuje ta sama, a mam wątpliwości czy ta podstawa w kwietniu była dobrze naliczona. Nadmieniam, że nie mamy informacji od pracodawcy jakiego rodzaju są to premie, ale są prawie co miesiąc i w różnych kwotach. W miesiącach w których pracownik był na chorobowym też te premie dostawał.

  1. Co do zasady podstawą do wynagrodzenia chorobowego jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie z pełnych 12 miesięcy, poprzedzających miesiąc, w którym pracownik idzie na zwolnienie lekarskie. W opisanym wypadku nie mamy nawet jednego pełnego miesiąca, zatem do podstawy należy wziąć wynagrodzenie, jakie pracownik otrzymałby, gdyby przepracował pełny miesiąc. Z kolei o tym, czy do podstawy powinna być wliczana również premia decyduje jej charakter – jeśli pracownik zachowuje prawo do premii będąc na zwolnieniu lekarskim, to zgodnie z art. 41 ustawy zasiłkowej do podstawy wynagrodzenia chorobowego nie wlicza się tych składników, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania tego wynagrodzenia chorobowego. Zakładając, iż w opisanym przypadku premia jest wypłacana niezależnie od tego, czy pracownik choruje czy nie, jak również pracownik zachowuje do niej prawo w okresie pobierania wynagrodzenia chorobowego czy zasiłku, nie powinna ona być wliczana do podstawy wynagrodzenia chorobowego, zatem podstawa brutto to będzie pensja zasadnicza pracownika 3520 zł.
   Z kolei podstawy do wynagrodzenia chorobowego czy zasiłku nie ustala się na nowo, jeśli przerwa między tymi świadczeniami nie była dłuższa niż 90 dni. Skoro zatem pracownik w każdym miesiącu choruje, to podstawa do wynagrodzenia chorobowego w tym miesiącu (albo zasiłku) będzie taka sama, jak w kwietniu.

   1. To co trzeba teraz zrobić skoro od kwietnia przez wszystkie miesiące do teraz była brana do wyliczeń zła podstawa chorobowa. Zostawić czy robić korektę do wszystkich tych miesięcy przecież teraz nie zabierzemy pracownikowi pieniędzy.
    Do podstawy były brane składniki : zasadnicza 3520 + premia tylko dodatkowo ta premia była jeszcze w jakiś sposób przeliczona jakby ta kwota 1460 zł była kwotą premii pomniejszoną na skutek nieobecności.
    To wygląda tak jakby premia za miesiąc gdyby go przepracował w całości wynosiła np 2000 a skoro chorował to miał pomniejszoną do 1460 . Ale tego nie wiemy bo nie ma regulaminu ani żadnego zapisu na temat charakteru wypłacanych premii. więc podstawa do chorobowego to jest 3520+2000-13,71%

    co ja mam z tym zrobić ?

    1. Skoro ta premia była pomniejszana za czas nieobecności pracownika w pracy z powodu choroby, to należy ją uwzględniać w podstawie chorobowego. Skoro cała premia za cały przepracowany miesiąc wynosi np. 2000 zł, a na skutek kilku dni nieobecności z powodu choroby zostaje pomniejszona do 1460 zł, to należy ją uwzględnić w podstawie chorobowego. Nie uwzględniamy jej jedynie wówczas, gdyby np. pracownik był w miesiącu kilka dni na zwolnieniu lekarskim, a i tak premia wyniosłaby 2000 zł. W takim wypadku pracownik zachowuje do niej prawo w okresie pobierania wynagrodzenia chorobowego, więc do podstawy się jej nie wlicza. W opisanym przypadku premia była pomniejszana, więc należało ją wliczyć. Rozumiem, że Państwo wliczyli tę premię do podstawy chorobowego. Skoro tak, to nie ma potrzeby dokonywania jakichkolwiek korekt.

     1. To jeszcze raz żebyśmy się dobrze zrozumieli . Podstawa do chorobowego była wyliczona od 3520 zasadnicza + 2000 premia czyli od kwot jakie by dostał gdyby przepracował cały miesiąc, to dobrze była wyliczona ta podstawa tak ?

     2. Tak. Ponieważ w Pana wypadku nie ma nawet jednego pełnego miesiąca zatrudnienia, jak również nie ma z czego liczyć średniej, to podstawa będzie sumą zasadniczej 3520 zł i premii 2000 zł. W kwietniu podstawa do chorobowego wynosić będzie 5520 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *