Okres wypowiedzenia umowy o pracę
Dzisiejszy artykuł omawia zagadnienie obliczania terminów okresów wypowiedzenia umowy o pracę. W praktyce bowiem okazuje się, iż pomimo faktu, że przepisy prawa pracy są w tym zakresie stosunkowo precyzyjne i czytelne, właściwe obliczenie terminu wypowiedzenia umowy może rodzić trudności i powodować powstawanie niekorzystnych dla pracodawcy albo pracownika pomyłek, z których do najczęstszych należy błędne wskazanie w treści świadectwa pracy dnia zakończenia stosunku pracy.
Obliczanie okresów wypowiedzenia umowy o pracę
Przepisy kodeksu pracy określają terminy wypowiedzenia liczone w dniach, tygodniach i miesiącach. O ile terminy liczone w dniach nie sprawiają problemu (termin liczy się bowiem od dnia złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę), tak wyjaśnień wymaga sposób liczenia okresów wypowiedzenia liczonych w tygodniach (np. dla umowy o pracę na czas określony, zawartej na okres powyżej 6 miesięcy) lub miesiącach (np. dla umowy na czas nieokreślony).
Czytaj także: Pracownik idzie na emeryturę – obowiązki pracodawcy
Stosownie do przepisów kodeksu pracy okres wypowiedzenia, obejmujący tydzień albo miesiąc albo ich wielokrotność (np. dwa tygodnie) kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca.
Przykład
Pracownik ma umowę o pracę na czas określony od dnia 1 stycznia 2012 do 31 grudnia 2012. Pracownik ten złożył w dniu 16 maja (czwartek) oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę z zachowaniem dwutygodniowego okresu wypowiedzenia. Umowa o pracę rozwiąże się w dniu 2 czerwca (sobota).
Sprawdź także: Wypowiedzenie umowy zlecenia
Przykład 2
Pracownik ma umowę o pracę na czas nieokreślony od dnia 1 stycznia 2010. Pracownik ten złożył w dniu 16 maja 2012 roku oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia (miesięczny termin wynika ze stażu pracy pracownika u danego pracodawcy), to umowa rozwiąże się w dniu 30 czerwca 2012 roku.
Okres wypowiedzenia kończy się w niedzielę albo święto – co wtedy?
Umowa o pracę nie musi rozwiązywać się w dniu roboczym. Może się okazać, iż koniec okresu wypowiedzenia przypada np. na niedzielę albo święto. Jest to bez znaczenia, gdyż w tych dniach, ustawowo wolnych od pracy, umowa o pracę może się rozwiązać.
Sprawdź także: L4 a dni wolne w grafiku
Pracodawca, który o tym nie wie, wpisze na wszelki wypadek, iż umowa rozwiązała się w dniu roboczym, czym narazi się na odpowiedzialność w wypadku ewentualnej kontroli inspekcji pracy, gdyż skracając w ten sposób okres wypowiedzenia powoduje po stronie pracownika niekorzystne skutki (np. za ostatnie dwa dni okresu wypowiedzenia, jeśli przypadają one na sobotę i niedzielę, nie wypłaci pracownikowi wynagrodzenia za pracę).
Czytaj także: Umowa na pół etatu a lata pracy
Prawidłowe ustalenie dnia, w którym upływa okres wypowiedzenia jest bardzo istotne. Ma ono bowiem znaczenie dla ewentualnych uprawnień pracownika, które zależą od jego stażu pracy, takich jak np. prawo do wyższego wymiaru urlopu wypoczynkowego, prawo do nagrody jubileuszowej, odprawy pieniężnej po zwolnieniu itp.
Od kiedy liczy się okres wypowiedzenia
Co więcej, właściwe ustalenie dnia zakończenia okresu wypowiedzenia jest istotne z punktu widzenia ustalenia wysokości wynagrodzenia pracownika za ostatni miesiąc pracy, a także z punktu widzenia daty wystawienia świadectwa pracy. Poprawne ustalenie daty upływu okresu wypowiedzenia ma zatem znaczenie dla ewentualnego uniknięcia sporu z pracownikiem, np. o wypłatę zaległego wynagrodzenia czy sprostowanie świadectwa pracy.
Czytaj także: Rozwiązanie umowy z winy pracodawcy
Sprawdź także: Urlop na pisanie pracy magisterskiej
Kiedy zaczyna się okres wypowiedzenia?
W przykładach powyżej pracownik składał wypowiedzenie w trakcie miesiąca (w czwartek, 16 maja). Skoro zatem okres wypowiedzenia liczą się w tygodniach lub miesiącach, to kiedy zaczynają biec? W chwili złożenia wypowiedzenia czy w momencie rozpoczęcia następnego tygodnia lub miesiąca?
Odpowiedzi na to pytanie udzielił Sąd Najwyższy w swym wyroku z dnia 8 listopada 1988 roku sygn. I PRN 48/88 stwierdzając, iż okres wypowiedzenia umowy, oznaczony w miesiącach, rozpoczyna się z pierwszym dniem miesiąca, a nie z dniem wręczenia wypowiedzenia.
Czytaj także: Czy pracodawca może odmówić wypowiedzenia
Taka sama zasada obowiązuje w wypadku okresów wypowiedzenia, liczonych w tygodniach. Jeśli zatem pracownik w drugim przykładzie złożył wypowiedzenie w dniu 16 maja, to okres wypowiedzenia rozpoczyna swój bieg w dniu 1 czerwca 2012 roku.
Na koniec chciałbym przypomnieć, iż już po dokonaniu wypowiedzenia pracodawca i pracownik mogą ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy o pracę.
Dzień Doby, pracownica jest zatrudniona od:
01,10,2020 – okres próbny
01,01,2021-31,12,2021 – czas określony
01,01,2022-31,12,2022 – czas określony
01,01,2023-31,12,2023 – czas określony.
Pracodawca ze względu na likwidację sklepu chce dać pracownikowi wypowiedzenie z dniem 31,08,2023. Jaki będzie obowiązywać okres wypowiedzenia?
Dzień dobry
Ona jest zatrudniona od 01.10.2020, a więc w dniu 31.08.2023 nie ma jeszcze stażu 3 lat, a więc teoretycznie okres wypowiedzenia jest miesięczny. Natomiast wypowiedzenie wręczone 31.08 z miesięcznym okresem wypowiedzenia spowodowałoby, że umowa się rozwiąże 30.09. A na ten dzień ona ma dokładnie 3 lata stażu. A zatem na dzień rozwiązania umowy obowiązywałby ją już trzymiesięczny okres wypowiedzenia:
Art. 36. § 1. Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:
1) 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
2) 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;
3) 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
A ona jest na ten dzień zatrudniona dokładnie 3 lata. A zatem już z góry musimy przyjąć, że okres wypowiedzenia będzie trzymiesięczny.
Do stażu pracy, od którego zależy okres wypowiedzenia, należy także zaliczać ten okres – wyrok Sądu Najwyższego z 6 lipca 2011 sygn. II PK 12/11
Witam!
Mam pytanie.
Pracuje na umowe od 1 maja tego roku. Zlozylem wypowiedzenie 22 pazdziernika. Przysluguje mi 2 tygodniowe wypowiedzenie. Niestety przeskoczy na kolejny miesiac i bede juz pracowac ponad 6 miesiecy na wypowiedzeniu. W takim razie wypowiedzenie wydluzy mi sie do miesiaca automatycznie? Bede musial pracowac do koonca listopada?
Dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam
Dzień dobry
Tak, jeśli złożył Pan wypowiedzenie 22 października, to dwutygodniowy okres wypowiedzenia upłynąłby w dniu 9 listopada, a na ten dzień ma Pan staż już dłuższy niż 6 miesięcy, a więc już niejako z góry obowiązuje Pana miesięczny okres wypowiedzenia. Skończy się on z dniem 30 listopada 2019 i w tym dniu umowa się rozwiąże. Można jednakże porozumieniem skrócić obecnie biegnący okres wypowiedzenia – umowa została wypowiedziana, potem za zgodą pracodawcy skraca się okres wypowiedzenia do dowolnego dnia – w tym uzgodnionym dniu umowa się rozwiązuje.
SPROSTOWANIE DAT DO POPRZEDNIEJ WIADOMOŚCI
Dzień dobry, proszę o podpowiedź. Osoba została zatrudniona 15.03.2019 na okres próbny 3 miesięcy a potem od 15.06.2019 na okres 1 roku.
jeśli wypowie umowę w tygodniu między 26.08 a 31.08.2019, jaki będzie obowiązywał okres wypowiedzenia i kiedy ustanie stosunek pracy?
z góry dziękuję.
Dzień dobry
Osoba ta pracuje od dnia 15 marca 2019, a więc staż pracy 6 miesięcy osiąga ona z dniem 14 września. Aby zachowała ona dwutygodniowy okres wypowiedzenia, umowa ta musi się rozwiązać najpóźniej 7 września w sobotę. A aby ona rozwiązała się 7 września w sobotę, to przy przyjęciu dwutygodniowego okresu wypowiedzenia to wypowiedzenie musi nastąpić najpóźniej 23 sierpnia. Jeśli umowa zostanie wypowiedziana np. 26 sierpnia, to okres wypowiedzenia liczymy dwa tygodnie i jeszcze do najbliższej soboty, a więc ona rozwiązałaby się już 14 września, a wówczas pracownik ma dokładnie 6 miesięcy stażu pracy, czyli już niejako z góry obowiązywałby go miesięczny okres wypowiedzenia.
Aby zdążyć z dwutygodniowym okresem wypowiedzenia i nie „wpaść” w miesięczny, umowa musi zostać wypowiedzenia najpóźniej 23 sierpnia. Jeśli wypowie po tym dniu, obowiązuje ją już miesięczny okres wypowiedzenia, co oznacza, że umowa rozwiąże się 30 września 2019
Czy mogłabym prosić o poradę ?
Znajomy zatrudniony jest na umowę na czas określony – 01.03.2019 do 30.06.2019 był to okres próbny, natomiast teraz miał przedłużana umowę na czas określony od 01.07.2019.
Jaki okres wypowiedzenia go obowiązuje gdyby chciał złożyc wypowiedzenie? od 1 wrzesnia ma mozliwość podjąć lepszą pracę wiec kiedy najlepiej złozyc wypowiedzenie? Będę bardzo wdzięczna za ekspresową odpowiedz:)
Dobry wieczór
Znajomy jest zatrudniony od 1 marca 2019. Na dzień 31 lipca ma zatem staż pracy 5 miesięcy. A więc póki co jeszcze obowiązuje go dwutygodniowy okres wypowiedzenia. To wypowiedzenie musi złożyć tak, aby umowa rozwiązała się najpóźniej w dniu 24 sierpnia, czyli musi je złożyć nie później niż do 9 sierpnia. Jeśli złoży je później, wpadnie w miesięczny okres wypowiedzenia, a to będzie oznaczać, że umowa rozwiąże się dopiero 30 września.
Czyli powiedzmy najlepiej żeby złożył 8 sierpnia tak ? W tym czasie i tak przebywa na l4 ze wzg na chorobę, w trakcie l4 normalnie mozna złozyc wypowiedzenie ? i czy wtedy firma musi wypłacic za zaległy urlop? bo nie jest w stanie go wybrać
Tak, pracownik, który przebywa na zwolnieniu lekarskim jst chroniony przed wypowiedzeniem ze strony pracodawcy, czyli pracodawca jemu nie może wręczyć wypowiedzenia, ale pracownik może wypowiedzenie wręczyć pracodawcy. Natomiast jeśli on nie wykorzysta urlopu wypoczynkowego do dnia rozwiązania się umowy o pracę (upływu okresu wypowiedzenia), to tak, pracodawca będzie musiał naliczyć i wypłacić ekwiwalent za urlop
Aha – umowa o pracę może rozwiązać się w czasie, gdy on nadal będzie na zwolnieniu lekarskim. Wówczas może to zwolnienie kontynuować nawet po rozwiązaniu się umowy, a za okres zwolnienia lekarskiego po rozwiązaniu się umowy zasiłek chorobowy wypłaci mu ZUS.
Witam,
Pracuję od 11 lipca 2016 roku. Chciałabym złożyć wypowiedzenie z końcem czerwca b.r. Ewentualnie do 10 lipca b.r. Jaki będzie obowiązywał mnie termin wypowiedzenia?
Pozdrawiam.
Jeśli jest Pani zatrudniona u tego pracodawcy od 11 lipca 2016 roku, to 3 lata stażu mijają Pani w tym zakładzie w dniu 10 lipca 2019. Obecnie obowiązuje Panią miesięczny okres wypowiedzenia, ale on i tak już nie ma znaczenia – wypowiedzenie złożone w jakimkolwiek dniu czerwca spowodowałoby, że umowa rozwiązałaby się w dniu 31 lipca, a na ten dzień miałaby Pani już staż pracy przekraczający 3 lata, a więc niejako już z góry obowiązuje Panią trzymiesięczny okres wypowiedzenia.
Witam mam umowę o pracę na 6 msc zobowiązanie po stazu 13 lipca wyjeżdżam za granice kiedy jak najszybciej muszę złożyć wypowiedzenie z pracy? Przepracowalem na umowie dopiero miesiąc
Dzień dobry
Ze względu na staż pracy obowiązuje Pana dwutygodniowy okres wypowiedzenia. Okresy wypowiedzenia liczone w tygodniach kończą się w soboty. A skoro planuje Pan wyjazd 13 lipca, to umowa musi rozwiązać się najpóźniej w sobotę 6 lipca (kolejna sobota to 13 lipca, czyli już dzień wyjazdu). A żeby umowa rozwiązała się 6 lipca 2019, to wypowiedzenie musi zostać złożone najpóźniej 21 czerwca. Z kolei wypowiedzenie złożone po 1 czerwca, ale najpóźniej 28 czerwca.
Pozostaje jeszcze ewentualnie rozwiązanie umowy za porozumieniem stron – w ten sposób można rozwiązać ją w każdym czasie.
Dzień dobry
Zacząłem pracę w firmie 21 grudnia 2018, kiedy najpóźniej muszę złożyć wypowiedzenie by rozpocząć pracę w nowej firmie 1 lipca
Dzień dobry
21 czerwca mija Panu 6 miesięcy pracy w tej firmie, a więc z tym dniem wpadnie Pan w miesięczny okres wypowiedzenia. Żeby mógł Pan rozpocząć pracę w nowej firmie od 1 lipca, to pozostaje obecnie rozwiązanie umowy jedynie za porozumieniem stron. Nawet, jeśli złoży Pan wypowiedzenie teraz, a okres wypowiedzenia miałby być dwutygodniowy, to ta umowa za dwutygodniowym wypowiedzeniem rozwiąże się z dniem 22 czerwca, a w tym dniu już będzie Pana obowiązywać miesięczny okres wypowiedzenia. Jedyna możliwość, aby umowa rozwiązała się jeszcze w czerwcu, to było złożenie wypowiedzenia najpóźniej w dniu 1 czerwca, to wówczas umowa rozwiązałaby się z dniem 15 czerwca.
Teraz już jedynie rozwiązanie za porozumieniem stron, bo jak Pan wypowie umowę teraz, to ona miałaby się rozwiązać z dniem 22 czerwca, a w tym dniu już ma Pan staż pracy co najmniej 6 miesięcy, więc już z góry obowiązuje Pana miesięczny okres wypowiedzenia.
Może Pan złożyć pracodawcy propozycję rozwiązania umowy za porozumieniem stron, wskazując w niej dzień, w którym miałaby ona się rozwiązać. Za wypowiedzeniem już w czerwcu się nie da, chyba, że pracodawca zgodzi się na skrócenie okresu wypowiedzenia.
Witam
Czy może Pan wyjaśnić, dlaczego upływ 6 m-cy zatrudnienia mija wg Pana 21 czerwca przy zatrudnieniu od 21 grudnia? Czy przepisy kp nie wskazują na terminy miesięczne, które upływają w przeddzień kolejnego miesiąca?
Dobry wieczór
Jeśli chodzi o obliczanie terminów, to kodeks pracy nie wskazuje, jak należy to robić (poza kilkoma przypadkami, gdzie jasno stwierdza, że np. okresy wypowiedzenia liczone w miesiącach upływają z końcem miesiąca itp.). W tym przypadku należy sięgnąć do sposobu obliczania terminu z kodeksu cywilnego. A tu są przynajmniej trzy sposoby liczenia miesiąca – od pierwszego do pierwszego, od pierwszego do ostatniego, miesiąc jako 30 dni, plus do tego dochodzi tzw. miesiąc księżycowy, liczony jako 28 dni. Ma Pani poniekąd rację – można założyć, że miesiąc liczony od 21 grudnia upłynie 20 stycznia, a nie 21 stycznia. Niemniej nie jest to wprost i jednoznacznie określone w przepisach.
Witam,
Pracuje od 2 stycznia 2019 umowę mam do końca października. Od 1 lipca chcę zacząć nową pracę. Czy przysługuje mi 2 tygodniowy okres wypowiedzenia? Kiedy najlepiej złożyć wypowiedzenie?
Dzień dobry
Jeśli pracuje Pani od 2 stycznia, a jest to pierwsze zatrudnienie u tego pracodawcy, to obowiązuje Panią ze względu na staż pracy dwutygodniowy okres wypowiedzenia. Okresy wypowiedzenia liczone w tygodniach kończą się zawsze w soboty, a więc najpóźniej może Pani złożyć wypowiedzenie tak, aby umowa rozwiązała się najpóźniej 29 czerwca, bo jeśli złoży Pani wypowiedzenie po tej dacie, to umowa rozwiąże się już w lipcu, a wówczas ma Pani już miesięczny okres wypowiedzenia. Najpóźniej proszę to wypowiedzenie złożyć 14 czerwca (oczywiście może Pani też wcześniej, jednak trzeba pilnować aby to wypowiedzenie złożyć tak, żeby nie było to później niż 14 czerwca.
pracuję od 1.12.2018 ,pierwsza umowa byla na miesieczny okres próbny,została przedłużona na 6 miesięcy. 24.05 złożyłam dwutygodniowe wypowiedzenie,czy na pewno obowiazuje mnie dwutygodniowe wypowiedzenie?więc pracuję do 8.06?od 10.06 mam byc juz zatrudniona w nowej pracy
Dzień dobry
1 czerwca mija Pani 6 miesięcy pracy, a więc wypowiedzenie, które miałoby się zakończyć po 1 czerwca, musi być już miesięcznym. 24 maja złożyła Pani wypowiedzenie – okres wypowiedzenia liczony w tygodniach upłynie 8 czerwca, ale w tym dniu ma Pani już staż pracy ponad 6 miesięcy, a do okresu, od którego liczy się długość okresu wypowiedzenia, zalicza się sam okres wypowiedzenia. Najlepiej by było rozwiązać umowę za porozumieniem stron, bo inaczej umowa rozwiąże się 30 czerwca.
Witam
Umowa zakończona za porozumieniem stron z dniem 01.04 więc na świadectwie pracy powinno być że pracowałam do 31.03.2019
Dzień dobry
Jeśli porozumienie stron wskazywało, że umowa rozwiąże się w dniu 01.04.2019, a strony nie ustaliły w nim innej daty rozwiązania, to ten dzień 01.04 był ostatnim dniem trwania stosunku pracy, a więc w świadectwie pracy wskazano prawidłowo – zatrudnienie trwało do 01.04.2019
Witam,
Przez dwa lata byłem zatrudniony w firmie X, następnie umowa została obustronnie zerwana i tego samego dnia nawiązałem nową umowę z firmą Y (która miała taki sam skład zarząd,ale z innym prezesem). Przepracowałem w firmie Y dwa lata, czy mój okres wypowiedzenia wynosi miesiąc czy trzy miesiące?
Dzień dobry
W Pana wypadku nastąpiła zmiana pracodawcy, a więc staż pracy do ustalenia długości okresu wypowiedzenia należy liczyć od dnia podjęcia zatrudnienia w spółce Y. Nie ma znaczenia, że zarząd jest ten sam – jeśli formalnie jest to inny podmiot (inny wpis do KRS), to jest to nowy pracodawca. Pana okres wypowiedzenia wynosi zatem jeden miesiąc, gdyż staż pracy w spółce Y jest krótszy niż 3 lata, a dłuższy niż 6 miesięcy.
Dzień dobry,
Mam umowę na okres próbny na niecałe 3 miesiące tzn. od 17.01 do 15.04.2019.
Chciałabym w tej firmie zakończyć pracę wcześniej. Jeśli dn. 28.03 dam wypowiedzenie umowy to z jakim okresem wypowiedzenia 1 tygodniowym czy 2 tygodniowym?
Dzień dobry,
1 września mijają 3 lata odkąd jestem zatrudniona na czas nieokreślony w jednej firmie (wliczam w to 3miesięczny okres próbny). Chciałbym, aby 31 wrześni był ostatnim dniem pracy. Kiedy mam złożyć wypowiedzenie? W sierpniu czy w czerwcu?
Dzień dobry
Rozumiem, że chodzi o 30 września :).
Jeśli złoży Pani wypowiedzenie w czerwcu, to obowiązuje Panią jeszcze miesięczny okres wypowiedzenia, a zatem umowa zakończy się z dniem 31 lipca. Podobnie, jeśli złoży Pani wypowiedzenie w lipcu, umowa zakończy się z dniem 31 sierpnia. Natomiast potem, jeśli złoży Pani wypowiedzenie w sierpniu, to „wpadnie” Pani już w 3-miesięczny okres wypowiedzenia, a więc umowa rozwiąże się w dniu 30 listopada. To sierpniowe wypowiedzenie, zakładając, że obowiązuje Panią wówczas jeszcze miesięczny okres wypowiedzenia spowoduje, że umowa rozwiązałaby się z dniem 30 września, a w tym dniu ma Pani już staż pracy co najmniej 3 lata, a więc niejako z góry już należy założyć, że to sierpniowe wypowiedzenie spowoduje wydłużenie okresu wypowiedzenia do 3 miesięcy.
Dzień Dobry,
tak, chodziło o 30 września 🙂
Reasumując, jedynym rozwiązaniem żeby skończyć pracę 30.09 jest porozumienie stron?
Czy jest jakieś inne rozwiązanie, które może Pan podpowiedzieć?
Witam. Moje miesięczne wypowiedzenie o pracę kończy się 31.03.2019r. Pracuję na zmiany i w tym dniu w grafiku mam noc która kończy się następnego dnia tj 01.04. 2019 o godzinie 7.00 Jak się to ma do okresu wypowiedzenia? Moje kadry twierdzą ze mogę mieć tą noc nie ma znaczenia. Czy stosunek pracy nie kończy się o godzinie 24.00.
Dzień dobry
Jeśli chodzi o stosunek pracy, to on zakończy się w dniu 31.03.2019, natomiast Pani doba pracownicza w tym dniu rozpoczyna się o godzinie xx, ale kończy następnego dnia, czyli 1 kwietnia. W tym dniu już nie pozostaje Pani w zatrudnieniu, a więc nie można Pani zaplanować pracy już po godzinie 24.00
Witam,
posiadam miesięczny okres wypowiedzenia. Jeżeli złożę wypowiedzenie 31.12.2018 to zacznie ono obowiazywać juz od nastepnego dnia 1.01.2019 ??
Dokładnie tak – umowa o pracę rozwiąże się wówczas z dniem 31 stycznia 2019. Jeśli wypowiedzenie zostaje złożone w jakimkolwiek dniu grudnia 2018, umowa rozwiązuje się z dniem 31 stycznia 2019, z upływem miesięcznego okresu wypowiedzenia.
Witam
Pracuję od 24.05.2018 najpierw 3 miesiące okres próbny potem umowa na rok.
Czy jeżeli złożę wypowiedzenie przed parę dni przed 24.11.2018 to będzie jeszcze dwa tygodnie wypowiedzenia cz juz miesiąc. Chodzi mi o to czy okres wypowiedzenia musi się skończyć przed upływem 6 miesiąca
Dobry wieczór
Te 6 miesięcy pracy mija Panu w dniu 24 listopada. Aby obowiązywał Pana dwutygodniowy okres wypowiedzenia, umowa o pracę musi rozwiązać się przed 24 listopada, każda inna data (od 24 listopada włącznie i dalej) spowoduje, że będzie Pana obowiązywał już miesięczny okres wypowiedzenia. Chodzi o to, że sam okres wypowiedzenia wlicza się do stażu pracy, od którego zależy jego długość. Przykładowo jeśli wręcza Pan wypowiedzenie w dniu 22 listopada, to na ten dzień obowiązuje Pana jeszcze dwutygodniowy okres wypowiedzenia, ale tak liczony spowoduje, że umowa zakończyłaby się w dniu 8 grudnia, a w tym dniu ma Pan już staż pracy przekraczający 6 miesięcy. A więc teraz każda data złożeia wypowiedzenia spowoduje, że będzie już liczony miesięczny okres wypowiedzenia, a nie dwutygodniowy.
Dzień dobry.
Chciałabym złożyć wypowiedzenie, którego czas będzie wynosił 1 miesiac, z racji przebytego przeze mnie stażu pracy.
Mój problem polega na tym, że ten miesiąc (wrzesień 2018 r.), kończy się weekendem. Charakter mojej pracy jest taki, że pracuje również w sobotę i w niedzielę. Czy jeżeli złożę wypowoedzenie w sobotę 29 września, okres wypowiedzenia będzie przypadał na miesiąc październik?
Dzień dobry
Tak – nie ma znaczenia, w jakim dniu września składa Pani wypowiedzenie – to nie musi być ostatni dzień września. Okres wypowiedzenia jest miesięczny, a więc zakończy się z dniem 31 października 2018.
Witam, kiedy moge wypowiedziec umowe o prace jesli np mam urlop bezplatny do pt 29.09 , czy wypowiedzenie moge wysłac poleconym 30.09?
czy musi byc to dzien roboczy?
firma nie pracuje w soboty.
Nie musi to być dzień roboczy – może Pani wypowiedzieć umowę nawet przebywając na urlopie bezpłatnym. Trzeba jedynie pamiętać, że dniem wręczenia wypowiedzenia będzie dzień doręczenia przesyłki pracodawcy
Witam. Na wypowiedzeniu pisze ze 25 sierpnia. Czyli mam isc do pracy 25?
Dzień dobry
Proszę o doprecyzowanie – rozumiem, że tu chodzi o to, że umowa rozwiązuje się 25 sierpnia (sobota), a dla Pani jest to dzień wolny, tak? Bo jeśli tak, to nie musi Pani tego dnia stawiać się w pracy. Jest to ostatni dzień Pani zatrudnienia, który dla Pani jest wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy.
Czy jeśli pracodawca złoży mi wypowiedzenie z miesięcznym okresem wypowiedzenia 1go dnia miesiąca to okres wypowiedzenia kończy się ostatniego dnia tego samego miesiąca czy już kolejnego ?
Już kolejnego. Nie ma znaczenia, którego dnia miesiąca dokona się wypowiedzenia – przy miesięcznym okresie wypowiedzenia upłynie on z ostatnim dniem następnego miesiąca.
Dzień dobry,
obecnie posiadam 2-tygodniowy okres wypowiedzenia. Wiem, że w takim wypadku wypowiedzenie kończy się w sobotę. Pracę w nowej firmie mam rozpocząć oficjalnie 1 września i jest to właśnie sobota…. Kiedy w takim razie powinnam złożyć wypowiedzenie?
Dzień dobry
Proszę doprecyzować – umowa o pracę w pierwszym zakładzie ma zakończyć się w sobotę. Jest to jak najbardziej poprawne. Jednocześnie w tę samą sobotę rozpoczyna Pani pracę w nowej firmie, tak? Jeśli tak, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby tak się stało – może Pani być zatrudniona na dwóch etatach, one się mogą pokrywać, krzyżować itp. Niech się Pani tym nie przejmuje – w pierwszym zakładzie pracy Pani stosunek pracy zakończy się w tym samym dniu, w którym nawiąże się stosunek pracy w nowym zakładzie. Wszystko zgodnie z przepisami i nie musi Pani się martwić o to wypowiedzenie.
Witam, bardzo proszę o informację, kiedy najpóźniej powinnam złożyć wypowiedzenie, aby obejmowało mnie jeszcze miesięczny okres wypowiedzenia. Rozpoczęłam pracę 5.07.2015r i nieprzerwanie ją kontynuuję na umowie na czas nieokreślony.
Najlepiej by było, aby ta umowa rozwiązała się z dniem 30 czerwca 2018, a więc aby objął Panią jeszcze miesięczny okres wypowiedzenia, musi Pani to wypowiedzenie złożyć dowolnego dnia maja.
Czy wypowiedzenie 3 miesięczne może być liczone od połowy miesiąca czy tylko z końcem. Czy przy wypowiedzeniu umowy przez pracownika należy się jemu wolne na poszukanie pracy.
Dzień dobry
Jeśli okres wypowiedzenia liczony jest w miesiącach, to zawsze kończy się z upływem miesiąca. Oznacza to, że nawet jeśli wypowiedzenie jest złożone w połowie miesiąca, to okres wypowiedzenia nie zakończy się w połowie następnego miesiąca czy w połowie miesiąca po upływie 3 miesięcy, ale zawsze na jego koniec.
Natomiast co do wolnego na poszukiwanie pracy – poniżej przepis, regulujący tę kwestię wprost:
Art. 37. § 1. W okresie co najmniej dwutygodniowego wypowiedzenia umowy o pracę dokonanego przez pracodawcę pracownikowi przysługuje zwolnienie na poszukiwanie pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
§ 2. Wymiar zwolnienia wynosi:
1) 2 dni robocze – w okresie dwutygodniowego i jednomiesięcznego wypowiedzenia;
2) 3 dni robocze – w okresie trzymiesięcznego wypowiedzenia, także w przypadku jego skrócenia na podstawie art. 36(1) § 1 (czyli z powodu likwidacji pracodawcy).
Witam,
Proszę o potwierdzenie czy dobrze liczę mój okres wypowiedzenia.
Umowy:
od 07.09.2010 do 06.09.2012
od 07.09.2012 do 30.09.2017
od 01.10.2017 do 31.10.2018
Składając wypowiedzenie liczę miesiąc?
Bardzo proszę o pomoc.
Witam mam pytanie jaki będzie okres wypowiedzenia jeśli osoba ma umowę na okres próbny od 01-04-2010 do 30-06-2010 potem na czas określony 01-07-2010 do 31-12-2011, na czas określony 01-01-2012 do 30-12-2017 a pózniej na czas nieokreślony od 31.12.2017 , trz miesiące czy miesiąc a od 22.02.2019 – 3 miesiące.
Dzień dobry
W tym zakresie należy stosować przepisy zmieniające, wprowadzające nowe okresy wypowiedzenia do kodeksu pracy. Zgodnie z tymi przepisami, jeśli umowa na czas określony została zawarta przed zmianą przepisów 22 lutego 2016 i trwała po zmianie przepisów, to staż pracy, od którego zależy długość okresu wypowiedzenia, liczony jest od zmiany przepisów, a więc od dnia 22.02.2016. Natomiast dla umów na czas określony, zawartych już po zmianie przepisów, staż pracy u danego pracodawcy liczy się w ten sposób, że sumuje wszystkie okresy zatrudnienia, nawet te przypadające przed zmianą przepisów. W konsekwencji w opisany przez Panią przypadku obowiązujący będzie już 3 miesięczny okres wypowiedzenia, gdyż staż pracy u tego pracodawcy wynosi co najmniej 3 lata.
Dzień dobry,
Chciałam zapytać, jak wygląda wypowiedzenie umowy o pracę jeśli, umowa jest na 3 miesiące – na okres próbny. W umowie mam zapisane że mam okres wypowiedzenia 1 tydzień, w innych papierach 2 tygodnie.
A wypowiedzenie chciałabym oddać 23.12, więc będzie się ono liczyło od 27, czy od dnia w którym złożyłam to wypowiedzenie? I czy dni wolne, świąteczne wyliczają się w okres wypowiedzenia?
Dziękuję za odpowiedź,
Pozdrawiam!
Dobry wieczór
Jeśli Pani umowa o pracę na okres próbny została zawarta dokładnie na 3 miesiące, to obowiązuje Panią dwutygodniowy okres wypowiedzenia. Jeśli złoży Pani wypowiedzenie w dniu 23 grudnia, to okres wypowiedzenia upłynie z dniem 6 stycznia 2018 roku (sobota). Okresy wypowiedzenia liczone w tygodniach kończą się w soboty, a do okresu wypowiedzenia zalicza się również przypadające w jego okresie święta i dni ustawowo wolne od pracy.
Witam.
Obowiązuje mnie 3 miesięczny okres wypowiedzenia. Jeżeli wręczył bym je 22.01.2018 to okres wypowiedzenia skończy się 30.04.2018 ?
Dzień dobry
Dokładnie tak – okres wypowiedzenia liczony w miesiącach upływa ostatniego dnia miesiąca, a więc w Pana przypadku zakończy on swój bieg w dniu 30 kwietnia 2018 i w tym dniu umowa o pracę rozwiąże się.
Dzień dobry,
Chciałam zapytać, jak wygląda wypowiedzenie umowy o pracę jeśli, umowa jest na 3 miesiące – na okres próbny. W umowie mam zapisane że mam okres wypowiedzenia 1 tydzień, w innych papierach 2 tygodnie.
A wypowiedzenie chciałabym oddać 23.12, więc będzie się ono liczyło od 27, czy od dnia w którym złożyłam to wypowiedzenie? I czy dni wolne, świąteczne wyliczają się w okres wypowiedzenia?
Dziękuję za odpowiedź,
Pozdrawiam!
Witam, mam pytanie, 01.12.2014 roku podpisalam umowe o prace na czas okreslony do 31.10. 2015r, nastepnie przedłożona na kolejny okres do 28.02.2016r., i kolejna do 2018 roku.
W każdym razie 01.12.2017 roku mija 3 lata zatrudnienia u tego pracodawcy. 29.11.2017r zlożyłam wypowiedzenie o prace , gdyz od 01.01.2018 podejmuje nową. jaki mam okres wypowiedzenia -1 miesiąc?
Dobry wieczór
29.11.2017 złożyła Pani wypowiedzenie. Gdyby założyć, że obowiązuje Panią miesięczny okres wypowiedzenia, to umowa rozwiązałaby się z dniem 31.12.2017. A na ten dzień będzie Pani już mieć staż pracy przekraczający 3 lata, a więc obowiązuje Panią już trzymiesięczny okres wypowiedzenia. Okres wypowiedzenia wlicza się bowiem do stażu pracy, od którego zależy sama długość tego okresu wypowiedzenia.
Dzień dobry.
W zawiązku ze zmianą stanowiska pracy otrzymałam od Pracodawcy ankeks do umowy o pracę obowiązujący od 19.10.2016 do 18.07.2019 (obowiązuje mnie miesięczny okres wypowiedzenia). W związku z tym, że chcę 6.10.2017 złożyć wypowiedzenie umowy o pracę proszę o informację od kiedy liczy się okres wypowiedzenia i czy można ten okres skrócić. Zależy mi na tym, ponieważ znalazłam nową pracę i chcę możliwie najszybciej podjąć pracę u nowego Pracowacy.
Dziękuję za odpowiedź Pozdrawiam
Witam, jeśli mam pierwszą umowę od dnia 13 czerwca 2016 a ostatnią z dnia 13 czerwca 2017 to w wypowiedzeniu wypowiadam która umowę tą z roku 2016 czy ostatnią?
Dzień dobry
Wypowiada Pani zawsze ostatnią umowę – tę, która obecnie obowiązuje. Poprzednie rozwiązały się z dniem, do którego były zawarte.
Witam
Chciałbym złożyć wypowiedzenie o pracę w dniu 29 września 2017 r. . Pierwszą umowę z firmą podpisałem 03.11.2014 r. drugą z tą samą firmą po zmianie stanowiska 06.05.2015 r. Kiedy mija mi okres wypowiedzenia? Po zmianie przepisów obowiązuje mnie 1 miesięczny okres wypowiedzenia chociaż na umowie jest zawarta klauzula o 2 tygodniowym okresie wypowiedzenia.
Witam serdecznie,
Mam zamiar złożyć wypowiedzenie. Zależy mi na tym, aby mój stosunek pracy zakończył się z końcem października, a więc wypowiedzenie muszę złożyć we wrześniu. Tylko tu pojawia się wątpliwość, ponieważ 20 września mija 3 lata zatrudnienia, a więc okres wypowiedzenia się wydłuża. Czy jeśli złożę wypowiedzenie na piśmie z datą poprzedzająca 20 września, to czy zachowam prawo do wypowiedzenia miesięcznego, czy pod uwagę będzie brany moment rozpoczęcia okresu wypowiedzenia, a więc 30 września?
Niestety nie mogę liczyć na przychylność pracodawcy co do terminu rozwiązania stosunku pracy.
Dobry wieczór
Zakładając, że wypowie Pani umowę o pracę we wrześniu, to nawet przyjmując miesięczny okres wypowiedzenia, umowa rozwiąże się z dniem 31 października. Na ten dzień będzie Pani już mieć staż pracy powyżej 3 lat, a więc nie ma szans, żeby ominęła Pani 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Nawet, jeśli złoży Pani wypowiedzenie z datą poprzedzającą 20 września, to i tak nie ma to znaczenia – czy złoży Pani wypowiedzenie 1, 10 czy 30 września, to umowa i tak rozwiązałaby się z dniem 31 października, a więc już po osiągnięciu przez Panią stażu co najmniej 3 lat. Tak czy inaczej, obowiązywać będzie Panią trzymiesięczny okres wypowiedzenia.
Jeśli pracodawca nie zgadza się na rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron, to może zgodzi się na skrócenie okresu wypowiedzenia na wniosek pracownika i bez prawa do wynagrodzenia za tą skróconą część okresu wypowiedzenia.
Witam serdecznie. Mam dylemat. 20.09.2017r upływa 6 miesięczny okres mojego zatrudnienia, jutro t.j. 12.09.2017r chcę złożyć wypowiedzenie umowy o pracę , jaki jest okres tego wypowiedzenia 14 dni czy 1 miesiąc? Pracodawca twierdzi ,że okres wypowiedzenia wynosi 1 miesiąc ponieważ 14 dniowe wypowiedzenie kończy się 30 września.
Dzień dobry
Obowiązuje Panią już miesięczny okres wypowiedzenia. Staż pracy do ustalenia długości okresu wypowiedzenia liczy się z uwzględnieniem tego okresu wypowiedzenia, a więc nawet gdyby przyjąć, że obowiązuje Panią dwutygodniowy okres wypowiedzenia to umowa wypowiedziana dziś, tj. 12 września 2017, rozwiąże się z dniem 30 września 2017 (okresy wypowiedzenia liczone w tygodniach kończą się zawsze w soboty). A w dniu 30 września będzie Pani już mieć staż pracy przekraczający 6 miesięcy, co oznacza, że obowiązuje Panią miesięczny, a nie dwutygodniowy okres wypowiedzenia.
Witam!
Zostałem w firmie zatrudniony 1 czerwca 2014r. Umowę na czas nie określony dostałem 01 czerwca 2016r. Moje pytanie jest następujące: jaki mam okres na chwilę obecną wypowiedzenia umowy?
Dzień dobry
Drugą umowę podpisał Pan już po zmianie przepisów (która miała miejsce w dniu 22 lutego 2016), a więc do ustalenia długości okresu wypowiedzenia w jej przypadku bierze się pod uwagę łączy okres Pana zatrudnienia u tego pracodawcy. A skoro pierwsze zatrudnienie miało miejsce z dniem 1 czerwca 2014 roku, to ma Pan już łączny staż pracy dłuższy niż 3 lata, a więc obowiązuje Pana 3-miesięczny okres wypowiedzenia.
Proszę o pomoc. Jeśli mam umowę na czas określony i złożyłam wypowiedzenie 1 września, to czy mój okres wypowiedzenia zakończy się 30 września czy 31 października? Obowiązuje mnie miesięczny okres wypowiedzenia
Dzień dobry
Jeśli złożyła Pani wypowiedzenie z dniem 1 września 2017 i obowiązuje Panią miesięczny okres wypowiedzenia, to umowa zakończy się z dniem 1 października 2017.
Witam.
Mam umowę o pracę tymczasową (pracownik sezonowy) agencja pracy tymczasowej, okres wypowiedzenia tydzień. Umowa od 16.07 do 31.08. Po przepracowaniu już paru tygodniu i dowiedzeniu się, iż kolejne umowy dalej będą o pracę tymczasową nie chce tracić czasu na takie beznadziejne umowy czyt. umowa na 3msc, 6msc, 8msc, rok i w między czasie przejścia z jednej agencji do innej tak by dana firma nie zatrudniła mnie normalnie jako pracownika tylko dalej „praca tymczasowa”. Są tam pracownicy, którzy robią już 3-6 lat i nadal nie mają stałej umowy od pracodawcy tylko lecą przez jakieś agencje.. Ogólnie poszedłem tam by w międzyczasie coś zarobić i szukać czegoś normalnego z normalną umową. Przed przystąpieniem do pracy nie chcieli nawet dyplomów czy świadectw pracy itp. To jest moja pierwsza taka dziwna umowa przez agencję (a wszystko odbywało się w firmie czyli to agencja tej firmy..) i ogólnie umowa o pracę tymczasową. Tak to miałem same normalne umowy czas próbny, na rok, na trzy lata, na stałe (w zależności od pracodawcy) – czyli to nie jest moja pierwsza praca.
Planowałem dać wypowiedzenie 10-11.08 tak by 17.08 był moim ostatnim dniem pracy. Ogólnie myślałem nad porzuceniem pracy ale jednak wolę to rozwiązać w sposób normalny niż olewający – nie mam zamiaru tam chociaż kiedykolwiek wracać bo za takie pieniądze i z takimi umowami to może połapią jakiś desperatów.
Jakbym wiedział, że umowy będą w tej firmie tak śmiesznie wyglądać że non stop jakaś agencja pracy to raczej dałbym sobie na wstrzymanie..
Witam,
29.09.2017 mija mi 3 lata w jednej firmie. Czy jeśli złożę wypowiedzenie do końca sierpnia to dalej obowiązuje mnie 1 miesiąc wypowiedzenia?
Z góry dziękuję za pomoc,
Dzień dobry
Jeśli złoży Pani wypowiedzenie w sierpniu, to teoretycznie obowiązuje Panią miesięczny okres wypowiedzenia, gdyż nie ma Pani jeszcze stażu pracy 3 lat. Natomiast ten miesięczny okres wypowiedzenia zakończy swój bieg w dniu 30 września, a w tym dniu będzie Pani mieć już staż pracy ponad 3 lata, a ponieważ do stażu pracy, od którego zależy okres wypowiedzenia, wlicza się sam okres wypowiedzenia, to już w sierpniu będzie Panią obowiązywał 3-miesięczny, a nie miesięczny okres wypowiedzenia. Należy zawsze sprawdzić staż, jaki dana osoba będzie mieć po zakończeniu biegu okresu wypowiedzenia – jeśli w tym momencie będzie on dłuższy niż 3 lata, to już w chwili dokonywania wypowiedzenia obowiązuje 3-miesięczny, a nie 1-miesięczny okres wypowiedzenia.
Gdyby umowa miała rozwiązać się z upływem okresu wypowiedzenia, ale przed 29 września, to obowiązywałby Panią 1-miesięczny okres wypowiedzenia. Ze względu jednak na to, że umowa zakończy się po tej dacie, to już teraz obowiązuje Panią trzymiesięczny okres wypowiedzenia umowy o pracę
Witam,
Jesli na umowie na czas nieokreslony od 1 pazdziernika 2014 i zastanawiam sie, jaki okresy wypowiedzenia mi przysluguje, jesli zloze wypowiedzenie w tym miesiacu, to jest w sierpniu 2017.
Czy jest to nadal 1 miesiac, czy lednak juz 3 miesiace?
Dziekuje
Dzień dobry
Jeśli złoży Pan wypowiedzenie w sierpniu, to umowa o pracę zakończy się z dniem 30 września. Będzie Pan miał zatem dokładnie 3 lata stażu pracy. Stosownie do przepisu art. 36 par. 1 kodeksu pracy, okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony wynosi 3 miesiące, jeśli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata. Proszę zwrócić uwagę – przepis mówi, że co najmniej 3 lata, a nie powyżej 3 lat. W dniu 30 września 2017 roku Pan już będzie zatrudniony co najmniej 3 lata (dokładnie 3 lata), a więc gdyby założyć, że w tym dniu umowa ma się rozwiązać, to obowiązuje Pana trzymiesięczny okres wypowiedzenia. Staż pracy na potrzeby ustalenia długości okresu wypowiedzenia liczy się bowiem wraz z tym okresem wypowiedzenia. Jeśli w dniu rozwiązania się umowy pracownik ma mieć staż pracy co najmniej 3 lata, to już w chwili jej wypowiadania obowiązuje trzymiesięczny okres wypowiedzenia.
Witam. Od 01.01.2017 do 01.04.2017 miałem umowę na okres próbny. Następnie od 05.04.2017 do 01.04.2018 mam umowę na czas określony. Czy to oznacza, że nie mam ciągłości umów w danej firmie, a co za tym idzie na danej umowie pracuje 4 miesiąc i obowiązuje mnie jeszcze okres wypowiedzenia dwutygodniowy? Czy może ta przerwa między umowami nie gra roli i już mnie obowiązuje okres miesięcznego wypowiedzenia?
Pozdrawiam
Dzień dobry
Ta przerwa między umowami nie na znaczenia – staż pracy u danego pracodawcy liczy się, sumując wszystkie okresy zatrudnienia u niego bez względu na przerwy między nimi. Oznacza to, iż ma Pan już staż powyżej 6 miesięcy, a zatem obowiązuje Pana miesięczny okres wypowiedzenia.
Witam
Proszę o pomoc pracuję u jednego pracodawcy od 3 maja 2014 roku umowe i miałam na 2 lata teraz mam kolejną umowę do 2018 roku ile przysługuje mi wypowiedzenia.?
Dzień dobry
Jeśli pracuje Pani u tego pracodawcy od 3 maja 2014 roku, to obowiązuje już Panią 3-miesięczny okres wypowiedzenia ze względu na staż pracy u tego pracodawcy, przekraczający 3 lata. Jeśli wypowiedzenie złoży Pani w sierpniu 2017 roku (nieważne, którego dnia sierpnia), to umowa o pracę rozwiąże się z dniem 30 listopada 2017 roku.
Dzień dobry,
proszę mi powiedzieć, kiedy najpóźniej trzeba złożyć wypowiedzenie żeby obowiązywał 2-tyg okres wypowiedzenia w następującym przypadku- 23-01-17 umowa zawarta na okres 3 miesięcy, dn. 18-04-17 aneks do umowy za porozumieniem stron zawarty na okres jednego roku z tym samym pracodawcą i czy dobrze rozumiem, że najpóźniej wypowiedzenie trzeba złożyć dn. 07-07-17 żeby obowiązywał 2-tyg okres wypowiedzenia i wtedy skończy się 21-07-17?
Witam, chciałbym się dowiedzieć jaki powinien być okres wypowiedzenia w przypadku, kiedy krótszy (2-tygodniowy) okres wypowiedzenia kończyłby się dokładnie w dniu przepracowania u danego pracodawcy 6 miesięcy. Czy w taki przypadku obowiązuje jeszcze 2 tygodniowy okres wypowiedzenia, czy może powinien to już być miesięczny okres wypowiedzenia? Umowa na czas nieokreślony została zawarta w dniu 02.01.2017 r. jednak został w niej wskazany termin rozpoczęcia pracy na 09.01.2017 r. Czy w takim przypadku jeśli wypowiedzenie zostałoby złożone 19.06.2017 r. obowiązywał by jeszcze 2-tygodniowy okres wypowiedzenia, który kończył by się 08.07.2017 r. zamykając tym samym 6 miesięczny staż pracy w tego pracodawcy, czy może już miesięczny okres wypowiedzenia, który kończyłby się 31.07.2017 r. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Witam pytanie moje jest nastepujace – jestem pracownikiem administracji skarbowej a tym samym członkiem korpusu służby cywilnej umowę z pracodawca rozpoczęlam 01.09.2004r obecnie zatrudniona jestem na czas nieokreślony. Chcę złożyc wypowiedzenie powiedzmy 5 czerwca – jak jest liczony okres 3 miesiecznego wypowiedzenia który mnie obowiązuje ? Jaki urlop mi przysługuje ewentualnie czy moge z niego zrezygnowac i wykorzystac u kolejnego pracodawcy?? Bardzo pilnie prosze o odpowiedz.
Thanks for finally talking about >Okres wypowiedzenia umowy
o pracę – jak liczyć | Kadry i płace <Loved it!
Dzien dobry pracuje od 2010nroku do dzis 2017 roku na umowe o prace najpierw maiłam umowe na okres probny 3 miesieczny poniej na rok a pozniej juz do dzis i pytanie chce sie zwolnic ile wynosi okres wypowiedzenia????
Witam,
Mam podpisna umowe na czas okreslony na zastepstwo. Obowizazuja mnie okresy wypowiedzenia jak w umoaie o prace wedlug kp. Moje pytanie brzmi: umowa podpisana jest od 1.01.2017r, jesli zloze wypowiedzenie 30.06.2017r to obowiazuje mnie w tyg termin wypowiedzenia?
Witam. Zostałam przyjęta 19.05.2014r. Obecnie mam umowę o pracę na czas nieokreślony. Czy jeśli złożę wypowiedzenie przed dniem 19.05 br. to obowiązuje mnie miesięczny okres wypowiedzenia, czyli do końca czerwca? Kierownik próbuje mi „wcisnąć”, że obowiązuje mnie 3miesięczny o.w. (jakby do stażu pracy na podstawie którego jest wyliczany okres wypowiedzenia doliczyli mi dni, które dopiero przepracuje) dziwne… Dziękuję za pomoc
Dzień dobry.
Czy mogę prosić o pomoc? Mam umowę o pracę zawartą od 22.02.2016 roku na czas określony do 28.02.2018 roku. W umowie mam dwu miesięczny okres wypowiedzenia. Dodatkowo mam odpowiedzialność materialną za powierzone mienie. Otrzymałam lepszą ofertę pracy i dlatego chciałabym złożyć wypowiedzenie u obecnego pracodawcy. Jeżeli złożę wypowiedzenie 18.04.2017 to okres wypowiedzenia zacznie się 1.05.17 i zakończy 30.06.17 ? Mam też pytanie odnośnie KP, a mianowicie, że zapisy w umowie nie mogą być mniej korzystne niż przepisy KP. Jeśli więc po nowelizacji okres wypowiedzenia na umowę o pracę na czas określony wynosi 1 miesiąc (przy przepracowaniu co najmniej 6 miesięcy), czyli ten zapis jest dla mnie korzystniejszy, bo załóżmy nowy pracodawca nie chce czekać dwóch miesięcy, to mogę powołać się na ten zapis ? Wiem, że najlepiej byłoby się dogadać, ale wolałabym mieć plan B.
Mam też pytanie o urlop. Przysługuje mi 20 dni urlopu (młody pracownik). Do końca 2016 roku wykorzystałam 10 dni urlopu. I na początku stycznia 9 dni urlopu. Mając umowę jak wspomniałam od 22.02.2016 roku przysługuje mi 11/12*20=w zaokr. 19 dni czy 10/12*20= w zaokr. 17 dni ?
Składając wypowiedzenie 18.04. i kończąc pracę 30.06.2017 przysługuje mi urlop proporcjonalny. Tak więc za 6 miesięcy. 6/12*20=10 dni ?
Dzień dobry
Ze względu na odpowiedzialność materialną za powierzone mienie, z obowiązkiem wyliczenia się albo zwrotu, Pani okres wypowiedzenia został wydłużony, co jest dopuszczalne. Jeśli umowa zostanie wypowiedziana w kwietniu (18 kwietnia 2017), to rozwiąże się z dniem 30 czerwca 2017. Podstawowy okres wypowiedzenia w Pani przypadku – ze względu na staż pracy – wynosi jeden miesiąc, jednak został on wydłużony w oparciu o przepis artykułu 36 par. 5 kodeksu pracy, przy czym ten umowny okres wypowiedzenia jest i tak krótszy, bo przepis pozwala na wydłużenie z jednego miesiąca do 3 miesięcy. Pozostaje Pani próba ewentualnego rozwiązania umowy za porozumieniem stron.
Odnośnie Pani urlopu wypoczynkowego – za poprzedni rok nabyła Pani prawo do 17 dni urlopu, jeśli była to pierwsza Pani praca w życiu, albo do 19 dni, jeśli było to kolejne zatrudnienie (niekoniecznie u tego samego pracodawcy). Nie napisała Pani, czy 22 lutego 2016 to była pierwsza Pani umowa o pracę w życiu, bo jeśli nie, to ma Pani prawo do 19 dni urlopu za 2016 roku. Wykorzystała Pani 10 dni, a więc pozostało Pani 7 albo 9 za poprzedni rok. Z kolei w tym roku, jeśli do 30 czerwca 2017 roku nie będzie Pani mieć stażu pracy 10 lat (z uwzględnieniem wykształcenia) to ma Pani prawo do dnia zakończenia umowy do 6/12 z 20 czyli do 10 dni urlopu.
Witam, w mojej pracy mam złożone wypowiedzenie które kończy się 06.05.2017 w sobotę, czy muszę iść w ten dzień do pracy ?
Dzień dobry
Jeśli sobota jest dla Pani dniem wolnym z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy (pracuje Pani od poniedziałku do piątku), to nie, nie musi Pani w tą sobotę iść do pracy. To jest ostatni dzień trwania Pani umowy, ale dla Pani jest to dzień wolny. Chyba, że szef wyda Pani polecenie pracy w tą sobotę, ale to raczej mało prawdopodobne, bo nie będzie miał jak oddać Pani dnia wolnego za tą sobotę.
Zatrudnienie trwa od 02.01.2017 r. wypowiedzenie złozyłam 22 czerwca 2017 r. Jaki obowiazuje mnie termin wypowiedzenia umowu o pracę – UMOWA NA CZA NIEOKREŚLONY.
Witam.
U jednego pracodawcy pracuję od grudnia 2012r. 29 lutego 2016r. podpisałem umowę na czas nieokreślony. Jaki mam okres wypowiedzenia? 3 miesiące? Czy też staż liczy się od 22 lutego 2016r. i obecnie jest to 1 miesiąc?
Dzień dobry
Staż liczony jest od 22 lutego 2016, a więc obowiązuje Pana jednomiesięczny okres wypowiedzenia. Umowa wypowiedziana w dowolnym dniu kwietnia rozwiąże się z dniem 31 maja 2017.
Mam pytanie. Jeżeli mam okres wypowiedzenia miesięczny to czy jest jakaś możliwość aby ukończyć pracę/ stosunek pracy w połowie miesiąca? Chciałabym złożyć na dniach wypowiedzenie ale chciałabym również aby było ono szybciej zakończone niż na koniec maja. Jest taka możliwość?
I drugie pytanie czy jest możliwość ustalenia z pracodawcą konkretnej daty ustania stosunku pracy?
Pozdrawiam
Dzień dobry
A czy istnieje możliwość, aby rozwiązała Pani z pracodawcą stosunek pracy na podstawie porozumienia stron? W takim wypadku można go zakończyć w każdym czasie, nie trzeba czekać do końca okresu wypowiedzenia ) do końca miesiąca). Jeśli pracodawca zgodziłby się na coś takiego, to dla Pani byłoby to najlepsze rozwiązanie. Za porozumieniem stron można rozwiązać każdą umowę o pracę w każdym czasie. W takim porozumieniu ustala Pani z pracodawcą datę, w której umowa się rozwiąże, a gdy ten dzień nadejdzie, to jest ostatnim dniem Pani zatrudnienia i tyle.
Dzień dobry, od 01-08-2016 mam umowę o pracę na czas nieokreślony, 02.01.2017 nastąpiła zmiana warunków umowy o pracę (zmiana stanowiska). Jaki obowiązuje mnie okres wypowiedzenia? Liczę go od sierpnia, czy od stycznia?
Dobry wieczór
A czy przed tą umową, zawartą 01.08.2016 pracowała Pani już wcześniej u tego pracodawcy? To ważne, bo długość okresu wypowiedzenia uzależniona jest od łącznego stażu u danego pracodawcy. Proszę dać znać, to Pani dokładnie napiszę, jak to jest w naszym przypadku.
Witam,
Miałam umowę na okres próbny wynoszący 2 miesiące (1 luty-31 marca), co dawało mi tygodniowy okres wypowiedzenia. Od 1 kwietnia umowa będzie przedłużona na rok. Jaki okres wypowiedzenia będzie mnie obowiązywał? Przez pierwszy miesiąc jeszcze tydzień, czy należy to już inaczej przeliczać?
Dzień dobry
Pani umowa o pracę na okres próbny została zawarta na 2 miesiące, do 31 marca 2017. Od kwietnia zawiera Pani nową umowę o pracę, tym razem na czas określony. Zgodnie z przepisami kodeksu pracy, okresy wypowiedzenia dla umowy o pracę na czas określony są takie same, jak w przypadku umowy o pracę na czas nieokreślony i wynoszą odpowiednio
– 2 tygodnie przy stażu u danego pracodawcy do 6 miesięcy
– 1 miesiąc przy stażu u danego pracodawcy powyżej 6 miesięcy i do 3 lat
– 3 miesiące przy stażu u danego pracodawcy co najmniej 3 lata.
Na nowej umowie o pracę będzie Panią zatem obowiązywał najpierw dwutygodniowy okres wypowiedzenia, a potem miesięczny. Proszę tylko zwrócić uwagę, że ta umowa zawarta na 2 miesiące również zalicza się do tego stażu, czyli tak naprawdę przez niecałe 4 miesiące na nowej umowie obowiązuje Panią jeszcze dwutygodniowy okres wypowiedzenia, a potem już miesięczny.
Proszę o pomoc
podaje przykład: umowa próbna zawarta 1.03. do 20.05., a wypowiedzenie złożone 8.03. to jaki okres wypowiedzenia obowiązuje –
– 3 dni robocze bo czas trwania umowy dotychczasowo nie przekracza 2 tygodni (7 dni)
czy 1 tydzień ponieważ okres na który została zawarta umowa jest dłuższy niż 2 tygodnie (w zaokragleniu 80 dni)
Dobry wieczór
Umowa została zawarta na okres krótszy niż 3 miesiące, ale dłuższy niż 2 tygodnie. Wypowiedzenie zostało złożone 8 marca w środę, a biorąc pod uwagę obowiązujący okres wypowiedzenia 1 tydzień (nie liczy się tu stażu u danego pracodawcy, ale to, na ile została zawarta), a także fakt, że okresy wypowiedzenia liczone w tygodniach kończą się zawsze w soboty, umowa ta rozwiąże się z dniem 18 marca 2017.
Mam 30 dniowy okres wypowiedzenia umowy. Pracuję 1,5 roku i mam umowę na czas nieokreślony. Wypowiedzenie złożyłam 01.03. i chciałabym się dowiedzieć czy zakończę pracę 30.04. czy 31.03. Czy jest jakaś różnica między miesięcznym a 30-dniowym okresem wypowiedzenia czy liczy się tak samo?
Dzień dobry
A skąd się u Pani wziął ten 30-dniowy okres wypowiedzenia? On jest wprost wpisany w umowie o pracę? Jeśli ma Pani staż pracy ponad 6 miesięcy, ale krócej niż 3 lata, to obowiązuje Panią miesięczny okres wypowiedzenia, przy czym zgodnie z przepisami kodeksu pracy ten miesięczny okres wypowiedzenia liczy się tak, że swój bieg zakończy on z upływem następnego miesiąca po tym, w którym złożone zostało wypowiedzenie. Gdyby przyjąć ten kodeksowy miesięczny okres wypowiedzenia, to Pani umowa rozwiąże się z dniem 30 kwietnia, gdyż wypowiedzenie zostało złożone w marcu. Jednakże gdyby założyć, że strony stosunku pracy, czyli Pani i pracodawca, umówiły się na inny okres wypowiedzenia, to swój bieg ukończy on z dniem 31 marca. Problem tylko polega na tym, że okresy wypowiedzenia, wskazane w kodeksie pracy, są niejako okresami minimalnymi, dopuszczalne jest ich wydłużenie, jeśli jest korzystne dla pracownika, ale nie można ich skracać (a tak by było, gdyby założyć, że Pani okres wypowiedzenia wynosi nie miesiąc, ale właśnie 30 dni).
Założyć zatem należy, iż nawet jeśli w umowie o pracę wskazano okres wypowiedzenia 30 dni, to w jego miejsce zastosowanie ma i tak kodeksowy okres wypowiedzenia (miesięczny), który zakończy swój bieg 30 kwietnia. Jeśli zależy Pani na szybszym rozstaniu z pracodawcą, to pozostaje jedynie rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, które jest jak najbardziej dopuszczalne nawet, jeśli złożone zostało wypowiedzenie i biegnie okres wypowiedzenia.
Witam,
Chciałabym złożyć miesięczne wypowiedzenie umowy o pracę, w dniu 03.03.2017., do kiedy musiałbym pracować? Czy wypowiedzenie biegnie od soboty czy od pełnego miesiąca?
Pozdrawiam
Aga
Dzień dobry
A jaki ma Pani staż u tego pracodawcy? Od tego zależy, czy okres wypowiedzenia będzie liczony w tygodniach czy miesiącach. Jeśli ma Pani staż krótszy niż 6 miesięcy, to okres wypowiedzenia jest dwutygodniowy, a więc jeśli wypowiedzenie zostanie złożone z dniem 3 marca, to umowa rozwiąże się z dniem 18 marca (sobota), natomiast jeśli obowiązuje Panią miesięczny okres wypowiedzenia, to umowa rozwiąże się z dniem 30 kwietnia 2017.
Witam serdecznie
Zostałem zatrudniony 03.10.2016 na kres próbny 3 miesięczny. 02.01.2017 przedłużono mi umowe na czas określony na jeden rok.
Dzisiaj czyli 21 lutego złożyłem wypowiedzenie. Według moich obliczeń okres wypowiedzenia powinien być 2 tygodniowy. Jednak kadrowa twierdzi że 1 miesięczny. Kto ma racje?
Witam,
Dnia 31.08.2016 zawarlem umowę na czas określony 1 rok. Chciałbym złożyć wypowiedzenie w dniu 08.02.2017, czy obowiązuje mnie mnie jeszcze okres 2 tygodniowego wypowiedzenia ? W lutym rozpocząłem piąty miesiąc pracy, więc sześciu nie przepracowałem. Rozwiązać umowę chciałbym z dniem 28.02.2017 ?
Dzień dobry
Jeśli chciałby Pan rozwiązać umowę z dniem 28 lutego, to pozostaje tylko porozumienie stron. Jeśli wypowie Pan umowę o pracę, to biorąc pod uwagę, iż obowiązuje Pana dwutygodniowy okres wypowiedzenia, zakończy się ona w sobotę, nie ma możliwości, aby okres wypowiedzenia zakończył swój bieg we wtorek.
Dzien dobry,
moje pytanie jest takie:
wg kodeksu pracy, osoby, które mają umowę na czas określony, a są zatrudnione krócej niż 6 miesięcy mają 2 tygodniowy okres wypowiedzenia. Czy zatrudnienie liczy się tutaj od dokładnej daty zawarcia umowy czy od pełnego miesiąca? Przykład dla lepszego wyjaśnienia, o co mi chodzi:
Zawarłam umowę o pracę na czas okreslony (1 rok), umowa została zawarta 16.08.2017. Jeżeli złożę wypowiedzenie do 15.02.2017 to będzie mnie obowiązywał 2tyg. okres wypowiedzenia, a jeżeli po 16.02.2017, już 1 miesięczny?
Dzień dobry
Od 22 lutego 2016 roku okresy wypowiedzenia dla umowy na czas określony są takie same, jak dla umowy na czas nieokreślony – zależą one od stażu pracy u danego pracodawcy. Jeśli umowa została zawarta na rok w dniu 16.08.2016, a wypowiedzenie nastąpi z dniem 15.02.2017, to obowiązuje Panią już miesięczny okres wypowiedzenia, gdyż umowa wypowiedziana w dniu 15.02.2017 przy założeniu 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia, skończy się w dniu 4 marca 2017, a w tym dniu będzie Pani już mieć staż pracy ponad 6 miesięcy. Do okresu, od którego zależy długość okresu wypowiedzenia wlicza się samą długość tego wypowiedzenia i kiedy ono upłynie.
Aby okres wypowiedzenia był 2-tygodniowy należy umowę wypowiedzieć w takim dniu, aby na koniec okresu wypowiedzenia nie upłynęło jeszcze 6 miesięcy. Jeśli okres wypowiedzenia upływa w dniu, w którym staż przekroczy już 6 miesięcy, to wówczas i tak obowiązuje miesięczny a nie 2-tygodniowy okres wypowiedzenia.
Wczoraj tj. 30.01 zanioslam wypowiedzenie umowy o prace. W tresci wpisalam ze z dniem 1.02 wypowiadam umowe o lrace zawarta miedzy mna, a pracodawca z zachowaniem okresu wypowiedzenia 1mc. Pracodawca podpisal ze przyjal do wiadomosci w dniu 30 01.17 i podpis… dzisiaj rozmawialam ze znajomymi i podobno moj okres wypowiedzenia konczyc siw bedzie 31.03.. czy to praqda? 1.03 rozpoczynam nowa prace i zalezy mi na zakonczeniu starej
Dzień dobry
Sugeruję Pani to wyjaśnić z pracodawcą, bo faktycznie, jeśli uznać, że wypowiedzenie złożyła Pani z dniem 1.02 (jutro), to umowa rozwiąże się z dniem 31.03. Musiałaby Pani złożyć wypowiedzenie z jakąkolwiek datą styczniową, aby umowa rozwiązała się 28.02 (zakładam, że ma Pani miesięczny okres wypowiedzenia). Najlepiej udać się do pracodawcy i ustalić, że jednak wypowiedziała Pani umowę z dniem 30.01.
Umowe o prace na czas okreslony zawarłem dnia 01.10.2015 do 30.09.2017 jaki obowiązuje mnie okres wypowiedzenia jesli chce wypowiedziec umowe pracodawcy.Firma ma Regulamin wewnetrzny.Czy to ma jakies znaczenie w sądzie?
Witam
Regulamin wewnętrzny nie ma tu znaczenia, a Pana obowiązuje – ze względu na staż pracy dłuższy niż 6 miesięcy a krótszy niż 3 lata – miesięczny okres wypowiedzenia.
Witam, mam takie pytanie:
pracowałam wcześniej w aktualnym miejscu pracy, przez 4 lata do grudnia 2014 r.
Obecnie, w tej samej firmie pracuje od 1 lutego 2016 i chciałabym wypowiedzieć umowę. Jaki okres wypowiedzenia mnie obowiązuję.
Dzień dobry
Dla umowy o pracę, trwającej w dniu zmiany przepisów, tzn. w dniu 22 lutego 2016 (dotyczy to Pani umowy również) staż pracy, od którego zależy długość okresu wypowiedzenia, liczony jest od 22 lutego. Ponieważ ma Pani staż pracy dłuższy niż 6 miesięcy i krótszy niż 3 lata, obowiązuje Panią obecnie jednomiesięczny okres wypowiedzenia.
Witam,
15 lipca podpisałem umowę o pracę na okres próbny 3 miesięcy. Następnie 16 października (zaraz po wygaśnięciu poprzedniej) dostałem umowę na czas określony 1 rok. Jaki okres wypowiedzenia jest wymagany w moim przypadku?
Znalazłem lepszą pracę i zaraz w pierwszym tygodniu stycznia planuję złożyć wypowiedzenie.
Kodeks Pracy mówi nam, że:
„Art. 36. § 1. Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas
nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony jest uzależniony od okresu
zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:
1) 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
2) 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;”
Czy do okresu zatrudnienia wlicza mi się już 3 miesięczna umowa na okres próbny? Jak liczony jest staż pracy? (miesiąc pracy mija od 15 lipca do 14 sierpnia?)
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Dzień dobry
Do okresu zatrudnienia, od którego zależy długość okresu wypowiedzenia, wlicza się dotychczasowy staż pracy u danego pracodawcy bez względu na przerwy w okresach zatrudnienia oraz rodzaj umowy o pracę. Umowa na okres próbny jest wliczana do tego stażu. Jeśli podpisał Pan umowę z dniem 15 lipca i z tym dniem nawiązał się stosunek pracy, to będzie Pana już obowiązywał miesięczny okres wypowiedzenia. Jeśli wypowie Pan umowę w pierwszym tygodniu stycznia (czyli w którymś z dni w okresie od 2 do 6 stycznia), to nawet uwzględniając dwutygodniowy okres wypowiedzenia, rozwiąże się ona z dniem 21 stycznia, a więc będzie Pan w dniu rozwiązania się tej umowy miał staż pracy dłuższy niż 6 miesięcy. Oznacza to, że już w chwili wypowiedzenia umowy będzie Pana obowiązywał miesięczny okres wypowiedzenia. Proponowałbym próbę rozwiązania umowy za porozumieniem stron, jeśli znalazł Pan już nową pracę.
Witam, mam umowę na zastępstwo od 1 stycznia 2016 r. 15 grudnia chcę złożyć wypowiedzenie. Jaki mam okres wypowiedzenia?
Dzień dobry
Po zmianie przepisów w tym roku dla umowy na zastępstwo stosuje się okresy wypowiedzenia takie, jak dla umów na czas określony i nieokreślony. W Pani wypadku będzie to miesięczny okres wypowiedzenia – jeśli wypowie Pani umowę 15 grudnia, to rozwiąże się ona z dniem 31 stycznia. Miesięczny okres wypowiedzenia wynika z Pani stażu pracy u pracodawcy
Witam, mam pytanie i proszę o pomoc , a mianowicie pracuję u pracodawcy od 23.06.2016 i chcę rozwiązać umowę o pracę dzisiaj to jest 13.12.16 czy okres wypowiedzenia będzie w takim przypadku dwa tygodnie czy miesiąc bo oni twierdzą że mnie obejmuje już miesięczne wypowiedzenie.Pozdrawiam
Dzień dobry
Jeśli wypowie Pan umowę w dniu 13.12, to rozwiąże się ona z dniem 31.12. A w tym dniu będzie Pan mieć już staż pracy przekraczający 6 miesięcy. Zatem już w chwili wręczania wypowiedzenia będzie mieć do niego zastosowanie miesięczny okres wypowiedzenia, bo co prawda ze względu na staż pracy w chwili jego wręczania obowiązuje dwutygodniowy okres wypowiedzenia, niemniej upłynie on w dniu, w którym staż przekroczy już 6 miesięcy
Witam bardzo. Bylem pracownikiem tymczasowym w agencji pracy. Zostalem poinformowany telefonicznie ze moja praca sie kończy i muszę opuścić lokal w ktorym bylem poniewaz tak sobie o powiedział właściciel u którego agencja mnie wysłała do pracy. Okazało się za mam 3 dni na wyjazd chociaż ze miałem tydzień wypowiedzenia. Nie mogłem dopracować tych dni bo nie miałem jak ponieważ pracodawca mial taki kaprys. Do 26.11 mial okres wypowiedzenia ale w domu bylem juz 20.11 bo tak im to pasilo. Czy ja mogę coś z tym zrobić czy oczywiście pracodawca jest chroniony a pracownik znowu nie. Udowodnić mogę ze 19 wyjechałem ( jest ponad doba jazdy ) ponieważ mam bilet autokarowy.
Dzień dobry
A czy wyjaśniał Pan tę sprawę w agencji, z którą Pan podpisał umowę? Ten pracodawca, który kazał Panu opuścić zakład pracy, to tylko pracodawca – użytkownik, ale całą sprawę powinien Pan wyjaśniać w agencji pracy tymczasowej.
Witam
U pracodawcy jestem zatrudniona od 1 października 2016 r. do końca marca 2017 r. Mam dwutygodniowy okres wypowiedzenia. Chciałabym rozwiązać z pracodawcą umowę o pracę 9 grudnia. Kiedy skończy się bieg wypowiedzenia? Czy zgodnie z przeczytanym artykułem bieg wypowiedzenia skończy się 25 grudnia (niedziela) ? I drugie pytanie: ile w takim przypadku pracodawca ma czasu, by wręczyć mi świadectwo pracy?
Dobry wieczór
Jeśli wypowie Pani umowę o pracę z dniem 9 grudnia, to biorąc pod uwagę długość okresu wypowiedzenia (2 tygodnie) umowa rozwiąże się z dniem 24 grudnia – okresy wypowiedzenia liczone w tygodniach upływają zawsze w soboty. Pracodawca ma obowiązek wydać Pani świadectwo pracy niezwłocznie, przyjmuje się, że powinien to uczynić w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania stosunku pracy.
Witam, mam pytanie i proszę o pomoc. Jak wylicza się urlop wypoczynkowy w przypadku ankesu zwiększającego wynagrodzenie? Tzn, miałem na umowie netto 3000 (15.09-05.11), dostałem aneks do umowy na 5880 netto od 05.11. Do tego wszystkiego dostałem wypowiedzenie 22.11 które kończy mi się 3.12 (14dni). dodam iż mam pełny urlop tj. 26 dni. Pracodawca jest nierzetelny i dziwny ale mniejsza z tym. Moje pytanie brzmi, czy na wypowiedzeniu które kończy mi się 3.12 wlicza się grudzień jako kolejny miesiąc urlopowy? Jeśli dobrze liczę to mam w takim razie 4 miesiące urlopu czyli 9 dni. I teraz jeśli jest tak jak liczę, to jak zostanie wyliczony mi urlop, czy od średniej czy od tej wyższej kwoty do której dostałem aneks na praktycznie dwa tygodnie od otrzymania wypowiedzenia?.
Dobry wieczór
A to na pewno chodzi o wynagrodzenie urlopowe a nie ekwiwalent za niewykorzystany urlop?
Witam! Bardzo proszę o pomoc.
Obowiazuje mnie 1 miesięczny okres wypowiedzenia umowy o pracę, na czas nieokreślony.
Jeżeli wysyłam pocztą wypowiedzenie o pracę i dotrze ono do pracodawcy w danym miesiącu (listopad), ale już po ostatniej sobocie miesiąca (czyli np 29.11, a jest to wtorek), to w takim wypadku od kiedy liczy się okres wypowiedzenia? Czy zakonczy się on z końcem grudnia?
Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.
Pozdrawiam
Dzień dobry
Jeśli Pani pracodawca otrzyma to wypowiedzenie jeszcze w listopadzie, to tak, przy miesięcznym okresie wypowiedzenia umowa rozwiąże się z dniem 31 grudnia. Warunkiem jest jednak, aby to wypowiedzenie dotarło do pracodawcy i mógł się z nim zapoznać jeszcze w listopadzie (nawet 30 listopada). Jeśli dotrze ono nawet 1 grudnia, to wówczas okres wypowiedzenia zakończy się 31 stycznia 2017 roku. Proszę nie zwracać uwagi na soboty – okresy wypowiedzenia liczone w miesiącach kończą się z upływem miesiąca, soboty nie mają tu znaczenia.
Witam. Też mam pytanko odnośnie wypowiedzenia.
Pracę zacząłem 4.03.2015 na czas określony ,na 10 lat. Jest to moja pierwsza umowa u tego pracodawcy i mam w niej wpisane 2 tygodniowy okres wypowiedzenia.Wypowiedzenie o pracę chce złożyć 2.12.2016 i stąd moje pytanie po tych zmianach.Ile bedzie wynosił mój okres wypowiedzenia ???
Dobry wieczór
Po zmianie przepisów obowiązuje Pana już miesięczny okres wypowiedzenia. Jeśli wypowie Pan umowę w dniu 2 grudnia, to rozwiąże się ona w dniu 31 stycznia 2017 roku. Ze względu na staż pracy u tego pracodawcy ma Pan już miesięczny okres wypowiedzenia, a okresy liczone w miesiącach kończą swój bieg w ostatnim dniu miesiąca.
Dzień dobry,
mój pracownik ma na umowie 2 tygodniowy okres wypowiedzenia, chce aby umowę o pracę rozwiązać z nim za wypowiedzeniem z art 30 paf. 1 pkt 2 kp w zw z ustawą z dnia 13 marca 2003 r., chce aby stosunek pracy ustał w dniu 07.12.2016 r., jeśli dam mu wypowiedzenie z dniem 18.11.2016 r. to zakończy swój bieg 03.12.2016 r. czy po tej dacie mogę udzielić mu urlopu wypoczynkowego do dnia 07.12.2016 r.?
Dobry wieczór
Jeśli ta umowa ma się rozwiązać z dniem 3 grudnia, to po tej dacie nie może Pani udzielić już urlopu wypoczynkowego, gdyż stosunek pracy już nie istnieje. Jeśli pracownikowi pozostanie do wykorzystania jakiś urlop wypoczynkowy, musi Pani wypłacić za niego ekwiwalent. A nie da się wręczyć wypowiedzenia w takim momencie, aby pracownik zdążył ten zaległy urlop wykorzystać? Czy tu jest jakiś szerszy kontekst całej sytuacji?
Witam, mam zawartą umowę o pracę na czas realizacji projektu. Z tego co się orientuje umowy takiej nie można rozwiązać za wypowiedzeniem jednej ze stron. Umowa ulega rozwiązaniu w momencie końca realizacji projektu/zadania. Obecnie takich umów już się nie stosuje-moja umowa została zawarta w 2012 roku. Koniec realizacji zadania planowano początkowo w 2015 roku, później termin ten został wydłużony kilkukrotnie, w związku z czym moja umowa automatycznie ulega przedłużeniu. Czy istnieje możliwość wypowiedzenia takiej umowy? Dodam, że w umowie mam dodany zapis dotyczący okresu wypowiedzenia.
Czy w związku ze zmianą przepisów prawa pracy dotyczących okresów wypowiedzeń i okresów zawierania umów na czas określony, moja umowa na czas realizacji projektu nie jest rozpatrywana jako umowa na czas nieokreślony? umowa trwa już ponad 4 lata i 5 miesięcy.
Witam
A jak sformułowane są te zapisy odnośnie okresów wypowiedzenia umowy? Obecnie umowa na czas wykonania określonej pracy nie może już zostać zawarta, niemniej jeśli umowa taka została zawarta przed 22 lutego 2016 i obowiązuje nadal, oznacza to, że w jej przypadku stosuje się przepisy „stare”. Wynika to z przepisów przejściowych, wprowadzających nowelizację kodeksu pracy z dnia 22 lutego 2016. Poprzednie przepisy nie przewidywały możliwości wypowiedzenia tego typu umowy, rozwiązywała się ona z końcem realizacji zadania. Obecnie istnieją jednak poważne wątpliwości, czy po 22 lutego dopuszczalne jest przedłużanie w nieskończoność tego typu umowy. Ten typ umowy nie jest już przewidziany w przepisach kodeksu pracy, można więc przyjąć, iż jego odpowiednikiem obecnie jest umowa o pracę na czas określony, ze wszystkim, co się z tym wiąże, tzn. przedłużenie umowy traktowane jest jak zawarcie nowej, ale obowiązują już limity maksymalnie 3 takich umów i maksymalny czas ich trwania 33 miesiące, liczony od dnia 22 lutego 2016.
Nie za bardzo natomiast można do umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy, zawartej przed 22 lutego 2016, stosować nowe przepisy o wypowiadaniu umowy na czas określony. Ponieważ jednak umowa na czas wykonania określonej pracy jest umową terminową (tyle, że terminem jej zakończenia nie jest konkretna data, ale zakończenie prac), umowa taka mogła przewidywać 2-tygodniowy okres wypowiedzenia, charakterystyczny dla umowy na czas określony przed zmianą przepisów.
Jeśli Pani umowa zawiera taką klauzulę o możliwości jej wypowiedzenia, to obecnie to jedyna podstawa i szansa, aby ją wypowiedzieć. Nie wiem tylko, czy to Pani chce taką umowę wypowiedzieć czy druga strona, bo od tego zależy ewentualna dalsza pomoc (musielibyśmy ustalić, czy chodzi o możliwość wypowiedzenia czy o ochronę przed nim).
Dziękuje za odpowiedz, w umowie jest zapis – okres wypowiedzenia umowy wynosi 1 miesiąc. Rozważam decyzję rozwiązania umowy, jednak chciałam się upewnić czy w ogóle jest szansa ją rozwiązać za wypowiedzeniem. Przy okazji wolałabym się przygotować gdybym usłyszała od str. pracodawcy, że nie mogę umowy rozwiązać. Rozumiem, że jakby coś to należy się powołać na paragraf z zapisem dotyczącym wypowiedzenia?
A co w przypadku gdy pracodawca będzie nadal uważał, że umowa rozwiąże się dopiero z chwilą ukończenia zadania, pomimo zapisu o wypowiedzeniu? Jest jeszcze jakiś przepis, na który można się powołać?
Skoro umowa przewiduje możliwość jej wypowiedzenia, to proszę ją wypowiedzieć. Na podstawie starych przepisów było to niemożliwe, niemniej teraz może Pani oprzeć się na tym, że umowy na czas wykonania określonej pracy już nie ma. Proszę powołać się na zapis w umowie, dotyczący możliwości jej wypowiedzenia, a jeśli pracodawca będzie to kwestionował, proszę dać znać, przygotujemy jakieś opracowanie na ten temat dla pracodawcy, bo obecnie nie ma żadnej podstawy prawnej, na jaką można się wprost powołać.
Pracownica chyba chce się załapać na zasiłek przedemerytalny i musi mieć umowę do 7.12.2016, pewnie brakuje jej okresu składkowego
Czy można skrócić okres wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony zanim formalnie zacznie ono w ogóle biec, tzn.skladam wypowiedzenie 20.11 czy już 22.11 mogę zawrzeć z pracodawca porozumienie w trybie art.36&6 k.p.czy tez wypowiedzenie to bedzie skuteczne dopiero od dnia 01.12 i dopiero wtedy mogę wnioskować o skrócenie okresu wypowiedzenia ? Zależy mi na tym zeby napędzał rozwiązać umowę za wypowiedzeniem ale ze skróceniem okresu wypowiedzenia,a nie wyłącznie za porozumieniem stron.
A to Pani zamierza wypowiedzieć umowę o pracę, czy też zależy Pani (z jakiś powodów) aby to pracodawca wypowiedział umowę?
Witam,
chciałabym uzyskać informację kiedy rozwiąże się stosunek pracy jeżeli złożę wypowiedzenie umowy w której obowiązuje 2-tygodniowy okres wypowiedzenia 31. 10(poniedziałek)
Dobry wieczór
Umowa o pracę rozwiąże się 19 listopada. Okresy wypowiedzenia liczone w tygodniach kończą się w soboty, a więc wypowiedzenie, złożone pomiędzy 31 października włącznie a 4 listopada włącznie skutkować będzie rozwiązaniem się umowy z dniem 19 listopada. Z kolei wypowiedzenie złożone w następnym tygodniu skutkować będzie przesunięciem o tydzień daty rozwiązania się stosunku pracy i wówczas umowa rozwiąże się w sobotę, 26 listopada.
Witam.
Pracę rozpoczęłam 10.12.2013 r, umowę mam na czas nieokreślony, chciałabym zakończyć pracę korzystając z 1-miesięcznego wypowiedzenia, czy jak złożę wypowiedzenie w dniu 30.11.2016 jako okres wypowiedzenia mogę wpisać jeden m-c ?
W czasie wypowiedzenia upływają 3 lata pracy czy pracodawca może nie zgodzić się na jedno miesięczny okres wypowiedzenia ?
Witam
Jeśli złoży Pani wypowiedzenie w listopadzie 2016 (obojętne którego dnia listopada) to teoretycznie ze względu na staż pracy obowiązuje Panią jednomiesięczny okres wypowiedzenia. Okres ten upływałby w dniu 31 grudnia 2016, a wówczas miałaby Pani już ponad trzyletni staż pracy, w związku z czym już przy wypowiedzeniu, złożonym w listopadzie, obowiązuje Panią trzymiesięczny okres wypowiedzenia. Najlepszą metodą byłoby złożenie wniosku do pracodawcy o skrócenie okresu wypowiedzenia – za zgodą pracodawcy okres wypowiedzenia skróci się do miesiąca, ale za pozostały czas, do którego normalnie trwały ten nieskracany okres wypowiedzenia, nie będzie Pani przysługiwać wynagrodzenie (jedynie za ten jeden miesiąc, a nie trzy do końca okresu wypowiedzenia). To jedyna możliwość skrócenia okresu wypowiedzenia w Pani przypadku. W grę wchodzi jeszcze rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron, ale nie wiem, czy nie byłoby to dla Pani niekorzystne i czy byłaby Pani tym zainteresowana.
Witam,
rozpoczęłam pracę w dniu 1.06.2016 r. i chciałabym zakończyć pracę korzystając z 2-tygodniowego wypowiedzenia, stąd moje pytanie, jeśli złożę je 30.11.2016 r. – środa (ostatni dzień 6 miesiąca pracy) a rozpocznie swój bieg od soboty to automatycznie jestem zmuszona do miesięcznego wypowiedzenia?
a jeśli wypowiedzenie zakończy się z dniem 31.12.2016 r. to jaki wymiar urlopu przysługuje mi do wykorzystania jeśli jest to moja pierwsza praca i nie wykorzystałam ani jednego dnia?
oraz czy na okresie wypowiedzenia należą się świadczenia socjalne przysługujące pracownikom pozostającym w stosunku pracy na dany dzień?
Z góry dziękuję za pomoc.
Jeśli złoży Pani wypowiedzenie 30 listopada, to w tym jeszcze dniu obowiązuje Panią dwutygodniowy okres wypowiedzenia, jednakże w dniu, w którym zakończyłby on swój bieg, będzie Pani mieć staż pracy powyżej 6 miesięcy, a więc zastosowanie ma miesięczny okres wypowiedzenia. Umowa wypowiedziana 30 listopada rozwiąże się wówczas 31 grudnia 2016. Jeśli była to Pani pierwsza praca, to nabędzie Pani prawo do 7 (pełnych miesięcy) /12 z 20 dni, zaokrąglając w górę do pełnego dnia da to Pani 12 dni urlopu (z czego wykorzystać w 2016 roku może Pani 11 dni). Jeśli nie wykorzysta Pani ani jednego dnia, należy się Pani po zakończeniu umowy ekwiwalent za 12 dni urlopu niewykorzystanego. Co do świadczeń socjalnych – tu nie ma żadnej różnicy, czy pracownik pozostaje w okresie wypowiedzenia, czy nie, a więc świadczenia socjalne normalnie będą mu się należeć (chyba, że coś odmiennego przewiduje regulamin ZFŚS, ale nie powinien, bo byłaby to dyskryminacja, a poza tym tzw. odpis na Pani etat powinien zostać naliczony)
Witam,
W dniu 07.10.16r złożyłam wypowiedzenie z miesięcznym okresem wypowiedzenia umowy na czas określony. Kiedy zakończy się okres wypowiedzenia (07.11. czy 30.11?)
Dzień dobry
Okresy wypowiedzenia liczone w miesiącach kończą się z upływem miesiąca, a więc Pani umowa rozwiąże się z dniem 30 listopada.
Witam.
Zwracam się z takim zapytaniem, ponieważ pracuję w firmie ponad rok i na chwilę obecną mam okres wypowiedzenia 1 miesiąc z tego co wynika w artykule. Otrzymałem propozycję pracy i pracodawca powiedział, iż nie puści mnie prędzej i muszę czekać do 30 listopada – dni mojego urlopu czyli ostatni dzień pracy przypada na 10 listopada. Chciałbym się zapytać czy stanowi różnicę czy wypowiedzenie złożę dzisiaj czy też dnia 28.11 z obaw przed robieniem „pod górkę”.
Dzień dobry
Jeśli obowiązuje Pana miesięczny okres wypowiedzenia ze względu na staż pracy, to nieważne, którego października złoży Pan wypowiedzenie, Pana umowa i tak rozwiąże się 30 listopada. Z kolei gdyby złożył Pan wypowiedzenie 28 listopada, to umowa rozwiąże się 31 grudnia. Zakładam również, że w Pana pytaniu jest pomyłka i chodziło Panu o 28 października, a nie listopada. Jeśli tak, to wypowiedzenie, złożone 28 października i tak skutkować będzie tym, że Pana umowa rozwiąże się z dniem 30 listopada. Bez znaczenia, w jakim dniu października złoży Pan wypowiedzenie. Miesięczny okres wypowiedzenia tej umowy i tak zakończy się 30 listopada.
Dzień dobry,
Proszę o pomoc. Mam umowę od kwietnia 2015 roku do kwietnia 2017. Chcę złożyć wypowiedzenie. Obejmuje mnie już miesięczny okres wypowiedzenia? Jeżeli złożę obojętnie którego dnia we wrześniu wypowiedzenia, będę musiała pracować do 31.10?
Tak, okresy wypowiedzenia liczone w miesiącach kończą się z upływem miesiąca. Jeśli obowiązuje Panią ze względu na staż pracy miesięczny okres wypowiedzenia, to umowa wypowiedziana któregokolwiek dnia września zakończy się 31 października.
Dziękuję bardzo za odpowiedź.
witam. umowa o prace została zawarta z dniem 5.09.2016, na czas określony tj od6.09.2016 – 31.12.2016 z 2 tygodniowym wypowiedzeniem,chcę złożyć wymówienie z dniem 21.09 między czasie chciałbym wziąć urlop ojcowski, czy należy mi się po tak krótkim czasie pracy? kiedy upływa okres wypowiedzenia?
Witam chciałbym sie dowiedzieć jaki okres wypowiedzenia mi przysługuje czy 2 tygodniowy czy ten po nowelizacji z 22.02.2016 r, miesieczny pracuje od 26.02.2015 r wypowiedzenie dostałem 4.08.2016 r z 2 tygodniowym wypowiedzeniem który sie kończy 20.08.2016 ???
Dzień dobry
A czy poza tą umową na czas określony, która obowiązuje obecnie, wcześniej miał Pan jakieś umowy o pracę u tego pracodawcy? Znaczenie ma tu staż pracy u danego pracodawcy, stąd moje pytanie.
Dzień dobry,
Jestem zatrudniony na umowę o pracę na czas określony 3 miesięcy. W dniu 18.06.2016 (sobota) złożyłem wypowiedzenie umowy z 2 tygodniowym okresem wypowiedzenia. Kiedy rozpocznie ona swój bieg? Bo Pani w HR powiedziała mi że dopiero od następnej soboty. Czy to prawda?
Witam
Wypowiedzenie umowy o pracę, liczone w tygodniach, powinno rozpocząć swój bieg w niedzielę. Pani w HR ma zatem rację. Okres wypowiedzenia wynosi dwa tygodnie, ale upływa w sobotę, więc Pana wypowiedzenie rozpoczyna swój bieg w niedzielę, ale pracuje Pan dwa tygodnie i jeszcze kilka dni (od niedziela przez niedziela do niedziela i do soboty).
Dobry Wieczór!
Proszę o pilą poradę.
Zostałem zatrudniony w firmie 17.06.2013 roku, na okres próbny, po tym okresie tj. 05.09.2013 roku umowa została przedłużona na czas nieokreślony licząc od dnia 17.09.2013roku. W dniu 31.05.2016 cały czas posiadam miesieczny okres wypowiedzenia. (Ten stan trwa do 17.06.2016 roku ) oczywiście jesli wszystko dobrze rozumiem. I teraz, ten stan trwa tylko do momentu jesli chcę dalej u tego pracodawcy pracować, bo gdy w tym dniu czyli 31.05.2016 roku skladam wypowiedzenie umowy z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia. Pracodawca nie przyjmuje tego, tłumacząc mi że w dniu zakończenia wypowiedzenia nabywam prawa do 3-miesiecznego wypowiedzenia (czyli 30.06.2016 roku). I teraz moje pytanie brzmi, czyli z tych przepisow należy interpretować, że okres nabycia prze zemnie praw do 3-miesiecznego wypowiedzenia nabywam w okresie krótszym niź 3 lata, czy tak? Czyli nie prawdą jest zapis w kodeksie pracy „…nie krótszym niż 3lata…” Będąc pracownikiem krócej niż 3 lata posiadam miesięczny okres wypowiedzenia ! ale tak naprawde nie do końca, ponieważ 3 lata nie zaczynaja sie w dniu 17.06.2016 tylko 17.05.2016. Dla mnie chory jest ten kodeks pracy, czy może mi ktoś wytłumaczyć gdzie jest sens i logika?
Witam
Gdyby w dniu 31 maja 2016 roku wypowiedział Pan umowę o pracę, to teoretycznie obowiązywałby Pana miesięczny okres wypowiedzenia ze względu na staż pracy. Okres ten upłynąłby w dniu 30 czerwca 2016 roku. Tyle, że znajdując się w okresie wypowiedzenia przekroczyłby Pan trzyletni staż pracy, a wówczas okres wypowiedzenia byłby już 3-miesięczny.
Ustalając, jaka jest długość okresu wypowiedzenia nie bierze się pod uwagę stażu w dniu złożenia wypowiedzenia, ale staż, jaki pracownik będzie miał, gdy okres wypowiedzenia upłynie. A w pana przypadku w dniu upływu miesięcznego okresu wypowiedzenia miałby Pan staż pracy już dłuższy niż 3 lata, a zatem już w chwili składania wypowiedzenia będzie Pana obowiązywał 3-miesięczny jego okres.
Zakładając nawet, że okres wypowiedzenia byłby miesięczny, to w dniu jego upływu będzie Pan pracownikiem ze stażem dłuższym niż 3 lata. Tak, jak pisałem wcześniej – ustalając, jaka jest długość okresu wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony (i obecnie również na czas określony) bierze się pod uwagę nie staż w momencie wręczenia wypowiedzenia, ale staż, jaki pracownik będzie miał do dnia rozwiązania się umowy.
Pracodawca ma rację. Obowiązuje Pana 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Wiem, że to nie do końca zgodne z logiką, niemniej tak właśnie jest. Jeśli mimo wszystko chciałby Pan szybciej odejść z zakładu pracy, proponowałbym spróbować dogadać się z pracodawcą i rozwiązać umowę o pracę za porozumieniem stron. Wiem, że to nie zawsze możliwe i nie zawsze łatwe, niemniej to byłoby najlepsze rozwiązanie. Ewentualnie może Pan złożyć wniosek o skrócenie okresu wypowiedzenia do np. jednego miesiąca.
Witam
W dniu dzisiejszym 18.05.2016 pracodawca wręczył mi wypowiedzenie umowy z przyczyn ekonomicznych powodujących redukcje etatu jednocześnie zapisał że obowiązuje mnie 1 miesięczny okres wypowiedzenia który rozpocznie swój bieg od 1.08.2016 i zakończy 31.08.2016. Czy taki zapis jest właściwy. Zgadzam się co do długości okresu wypowiedzenia bo pracuje dłużej niż 6 miesięcy i krócej niż 3 lata
A czy to nie jest pomyłka w treści? Jeśli liczyć miesiąc, to od 1 czerwca, a nie sierpnia. Czy okres wypowiedzenia nie został przedłużony np. ze względu na Pani obowiązek wyliczenia się z otrzymanego mienia?
Witam mam pytanie. Jestem zatrudniona na czas nieokreślony. Pracodawca dał mi 2.03.2016 r. wypowiedzenie 3 miesiące czyli do 2.06.2016 r. Podpisałam to wypowiedzenie teraz pracodawca każe mi podpisać nowe wypowiedzenie z dniem 30.06.2016 r. bo inaczej będzie płacił karę. Czy ja muszę podpisywać nowe wypowiedzenie skoro już podpisałam jedno? Czy w dniu 2 czerwca ja muszę jeszcze być w pracy czy już nie? I co z urlopem bo pracodawca nie chce mi go udzielić ani wypłacić. Dziękuję za odpowiedź.
Dokładnie. Pracodawca źle Pani wyliczył koniec okresu wypowiedzenia. Umowa nie skończy się 2 czerwca tylko 30 czerwca. Pracodawca może taki błąd sprostować i bez znaczenia, czy Pani go podpisze, czy nie. Umowa i tak zakończy się 30 czerwca i formalnie do tego dnia pozostaje Pani pracownikiem. Co do urlopu wypoczynkowego – jeśli pracodawca nie chce go Pani udzielić, to po zakończeniu umowy o pracę będzie musiał Pani zapłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Od tego obowiązku nie może się uwolnić a Pani ma roszczenie o wypłatę tego ekwiwalentu.
Witam
Mam pytanie odnośnie okresu wypowiedzenia. Jakiś czas temu spółka, w której pracuję zmieniła właściciela. Pracownicy dostali wtedy pismo, że nowa spółka przejmuje wszystkie obowiązki starej, pracownicy mieli wtedy możliwość zastanowienia się czy zostają czy odchodzą i wtedy okres wypowiedzenia niezależnie od stażu pracy wynosił 7 dni. Teraz chcę odejść ze spółki i zastanawia mnie jaki okres wypowiedzenia będzie mnie obowiązywał – normalny czyli od momentu kiedy pracuję w firmie czy mam liczyć swój staż pracy i tym samym okres wypowiedzenia od momentu przejęcia firmy przez nową spółkę?
Witam mam umowe o pracę na czas nieokreslony od 01-02-2016 wczesniej mialam umowe na okres probny 3 miesiace od 01-11-2015 . Jaki okres wypowiedzenia mi sie nalezy 2 tygodnie czy 1 miesiac . Wpowiedzenie zlozylam w połowie kwienia .
W przypadku umowy o pracę na czas nieokreślony o długości okresu wypowiedzenia decyduje staż pracy u danego pracodawcy. Pani ma staż liczony od dnia 1 listopada 2015, czyli do połowy kwietnia ma Pani staż 5 miesięcy 2 tygodnie. W takim wypadku okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie (staż krótszy niż 6 miesięcy). Zakładam, że jest tak, jak Pani pisze, czyli złożyła wypowiedzenie w połowie kwietnia, czyli 14 albo 15 kwietnia. Jeśli tak, to okres wypowiedzenia liczony w tygodniach skończy się w sobotę 30 kwietnia (sobota). Będzie Pani miała staż dokładnie 6 miesięcy, a zgodnie z treścią przepisu art. 36 par. 1 w takim wypadku ma Pani miesięczny okres wypowiedzenia (miesięczny okres wypowiedzenia jest wówczas, gdy staż pracy wynosi co najmniej 6 miesięcy, a Pani ma dokładnie 6). Obowiązuje Panią miesięczny okres wypowiedzenia. Co do dnia się Pani „załapała”.
Dzień dobry.
W związku z likwidacją firmy koleżanka spodziewa się otrzymania wypowiedzenia umowy. Na chwilę obecną okres wypowiedzenia to 1 miesiąc, ale okres ten przedłuży staż pracy do 3 lat, więc teoretycznie okres wypowiedzenia wyniesie 3 m-ce. Ale czy zasada ta obowiązuje również w sytuacji likwidacji firmy? I czy gdzieś znajdę zapis o tej zasadzie, gdybym potrzebowała podeprzeć się jakimś dokumentem?
Z góry dziękuję.
Witam,
chciałabym założyć wypowiedzenie z dniem 19.02.2016, zatrudniona zostałam 4.09.2015 r. czyli w dniu złożenia nie przepracowałam jeszcze 6 jednak podczas okresu wypowiedzenia (w ostatnim dniu minie 6 miesięcy) jaki więc okres wypowiedzenia mnie obowiązuje 2 tygodnie czy 1 miesiąc.
Witam, podjelam umowe o prace na okres trzech miesiecy. Umowa zakonczyla sie w dniu 31.01.2016 r. natomiast pracodawca poinformowal mnie o nieprzedluzeniu umowy dwa dni wczesniej. Czy nie obowiazuje tutaj dluzszy okres wypowiedzenia? Ponad to 28.01 zachorowalam i obecnie przebywam na L4. Rozumiem, ze do momentu trwania umowy wyplaca mi zasilek pracodawca, nastepnie ZUS? Czy jesli dostarcze pracodawcy L4 3.02 to pracodawca zdazy przeslac L4 do ZUS-u czy musze je tam dostarczyc sama?
Witam
Umowa na okres próbny nie musi zostać wypowiedziana. Jeśli została zawarta do konkretnej daty (w Pani przypadku do 31 stycznia), to pracodawca nie musi jej wypowiadać – pracodawca Pai nie wypowiedział umowy, a jedynie poinformował, że nie zostanie zawarta kolejna. Tak więc umowa, która była zawarta do dnia 31 stycznia po prostu rozwiązuje się w tym dniu „sama z siebie”
Z kolei co do zwolnienia lekarskiego: od 28 stycznia przebywa Pani na zwolnieniu lekarskim. Za okres od 28 do 31 stycznia pracodawca wypłaci Pani wynagrodzenie chorobowe, a od 1 lutego do końca Pani zwolnienia lekarskiego ZUS będzie Pani wypłacał zasiłek chorobowy. Proszę tylko pamiętać, że jeśli będzie Pani miała kolejne zwolnienie lekarskie, to najlepiej ustalić w ZUS (telefonicznie), gdzie Pani ma je wysłać – czy jeszcze do poprzedniego zakładu pracy czy już do ZUS.
To pierwsze zwolnienie lekarskie musi Pani dostarczyć pracodawcy. On musi je otrzymać, a następnie przekazać do ZUS. Kolejne zwolnienia to tak jak pisałem – najlepiej ustalić w ZUS, czy kieruje je Pani do poprzedniego pracodawcy czy już bezpośrednio do ZUS.
Mam takie pytanie pracuje na umowie zlecenie obowiązuje mnie 3 dniowe wypowiedzenie i czy jeśli złożyłam je 17,12,2015 to liczone jest włącznie z 17 czy od dnia następnego?
Dzień dobry mam umowę na zatę3 dniowym wypowiedzeniem. od 23.11.2015 rozpoczynam pracę w innej firmie, kiedy mam złożyć wypowiedzenie by mieć ciągłość zusu? czy 19.11 złożę wypowiedzenie to znaczy że do 22.11 będę zatrudniona? Powyżej przeczytałam że niedzielę wliczają, czyli na świadectwie pracy wykażą że pracowałam u nich do 22.11. tyle że jest to niedziela. Co mam zrobić by mieć na świadectwie okres pracy do 22.11.2015?
Witam
Okres wypowiedzenia umowy na zastępstwo wynosi 3 dni robocze. Nie ma zatem możliwości, aby umowa zakończyła się w niedzielę 22 listopada. Może Pani jednak zrobić w ten sposób: Wypowiedzieć umowę w czwartek, 19 listopada, wówczas zakończy się ona w dniu 23 listopada. W tym samym dniu zaczyna Pani pracę w nowej firmie, więc musiałaby Pani w starej wziąć na ten dzień urlop. Druga możliwość to rozwiązanie umowy za porozumieniem stron ze wskazaniem, że umowa rozwiąże się w dniu 22 listopada w niedzielę. Jest to jak najbardziej dopuszczalne, umowa o pracę może w niedzielę się rozwiązać. Wymagałoby to jednak ustalenia z pracodawcą – ten musiałby wyrazić na to zgodę.
Jeśli chce Pani w świadectwie pracy mieć datę zakończenia umowy o pracę przypadającą na dzień 22 listopada, pozostaje tylko porozumienie stron.
Nie to była pierwsza umowa z tym pracodawcą podpisana na miesią potem na trzy miesiące i od 01.07.2015 umowa trzecia na czas nieokreślony.
Sytuacja wygląda następująco:
Pierwszą umowę o pracę zawarła Pani z tym pracodawcą w dniu 9 marca 2015 roku. 8 września 2015 roku doszło do wypowiedzenia umowy o pracę. Teoretycznie obowiązywałby dwutygodniowy okres wypowiedzenia ze względu na to, że staż pracy nie przekracza 6 miesięcy. Jednakże doliczając okres wypowiedzenia, który liczony przez te dwa tygodnie upłynąłby 26 wrzenia, oznacza to, że Pani staż pracy włącznie z okresem wypowiedzenia (a ten się wlicza) przekroczy 6 miesięcy. Obowiązuje Panią zatem miesięczny okres wypowiedzenia.
Okresy wypowiedzenia wlicza się do stażu, od którego one zależą. Okresy wypowiedzenia liczone w tygodniach kończą się w soboty. Gdyby przyjąć w Pani przypadku dwutygodniowy okres wypowiedzenia, umowa rozwiązałaby się w dniu 26 wrzenia (sobota). W tym dniu będzie Pani miała jednakże staż pracy dłuższy niż 6 miesięcy zatem obowiązuje Panią miesięczny, a nie dwutygodniowy okres wypowiedzenia. Pani umowa rozwiąże się zatem z dniem 31 października 2015 roku. Do stażu, od którego zależy okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreslony, liczy się wszystkie okresy zatrudnienia u danego pracodawcy, nie tylko ostatnią umowę.
Proszę o kontakt, jesli potrzebuje Pani dodatkowych informacji.
Mam zaptyanie o okres wypowiedzenia umowe podpisałam 09.03.2015 na czas nieokreślony wręczono mi wypowiedzenie 8.09.2015r dwutygonowym okresem wypowiedzenia upływa on 26.09.2015r czy prawidłowo zostało policzone czy nie przysługuje mi miesięczny.Proszę o pilną odpowiedz bo nie wiem jak rozmawiać z pracodawcą
Witam. A czy przed 9 marca 2015 miała Pani jeszcze jaką inną umowę u tego pracodawcy? To ważne. Kiedykolwiek, niekoniecznie nawet w tym roku, ale może kiedys pracowała Pani już w tym zakładzie pracy?
Witam. Mam umowę na czas nieokreślony. Pracuję ponad 3 lata. Na umowie zawarty jest zapis o 2 tygodniowym okresie wypowiedzenia. Chciałabym rozwiązać umowę z pracodawcą jak najszybciej. Czy mogę powołać się na ten zapis?
Witam. A czy te trzy lata pracuje Pani u tego samego pracodawcy, czy to jest łączny Pani staż pracy u wszystkich pracodawców? Obowiązuje Panią trzymiesięczny okres wypowiedzenia. Skrócenie tego okresu wypowiedzenia jest możliwe tylko w razie likwidacji zakładu pracy czy zwolnień grupowych. Możliwe jest też np. zwolnienie Pani z obowiązku wykonywania pracy w okresie wypowiedzenia, co skutkowałoby tym, że byłaby Pani nadal zatrudniona u tego pracodawcy, ale nie wykonywałaby Pani pracy dla niego. Zapis umowy jest niezgodny z przepisami kodeksu pracy, stąd też w jego miejsce należy stosować przepisy kodeksu. Proponowałbym Pani wniosek o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, jeśli pracodawca się zgodzi i jeśli Pani się spieszy. W ten sposób najszybciej możecie się rozstać.
Witam,
13 lipca zlozylam wypowiedzenie (mam umowe o prace na okres probny 3 miesiecy, 7 dni wypowiedzenia) Rozumiem, ze liczy sie ono od soboty 18? w zwiazku z tym mam pytanie: czy 25 jest jeszcze dniem pracujacym? chodzi mi o to ze mam wtedy nocna zmiane z soboty na niedziele. Czy tak moze w ogole byc?
dziekuje za odpowiedz
Witam,
13 lipca zlozylam wypowiedzenie (mam umowe o prace na pol etatu na okres probny, 3 miesiace, okres wypowiedzenia to 7 dni). Rozumiem ze liczy sie od soboty 18.07? w zwiazku z tym mam pytanie, czy 25 mam jeszcze pracowac? chodzi o to ze mam wtedy nocna zmiane z soboty na niedziele? czy tak w ogole moze byc skoro umowa wygasa 25?
Z gory dziekuje za odpowiedz
Witam,
Od 21 maja 2012 jestem zatrudniona na umowę o pracę, najpierw okres próbny oczywiście 3 miesiące. Czy już w tym momencie mam 3 miesięczny okres wypowiedzenia czy okres próbny się nie wlicza w 3 letni staż pracy?
Witam. Okres próbny wlicza się do stażu pracy. Na potrzeby ustalenia długości okresu wypowiedzenia przy umowie na czas nieokreślony, sumujemy staż pracy u danego pracodawcy niezależnie od rodzaju umowy o pracę. Obowiązuje Panią zatem trzymiesięczny okres wypowiedzenia.
Witam,
31 lipca mija mi okres 3 lat zatrudnienia u obecnego pracodawcy, a co za tym idzie okres wypowiedzenia 1 miesiąca. Czy jeśli złożę wypowiedzenie 31 lipca, to będzie mnie obowiązywał 1, czy 3 miesięczny okres wypowiedzenia?
Witam
Jeśli złoży Pani wypowiedzenie w dniu 31 lipca, będzie Panią obowiązywał trzymiesięczny okres wypowiedzenia. Wynika to z tego, iż okres wypowiedzenia, gdyby był miesięczny, upłynąłby w dniu 31 sierpnia, a wówczas Pani staż pracy przekroczy trzy lata. Licząc staż pracy na potrzeby okresu wypowiedzenia należy liczyć go tak, aby uwzględniał jeszcze długość okresu wypowiedzenia. Aby okres wypowiedzenia był tylko miesięczny, musiałaby Pani złożyć wypowiedzenie jeszcze w czerwcu, wówczas ze względu na staż pracy, okres wypowiedzenia upłynąłby w dniu 31 lipca, a zatem nie wpadłaby Pani w staż pracy dłuższy niż trzy lata, i co za tym idzie, w trzymiesięczny okres wypowiedzenia.
Witam,
bardzo proszę o pomoc. Jestem zatrudniona na czas określony z dwutygodniowym wypowiedzeniem. Pragnę złożyć wypowiedzenie umowy o pracę z winy pracodawcy. Pracodawca zalega mi wynagrodzenie za 3 m-ce (luty, marzec i kwiecień 2015 r.),. Ostatnie wynagrodzenie miałam płacone 11-go maja ( to była wypłata za styczeń 2015 r.), następne wynagrodzenie powinno wpłynąć 10 czerwca ( każdego 10-go miesiąca to jest termin wypłaty). Czy mogę złożyć wypowiedzenie już 8-go czerwca ( w poniedziałek), czy dopiero po 11-stym czerwca, czyli po miesiącu ostatniego wynagrodzenia i czy mogę ubiegać się o odszkodowanie za okres dwutygodniowego wypowiedzenia. Dziękuje bardzo za pomoc
Witam
Wypowiedzenie może Pani złożyć w każdym czasie. Nadmieniam, iż opisana przez Panią sytuacja skutkować może nie tylko wypowiedzeniem umowy, ale również rozwiązaniem jej ze skutkiem natychmiastowym bez zachowania okresu wypowiedzenia z winy pracodawcy. Terminowa wypłata wynagrodzeń jest jego podstawowym obowiązkiem. W takiej sytuacji jak najbardziej może Pani nie tylko rozwiązać umowę, ale i ubiegać się o odszkodowanie. Proszę dać znać, jakie podjęła Pani kroki, ewentualnie czy ma Pani jeszcze jakie pytania.
Witam, czy umowa zlecenie sumuje się z umową na czas określony i czas nieokreślony jeśli była wykonywana u tego samego pracodawcy ? Jeśli umowa zlecenie została zawarta 10.10. 2014, umowa na czas określony (4 miesiące) została zawarta 10. 11. 2014, natomiast na czas nieokreślony została zawarta 10. 03.2015, jaki okres wypowiedzenia mnie obowiązuje jeśli chciałbym je złożyć powiedzmy 30. 04. 2015?
Witam,
mam pytanie odnośnie okresu wypowiedzenia. Mam umowę na czas nieokreślony, pracuję ponad półtora roku. Chce złożyć wypowiedzenie 3 kwietnia, od kiedy będzie się ono liczyć? Od kwietnia czy od maja?
Z góry dziękuję za pomoc.
Witam, mam umowę o prace na czas określony do 31.08.2015 z 2tyg wypowiedzeniem, jednak chciałabym aby umowa skończyła się z dniem 08.04.2015, kiedy powinnam złożyć wypowiedzenie?
Witam jestem zatrudniona na podstawie umowa o pracę na czas nie określony. Umowę podpisałam dnia 13.02.2012.Chociaż na umowie mam wyraźnie napisane iż świadczenienie pracy przez pracownika podegającego regułom niniejszej umowy rozpoczyna się z dniem 19.03.2012
Jeżeli dobrze rozumiem, mój okres wypowiedzenia to miesiac a nie 3 miesiace prawda?Niechcą mi pozwolic odejść z pracy a muszę zacząć juz nową pracę na początku maja.Proszę o pomoc liczy sie data podpisania umowy czy data rozpoczęcia pracy.
Z góry dziękuję
Witam. Żona była zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony z klauzulą możliwości wypowiedzenia umowy za 2-tygodniowym wypowiedzeniem. W dniu 28 października 2014r. złożyła pracodawcy wypowiedzenie umowy ze skutkiem w postaci rozwiązania umowy na dzień 29 listopada 2014r. (chodziło o przejście na emeryturę). Pracodawca w odpowiedzi na złożone wypowiedzenie określił skutek w postaci rozwiązania umowy o pracę na skutek złożonego przez nią wypowiedzenia na dzień 15 listopada 2014r. Z jakim dniem umowa o pracę żony powinna się rozwiązać?
witam. pracuję 2,5 roku czyli okres wypowiedzenia wynosi 1 miesiąc. wypowiedzenie złożyłem 9 grudnia z tym że okres wypowiedzenia wydłużyłem sobie do 3 miesiecy bo chciałem być ferr wzgledem współpracowników i szefa nie zostawiając ich z niezakończonymi robotami… Księgowa w pracy powiedziała skoro wypowiedzenie moje wynosi 3 miesiące (bo tak chciałem) to mam pracować do 9 marca. Dzisiaj szef powiedział że mam pracować do 30 marca bo okres wypowiedzenia zaczyna sie od 1 zawsze a sęk w tym że 10 marca mam już wstawić sie w innej pracy… teoretycznie już bym nie musiał pracować skoro obejmował mnie miesieczny okres wypowiedzenia, dlatego stad moje pytanie, co mogę zrobić żebym 10 marca mógł wstawić sie już w nowej pracy??
Witam
A czy ma Pan możliwość rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron? Na jakiej podstawie wydłużony został okres wypowiedzenia? Ma Pan odpowiedzialność majątkową za powierzone mienie? Najlepiej w Pana wypadku byłoby rozwiązać umowę o pracę a porozumieniem stron. Okresy wypowiedzenia liczone w miesiącach kończą się zawsze ostatniego dnia miesiąca, zatem w przypadku trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia zakończy się on 31 marca 2015 roku i w tym dniu umowa o pracę rozwiąże się.
Mam pytanie dotyczące okresu wypowiedzenia umowy przez pracownika.
Jestem zatrudniona na czas nieokreślony od 1 kwietnia 2012 r. Niedługo miną 3 lata od podpisania umowy, wiem, że okres wypowiedzenia w dalszym ciągu wynosi 1 miesiąc.
Przed 1 kwietnia 2012 r. byłam zatrudniona u tego samego pracodawcy na 3 miesięczną umowę o pracę, oraz 2 miesięczną umowę – okres próbny. Czy okres wypowiedzenia liczy się od podpisania ostatniej umowy o pracę na czas nieokreślony? Czy muszę wziąć pod uwagę dwie wcześniejsze umowy, co będzie oznaczało, że przekroczyłam okres 3 lat u tego samego pracodawcy i obowiązuje mnie w tym momencie 3 miesięczny okres wypowiedzenia??
Pozdrawiam.
Witam
W przypadku okresu wypowiedzenia, dotyczącego umowy o pracę na czas nieokreślony, jego długość ustala się z uwzględnieniem wszystkich okresów zatrudnienia u danego pracodawcy. Jeśli przed zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony miała Pani wcześniejsze okresy zatrudnienia, należy je doliczyć do stażu, od którego zależy długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę. W Pani wypadku okres ten będzie wynosił zatem 3 miesiące.
Witam. Mam następujące pytanie… Pracuję u tego samego pracodawcy od ponad trzech lat. Na początku miałam dwumiesięczną umowę – okres próbny, później umowę na trzy miesiące i dopiero po niej umowę na czas nieokreślony. (od 1 kwietnia 2012 r.). Czy nadal przysługuje mi miesięczny okres wypowiedzenia (biorąc pod uwagę tylko ostatnią umowę)? Czy okres pracy u tego samego pracodawcy sumuje się i w tym momencie ten okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące?
Pozdrawiam.
witam składam wypowiedzenie o prace w dniu 3 luty 2015 roku jak mam obliczyc kiedy mija ostatni dzień wypowiedzenia ? Proszę o pomoc i z góry dziękuje .
Witam. A jaka to umowa? Na czas określony, nieokreślony itp.? Kiedy została zawarta?
pracuje u obecnego pracodawcy od 15.04.14, mam umowę na czas nieokreślony, wypowiedzenie wg kodeksu pracy. Pracodawca likwiduje sklep. Czy wręczając mi w przyszłym tyg. wypowiedzenie ,kiedy ono wygasa, mam również zaległy urlop,.
Witam. Obowiązuje Panią miesięczny okres wypowiedzenia, a zatem, jeśli zostanie ono wręczone w lutym, umowa rozwiąże się w dniu 31 marca 2015 roku. W okresie wypowiedzenia pracodawca może Panią przymusowo wysłać na zaległy urlop wypoczynkowy.
Mam umowę na czas nieokreślony. Pracuje u obecnego pracodawcy od 15.04.14(pierwsza umowa na okres probny).Pracodawca myśli o likwidacji dzialalnosci .Gdyby zostało mi wręczone wypowiedzenie w styczniu to będzie ono kończyło się 28.02.15.? A gdyby zostało wręczone 02.02, to wówczas kiedy mijałby okres wypowiedzenia.?Zapewne bedzie wysłane wypowiedzenie poczta, wiec data otrzymania pisma może być inna niż data rozwiązania umowy, czy wówczas obowiązuje wypowiedzenie od daty otrzymania wiadomości czy jest to data która widnieje na wypowiedzeniu.Pozdrawiam
Witam
Wiążąca będzie data doręczenia Pani dokumentu wypowiedzenia. Jeśli będzie to miało miejsce w lutym, umowa o pracę rozwiąże się z dniem 31 marca 2015 roku, obowiązuje Panią bowiem miesięczny okres wypowiedzenia.
witam mam pytanie jesli mam umnowe na okres 2 lat i chcem wypowiedziec umowe 31listopada 2014 to konczyc mi sie bedzie 13 grudnia 2014 czy 20 drudnia??
Witam,
chciałam zapytać o rozwiązanie umowy na zastępstwo. okres wypowiedzenia to 3 dni, jeżeli złożę wypowiedzenie 2 grudnia, to kiedy minie okres wypowiedzenia?
Witam, mam pytanie
Pracownik złożył wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony 16 października w czwartek .W takiej sytuacji umowa rozwiązuje się 1 listopada,w sobotę i w dodatku w święto. W związku z tym ile powinnam pracownikowi naliczyć proporcjonalnie urlopu ? za 11 miesięcy czy za 10? A co z dniem wolnym za 1 listopada? Brosze o pomoc
Dziękuje i pozdrawiam
Witam. chcę złożyć wypowiedzenie, mój okres wypowiedzenia to dwa tygodnie. Czy jeśli złożę pismo 17 października to zakończy się ono wraz z zakończeniem miesiąca czyli 31 październikiem? czy lepiej jednak złożyć je już jutro? Zależy mi, żebym miała przepracowany cały miesiąc ale żeby nie zahaczyć o listopad by firma się ze mną rozliczyła już w najbliższej wypłacie… Mam nadzieję, że wyraziłam się mniej więcej jasno. Bardzo proszę o odpowiedź i pozdrawiam.
witam, czy w wypowiedzeniu za porozumieniem stron musze podac date rozpoczecia umowy? jesli tak to ktora jesli zostalem zatrudniony pierwsza umowa na czas okreslony, druga umowa na czas okreslony a trzecia umowa na czas nieokreslony. Czy sa wzory umow gdzie nie musze podawac daty rozpoczecia umowy? (nie wiem gdzie zapodziały sie umowy) pozdrawiam
Witam, mam umowę na czas określony 5 lat. Moje pytanie jest takie, kiedy mam złożyć wypowiedzenie, aby jeszcze w tym misiącu ( jak najszybciej) podjąc już nową pracę??
dziękuje z góry za pomoc
Witam
Mam umowę na czas nieokreślony od 2008r.W dniu 01 października otrzymałam trzymiesięczne wypowiedzenie, ale data na wypowiedzeniu jest 30.09.2014r. Podpisując napisałam , że otrzymałam dnia 01 października.
Mam pytanie czy moje wypowiedzenie kończy się 31.12.2014r. czy 31.01.2015r.
Pracodawca napisał na wypowiedzeniu że z dniem 31.12.2014r. umowa rozwiązuje się.
Pozdrawiam.
Czy jeśli w dniu 18.09 nastapi rozwiazanie umowy o pracę za porozumieniem stron – bede mogla w tym samym dniu podpisac nową umowę o pracę z innym pracowawcą (rozpoczecie pracy nastapi kilka dni pozniej)??
witam
, mam pytanie, chciałabym złożyć wypowiedzenie umowy o pracę 14.08.2014 zachowując dwutygodniowy okres wypowiedzenia, kiedy kończył by się ten okres tzn kiedy bym była ostatni dzień w pracy, dodam że mam także do odebrania 8 dni zaległego urlopu. jak mam to wykorzystać?? czy w trakcie wypowiedzenia po prostu po przepracowaniu 6 dni mogę już nie przyjść do pracy zaczynając urlop czy jak?? proszę pomóżcie jak liczyć ten okres 2 tygodni ??
witam
, mam pytanie, chciałabym złożyć wypowiedzenie umowy o pracę 14.08.2014 zachowując dwutygodniowy okres wypowiedzenia, kiedy kończył by się ten okres tzn kiedy bym była ostatni dzień w pracy, dodam że mam także do odebrania 8 dni zaległego urlopu. jak mam to wykorzystać?? czy w trakcie wypowiedzenia po prostu po przepracowaniu 6 dni mogę już nie przyjść do pracy zaczynając urlop czy jak?? proszę pomóżcie jak liczyć ten okres 2 tygodni??
witam
Pracownik zatrudniony na czas określony. Wypowiedzenie otrzymane 29 lipiec (wtorek). Wypowiedzenie dwutygodniowe. Stosunek pracy ustanie 16 sierpnia? dobrze liczę? świadectwo pracy ma być wystawione z jaka data?
Witam. Jestem zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, w firmie pracuję od 6 lat. Chcę złożyć wypowiedzenie za porozumieniem stron i zakończyć pracę w dniu 18 sierpnia – zaraz po urlopie wypoczynkowym. Ile wyniesie mój okres wypowiedzenia, jeśli złoże je w dniu dzisiejszym tj.21.07.? Bardzo proszę o pilną odpowiedź
Witam
Mam problem z ustaleniem terminu wypowiedzenia. Mam umowę o prace na czas określony z dwutygodniowym okresem wypowiedzenia. Chciałabym złożyć wypowiedzenie w poniedziałek 14 lipca 2014. Jaki termin rozwiązania umowy podać ?
Z poważaniem
Ania
Mam umowę o prace na czas określony z 2 tygodniowym.Umowa zawarta od 1.12.2013 do 31. 12.2015.
Chciałabym złożyć wypowiedzenie w poniedziałek 14 lipca 2014. Jaki jest termin rozwiązania umowy i jaki rodzaj wypowiedzenia jest odpowiedni?
Pozdrawiam
Witam,
Rozpoczęłam pracę na czas nieokreślony dnia 1.12.2011 i 1.12.2014 rozpoczyna mi się 3 miesięczny okres wypowiedzenia umowy.
Bardzo proszę o pomoc w odpowiedzi na pytanie kiedy wypada ostatni dzień kiedy obejmuje mnie 1 miesiąc wypowiedzenia?
Dziękuję,
Witam, proszę o podpowiedź. Jestem zatrudniona na umowę o pracę od 1.12.2011 i 1.12.2014 rozpocznę 3 miesięczny okres wypowiedzenia.
Proszę o poradę w którym dniu najpóźniej mogę złożyć wypowiedzenie jeszcze z 1-miesięcznym okresem wypowiedzenia.
Witam. Umowa trwa od 11 lutego do 30 wrzesnia. Jezeli wypowiedzenie zloze 1 lipca to kiedy przypada koniec pracy?
Witam , planuję zakończyć pracę 31.07.2014 roku. Jestem zatrudniony na umowę o pracę na czas określony do połowy roku 2015. Okres wypowiedzenia to dwa tygodnie. Kiedy złożyć wypowiedzenie?
z góry dziękuję za odpowiedź.
Witam , planuję zakończyć pracę 30.06.2014 roku. Jestem zatrudniony na umowę o pracę na czas określony do połowy 2015 roku. Okres wypowiedzenia to dwa tygodnie. Kiedy złożyć wypowiedzenie?
z góry dziękuję za odpowiedź.
Mam umowe na czas nieokreślony z 3msc okresem wypowiedzenia. Obecnie chcę odejśc z firmy, proszę o informację kiedy skonczy mi sie okres wypowiedzenia, jesli zloże wypowiedzenie umowy w poniedziałek 30 czerwca, a kiedy jesli np. we wtorek 1 lipca?
Witam ,
mam umowę o pracę do 2016 roku, 07.06.2014 r. po zakończonej pracy dostałam rozwiązanie umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia który upłynie 21.06.2014.W okresie wypowiedzenia zobowiązano mnie do wykorzystania urlopu 4 dni ,od 17.06.2014 jestem na zwolnieniu kto będzie za nie płacił .
dzien dobry mam pytanie chcem złożyć dwutygodniowe wypowiedzenie o prace i chcem aby zakończyło sie 11 lipca 2014 roku, to od jakiego dnia muszę złożyć bo nie wiem jak liczyć te 14 dni czy z niedzielami.
Wiatm. Mam umowę o praće na czas określony do końca 2014 roku i chce złożyc dwutygodniowe wypowiedzenie, bo takie mogę zlozyć według umowy jaką mam podpisaną. Jeżeli złoże 12 czerwca tego roku to okres wypowiedzenia kończy się 28 czerwca? Zaznaczam również, że 19.06.2014 jest czerwone świetą w kalendarzu, ma ono jakieś znaczenie czy nie? I czy mogę wybrać mój urlop na wypowiedzeniu? Proszę o szybką odpowiedź. Pozdrawiam.
Witam,
mam umowę na czas nieokreślony. Pracodawca planuję zwolnienia. Jeśli dostanę wypowiedzenie z końcem maja to okres wypowiedzenia będzie się kończyć 31 czerwca?
Jeśli dostanę wypowiedzenie 2 czerwca, to wypowiedzenie będzie obowiązywać do 31 lipca?
będę zobowiązany za pomoc.
Witam
Mam pytanie odnośnie tematu. Złożyłam pracodawcy wypowiedzenie z końcową datą ustania okresu wypowiedzenia (2 tygodnie). Problem polega na tym, że zamiast 10 maj wpisałam przez pomyłkę 11 maj (niedziela). Czy wypowiedzenie jest ważne? I czy na tym wypowiedzeniu można dopisać ręcznie, że okres wypowiedzenia upływa 10.05 a nie 11.05.? Zależy mi na tym wypowiedzeniu dlatego, że pracodawca zobowiązał się na nim wypłacić mi zaległy urlop w określonej ilości dni, a teraz nie wiem czy nie chce coś pokombinować bo zaproponował żeby napisać nowe wypowiedzenie. Proszę o pomoc.
Witam.
Pracownik w mojej firmie miał podpisane 2 umowy na czas określony, 3 umowę o prace na czas nieokreślony, która w trakcie stosunku pracy została zmieniona na telepracę też na czas nieokreślony. Ogółem pracuje nieprzerwanie 3 lata i 3 m-ce. Z dn.14.04.2014 wysłał do firmy podanie o rozwiązanie umowy :z adnotacją :”zgodnie z KP z 1 miesięcznym okresem wypowiedzenia ”
Wg.pracodawcy powinien to być 3 m-ny okres wypowiedzenia ale ponieważ ma utrudniony kontakt z pracownikiem z różnych względów :/ nie jest w stanie na dzień dzisiejszy określić czy pracownik się pomylił czy chodziło mu o rozwiązanie umowy wcześniej.
Czy w związku z tym okres wypowiedzenia przyjąć taki jak wypisał pracownik 1 m-ny, który upłynie 31.05.2014? I czy w związku z tym umowa nie zmienia trybu rozwiązania tzn.w świadectwie pracy powinno być wpisane: rozwiązanie umowy ze skróconym okresem wypowiedzenia na wniosek pracownika”? Czy pracodawca musi odpowiedzieć na pismo z wypowiedzeniem lub potwierdzić jego otrzymanie na prośbe pracownika.
W jaki sposób pracodawca może „wysłać” pracownika na pozostałe mu 3 dni niewykorzystanego urlopu? Czy może go do tego „zmusić” pisemnie? Czy konieczna jest zgoda pracownika (pracodawca chce uniknąć ewentualnego ekwiwalentu za niewykorzystany urlop)?
z góry dziękuję za odpowiedź
Witam
mam pytanie a mianowicie:
mam umowę o pracę na czas określony. złożyłam wypowiedzenie dnia 14.04.2014 roku.
od kiedy liczy mi się okres wypowiedzenia 2tygodnioego?
od poniedziałku następnego tygodnia czy od pierwszej soboty po złożeniu wniosku o wypowiedzenie?
pozdrawiam licze na szybką odpowiedź
Witam. Mam umowę o pracę na czas nieokreślony z dwutygodniowym okresem wypowiedzenia. Czy taki okres wypowiedzenia jest poprawny dla tego typu umowy? Obecnie mam staz pracy w tej samej firmie przekraczający 3 lata, zatem jaki okres wypowiedzenia mnie obowiązuje w przypadku gdybym chciał rozwiązac umowę o pracę.
Witam
Mam umowę o pracę na 25 lat z 2 tygodniowym okresem wypowiedzenia zapisanym w umowie.
Pracuję tam już 2 lata
Czy obowiązuje mnie 2 tygodnie wypowiedzenia czy tak jak w KP 1 miesiąc?
Dzień dobry
Obowiązuje Pana już miesięczny okres wypowiedzenia. Od dnia 22 lutego 2016 roku okresy wypowiedzenia umowy na czas określony są takie same, jak na czas nieokreślony, a więc uzależniony od stażu pracy. Przy stażu pracy 6 miesięcy do 3 lat obowiązuje jednomiesięczny okres wypowiedzenia. Ten okres wypowiedzenia, który ma Pan zapisany w umowie o pracę, nie ma zastosowania.
Witam. Chciałbym się dowiedzieć w następującej kwestii.
Jestem zatrudniony na umowę o pracę na czas określony tj. na dwa lata. Zostałem zatrudniony 02.03.2014 i obowiązuje mnie wypowiedzenie umowy z dwu tygodniowym wyprzedzeniem.
Wysłałem pracodawcy wypowiedzenie umowy listem poleconym za potwierdzeniem odbioru Pocztą w dniu 16 Kwietnia 2014 r.
Od kiedy liczy mi się data wypowiedzenia umowy? Od daty nadania listu czy daty kiedy pracodawca odbierze list polecony?
Jaka data będzie datą kiedy umowa jest rozwiązana?
Z góry dziękuję za odpowiedz.
Witam,
Od 5 maja rozpoczynam nową pracę, a do tej pory jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas określony od 2012 do 2015 (dwutygodniowe wypowiedzenie) – kiedy złożyć wypowiedzenie umowy abym 5 maja swobodnie mogła zacząć nową pracę ???
Pozdrawiam
Witam,
mam umowę na czas określony od 1.09.2013 do 30.08.2014. okres wypowiedzenia to 2tyg. chcę złożyć wypowiedzenie. nową pracę zaczynam 28 kwietnia 2014. chciałabym zachować ciągłość umowy. kiedy zatem powinnam złożyć wypowiedzenie??
pozdrawiam
Witam, jestem zatrudniona na czas określony tj. do 22.05.2018 r. i mam 2 tygodniowy okres wypowiedzenia. Natomiast 09.05.2014 r. kończy mi się ważność świadectwa zawodowego co wiąże się z tym, iż nie będę mogła wykonywać pracy chyba że zdam egzamin ale chcę złożyć wypowiedzenie tylko nie wiem w jakim terminie. Proszę o radę.
Witam.
Pracownik w dniu 01.03.2014 roku wręczył mi napisane przez siebie wypowiedzenie datowane 01.03.2014 o treści : proszę o rozwiązanie umowy o pracę za trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia. (pracownik ma umowę na czas nieokreślony od marca 2008 roku). Moje pytanie, czy ten 3 miesięczny okres wypowiedzenia zacznie swój bieg od dnia 01.03.2014 i zakończy się 31.05.2014 czy zacznie od 01.04.2014 i zakończy się 30.06.2014?
Bardzo proszę o pilną odpowiedź.
Witam,
Pracuje na umowę na czas określony. chciaalbym złożyc wypowiedzenie 29.03.2014. mam dwa tyg wypowiedzenia. od kiedy wypowiedzenie będzie się liczyć i do jakieo dnia ?
Pozdrawiam
Witam moje pytanie brzmi. Mam 2 tyg wypowiedzenie a szef mówi ze mogę je złożyć tylko 1dnia miesiąca. Umowa na okres określony 1 roku. Chciałbym dziś tj 4marzec złożyć wypowiedzenie. Liczyło by się od soboty ale muszę faktycznie miesiąc pracować ???
Witam
Nie, szef nie ma racji. Wypowiedzenie umowy o pracę może Pan jako pracownik złożyć w każdym czasie.
Witam,
U obecnego pracodawcy byłam początkowo zatrudniona na umowę zlecenie na okres 2 miesięcy( od 1.10.2011), potem umowa została przedłużona o kolejne 4 miesiące. Po tym okresie dostałam umowę o pracę na czas nieokreślony (od 1.04.2012). Od kiedy będzie obowiązywał mnie 3-miesieczny okres wypowiedzenia?
Witam,
Pytanie1: Jeśli dostałam wypowiedzenie o pracę z dniem 1 marca 2014 roku wręczone również 1 marca to dwa tygodnie biegną od 1 czy od 2 lub od poniedziałku? Pracuje od poniedziałku do niedzieli. I czy to są 2 dwa tygodnie robocze czy 14 dni przepracowane nie licząc dni w które mam wolne z racji 5 dni pracy 2 dni wolnego.
Pytanie 2: Jeśli pracowałam dłużej niż 6 miesięcy u jednego pracodawcy przysługuje mi 2 dni płatnego wolnego od pracy nie wliczającego się w urlop wypoczynkowy na szukanie pracy? I czy istotne jest to że najpierw miałam umowę o pracę na 3 miesiące próbne a potem na rok umowę o pracę? tzn od kiedy by się liczył bieg pracy już od tych 3 miesięcy próbnych dopiero od podpisania umowy o pracę?
Witam,
Pracuje w firmie od 01.10.2012r., na poczatku na umowy na czas określony. Od 01.11.2013 mam umowe na czas nieokreslony. Czy w tym momencie obowiazuje mnie 2 tygodniowe czy miesiecne wypwiedzienie?
Witam
Mam pyta ie. Z pracodawcą doszłam do porozumienia ze okres wypowiedzenia z 3 miesiecy na miesiac. Zaczeło się liczyć od dnia złożenia wypowiedzenia(20.02) i kończy się 22.03. Czy jest to w porzadku? i czy bede ubezpieczona do konca miesiaca?
Witam, okresy wypowiedzenia liczone w miesiącach kończą się zawsze z upływem miesiąca. Skoro wypowiedzenie złożyła Pani 20.02, to umowa rozwiąże się w dniu 31 marca 2014 roku. Oczywiście będzie Pani w takim przypadku ubezpieczona do końca miesiąca.
Witam, moje pytanie dotyczy takiej sytuacji: Zatrudniona byłam w spółce nr 1 od stycznia 2005 roku. W lutym 2012 rozwiązano ze mną umowę za porozumieniem stron i zatrudniono do spółki nr 2 (Ten sam zarząd – spółki powiązane kapitałowo). Następnie po 2 miesiącach rozwiązano tą umowę za porozumieniem stron i znowu podpisano umowę na czas nieokreślony ze spółką nr 1. W tym momencie dostałam wypowiedzenie z 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia oraz poinformowano mnie o 2 miesięcznej odprawie. Czy odprawa nie powinna być trzymiesięczna niezależnie od roszad w 2012r? Mimo formalnej przerwy, łącznie w spółce nr 1 pracowałam ponad 8 lat.
Witam!!!
Jeżeli mój mąż ma umowę za czas określony do dnia 30 marca 2014r. z miesięcznym okresem wypowiedzenia, czy pracodawca powinien go miesiąc wcześniej poinformować o nieprzedłużeniu umowy.
Dziękuje
Witam
Jeśli jest to umowa na czas określony, to okres wypowiedzenia nie może być miesięczny. W przypadku takich umów okres wypowiedzenia wynosi dwa tygodnie, pod warunkiem, że zostały one zawarte na dłużej niż 6 miesięcy.
Witam,
Mam umowę na czas nieokreślony i trzy miesięczny okres wypowiedzenia, znalazłem lepszą pracę i zaproponowałem w dniu dzisiejszym swojemu pracodawcy wypowiedzenie za porozumieniem stron. otrzymałem odpowiedź że wypowiedzenie powinno skutkować z końcem miesiąca. Czy w przypadku tego rodzaju wypowiedzenia jest to zasadne?
Witam. Za porozumieniem stron można rozwiązać każdą umowę o pracę w terminie uzgodnionym przez strony. Nie musi to być ostatni dzień miesiąca. Z kolei przy wypowiedzeniu umowy o pracę i w przypadku, gdy okresy wypowiedzenia liczone są w miesiącach to umowa rozwiązuje się po upływie okresu wypowiedzenia, a ten kończy się w takim wypadku ostatniego dnia miesiąca.
Witam serdecznie.
Mam umowę na czas określony od 04.11.2013r. do 30.11.2014r., obowiązuje mnie 2-tygodniowy okres wypowiedzenia. Jeżeli złożę wymówienie dnia (dziś) 10.02.2014r. to umowa zostanie rozwiązana z dniem 01.03.2014r.,(ponieważ to sobota) i jeżeli złożę wymówienie dnia14.02.2014r. to również zostanie rozwiązana 01.03.2014r.??
Proszę tylko o potwierdzenie czy dobrze to rozumiem.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
pozdrawiam Krzysztof
Witam
Co w sytuacji gdy miałem podpisaną umowę na czas nieokreślony od 1 kwietnia 2011
Czy składając wypowiedzenie dzisiaj (7 lutego 2013) mam miesięczny okres wypowiedzenia ?
Ale składając je 2 marca – już 3 miesięczny ?
Dziś mamy 7 lutego 2014 roku, jeśli dziś złoży Pan wypowiedzenie, będzie Pan miał miesięczny okres wypowiedzenia, który upłynie w dniu 31 marca 2014 (nie ma Pan jeszcze trzyletniego stażu pracy, liczonego do końca okresu wypowiedzenia). Jeśli natomiast wypowie Pan umowę o pracę w marcu, to będzie Pana obowiązywał trzymiesięczny okres wypowiedzenia, ze względu na staż pracy, przekraczający trzy lata (nawet licząc miesięczny okres wypowiedzenia, upłynąłby on 30 kwietnia 2014, a wówczas miałby Pan staż pracy, przekraczający trzy lata, zatem zastosowanie musi tu mieć trzymiesięczny okres wypowiedzenia.
tzn. ze jutro 03 marca 2014 roku będę miał już 3 miesięczne wypowiedzenie? Bieg wypowiedzenia będzie rozpoczęty 01 kwietnia 2014 r więc automatycznie przekroczę okres 3 lat. Wtedy okres wypowiedzenia będzie się kończył 30 czerwca 2014rok? I pracodawca musi mi wypłacić 3 pensje za ten okres?
Witam,
obowiązuje mnie 3 m-ny okres wypowiedzenia (umowa na czas nieokreślony od 4 lat). Wiem, że bieg wypowiedzenia liczy się od 1 dnia miesiąca po dostarczeniu wypowiedzenia i kończy się z ostatnim dniem miesiąca. Pytanie brzmi – jeśli złożę wypowiedzenie np. 30 stycznia, to bieg rozpocznie się 1 lutego i umowa zostanie rozwiązana z dniem 30 kwietnia. A jeśli złożę wypowiedzenie pierwszego dnia miesiąca, tj. przykładowo 1 lutego czy 1 marca, to bieg zaczyna się tego dnia (i kończy odpowiednio 30 kwietnia lub 31 maja) czy też bieg zaczyna się dopiero od pierwszego dnia następnego miesiąca czyli skończy się odpowiednio 31 maja (przy wypowiedzeniu złożonym1 lutego) lub 30 czerwca (przy wypowiedzeniu złożonym 1 marca)??? będę bardzo wdzięczna za pomoc.
Okresy wypowiedzenia liczone w miesiącach kończą się zawsze z upływem miesiąca. Przy trzymiesięcznym okresie wypowiedzenia umowy o pracę, jeśli złoży pani wypowiedzenie w lutym (nieważne, którego dnia), umowa rozwiąże się w dniu 31 maja 2014 roku (okres wypowiedzenia złożonego w lutym rozpoczyna swój bieg 1 marca i od tego dnia trzeba liczyć te trzy miesiące). Jeśli natomiast złoży Pani wypowiedzenie w marcu (nieważne, którego dnia), umowa rozwiąże się 30 czerwca 2014.
Witam,
Jeżeli mam 3 miesięczny okres wypowiedzenia, to jeżeli złoże taki dokument 1.02 to kiedy nastąpi rozwązanie umowy ?
Pozdrawiam
K
Witam
umowa rozwiąże się 31 maja 2014 (okres wypowiedzenia, które złoży Pan w lutym, obojętne którego dnia lutego, rozpocznie swój bieg 1 marca, a zakończy w dniu 31 maja 2014).
Witam , planuję zakończyć pracę 31.05.2014 roku. Jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas określony do końca roku 2014. Okres wypowiedzenia to dwa tygodnie. Kiedy złożyć wypowiedznie i co z urlopem, czy mogę go wykorzystać również w okresie wypowiedzenia
z góry dziekuję za odpowiedź.
Jeśli ma Pani dwutygodniowy okres wypowiedzenia i chce, aby umowa rozwiązała się w dniu 31 maja 2014 (sobota), to musi Pani złożyć wypowiedzenie w okresie pomiędzy 12 a 16 maja (obojętne, którego dnia w tym okresie). Oczywiście w trakcie okresu wypowiedzenia może Pani korzystać z urlopu wypoczynkowego.
Witam,
Jestem zatrudniony na umowie o pracę, na czas nieokreślony, na pełny etat od dnia 1.03.2011. Tak więc 1.03.2014 będę posiadał staż 3 letni. Kiedy zatem najpóźniej mogę złożyć wypowiedzenie umowy, aby obowiązywał mnie jeszcze miesięczny okres wypowiedzenia? Czy jest to ostatni dzień lutego?
Pozdrawiam,
Witam
Niestety, wypowiedzenie złożone w lutym skutkować już będzie trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia. Jeśli bowiem złoży je pan w lutym, to nawet licząc miesięczny okres wypowiedzenia, upłynąłby on 31 marca, a zatem będzie Pan miał już staż pracy przekraczający trzy miesiące. W takim wypadku obowiązuje trzymiesięczny okres wypowiedzenia umowy o pracę.
Witam.
Skąd wynika takie liczenie bo nigdzie nie mogę tego znaleźć. Złożyłem dziś wypowiedzenie o pracę na czas nieokreślony. Jutro mijają mi trzy lata, dlatego złożyłem wypowiedzenie dzisiaj, gdyż od 1 sierpnia mam nową pracę. Dowiedziałem się, że obowiązuje mnie 3 miesieczny okres i że nie mam szans na krótszy. Gdzie tu zastosowanie liczenia okresu wypowiedzenia w miesiacach? Jakie są podstawy prawne tego liczenia?
Dziękuję za szybką odpowiedź.
Witam jesyli złożyłam wypowiedzenie 18 listopada to wypowiedzenie konczy sie dopiero 7 grudnia? czy ja cos zle zrozumialam?
Nie. Dobrze Pani rozumuje. Okresy wypowiedzenia liczone w tygodniach kończą się w soboty. A zatem od 18 listopada (poniedziałek) liczymy dwa tygodnie (dwa kolejne poniedziałki) i do soboty 7 grudnia.
Witam,
w Firmie pracuję od 7 lat. Pierwsza umowa na okres próbny, później umowa o pracę na 5 lat, oraz kolejna umowa o pracę na 5 lat.
Planuję złożyć wypowiedzenie umowy dnia 14 lutego, zachowując dwutygodniowy okres wypowiedzenia.
Kiedy zakończy się bieżąca umowa? Kiedy wypowiedzenie się zakończy?
Czy z dniem 01.03. będę mogła podjąć nową pracę?
Witam
Ma Pani umowę o pracę na czas określony. Obowiązuje Panią zatem dwutygodniowy okres wypowiedzenia, liczony w ten sposób, że jeśli wypowie Pani umowę o pracę w dniu 14 lutego (piątek, to umowa rozwiąże się w dniu 1 marca (sobota), ze względu na to, że okresy wypowiedzenia, które liczy się w tygodniach, kończą się zawsze w sobotę. Oczywiście z dniem 1 marca (sobota) może Pani zawrzeć nową umowę o pracę, przy czym (jak myślę), dniem rozpoczęcia pracy będzie poniedziałek, 3 marca
Witam,
obecnie mam umowę na czas nieokreślony od 1 grudnia 2010 r. Wcześniej w tej firmie miałem umowę na czas próbny, a dwie kolejne umowy były na czas określony. Czy dobrze wnioskuję, że okres wypowiedzenie jaki mi obecnie przysługuje to 1 miesiąc bo przepracowałem na umowie na czas nieokreślony mniej niż 3 lata? Rozumiem, ze tu należy liczyć właśnie czas od tej ostatniej umowy na czas nieokreślony a nie od wcześniejszych umów?
Bardzo dziękuję za pomoc
Nie – należy liczyć wszystkie okresy zatrudnienia na podstawie umowy o pracę u jednego pracodawcy. Skoro umowa na czas nieokreślony jest od 1 grudnia 2010, a była poprzedzona umową na okres próbny, do tego uwzględniając jeszcze, że okres wypowiedzenia wlicza się do stażu pracy, w tym wypadku obowiązuje trzymiesięczny okres wypowiedzenia umowy o pracę.
WITAM
CHCĘ ZŁOŻYĆ DWUTYGODNIOWE WYPOWIEDZENIE W GRUDNIU MAM JESZCZE ZALEGŁY URLOP12 DNI KIEDY MAM ZŁOŻYĆ WYPOWIEDZENIE.PROSZE O POMOC
Złożyłem wypowiedzenie 2 tygodniowe 12.11.2013 kiedy ostatni dzień musze być w pracy?
A mam jeszcze pytanie Szefowa poinformowała mnie że wypowiedzenie liczy się od soboty 2tyg? Czy coś takiego w ogóle jest? Jej zdaniem od 16.11. okres wypowiedzenia zaczyna biec 2tyg i umowa dopiero rozwiąże się30.11? Czy ma ona racje? Proszę o szybką odp.
Pozdrawiam
Witam.
Pracuję od 3 stycznia 2011 i mam obecnie umowę na czas nieokreślony. Pracodawca planuje zwolnienia. Czy jeśli dostanę wypowiedzenie pod koniec grudnia 2013 czy mój okres wypowiedzenia będzie 3 miesięczny czy 1 miesięczny?
Dziękuję i pozdrawiam
Witam
Okres wypowiedzenia będzie wynosił 3 miesiące. Wynika to z faktu, że pracodawca, wypowiadając umowę o pracę w grudniu, musi zastosować okres wypowiedzenia, liczony w miesiącach. Zatem nawet przyjmując jednomiesięczny okres wypowiedzenia, upłynąłby on w dniu 31 stycznia 2014, a wówczas będzie Pan miał staż pracy ponad trzy lata, a więc tak czy tak okres wypowiedzenia wynosiłby już trzy miesiące.
Długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony uzależniona jest od stażu pracy pracownika. Jeśli jest on dłuższy niż trzy lata, okres wypowiedzenia wynosi trzy miesiące. W Pana wypadku nawet, jeśli wypowiedzenie nastąpi w grudniu, w czasie trwania okresu wypowiedzenia osiągnie Pan staż trzech lat, zatem okres wypowiedzenia będzie trzymiesięczny.
Witam
Mam zawartą umowę o pracę na czas określony – okres wypowiedzenia 2 tygodnie.
Nową pracę zaczynam 2 stycznia 2014 roku.
Chcę złożyć wypowiedzenie obecnemu pracodawcy- kiedy powinnam to zrobić?
W piątek 13.12.2013 i wtedy umowa zakończy się z dniem 28.12.2013- sobota
Czy mogę złożyć wypowiedzenie 18.12.2013 – wtedy 14 dni minie 31.12.2013- jest to ostatni dzień miesiąca.
Witam
Jeśli obowiązuje Panią dwutygodniowy okres wypowiedzenia, a od dnia 2 stycznia 2014 roku zamierza Pani podjąć nowe zatrudnienie, to byłoby dobrze, aby obecna Pani umowa o pracę rozwiązała się jeszcze w grudniu. Jeśli wypowie Pani umowę w dniu 13 grudnia (piątek), to rozwiąże się ona w dniu 28 grudnia 2013. Jeśli natomiast zamierza Pani wypowiedzieć ją w dniu 18 grudnia 2013, to rozwiąże się ona dopiero w sobotę 4 stycznia 2014. Proszę pamiętać, że okresy wypowiedzenia umowy o pracę, które liczone są w tygodniach, kończą się zawsze w sobotę. Proszę nie liczyć 14 dni kalendarzowych, ale np. od środy do środy i do środy (2 tygodnie) i do soboty.
W umowie jest adnotacja o rozwiązaniu za wypowiedzeniem. Czyli gdybym złożyła 18.10 to 26.10 w sobote była bym ostatni dzień w pracy?
Możliwe, że pojawi się kilka komentarzy o podobnej treści. Bo dodawałam a nic mi się nie wyświetlało, więc przepraszam.
Nie ma sprawy.
Tak, jeśli złoży pani wypowiedzenie w dniu 18 października, to dzień 26 października będzie ostatnim dniem Pani pracy.
Witam,
mam pytanie. Jestem zatrudniona od połowy kwietnia w firmie poprzez agencję pracy tymczasowej. Planuje złożyć wypowiedzenie, ale nie wiem jak je liczyć, gdyż jest to praca w systemie czterobrygadowym. Nie wiem czy liczy się dni robocze czy dni kalendarzowe. Byłabym wdzięczna za jakąkolwiek pomoc w wyjaśnieniu na jakimś przykładzie.
Jeszcze jedno pytanie czy wypowiedzenie składa się w agencji czy u pracodawcy użytkownika?
Pozdrawiam
Witam
W Pani wypadku, ze względu na długość trwania umowy o pracę tymczasową, okres jej wypowiedzenia będzie wynosił tydzień. Wypowiedzenie składa Pani w agencji, jednak zaznaczyć należy, iż to, czy wypowiedzenie będzie możliwe zależy również od tego, czy sama umowa przewiduje możliwość złożenia wypowiedzenia. Proszę sprawdzić w Pani umowie, czy taka możliwość w Pani wypadku istnieje.
Jeśli umowa przewiduje możliwość rozwiązania jej za wypowiedzeniem, okres wypowiedzenia będzie wynosił 1 tydzień, przy czym niezależnie od dnia, w którym Pani to wypowiedzenie złoży, umowa rozwiąże się w sobotę następnego tygodnia (w przypadku umów tymczasowych przepisy nie przewidują sposobu ustalania, w którym dniu kończy się okres wypowiedzenia, liczony w tygodniach. W tym zakresie należy więc posługiwać się przepisami kodeksu pracy).
Witam,
Obowiązuje mnie miesięczny okres wypowiedzenia (umowa na czas nieokreślony, pracuję ok 2 lat w firmie)
Czy dobrze rozumiem że nie ma znaczenia czy wypowiedzenie złożę dziś tj. 10.10.2013 czy 28.10.2013 to i tak ostatni raz w pracy będę musiał być 29.11.2013. Mam rację?
Witam
Okresy wypowiedzenia umowy o pracę, liczone w miesiącach, kończą się zawsze na koniec miesiąca. w Pana wypadku ostatnim dniem pracy będzie 30 listopada. W tym dniu umowa rozwiąże się po zakończeniu biegu okresu wypowiedzenia.
Bardzo proszę o pomoc – 19 września 2013 złożyłem wypowiedzenie umowy o pracę za dwutygodniowym wypowiedzeniem. Którego dnia nastąpi wypowiedzenie??
Bardzo proszę o pomoc!
Witam
Okresy wypowiedzenia, liczone w tygodniach, kończą się zawsze w sobotę. W Pana wypadku umowa o pracę zakończy się w dniu 5 października. Wypowiedzenie nastąpiło z chwilą, w której Pan je wręczył, natomiast od tego dnia zaczyna swój bieg okres wypowiedzenia. 5 października to ostatni dzień obowiązywania Pana umowy o pracę.
Witam.
Mam pytanie. Mam umowę na czas określony na czas powyżej 6 miesięcy. Obowiązuje mnie 2 tygodniowy okres wypowiedzenia. Aktualnie znajduję się na l4, które kończę w przyszłym tygodniu we wtorek. Od środy będę zaczynał urlop ojcowski po którym nie planuję wracać do pracy. Czy mogę już dzisiaj złożyć wypowiedzenie będąc na L4? Czy okres wypowiedzenia będzie liczony dopiero od soboty po zakończeniu mojego urlopu ojcowskiego? Czy będąc na wypowiedzeniu mogę jeżeli będzie taka potrzeb pójść na L4? Z góry dziękuję.
Witam
Wypowiedzenie jak najbardziej może Pan złożyć, przebywając na zwolnieniu lekarskim. Urlop ojcowski nie przedłuża okresu wypowiedzenia, nie jest on liczony od jego zakończenia.
Mam pytanie: Obecna umowa o pracę u danego pracodawcy zawarta 1.02.2013 na czas nieokreślony. Łączny czas zatrudnienia u pracodawcy przekracza 6 m-cy lecz nie przekracza 3 lat. W treści obowiązującej umowy widnieje zapis iż strony ustalają dwutygodniowy okres wypowiedzenia. Przepisy kodeksu jednak mówią o miesięcznym. Jaki okres wypowiedzenia powinien być zastosowany. Chciałabym złożyć mojemu pracodawcy wypowiedzenie i rozpocząć nową pracę z dniem 1 października 2013.
Zatem jeśli dobrze rozumiem powinny mieć zastosowanie przepisy kodeksu a nie umowy??? i powinnam złozyć wypowiedzenie najpóźniej dnia 30 sierpnia 2013. Okres wypowiedzenia zacząłby zatem biec 1 września, a umowa rozwiązała by się z dniem 30 września 2013.
Witam
Oczywiście pierwszeństwo mają przepisy Kodeksu pracy. Jeśli 30 sierpnia złoży Pani wypowiedzenie, 30 września Pani umowa o pracę zakończy się.
Chciałbym rozwiązać umowę bez okresu wypowiedzenia 10 września (mam podstawy prawne). Obowiązuje mnie miesięczny okres wypowiedzenia. Pracodawca zobowiązany jest wypłacić mi odszkodowanie za czas wynagrodzenia.
W związku z tym za jaki okres (daty) pracodawca będzie musiał wypłacić mi odszkodowanie? 11 wrzesień – 10 październik?
Odszkodowanie w Pana wypadku powinno wynosić tyle, ile wynagrodzenie za okres wypowiedzenia, czyli będzie to jednomiesięczna Pana pensja, bez konieczności wskazywania dokładnych dat, jeśli ma Pan stawkę miesięczną wynagrodzenia.
Witam w dniu, 01-08-2013 po zakończonym dniu pracy wręczono mi rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem z data 01-08-2013 z 14 dniowym okresem wypowiedzenia, który kończy się 17-08-2013, dostałam ustną informację,że do dnia 6-08 przebywam na urlopie wypoczynkowym. Czy data zakończenia 17-08 jest w tym przypadku prawidłowa? czy te 14 dni powinno być liczone po tym jak wykorzystam urlop, czy z kolei urlop jest juz zawarty w tych 14 dniach? z góry dziękuje za odpowiedź.
Tak. Data jest prawidłowa. Okresy wypowiedzenia umowy o pracę, liczone w tygodniach, kończą się w sobotę, więc 17 sierpnia to data prawidłowa. Co do urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia, nie ma on wpływu na jego bieg. Nie oznacza to, że jeśli pójdzie Pani na urlop wypoczynkowy, to okres wypowiedzenia zacznie swój bieg dopiero po urlopie.
Sylwia
24 czerwca 2013 na 18:12 (UTC 2)
Odpowiedz
Witam,
mam pytanie dotyczące możliwości uchylenia się od skutków oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu (art. 84 KC). Pracownik złożył wypowiedzenie. Po kilku dniach okazało się, że jest ciężko chory (choroba nowotworowa). Był już chory w chwili złożenia wypowiedzenia, ale nie wiedział o tym fakcie. Znając stan swojego zdrowia, z pewnością nie złożył by wypowiedzenia. Czy może uchylić się od skutków tego oświadczenia jako złożonego pod wpływem błędu i domagać się ustalenia, że umowa o pracę trwa nadal ?
Pozdrawiam.
Sylwia
admin
26 czerwca 2013 na 16:16 (UTC 2)
Odpowiedz
Witam
Rozumiem, że okres wypowiedzenia zakończył się i umowa o pracę się rozwiązała? W takiej sytuacji pracownik nie za bardzo ma możliwość powołania się na błąd przy składaniu oświadczenia woli w zakresie wypowiedzenia umowy o pracę. Czy pracownik uzasadniał jakoś swoje wypowiedzenie (chociaż informował kogoś, dlaczego chce odejść z pracy)?
sylwia
26 czerwca 2013 na 17:37 (UTC 2)
Odpowiedz
Witam,
umowa była/jest na czas nieokreślony. Pracownik nie uzasadniał swojego odejścia – czy to ma znaczenie ?
Czy takową sytuacje można porównać do pracownicy, która składa wypowiedzenie, a później okazuje się , że jest w ciąży (i była w dniu złożenia oświadczenia, ale nie wiedziała o tym fakcie)? Wówczas takie wypowiedzenie można cofnąć za zgodą pracownicy, a pracodawca musi wyrazić zgodę. Czy w przypadku chorego pracownika można zastosować analogicznie przepisy dotyczące ciężarnej pracownicy ? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.
Sylwia
Witam,
od 4 lat byłam zatrudniona w wymiarze pełnego etatu w ramach umowy na czas nieokreślony w firmie X, w związku z czym miałam 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Od stycznia br. Wymiar etatu zmniejszony został do 7/8, równocześnie zostałam zatrudniona na 1/8 etatu w ramach umowy na czas nieokreślony w firmie Y. Na początku lipca br. umowę w firmie X rozwiązałam za porozumieniem stron i otrzymałam pełen wymiar etatu w firmie Y. Jak w takiej sytuacji wygląda kwestia mojego okresu wypowiedzenia w firmie Y?
Będę wdzięczna za wyjaśnienie
Witam
A czy te firmy X i Y mają ze sobą coś wspólnego? Na przykład tego samego właściciela?
dostałam dwutygodniowe wypowiedzenie z pracy które zmuszona byłam podpisac nastepnego dnia dostarczyłam l4gdyz jestem osobą często chorującą okres wypowiedzenia juz minął a l4 jest w dalszym ciągu kontynuowane dodam iż w lipcu mam termin operacji wiec mam nurtujące mnie pytanie?ponieważ wiem że po ustaniu okresu wypowiedzenia nie jestem już pracownikiem tego zakładu więc gdzie ja mam traz podbic legitymację ubezpieczeniową jak dalsze l4 przesyłane jest do zus?i jak długo mogę jeszcze ciągnąć chorobowe w takiej sytuacji proszę pilnie o odpowiedz
Witam
Jeśli na zwolnienie lekarskie poszła Pani w ciągu 14 dni od dnia zakończenia umowy o pracę i będzie ono trwać co najmniej 30 dni, to nie ma potrzeby, aby podbijała Pani legitymację ubezpieczeniową. Jako osobie niezdolnej do pracy i pobierające zasiłek z ZUS ma Pani prawo do bezpłatnej opieki medycznej. Okres zasiłkowy w Pani sytuacji może trwać maksymalnie 182 dni.
Witam,
mam pytanie dotyczące możliwości uchylenia się od skutków oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu (art. 84 KC). Pracownik złożył wypowiedzenie. Po kilku dniach okazało się, że jest ciężko chory (choroba nowotworowa). Był już chory w chwili złożenia wypowiedzenia, ale nie wiedział o tym fakcie. Znając stan swojego zdrowia, z pewnością nie złożył by wypowiedzenia. Czy może uchylić się od skutków tego oświadczenia jako złożonego pod wpływem błędu i domagać się ustalenia, że umowa o pracę trwa nadal ?
Pozdrawiam.
Sylwia
Witam
Rozumiem, że okres wypowiedzenia zakończył się i umowa o pracę się rozwiązała? W takiej sytuacji pracownik nie za bardzo ma możliwość powołania się na błąd przy składaniu oświadczenia woli w zakresie wypowiedzenia umowy o pracę. Czy pracownik uzasadniał jakoś swoje wypowiedzenie (chociaż informował kogoś, dlaczego chce odejść z pracy)?
Witam,
umowa była/jest na czas nieokreślony. Pracownik nie uzasadniał swojego odejścia – czy to ma znaczenie ?
Czy takową sytuacje można porównać do pracownicy, która składa wypowiedzenie, a później okazuje się , że jest w ciąży (i była w dniu złożenia oświadczenia, ale nie wiedziała o tym fakcie)? Wówczas takie wypowiedzenie można cofnąć za zgodą pracownicy, a pracodawca musi wyrazić zgodę. Czy w przypadku chorego pracownika można zastosować analogicznie przepisy dotyczące ciężarnej pracownicy ?
Sylwia
Witam,
Chciałam zapytać kiedy mam złożyć wypowiedzenie umowy zawartej na 6 miesięcy z adnotacją o dwutygodniowym wypowiedzeniu tak aby zachować ciągłość pracy. Nową pracę zaczynam z dn. 1 lipca 2013. Z góry dziękuję za odpowiedź. Paula
Witam,
wg umowy o pracę mam 2-tygodniowy okres wypowiedzenia, chciałam zakończyć pracę w obecnej firmie wraz z końcem czerwca. Wynikałoby z tego, iż wypowiedzenie powinnam złożyć najpóźniej 14.06, wtedy tez ostatnim dniem pracy byłby 28.06. Wg przepisów okres wypowiedzenia biegłby od soboty 15.06 do soboty 29.06. Kierownik jednak twierdzi, ze okres wypowiedzenia liczy się od poniedziałku do poniedziałku…kto ma rację?
Pani ma rację. Ponieważ okres wypowiedzenia wynosi dwa tygodnie, a kończy się w sobotę, to należy uznać, iż są to dwa tygodnie liczone od soboty do soboty. Gdyby uznać, że okres wypowiedzenia biegnie od poniedziałku do poniedziałku, to wówczas dwutygodniowy okres wypowiedzenia musiałby się zakończyć w poniedziałek, co jest niemożliwe, gdyż przepis mówi wyraźnie – okresy wypowiedzenia umowy o pracę, liczone w tygodniach, kończą się w soboty.
Witam, może ktoś będzie mógł mi pomóc… Pracuję na umowę na czas określony, z różnych poważnych przyczyn chcę złożyć wypowiedzenie (2 tyg. okres mnie obowiązuje), ale… boje się złożyć wypowiedzenie, bo boje się, że wtedy zaczną się kłopoty, bo kilka projektów będę musiała zostać. Czy mam się o co obawiać? Nie jestem szefem zespołu, jestem zwykłym pracownikiem, jestem zaangażowana w kilka prac, ale to chyba mój szef za nie odpowiada? Czy mam się czego obawiać, jeśli jakiegoś projektu nie dokończę?
Przepraszam za dziwne pytanie.
Pozdrawiam.
Witam
Nie musi się Pani obawiać. Pracownik nie musi uzasadniać swojego wypowiedzenia umowy o pracę. Oczywiście jeśli jest Pani zaangażowana w projekty, ale nie jest odpowiedzialna za ich nadzór, to nie musi się Pani obawiać niczego.
Witam,
mam również 2 tygodniowy okres wypowiedzenia ( umowa zawarta na okres próbny 3 miesiące 29.03-23.06 2013). Jak złożyłem wypowiedzenie 11 maja(sobota), to od kiedy będzie się ono liczyć ? i kiedy się skończy
liczę na szybka odpowiedz 🙂
Pozdrawiam.
Witam
Umowa o pracę rozwiąże się w dniu 25 maja. Okresy wypowiedzenia, które liczy się w tygodniach, kończą się w soboty, więc skoro Pan złożył wypowiedzenie w dniu 11 maja (sobota), to stosunek pracy zakończy się w dniu 25 maja (sobota).
Witam, proszę o informację – mam 2 tygodniowy okres wypowiedzenia. Jak złożę wypowiedzenie 17 maja, to od kiedy będzie się ono liczyć ?
Pozdrawiam.
Witam
Jeśli złoży Pani wypowiedzenie w dniu 17 maja, to umowa o pracę zakończy się w dniu 1 czerwca (sobota). Okresy wypowiedzenia umowy o pracę, które liczy się w tygodniach (tak, jak w Pani przypadku), upływają zawsze w sobotę.
Witam, mam umowę o pracę od 15.04 br do 31 maja br, chciałbym złożyc wypowiedzenie umowy o pracę aby skonczyła sie ok 17-18 maja wobec tego mam je zlozyć do 10-11 maja? W umowie jest zapisany 7 dniowy okres wypowiedzenia, pozdrawiam
Witam
Okresy wypowiedzenia liczone w tygodniach kończą się w soboty. Aby zatem umowa zakończyła się 18 maja (sobota) musi Pan złożyć wypowiedzenie w okresie pomiędzy 6 a 10 maja (w którymkolwiek z tych dni).
Witam,
mam serdeczną prośę odnośnie okresu wypowiedzenia, który mnie obowiązuje. Pracuję na umowę o pracę, na czas określony (do końca lutego 2014r.). Chciałabym złożyć wypowiedzenie końcem maja br., od kiedy będzie się ono loczyć? Jest to moja pierwsza umowa o pracę, wyliczyłam, że za każdy miesiąc, począwszy od stycznia do maja, mam 8 dni wolnego (4 wykorzystane), czy te 4 pozostałe dni będę musiała wykorzystać podczas trwania okresu wypowiedzenia?
Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.
Witam
Jeśli złoży Pani wypowiedzenie umowy o pracę w ostatnim tygodniu maja (tj. w dniach od 27 do 31 maja, w którymkolwiek z tych dni), to umowa o pracę rozwiąże się w dniu 15 czerwca (sobota). Okresy wypowiedzenia umowy o pracę liczone w tygodniach upływają zawsze w sobotę.
Co do zaległego urlopu wypoczynkowego to pracodawca będzie mógł Panią zobowiązać do wykorzystania zaległego urlopu w okresie trwania okresu wypowiedzenia.
Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Dzień dobry,
Mam ogromną prośbę na odpowiedź związany z tematem, a mianowicie:
Jestem zatrudniony na umowę o pracę na okres próbny 3 miesięcy(moja pierwsza umowa o pracę). Okres wypowiedzenia wynosi dwa tygodnie. Jeżeli złożyłem wypowiedzenie w dniu 15 kwietnia(poniedziałek) to kiedy upływa obowiązek pracy i rozwiązuje się umowa?
Z góry dziękuję za szybką odpowiedź.
Witam
Umowa rozwiąże się w dniu 4 maja (okresy wypowiedzenia umowy o pracę liczone w tygodniach kończą się w soboty)
Witam serdecznie, pytanko odnośnie tematu.
Zatrudniona jestem na umowę o prace na czas określony od września 2012 do września 2013. Wcześniej pracowałam jeszcze na zleceniu, ale nie wiem czy to też się jakoś wlicza u tego samego pracodawcy.
Planowany termin złożenia wypowiedzenia to 24 lub 25 kwiecień. Proszę o podanie terminu końca pracy.
Jeśli chodzi o urlop jak on jest liczony. Za 212 rok urlop już prawie wykorzystałam został mi 1 dzień. Natomiast za 2013 jeszcze nie wykorzystałam. Proszę o podpowiedz 😀
Witam
Jeśli złoży Pani wypowiedzenie w dniu 24 lub 25 kwietnia, to umowa o pracę zakończy się w dniu 11 maja (dwutygodniowy okres wypowiedzenia kończy się zawsze w sobotę).
Z kolei co do urlopu, to będzie Pani przysługiwać jeden dzień zaległy za 2012 rok plus 5/12 z wymiaru, jaki przysługiwałby Pani w tym roku (20 albo 26 dni).
„plus 5/12 z wymiaru, jaki przysługiwałby Pani w tym roku (20 albo 26 dni).”
Proszę o dokładniejsze wyjaśnienie 20 albo 26 dni??
Czy urlop nie jest liczony po miesiącach przepracowanych w danym roku czyli w tym wypadku ok 7 urlopu za 2013 rok??
Już wiem 😀
Czyli przysługuje mi 20 dni dzielę to przez 12 miesięcy a potem mnożę przez 4 miesiące tak?? wychodzi 7 dni urlopu??
Wymiar urlopu wypoczynkowego uzależniony jest od stażu pracy. Dziesięcioletni staż pracy uprawnia pracownika do skorzystania z tego wyższego wymiaru, 26 dni (oczywiście na pełnym etacie)
Witam, posiadam 3 m-ce okres wypowiedzenia, a wypowiedzenie myślałam listem 30.01, a do pracodawcy wpłynęło 01.02. Od kiedy liczy się mój okres wypowiedzenia. Czy ważna jest data stempla pocztowego czy data wpływu do firmy.
Witam,
pracuje u obecnego pracodawcy od 1 lipca 2009 r,umowa o pracę została zawarta na czas nieokreślony, z 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia (odpowiedzialność materialna). 18 marca skończył mi się urlop macierzyński, korzystam z zaległego wypoczynkowego, w międzyczasie rozchorowało się dziecko i miałam opiekę. Pensję mam mieć wypłaconą do ostatniego, pracodawca przelał pensję wszystkim tylko nie mi tłumacząc się, że nie miał czasu się tym zająć. Czy mogę złożyć wypowiedzenie umowy z winy pracodawcy i jaki okres wypowiedzenia powinnam uwzględnić do wypłaty odszkodowania za zaistniałą sytuację, 3 miesiące czy miesiąc?
Pozdrawiam
Ja mam troszeczkę inne pytanie mianowicie czy okres próbny zalicza się do długości pracy? Bo nie wiem czy mam miesięczny okres wypowiedzenia czy dwutygodniowy.
Drugie pytanie do poniższego przykładu:
Strony zgodnie postanawiają, że z dniem . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ulega rozwiązaniu umowa o pracę
(dzień, miesiąc, rok)
Jaką datę powinienem wpisać jeżeli nową pracę zaczynam 2 maja a wypowiedzieć umowę chcę pod koniec marca ?
Okres próbny zalicza się do stażu pracy, jeżeli u tego samego pracodawcy pracował Pan również po upływie tego okresu próbnego. Z kolei to, co Pan napisał poniżej, to przykład rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron, więc datę dowolną można tu wpisać. Jeśli wypowie Pan umowę pod koniec marca, to zakładając, że będzie obowiązywał Pana miesięczny okres wypowiedzenia umowy o pracę, zakończy się ona w dniu 30 kwietnia.
Mam umowę na zastępstwo od 01.08.2012 do 31.08.2013 z klauzulą możliwości 7 dni okresu wypowiedzenia
Chcę złożyć 22.03.2013 wypowiedzenie by 31.032013 umowa się rozwiązała ponieważ od 01.04.2013 chcę podjąć nową pracę. W okresie 25-29.03.2013 chcę wykorzystać urlop. Jest to moja 1 praca/20dni urlopu/ Za ile dni mam dostać ekwiwalent i czy dobrze planuję termin zożenia wypowiedzenia
Witam
A z czego wynika ten 7-dniowy okres wypowiedzenia mowy o pracę? Zgodnie z przepisami kodeksu pracy okres wypowiedzenia umowy na zastępstwo wynosi trzy dni robocze.
Taki okres wypowiedzenia 7 dniowy jest zawarty w umowie
Witam
Proszę o informację jeszcze, kiedy została Pani zatrudniona w tej firmie. To ważne z punktu właściwego ustalenia wymiaru urlopu wypoczynkowego.
Witam
Zatrudniona zostałam 01.08.2012 Wykorzystałam w 2012r 3dni urlopu
Proszę o odpowiedź kiedy mam złożyć wypowiedzenie i z jaką datą; czy od 25.03.2013 do 29.03.2013/piątek/ mogę wykorzystać urlop, Ponieważ jest to moja pierwsza praca i pierwszy urlop to czy jest prawdą że się go nie zaokrągla tylko liczy wręcz do minut?
Bardzo wielkie dziękuję. Pozdrawiam.
Jeśli w umowie na czas nieokreślony mam zawarte że czas wypowiedzenia umowy to 3 miesiące a ze stażu wynika że mniej, to liczy się to co jest zapisane w umowie ? dodatkowo np jakbym złożył wypowiedzenie umowy z 3 miesięcznych terminem dnia 6 maja to okres zatrudnienia kończy się 31 sierpnia?
Witam
A czy ma Pan umowę o odpowiedzialności materialnej za powierzone mienie? Jeśli tak, to w takim wypadku możliwe jest przedłużenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę z jednego miesiąca do trzech nawet, jeśli pracownik nie ma wymaganych kodeksowo trzech lat stażu pracy.
Witam,
Mam pytanie w związku z okresem wypowiedzenia.
1 marca tego roku przy okazji wydawania wypłat otrzymałam również wypowiedzenie. w nagłówku pisma widnieje data 28 lutego, a z treści wynika że okres wypowiedzenia to 1-31 marca. Czy aby na pewno?? po przewertowaniu całej masy stron w internecie wychodzi mi że okres wypowiedzenia w tym wypadku mimo wszystko powinien trwać nie 1-31 marca lecz 1-30 kwietnia. Jeśli tak czy jest to podstawą do odwołania się?
Witam
Rozumiem, że ma Pani umowę o pracę na czas nieokreślony, a z Pani stażu pracy u tego pracodawcy wynika, że obowiązuje Panią jednomiesięczny okres wypowiedzenia. Jeśli wypowiedzenie zostało przygotowane z dniem 28 lutego, ale wręczone Pani dopiero 1 marca, to ma Pani rację – okres wypowiedzenia zakończy się 30 kwietnia, a rozpocznie 1 kwietnia. Proszę napisać odwołanie, jest to ewidentny błąd pracodawcy.
Witam
Chciałem się dowiedzieć kiedy mogę podpisać kolejną umowę o pracę żeby zachować ciągłość pracy.
Ostatnio miałem pracę od 2009 r. na czas określony z okresem wypowiedzenia 2 tygonie, dostałem wypowiedzenie które kończy się 09.03.2013r. w sobotę i wiem już że to normalne przy tym okresie wypowiedzenia. W trakcie wypowiedzenia dostałem nową propozycję pracy i nie wiem teraz kiedy podpisać umowę, bo gdyby się okazło że po miesiącu okresu probnego nie przedłużą mi umowy i będę musiał się zarejestrować w Urzędzie Pracy to czy będę miał prawo do zasiłku gdy między umowami będę miał dzień wolny. Bo to by było że do 09.03.2013r wypowiedzenie a od 11.03.2013r nowa umowa i brak ciągłości bo 10.03.2013r wolny. A czy umowy można podpisywać w dni wolne.
Witam
Po pierwsze nic nie stoi na przeszkodzie, aby podpisać umowę o pracę w dzień wolny od pracy, a po drugie, to, czy będzie miał Pan prawo do ewentualnego zasiłku dla bezrobotnych zależy głownie od tego, czy w ciągu ostatnich 18 miesięcy przepracował Pan przynajmniej 365 dni i czy w tym czasie miał Pan odprowadzaną składkę na Fundusz Pracy. Dzień przerwy nie ma tu wpływu na Pana prawo do zasiłku.
W dniu wolnym od pracy jak najbardziej można nawiązać stosunek pracy, kwestia tylko ustalenia dnia rozpoczęcia pracy.
Witam, pracuje w firmie od 30/10/2007, umowa na czas nieokreslony po trzymiesiecznym okresie probnym. Od 10/12/2012 r jestem na L4. Otrzymalam informacje, ze po powrocie ze zwolnienia (prawdopodobnie leczenie potrwa jeszcze 3 miesiace, tym samym bede na zwolnieniu ok. pół roku) dostane wypowiedzenie z powodu redukcji etatu. Do tej pory były 2 osoby z identycznym zakresem obowiazkow, postanowiono, ze zostaje jedna. Niestety nie ja.
prosze o informacje czy obowiazuje pracodawce w stosunku do mnie 3 miesieczny okres wypowiedzenia i dwumiesieczna odprawa? Co sie dzieje z niewykorzystanym urlopem? Pozdrawiam serdecznie, Aneta
Witam
Tak – jeśli pracodawca wypowie Pani umowę o pracę z przyczyny niedotyczącej pracownika, a wypowiedzenie oprze w przepisach ustawy o zwolnieniach grupowych, będzie Pani przysługiwała odprawa. Ze względu na staż pracy odprawa będzie w wysokości dwukrotnego wynagrodzenia. Oczywiście odprawa będzie przysługiwać tylko, jeśli w zakładzie pracy zatrudnionych jest co najmniej 20 osób.
Ma Pani umowę o pracę na czas nieokreślony, a staż pracy u tego pracodawcy przekraczający trzy lata. Obowiązuje Panią zatem trzymiesięczny okres wypowiedzenia umowy o pracę. Okres ten może zostać skrócony przez pracodawcę, niemniej jednak otrzyma Pani odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za czas, do którego okres wypowiedzenia miał obowiązywać.
Dziekuje za informacje. pozdrawiam, Aneta
Witam
Było już podobne pytanie, ale mój przypadek jest tak idelanie „na styk z kalendarzem”, więc mimo wszystko pozwolę sobie dopytać.
Pracuję w obecnym zakładzie od 01.04.2010. Chcę odejść z końcem marca. Miałem nadzieję, że składając wypowiedzenie teraz (tj. w lutym 2013 r.) będzie mnie jeszcze obowiązywał 1 miesiąc wypowiedzenia, czyli marzec właśnie. Tymczasem, po złożeniu wypowiedzenia (w lutym), dowiedziałem się w kadrach, że „ponieważ 3-letni okres zatrudnienia u tego pracodawcy kończy mi się 31 marca 2013 r., więc efektywnie w tym też dniu wejdę już w 3-miesięczny okres wypowiedzenia i muszę w związku z tym pracować do końca maja”.
Oczywiście mogę próbować się porozumieć z pracodawcą, ale miałem nadzieję, że 3-miesięczny okres wypowiedzenia obowiązuje od pierwszego dnia po końcu 3-letniego okresu pracy, a więc w moim przypadku od 1 kwietnia, a nie od 31 marca, jak przekonuje mnie mój pracodawca.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Witam
Okres wypowiedzenia zalicza się do stażu pracy, a więc jeśli łącznie z miesięcznym okresem wypowiedzenia przekroczyłby Pan staż pracy 3 lata u danego pracodawcy, to obowiązywał by Pana trzymiesięczny okres wypowiedzenia umowy o pracę. w Pana wypadku pozostaje rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron, ewentualnie porozumienie się z pracodawcą w sprawie skrócenia okresu wypowiedzenia.
A jest na to jakiś konkretny przepis, interpretacja, wyrok sądy
Witam, 1 listopada 2012 rozpoczalem pracę na czas nieokreslony z wpisanym w umowie 1-mcznym okresem wypowiedzenia. Wczesniej u tego samego pracodawcy zatrudniony bylem na 3-mczną umowe-zlecenia na tych samych warunkach i stanowisku, co pozniejsza wspomniana umowa o pracę. Pracodawca usiłował wręczyc mi wypowiedzenie nie wiedząc, iż przebywam na urlopie (nie wiedział, bo zmieniło się szefostwo i nie mialo takiej wiedzy). Zapowiedział, że w takim razie wręczy mi wypowiedzenie po moim powrocie z urlopu, tj. 25 lutego 2013r. Kiedy zakończy się okres wypowiedzenia? Kiedy zakończyłby się, gdyby wypowiedzenie zostałoby mi wreczone 1 marca 2013r?
Witam
W pierwszej kolejności zaznaczyć należy, iż umowa zlecenia nie jest formą nawiązania stosunku pracy, zatem stosownie do treści art. par. 1 okres wypowiedzenia Pana umowy o pracę uzależniony jest od Pana stażu pracy u danego pracodawcy. Pana staż pracy wynosi obecnie mniej niż 6 miesięcy (chyba, że zanim zawarł Pan umowę zlecenia to wcześniej również pracował u tego pracodawcy, wówczas okresy zatrudnienia na potrzeby ustalenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę, ale tylko zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, sumuje się).
W Pana wypadku okres wypowiedzenia będzie wynosił 2 tygodnie (chyba, że ma Pan odpowiedzialność materialną za powierzone mienie, wówczas faktycznie ten dwutygodniowy okres wypowiedzenia umowy o pracę może zostać wydłużony do jednego miesiąca). Okresy wypowiedzenia liczone w tygodniach kończą się w soboty, natomiast liczone w miesiącach upływają ostatniego dnia miesiąca.
Jeśli okres wypowiedzenia wynosiłby dwa tygodnie, to wypowiedzenie, wręczone 25 lutego skutkować będzie rozwiązaniem umowy o pracę w dniu 9 marca. Jeśli natomiast okres wypowiedzenia umowy o pracę będzie wynosić 1 miesiąc, wówczas umowa rozwiąże się w dniu 31 marca 2013.
Z kolei gdyby wypowiedzenie zostało wręczone 1 marca, to przy założeniu dwutygodniowego okresu wypowiedzenia umowy o pracę umowa rozwiąże się w dniu 16 marca, natomiast gdyby okres wypowiedzenia wynosił jeden miesiąc, umowa rozwiąże się w dniu 30 kwietnia.
A co z faktem, że w umowie obie strony, czyli i ja i pracodawca ustaliły 1-miesieczny okres wypowiedzenia?
A ma Pan może odpowiedzialność materialną za powierzone mienie?
Formalnie nie, lecz sprawowalem funkcję kierownika zakładu.
To w takim wypadku obowiązuje kodeksowy (a więc póki co jeszcze dwutygodniowy) okres wypowiedzenia umowy o pracę.
Witam.
Jeżeli przepracowałem u jednego pracodawcy, 3 miesiące umowy na zlecenie, potem następne 3 miesiące umowy na zlecenie, następnie rok umowy o pracę na czas określony i od początku roku 2013 mam umowę na czas nieokreślony to jaki okres wypowiedzenia mnie obowiązuje?
Pozdrawiam!
Witam
Umowa zlecenia nie jest sposobem nawiązania stosunku pracy, więc nie zalicza się do stażu pracy na potrzeby ustalania długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę. Ma Pan staż u swojego pracodawcy 1 rok (umowa na czas określony) plus czas, jaki biegnie od stycznia 2013 roku. Na chwilę obecną obowiązuje Pana zatem miesięczny okres wypowiedzenia umowy o pracę. Po przepracowaniu 3 lat u tego pracodawcy (ale na umowie o pracę, nie na zleceniach) będzie Pana obowiązywał 3-miesięczny okres wypowiedzenia umowy.
Bardzo proszę o interpretację. Pracuję od 7 m-cy. Mam umowę na czas nieokreśłony. Jako załącznik otrzymałam informację o przysługującym mi urlopie, normie pracy oraz O DŁUGOŚCI OKRESU WYPOWIEDZENIA. Teoretycznie powinien być miesiąc, natomiast ja mam wpisane „trzy miesiące-zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy”. Proszę o informację jak wyglądałoby w praktyce, gdybym ja albo zakład pracy wypowiadała umowę? Co obowiązuje, kodeks pracy i 1 mc wypowiedzenia czy okres wypowiedzenia wpisany w załączniku do umowy tzn. trzymiesięczny okres wypowiedzenia?
Witam
Proszę o informację, czy pracuje Pani na stanowisku, związanym z odpowiedzialnością materialną za powierzone mienie? Jeśli nie, to nawet w wypadku, kiedy w umowie o pracę wskazano 3-miesięczny okres wypowiedzenia, to ze względu na staż pracy u pracodawcy obowiązuje Panią 1-miesięczny okres wypowiedzenia. Natomiast jeśli jest Pani zatrudniona na stanowisku, związanym z odpowiedzialnością materialną za powierzone mienie, można w umowie o pracę zakreślić 3-miesięczny okres wypowiedzenia, nawet, jeśli nie ma Pani stażu pracy 3 lat u tego pracodawcy.
Serdecnie dziękuję za informację. Mam w umowie klauzulę o odpowiedzialnoći materialnej, więc wszystko się rozjaśniło 🙂 Bardzo dziękuję.
Przez dwa lata pracowalam na umowe na czas okreslony z 2 tygodniowym okresem wypowiedzenia. Pracodawca aneksem zmienil mi umowe i obecnie jest to umowa na czas nieokreslony ( od ponad roku). W aneksie jest zapis „pozostale warunki umowy pozostaja bez zmian” Czy to oznacza ze nadal obowiazuja mnie 2 tygodnie wypowiedzenia czy stosuje sie juz przepisy dotyczace umow na czas nieokreslony ( czyli w moim przypadku byly by
to 3 miesiace )
Witam
Jeśli umowa przekształciła się w umowę o pracę na czas nieokreślony, obowiązuje Panią trzymiesięczny okres wypowiedzenia (ma Pani staż pracy u pracodawcy, przekraczający w sumie trzy lata). Nawet, jeśli zachowano w umowie o pracę zapis „pozostałe warunki pozostają bez zmian”, to zapis taki nie obowiązuje w wypadku ustalania długości okresu wypowiedzenia – w tym wypadku w grę wchodzą przepisy kodeksu pracy, dotyczące okresu wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony.
Dziekuje za odpowiedz
Witam !! Chciałabym zaczerpnąć porady na temat okresu wypowiedzenia . Pracodawca poinformował mnie iż w piątek 08.02.2013 wręczy mi wypowiedzenie , mam umowę na czas nieokreślony z miesięcznym okresem wypowiedzenia i moje pytanie brzmi :
Czy mój okres wypowiedzenia skończy się 8 marca , czy 31 marca.Wypowiedzenie będzie z przyczyn ekonomicznych , nie z winy pracownika.
Proszę o odpowiedź.
Okres wypowiedzenia umowy o pracę w Pani wypadku zakończy się w dniu 31 marca. Okresy wypowiedzenia liczone w miesiącach kończą się na koniec miesiąca.
Dziękuję za odpowiedź.Pozdrawiam.
Witam!Mam umowę na czas określony ,w firmie nie pracuję dłużej niż 6 miesięcy.Wypowiedzenie złożyłam 9.01.2013.,obowiązuje mnie dwutygodniowy okres wypowiedzenia.W pracy powiedziano mi że wypowiedzenie moje powinnam złożyć w piątek 11.01.2013r.Moje pytanie dlaczego i na jakiej zasadzie ?
Witam
Nie miała Pani obowiązku składania wypowiedzenia w piątek 11 stycznia. Być może ta informacja wynika z faktu, że obowiązuje Panią dwutygodniowy okres wypowiedzenia, a okresy wypowiedzenia umowy o pracę, liczone w tygodniach, kończą się zawsze w soboty. Bez znaczenia zatem, czy wypowiada Pani umowę w dniu 9 czy 11 stycznia, skoro i w jednym i drugim przypadku umowa o pracę rozwiąże się w dniu 26 stycznia.
Jako pracownik może Pani składać wypowiedzenie w każdym czasie.
pracodawca nie przekazuje zaległych zwolnień do zusu po to abym nie dostała zasiłku chorobowego gdy się przypadkowo dowiedziałam sama odnoszę następne zwolnienia ale żeby dostać zasiłek chorobowy za te zwolnienia które teraz ja dostarczam musiałby wypełnić pracodawca formularz Z-3 w sprawie określenia płatnika składek ubezpieczonego będącego pracownikiem tylko jest z tym problem bo pracodawca nie chce wypełnić i zgłosić do zusu
A dlaczego nie chce wypełnić? Czy chce w ten sposób ukryć fakt, że np. zaniżał podstawy do składek społecznych?
witam mam pytanie co mam zrobidż jeżeli pracodawca nie przekazuje zwolnień do zusu ani nie chce wypisać wniosku o skadkach jest to zgłoszone do zusu ale to nie pomogło
Proszę precyzyjniej – o jaki wniosek o składki chodzi? Czy o zgłoszenie do ubezpieczeń? To, że pracodawca nie przekazuje zwolnień do ZUS, to na czym dokładnie polega i w jakiej sytuacji?
witam przysługuje mi trzy miesięczne wypowiedzenie, wypowiedzenie dostarczyłam 22.10 2012r i napisałam że kończy się 22.01.2013r wiem że to żle powinnam wpisać 31.01.2013r czy to automatycznie się przedłuży nie muszę napisać drugiego
Witam
Nie musi Pani pisać nowego wypowiedzenia. Z mocy przepisów kodeksu pracy obowiązuje Panią okres wypowiedzenia, który swój bieg zakończy 31 stycznia 2013 (pracodawca albo jego kadrowa powinni o tym wiedzieć).
witam,
mam pytanie odnoszące się do okresu wypowiedzenia: mam umowę zawartą na czas nieokreślony 9 lutego 2010 roku – czy składając wypowiedzenie w lutym (do 9 lutego), a więc nie przekraczając 3-letniego okresu zatrudnienia, obowiązuje mnie jedno- czy trzy-miesięczny okres wypowiedzenia (liczony oczywiście od dnia 1 marca 2013)?
pozdrawiam
Witam
W takim wypadu będzie Pana obowiązywał 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Staż pracy na potrzeby okresu wypowiedzenia liczony jest bowiem – jak napisałem w artykule – łącznie z tym okresem wypowiedzenia. Więc jeśli nawet przed 9 lutym wypowie Pan umowę z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia, to wraz z tym miesiącem i tak przekroczy Pan staż pracy 3 lata u tego pracodawcy, zatem będzie Pana obowiązywał trzymiesięczny okres wypowiedzenia.
Witam. Bardzo proszę o poradę. U mojego byłego pracodawcy mialam podpisane dwieumowy. Pierwsza okres próbny od 01.04.2010 do 30.06.2010 a druga byla od 01.07.2010 do 30.06.2013. Dnia 30 listopada szefowa napisała wypowiedzenie i wysłala je poczta do mnie do domu gdyz bylam nieobecna w pracy. Wypowiedzenie dostalam poczta dnia 3.12.2012. Zaznaczam, ze to bylo wypowiedzenie z zachowaniem miesiecznego okresu wypowiedzenia. W tym wypadku od kiedy liczy sie okres wypowiedzenia??
Witam
Po pierwsze – z jakiego powodu była Pani nieobecna w pracy? To ma znaczenie, bowiem w niektórych wypadkach w trakcie nieobecności pracownika w pracy nie można mu wręczyć wypowiedzenia umowy o pracę. Po drugie – skoro miała Pani drugą umowę o pracę na czas określony, to jakim cudem szefowa zaznaczyła miesięczny okres wypowiedzenia, skoro w wypadku umowy o pracę na czas określony strony mogą przewidzieć DWUTYGODNIOWY okres wypowiedzenia? Nie ma możliwości, aby umowa na czas określony przewidywała inny termin. Proszę sprawdzić raz jeszcze to wypowiedzenie, czy faktycznie tam jest miesięczny okres wypowiedzenia.
Z kolei co do tego, od kiedy liczy się ten okres wypowiedzenia – zakładając, że powinien on być dwutygodniowy, skoro była to umowa na czas określony, a otrzymała je Pani w dniu 3 grudnia 2012, to umowa o pracę powinna się zakończyć w dniu 22 grudnia 2012 (okresy wypowiedzenia liczone w tygodniach kończą się w soboty). Proszę również o informację, czy otrzymała już Pani świadectwo pracy.
Mam wypowiedzenie w domu i jest wyraźnie napisane: miesięczny okres wypowiedzenia. Na drugiej umowie tj. od 01.07.2010 też jest napisane miesięczny okres wypowiedzenia (na podst art.33 KP.). Co do nieobecności to miałam dzień wolny za pracującą sobotę. Świadectwo pracy zostało wystawione i jutro je odbieram.
Pierwsza umowa była umową na okres próbny, zawartą na trzy miesiące, więc w jej wypadku co do okresu wypowiedzenia nie mam zastrzeżeń. Zastanawia mnie tylko, jakim cudem szefowa uwzględniła miesięczny okres wypowiedzenia, skoro druga Pani umowa była umową na czas określony, a w takim wypadku okres wypowiedzenia wynosi zawsze dwa tygodnie. Art. 33 kodeksu pracy mówi wyraźnie, że przy zawieraniu umowy o pracę na czas określony, dłuższy niż 6 miesięcy, strony mogą przewidzieć dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania tej umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem. Przyjmując ten miesięczny okres wypowiedzenia Pani umowa o pracę zakończy się w dniu 28 lutego 2013 roku (okresy wypowiedzenia, liczone w miesiącach, kończą się zawsze z upływem miesiąca. Okres wypowiedzenia w takim wypadku rozpocznie swój bieg 1 lutego 2013).
A z czego wynikała Pani nieobecność w pracy? Jeśli z powodu choroby, urlopu czy innej usprawiedliwionej nieobecności, to wypowiedzenie w ogóle nie powinno zostać wręczone.
Tak jak wspomniałam wcześniej, miałam dzień wolny. U nas było tak, że za pracujące soboty były tzw. dni wolne do odebrania w późniejszym terminie. Wypowiedzenie było wystawione z datą 30 listopada 2012r. Dlaczego więc umowa wygasa 28 lutego??
Wypowiedzenie datowane jest na dzień 30 listopada. Zostało do Pani wysłane pocztą, więc kiedy dokładnie je Pani odebrała? Jeśli w grudniu, to okres wypowiedzenia nie może zacząć swojego biegu przed dniem, w którym dowiedziała się Pani o wypowiedzeniu. Zatem jeśli ma Pani miesięczny okres wypowiedzenia, bo tak wynika z wypowiedzenia (chociaż zgodnie z kodeksem pracy, powinien być dwutygodniowy), to Pani umowa rozwiąże się w dniu 31 stycznia. Wcześniej nie pisała Pani, z jakim dniem odebrała wypowiedzenie, więc myślałem, że w styczniu. Bo jeśli w styczniu, to miesięczny okres wypowiedzenia zakończy swój bieg 28 lutego 2013 roku.
Witam, mam pytanie, planuję złozyc wypowiedzenie 01.02.13 , z zachowaniem dwutygodniowego okresu wypoiwedzenia, niedawno dowiedziałam sie ze w salonie w którym pracuję, bedzie remont w dniach 11.02-23.02, w tych dniach pracownicy maja wykorzystac urlopy wypoczynkowe, moje pytanie -> czy bede musiała wydłużyc okres wypowiedzenia? gdyż urlopu nalezy mi sie 4 dni proporcjonalnie z czego wykorzystałam juz 2 dni w styczniu 2013. Prosze mi doradzic kiedy złożyc wypoiwedzenie.
Pozdrawiam magda
Witam
Jeśli obowiązuje Panią dwutygodniowy okres wypowiedzenia, to proszę mieć na względzie, że okresy liczone w tygodniach kończą się zawsze w sobotę. Jeśli zatem złoży Pani wypowiedzenie w dniu 1 lutego, to okres wypowiedzenia zakończy swój bieg w dniu 16 lutego 2013 (sobota). Nie ma Pani możliwości wydłużenia okresu wypowiedzenia, on zawsze będzie dwutygodniowy. Może Pani co najwyżej zmienić termin, w którym planuje to wypowiedzenie złożyć. Urlopem wypoczynkowym nie musi się Pani przejmować – jeśli nie zdąży Pani go wykorzystać do dnia rozwiązania się umowy o pracę, pracodawca powinien Pani zapłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop.
a jezeli wykorzystam wiecej urlopu niz mi przysługuje miesiecznie a potem zwolnię sie z pracy? mamy poczatek roku, urlop 2tygodniowy mozna wykorzystac po 6miesiacach pracy?czy nie to znaczenia?
Jeśli wykorzysta Pani więcej urlopu, niż się Pani należy liczone proporcjonalnie, to co najwyżej, gdyby podjęła Pani pracę u innego pracodawcy, to u tego nowego pracodawcy przysługiwałby Pani odpowiednio mniejszy urlop. Informacja o tym, ile urlopu wykorzystała Pani znajdzie się w świadectwie pracy, stąd nowy pracodawca będzie wiedział, ile ewentualnie dni urlopu będzie Pani mogła u niego wykorzystać.
Witam.
Pisałem tutaj w Pazdzierniku że mam wpisany do umowy dwutygodniowy okres wypowiedzenia i dowiedziałem się że w przypadku wypowiedzenia przeze mnie umowyobowiązuje mnie te dwa tygodnie pracy. Ale teraz chciałbym się zapytać czy po uplywie 6 miesięcy dalej bedzie mnie obowiązywał dwutygodniowy okres wypowiedzenia tak jak to mam zapisane w umowie o pracę czy już będzie to 1 miesiąc? Pracę rozpoczełem na poczatku Sierpnia 2012.
Jeśli ma Pan umowę na czas określony (bo rozumiem, że tak, skoro okres wypowiedzenia został do umowy wpisany), to okres wypowiedzenia będzie wynosił zawsze dwa tygodnie, niezależnie od długości trwania tej umowy i stażu Pana pracy. Po upływie 6 miesięcy stażu u danego pracodawcy okres wypowiedzenia wydłuża się z dwóch tygodni do miesiąca, ale tylko w wypadku umów na czas nieokreślony.
Witam,
Rozpoczęłam pracę u pracodawcy 15.06.2009r. Mam umowę na czas nieokreślony. Obowiązuje mnie 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Czy to, że rozpoczęłam pracę w połowie miesiąca ma znaczenie? czy będą mnie obowiązywały takie same zasady jak w przypadku tych co rozpoczęli pracę 01.07.2009?
np. żeby rozwiązać umowę z pracodawcą aby zatrudnienie skończyło się 30.04.2013 wypowiedzenie bym musiała złożyć do końca stycznia?
To, że rozpoczęła Pani pracę w połowie miesiąca nie ma znaczenia. Ze względu na sposób obliczania upływu terminów wypowiedzeń (liczone w miesiącach kończą się ostatniego dnia miesiąca), aby zatrudnienie zakończyło się 30 kwietnia 2013 roku musi Pani złożyć wypowiedzenie do końca stycznia. Bez znaczenia jest, w którym dniu Pani to uczyni – i tak okres wypowiedzenia zakończy się w dniu 30 kwietnia 2013.
Witam, 31.12.2012 kończy mi się roczna umowa o pracę na czas nieokreślony (łącznie 3 umowa u mojego pracodawcy w przeciągu 19miesięcy – 1 um. zlecenie, 1 um o pracę na 3 miesiące, 1 um o pracę na 12 miesięcy). Postanowiłem złożyć wypowiedzenie pracodawcy, tak aby zacząć pracę w nowym miejscu od początku lutego 2013 – czy wypowiedzenie powinienem złożyć jutro(31.12), czy mogę to zrobić w styczniu?
Witam
Z informacji jakie Pan podał wynika, iż obowiązuje Pana jednomiesięczny okres wypowiedzenia. Musiał Pan zatem wypowiedzieć umowę jeszcze w grudniu (okresy miesięczne kończą się z upływem miesiąca). W styczniu pozostaje Panu rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron – w ten sposób spokojnie od początku lutego będzie Pan mógł rozpocząć nową pracę.
Witam,
chciałem zapytać czy jeżeli mam umowę na czas nie określony z miesięcznym okresem wypowiedzenia, a jutro rozpoczyna mi się „okres ochronny przed emeryturą” to czy pracodawca może mi dziś wręczyć wypowiedzenie ?
Pozdrawiam
Witam
Stosownie do treści art. 39. kodeksu pracy pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. Przepis wyraźnie mówi o tym, że pracodawca nie może wypowiedzieć, a nie, że umowa nie może się zakończyć, jeśli pracownik będzie w okresie ochronnym. Stanowisko to zostało potwierdzone przez Sąd Najwyższy, który w swoim wyroku z dnia 7 kwietnia 1999 roku, sygn. I PKN 643/98 stwierdził, iż „Zakaz wypowiedzenia umowy o pracę z art. 39 KP nie obowiązuje przed osiągnięciem wieku” przedemerytalnego”, chociażby wiek ten pracownik przekroczył w okresie wypowiedzenia”.
Nadmienić należy jednocześnie, iż wobec faktu, iż ma Pan umowę na czas nieokreślony, pracodawca ma obowiązek wskazać przyczynę wypowiedzenia Panu umowy, jak również odpowiednio ją uzasadnić.
Witam,
Z dn.01.08 . rozpoczęłam pracę podpisując umowę na czas nieokreślony.
W dn.19.11.wypowiedziałam umowę o pracę, rozumiem że okres wypowiedzenia to 2 tygodnie, tylko od kiedy jest liczony (z dn. złozenia wypowiedzenia?) jeżeli tak to rozwiazanie umowy następuje z dn.03.12? czy z dn.08.12?
A czy pracowała Pani u tego pracodawcy wcześniej, np. na podstawie umowy na czas określony albo okres próbny? Jeśli nie, to obowiązuje Panią dwutygodniowy okres wypowiedzenia. Umowa została przez Panią wypowiedziana w dniu 19 listopada. W Pani wypadku okres wypowiedzenia zakończy swój bieg w dniu 8 grudnia 2012 (okresy wypowiedzenia liczone w tygodniach kończą się w soboty).
Dziękuję
Witam serdecznie. Jezeli data zlozenia wypowiedzenia przy umowie na czas nieokreslony jest 30 czerwca 2009, okres zatrudnienia u danego pracodawcy wynosi 2 lata to data rozwiazania umowy jest…….prosze o odp..
Witam
Ze względu na staż pracy pracownika obowiązuje jednomiesięczny okres wypowiedzenia. Powinien on upłynąć 31 lipca 2009 roku (okresy wypowiedzenia liczone w miesiącach kończą się w ostatnim dniu miesiąca).
To jeszcze raz ja. Jeżeli datą złożenia wypowiedzenia jest 14 sierpnia 2011( umowa na czas określony) a okres zatrudnienia u danego pracodawcy wynosi 5 miesięcy to datą rozwiązania umowy jest???
A jeżeli datą złożenia wypowiedzenia jest 27 czerwca 2012 ( umowa na okres próbny) a okres zatrudnienia u danego pracodawcy wynosi 2 tygodnie to datą rozwiązania umowy jest???
Z góry dziękuję za odpowiedz 🙂 Pozdrawiam
Witam
Proszę tylko o informację, na jaki okres została zawarta umowa na czas określony i umowa na okres próbny. W pierwszym przypadku od tego zależy, czy w ogóle można ją wypowiedzieć, a w drugim okres wypowiedzenia uzależniony jest od czasu, na jaki umowa została zawarta.
Rozumiem. Jeżeli chodzi o umowę na czas określony to została zawarta na 5 miesięcy a umowa na czas próbny zawarta jest na 2 tygodnie.
W takim wypadku umowy na czas określony w ogóle nie można wypowiedzieć (musi być zawarta na co najmniej 6 miesięcy), a okres wypowiedzenia umowy na okres próbny wynosi trzy dni robocze.
Witam,
jestem zatrudniona na okres próbny – 3 miesięczny, chcialabym by do zakonczenia okresu wypowiedzenia umowy doszło rowno 31.12.2012r, kiedy moge złożyć wypowiedzenie?
Witam
Obowiązuje Panią dwutygodniowy okres wypowiedzenia. Okresy wypowiedzenia liczone w tygodniach kończą się zawsze w soboty, więc nie ma możliwości, aby Pani umowa rozwiązała się w dniu 31 grudnia. Najbliższe terminy to 29 grudnia (jeśli złoży Pani wypowiedzenie w okresie pomiędzy 10 a 14 grudnia) albo 5 stycznia 2013 roku (jeśli złoży Pani wypowiedzenie w okresie pomiędzy 17 a 21 grudnia).
Jeśli chce Pani, by umowa rozwiązała się w dniu 31 grudnia 2012 roku, proponuję wystąpić do pracodawcy z prośbą o wyrażenie zgody na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, wskazując dzień 31 grudnia 2012 jako dzień rozwiązania umowy.
Witam, prosze o informacje, zamierzam napisac wypowiedzenie umowy z dniem 07.12.2012 z zachowaniem 2tyg oresu wypowiedzenia, gdyz taki mnie obowiązuje wg umowy. Kiedy faktycznie umowa zostanie zakonczona? na ile wczesniej musze wysłac wypowiedzenie umowy? jeżeli dojdzie do pracodawcy po .07.12.12 to bedzie ważne wypowiedzenie?
Pozdrawiam Marta
Witam
Jeśli zamierza Pani wysłać wypowiedzenie umowy pocztą to proszę wziąć pod uwagę, że stanie się ono skuteczne z chwilą, w której pracodawca będzie mógł zapoznać się z jego treścią, a zatem w chwili doręczenia, a nie nadania na poczcie. Jeśli to wypowiedzenie dojdzie do pracodawcy po 7 grudnia, to będzie ono ważne, ale od dnia, w którym pracodawca je otrzyma.
7 grudnia to jest piątek, więc jeśli do tego czasu pracodawca nie otrzyma wypowiedzenia, ale odbierze je np. w następnym tygodniu, to okres wypowiedzenia zakończy swój bieg w dniu 29 grudnia.
Witam, dziekuje za odpowiedź, jeżeli wypowiem umowe do 29.12.12 czy bedzie mnie obejmowała premia świąteczna coroczna ze względu na zwiększone wydatki przed świetami jeżeli bede w tym czasie w okresie wypowiedzenia? wypłaty maja byc najpóźniej do 20.12.12.
Witam
Okres wypowiedzenia niczego w tym zakresie nie zmienia. W okresie wypowiedzenia zachowuje Pani prawo do świadczeń pracowniczych, w tym również do premii świątecznej (chyba, że co innego wynika z regulaminu wynagradzania, ale byłaby to jednak dyskryminacja pracownika).
Witam,
Proszę o informację, mam podpisaną umowę o pracę od 27.08.12 do 31.12 .12 z zachowaniem 1-tygodniowego okresu wypowiedzenia. Kiedy muszę złożyć wypowiedzenie tak aby 30.11.12 umowę rozwiązać?
A czemu jednotygodniowy okres wypowiedzenia? Czy to umowa na czas określony?
Tak, jest to umowa zawarta na okres od 27.08 do 31.12.12. Czy jeżeli złożę wymówienie 22.11 umowa zostanie rozwiązana do końca listopada?
Okresy wypowiedzenia liczone w tygodniach upływają w soboty, czyli w Pani wypadku umowa zakończy się 1 grudnia 2012 roku. Zastanawia mnie tylko, czemu jednotygodniowy okres wypowiedzenia, skoro przepisy kodeksu pracy wskazują, iż w wypadku umowy na czas określony okres wypowiedzenia takiej umowy to dwa tygodnie.
Dziękuję serdecznie za błyskawiczną odpowiedź. Pozdrawiam:)
Witam!
Proszę o pomoc i poradę.
Jestem pracownikiem obsługi szkoły. Mam umowę na czas określony od 01.01.2012 do 31.12.2012 roku. Od 24 marca br. przebywałam na l-4 przez 182 dni i po wyczerpaniu okresu zasiłkowego ZUS przyznał mi świadczenie rehabilitacyjne na okres 4 miesięcy tzn. do 08.01.2012r. Po ustaniu świadczenia chcę podjąć inną pracę. Moje pytania :
1) czy muszę wypowiedzięć umowę,
2) czy może ona wygasnąć sama,
3) czy otrzymam ekwiwalent za niewykorzystany urlop i kiedy zostanie wypłacony
4) czy przysługuje mi 13 pensja za, jeśli tak to kiedy musi zostać wypłacona
Witam
1. Nie musi Pani wypowiadać umowy – umowa na czas określony rozwiązuje się z upływem terminu, na jaki została zawarta, czyli w Pani wypadku będzie to 31 grudnia 2012 roku (to będzie ostatni dzień obowiązywania umowy).
2. Jak powyżej, przy czym umowa nie wygaśnie, a rozwiąże się w tym dniu.
3. Jeśli na dzień 31 grudnia 2012 roku będzie Pani miała zaległy urlop wypoczynkowy to tak – otrzyma Pani za niego ekwiwalent. Termin jego wypłaty uzależniony jest od pracodawcy – może wypłacić od razu, a może też w dniu, w którym w zakładzie pracy wypłacane są wynagrodzenia.
4. 13 pensja przysługuje, jeśli pracownik przepracował w roku kalendarzowym minimum 6 miesięcy. W Pani wypadku w 2012 roku nie przepracowała Pani tego okresu, więc co do zasady 13 pensja nie będzie się Pani należeć.
Witam mam mały problem . Pracuje w firmie . w zeszłym miesiącu dostałam pożyczke przyznaną na 12 rat w tym miesiącu pobrali mi pierwszą rate . ale problem jestw tym że chciała bym dać wypowiedzenie umowy tylko nie wiem czy pracodawca sie zgodzi chciała bym żeby mi nie wypłacali pensji tylko sobie ja całą pobrali . czy jest taka możliwość .
Witam
Nie ma możliwości, aby pracodawca potrącił Pani całą pensję z tytułu udzielonej pożyczki. Potrącenie takie odbywa się za zgodą pracownika, ale minimalna kwota, która musi zostać wypłacona, to kwota minimalnego wynagrodzenia netto (około 1111 zł na rękę). Należy pamiętać, iż co do zasady pracodawca nie musi się zgadzać na wypowiedzenie, dokonane przez pracownika, aby było oo skuteczne (chyba, że jakieś zapisy w tym zakresie są w umowie pożyczki). Jednakże najlepiej by było, aby pracodawca wypłacił Pani wynagrodzenie, a Pani spłaciła pożyczkę w jego kasie albo a jego konto. Dodatkowo jeśli wypowie Pani umowę o pracę to swój bieg zaczyna okres wypowiedzenia, a zatem będzie jeszcze czas na wyrównanie ewentualnych należności w stosunku do pracodawcy.
Witam, mam pytanie, pracuję w firmie na czas określony 3 lata, przepracowałam juz 18miesiecy, jeżeli bede chciała złozyć wypowiedzenie w styczniu 2013 to obowiązuje mnie 2 tyg okres wypowiedzenia ? ile urlopu bede miala do wykorzystania a za ile zostanie mi zapłacone?
Pozdrawiam
Obowiązuje Panią dwutygodniowy okres wypowiedzenia, jednakże pod warunkiem, że Pani i pracodawca uzgodniliście, że umowę w ogóle można wypowiedzieć. Z kolei to, ile Pani zostanie urlopu do wykorzystania zależy od tego, ile będzie Pani miała zaległego urlopu i od tego, kiedy umowa się rozwiąże. Jednocześnie „ile zostanie mi zapłacone” – jak rozumiem ekwiwalentu za niewykorzystany urlop – zależy od tego, ile faktycznie tego urlopu zostanie.
Proszę napisać, kiedy dokładnie zamierza Pani złożyć wypowiedzenie.
Witam, w umowie mam infrmacje ze moge rozwiązać umowę o pracę, przysługuje mi ok 20 dni urlopu, (wliczając studia i jest to moja druga obecnie praca na umowę o pracę) , zamierzam zakończyć pracę 30stycznia 2013 zachowując 2 tygodniowy okres wypowiedzenia . Z tego roku 2012 został mi jeszcze 1dzień urlopu. Chciałabym wiedziec czy podczas wypowiedzenia bede musiała wykorzystać urlop zeby firma mi nie płaciła za niego i ile to bedzie dni.
Z góry dziekuje za informację.
Jeśli obowiązuje Panią dwutygodniowy okres wypowiedzenia i zamierza Pani wypowiedzieć umowę o pracę w dniu 30 stycznia 2013 roku, to okres wypowiedzenia tej umowy zakończy się w dniu 16 lutego 2013 i w tym też dniu umowa się rozwiąże. Jeśli z 2012 roku pozostanie Pani zaległy urlop w wymiarze 1 dnia i zakładając, że w 2013 roku nie będzie Pani korzystać z urlopu, to na dzień 16 lutego 2013 będzie Pani miała łącznie 5 dni urlopu (1 zaległy z 2012 roku i 4 za 2013 rok). Jeśli firma nie chce płacić Pani ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, to w okresie wypowiedzenia będzie Pani miała prawo do 5 dni urlopu.
Witam, ja pracuję w handlu, wiec mam zmiany także w sobotę i w niedzielę, czy okres wypowiedzenia bedzie krótszy?od złożenia wypowiedzenia 30stycznia minie 17dni zanim umowa sie rozwiąże?
Okres wypowiedzenia nie zależy od tego, czy pracuje Pani również w soboty i niedziele. Jeśli złoży Pani wypowiedzenie w dniu 30 stycznia, to należy liczyć dwa tygodnie plus do soboty – okresy wypowiedzenia liczone w tygodniach kończą się w soboty.
Witam. Pracuje w firmie na umowę o pracę od 1 listopada 2011 roku, obowiązuje mnie dwutygodniowy okres wypowiedzenia. Czy mogę prosić o obliczenie dnia złożenia wypowiedzenia by kończył się on wraz z ostatnim dniem miesiąca? od dnia 20 listopada mam przewidziany w grafiku urlop do końca miesiąca, czyli dni urlopowych w grafiku 9. Dziś dostałam od księgowej zestawienie mojego urlopu. Przysługuje mi 26 dni/rok, plus 5 dni zaległego za zeszły, czyli w tym roku miałam do wykorzystania 31 dni. Na dzień dzisiejszy pozostało 21(z dniami grudniowymi). Nie wiem za ile dni będzie musiał mi pracodawca zapłacić, za 12 czy 10. Czy ma obowiązek wypłacić ekwiwalent za urlop razem z ostatnią pensją na koniec miesiąca, czy wypłaci go w grudniu? I jeszcze jedno czy mogę w okresie wypowiedzenia wziąć urlop na żądanie? albo przysługujące dwa dni opieki na dziecko? Dziękuję za odpowiedź, mam nadzieję, że nie namieszałam zbytnio. 🙂 Pozdrawiam
Witam
Jeśli obowiązuje Panią dwutygodniowy okres wypowiedzenia, to niezależnie, kiedy złoży Pani wypowiedzenie, skończy się ono dopiero po dwóch tygodniach plus dni do soboty włącznie. Np. jeśli dziś wypowiedziałaby Pani umowę (9 listopada), to okres wypowiedzenia upłynie w dniu 24 listopada. Jeśli wypowie Pani umowę pomiędzy 12 a 16 listopada, to umowa rozwiąże się w dniu 1 grudnia. Co do urlopu to proszę się upewnić, ile faktycznie pracodawca udziela Pani za ten rok, bo za cały należy się Pani 26 dni, ale jeśli umowa ma się rozwiązać jeszcze np. w listopadzie, to za grudzień nie nabędzie Pani już prawa do urlopu (wskutek zakończenia stosunku pracy jest on liczony proporcjonalnie). Co do zasady pracodawcy wypłacają ekwiwalent wraz z wynagrodzeniem za pracę, ale to nie jest reguła ani ich obowiązek, więc może się okazać, że ekwiwalent otrzyma Pani dopiero w grudniu. Oczywiście w trakcie okresu wypowiedzenia może Pani wziąć urlop na żądanie (tylko pomniejszy on Pani ewentualnie ekwiwalent za urlop, bo urlop na żądanie zalicza się do puli urlopu wypoczynkowego), jak również przysługuje Pani dwa dni opieki na dziecko. W trakcie okresu wypowiedzenia zachowuje Pani swoje prawa i obowiązki jako pracownika, więc te uprawnienia pracownicze się Pani należą.
Dziękuję za szybką odpowiedź 🙂 więc mam pytanie, w poniedziałek okaże się czy dostałam nową pracę. Jeśli złoże w tym dniu wypowiedzenie , to skończy sie ono 1 grudnia, czy wystarczy ten jeden dzień by nabyć prawo do pełnych 26 dni urlopu? na obecna chwile pracodawca wyliczył ich 26 w tym do wykorzystania jeszcze 21, wybieram w listopadzie ich 9 zostaje 12. Oczywiście nie wie, ze moge zlozyc wypowiedzenie, wiec zaklada ze w grudniu rowniez bede jego pracownikiem.A te dwa dni opieki na dziecko sa dniami wolnym poza urlopem?
Tak, jeśli Pani złoży wypowiedzenie w poniedziałek, to umowa rozwiąże się 1 grudnia, a Pani będzie mieć za ten rok 26 dni urlopu. Z kolei te dwa dni opieki nie są zaliczane do puli urlopu wypoczynkowego, więc może Pani z nich korzystać bez uszczuplania urlopu. Te dwa dni nie są urlopem (potocznie mówi się o nich opieka na zdrowe dziecko) – są szczególnym zwolnieniem pracownika od pracy z tytułu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem. Wykorzystanie w Pani wypadku tych dwóch dni opieki nie będzie mieć wpływu na wysokość urlopu wypoczynkowego – to dwa niezależne uprawnienia pracownicze.
Witam,
Mam pytanie, jeżeli pismo o rozwiązaniu umowy z 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia dostałem we wrześniu (20.09). To rozumiem że okres wypowiedzenia to od 01.10 do 31.12 ? Jeżeli tak to przez te trzy miesiące będę dostawał jeszcze wypłatę – dobrze rozumiem ?? Byłem zatrudniony w firmie ponad 3 lata (prawie 4). Czyli reasumując – w styczniu otrzymam wypłatę za grudzień – bo to będzie ostatni miesiąc wypowiedzenia za który powinienem dostać wypłatę – zgadza się ?? Jeżeli nie – proszę o korektę, jeśli tak – proszę o potwierdzenie 🙂
Pozdrawiam i będę bardzooooo wdzięczny za odpowiedź (szybką 😛 )
Pana wyliczenia są poprawne. Termin wypłaty wynagrodzenia uzależniony jest od kryteriów, przyjętych w zakładzie pracy, ale jeśli przyjęto u Was, iż pensja np. za wrzesień jest płacona w październiku to tak, ostatnie wynagrodzenie otrzyma Pan w styczniu 2013 roku, będzie to pensja za grudzień 2012 roku – ostatni miesiąc okresu wypowiedzenia i ostatni miesiąc Pana stosunku pracy w tym zakładzie pracy.
Ok – super, dzięki za odpowiedź.
Mam jeszcze jedno pytanie – bo na wypowiedzeniu nie ma wzmianki o wypłacie kasy. Mam rozumieć że w okresie wypowiedzenia, wypłata jest normalnie wypłacana i nie musi być to napisane w wypowiedzeniu bo krótko mówiąc – należy mi się to jak psu zupa.
I jeszcze jedno – miałem w pracy pożyczkę z ZFŚS. Napisali że co miesiąc (przez 3 miesięczny okres) będę musiał im wpłacać po około 450 zł i tu jest ok. Natomiast nie doczytałem że to „JA” muszę wpłacać, tylko zrozumiałem na pierwszy rzut oka że będą to ściągać sobie sami 😛 mój błąd – ok.
Ale reasumując czy jeśli nie wpłaciłem im pierwszej raty, albo dwóch czy całej kwoty. To mogą mi nie wypłacić którejś wypłaty na poczet pożyczki czy muszą to zrobić poprzez komornika ?
Będę wdzięczny za kolejną odpowiedź 🙂
Pozdrawiam
W okresie wypowiedzenia wynagrodzenie wypłacane jest normalnie – tu się nic nie zmienia i nie musi to być zapisane w treści wypowiedzenia.
Co do pożyczki z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych to wszystko jest uzależnione od treści umowy pożyczki. Jeśli z umowy wynika, iż raty pożyczki będą potrącane z wynagrodzenia, to w okresie wypowiedzenia nic się tu nie zmienia. Skoro został Pan poinformowany, iż w okresie wypowiedzenia ma Pan wpłacać po około 450 złotych, to pewnie jest to warunkowane tym, aby całą kwotę pożyczki spłacić do końca okresu wypowiedzenia. Brak wpłaty którejś z rat, czy nawet całej kwoty, skutkować może postępowaniem w sądzie, ale to też zależy od postanowień umowy pożyczki. Oczywiście pracodawca może Panu potrącić pewną kwotę z wynagrodzenia, ale nie ma możliwości, aby nagle Panu nie wypłacił w ogóle wynagrodzenia za dany miesiąc. Pracodawca może od Pana egzekwować należną część zadłużenia również poprzez postępowanie komornicze, ale wcześniej pewnie musiałby wystąpić na drogę sądową, a do komornika udać się z prawomocnym wyrokiem sądu.
Najlepiej będzie i najbezpieczniej dla Pana, aby wyrównać zaległe należności, jeśli nie zostały one potrącone z wynagrodzenia. Nic się nie dzieje, jeśli nie uiścił Pan jednej z tych rat po 450 zł w terminie, ale do końca okresu wypowiedzenia najlepiej spłacić całość zadłużenia. Wówczas pracodawca nie będzie miał w stosunku do Pana żadnych roszczeń i nie wystąpi na drogę sądową.
Znakomicie 🙂 o to mi chodziło – dzięki bo to naprawdę radosne a zarazem cenne informacje – przynajmniej jak dla mnie 🙂
Jeszcze jedno (już na koniec).
Kwestia wygląda tak – pracodawca w wypowiedzeniu napisał że zostałem zwolniony z powodu straty zaufania do pracownika – długa historia. I jak by to powiedzieć…..czy są jakieś okoliczności kiedy pracodawca mimo okresu wypowiedzenia nie jest zobowiązany do wypłaty „wypłaty” – czyli czy może być 3-miesięczny okres wypowiedzenia ale bez wypłat ? albo np 3-miesięczny ale….z jedną czy dwiema wypłatami ???
Będę również wdzięczny za odpowiedź i z góry dzięki za szybkie odpowiedzi 🙂
Utrata zaufania do pracownika może być przyczyną rozwiązania stosunku pracy (więcej o tym pisaliśmy już w naszym serwisie). Nie może być jednak przyczyną odmowy wypłacenia pracownikowi wynagrodzenia w okresie wypowiedzenia. Co do zasady nie ma możliwości, aby pracodawca nie wypłacił pracownikowi wynagrodzenia za każdy z miesięcy, w których biegnie okres wypowiedzenia. Nie może być okresu wypowiedzenia bez wypłat. Jedyna możliwość jest taka, iż pracodawca potrąca pracownikowi część wynagrodzenia za tzw. pracę złej jakości, ale w praktyce rozwiązanie to nie jest stosowane.
Generalnie w okresie wypowiedzenia należy się Panu wynagrodzenie na zasadach ogólnych – pracodawca nie ma możliwości odmowy jego wypłacania za dany miesiąc czy za cały okres wypowiedzenia. W trakcie okresu wypowiedzenia umowa o pracę obowiązuje, a zatem zarówno Pan ma swoje obowiązki pracownicze, jak i pracodawca ma swoje obowiązki, a jednym z nich jest właściwe i terminowe wypłacanie pracownikowi wynagrodzenia za pracę.
🙂 jesteście (jesteś) rewelacyjny 🙂 powaga 🙂 bardzo mi pomogłeś.
Możesz jeszcze napisać czy jest jakiś przepis prawny czy paragraf na temat wypłat w czasie wypowiedzenia ???
I JESZCZE RAZ – WIELKIE DZIĘKI 🙂 należy ci się piwo, ewentualnie flaszka albo wino co kto lubi 🙂
Pozdrawiam Serdecznie !!!!
Nie ma żadnego przepisu, który różnicuje wynagrodzenie pracownika normalnie wykonującego swoją pracę, czy znajdującego się w okresie wypowiedzenia. Skutkiem tego zastosowanie znajdują przepisy ogólne, a z nich wynika, że pracodawca ma obowiązek właściwie i terminowo wypłacać wynagrodzenie, ponieważ w okresie wypowiedzenia stosunek pracy istnieje nadal:
art. 94 kodeksu pracy: Pracodawca jest obowiązany w szczególności:
5) terminowo i prawidłowo wypłacać wynagrodzenie
Istnieją przypadki, gdy wynagrodzenie w okresie wypowiedzenia będzie obliczane trochę inaczej, ale tak może się zdarzyć np. w wypadku zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Nie zwalnia to jednak pracodawcy z obowiązku wypłaty pracownikowi pensji (jest ona tylko inaczej liczona, ale różnice są minimalne w stosunku do normalnej pensji).
Ok, naprawdę wielkie podziękowania.
Jeszcze tylko zapytam, jeżeli zostałem zwolniony za przestępstwo – a mimo to dostałem pismo o wypowiedzeniu w okresie 3 miesięcy – to i tak należy mi się wypłata – nic to nie zmienia ?? Czy może pracodawca w tym okresie nic mi nie wypłacić ?
To nic nie zmienia. Gdyby dostał Pan dyscyplinarkę, to stosunek pracy ustaje natychmiast, ale Pan dostał wypowiedzenie umowy, formalnie zatem do końca okresu wypowiedzenia jest Pan pracownikiem i należy się Panu wynagrodzenie za pracę. Pracodawca nie może Panu nie wypłacić wynagrodzenia w okresie wypowiedzenia.
Ok…pytam się bo do 10 każdego mc mamy wypłatę, natomiast wszyscy juz dostali, ja nie :/
Martwi mnie to trochę.
Spokojnie. Pracodawca nie może Panu nie zapłacić. Na pewno dostanie Pan wynagrodzenie. W razie problemów, proszę się kontaktować z nami poprzez e-mail albo formularz w zakładce Kontakt
Dobra pod adresem : http://img854.imageshack.us/img854/678/img20121109181649.jpg
Znajduje się zdjęcie (proszę wybaczyć za jakość ale robione telefonem – jednak najważniejsze widać) pisma które dostałem pocztą od firmy. Proszę mi powiedzieć czy tak wygląda pismo o wypowiedzenie i czy można się do czegoś przyczepić. Tzn czy to pismo jasno mówi że do końca roku powinienem dostawać normalnie pensje na konto ??
Jeśli potwierdzi mi to Pan to znaczy że zakład poleciał w kulki krótko mówiąc i zakończymy już ten temat 🙂
Będę wdzięczny jak nie wiem co i nie wiem jak się odwdzięczę ale jak tylko będę mógł to symboliczne piwo ma Pan w jak w banku.
Pozdrawiam i czekam na informację.
Witam. Kiedy skończy mi się wypowiedzenie (umowa na czas określony) jeżeli złożyłam je 5 listopada 2012. 14 dni wypada 18 listopad(niedziela), ale czy kończyć sie będzie dopiero w następnym tygodniu w sobote? bardzo proszę o pomoc.
Tak. Umowa zakończy się dopiero w tym następnym tygodniu w sobotę 24 listopada. Okres wypowiedzenia, liczony w tygodniach, upływa zawsze w sobotę.
Mam jedno hipotetyczne pytanie. Mam umowę o pracę na czas nieokreślony i obowiązuje mnie już 3 miesięczny okres wypowiedzenia. Załóżmy, że składam wypowiedzenie w dniu 15 miesiąca X. Czy jeśli pracodawca rozwiąże, ze mną umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika po 15 miesiąca X ale nie przed rozpoczęciem następnego miesiąca to w świdectwie pracy będzie widniał zapis o tym, że to ja rozwiązałem umowę o pracę za wypowiedzeniem czy pracodawca bez wypowiedzenia?
Z góry dziękuję za pomoc
Pozdrawiam
W świadectwie pracy będzie wówczas zapis, że umowa zakończyła się rozwiązaniem bez wypowiedzenia. Samo wręczenie wypowiedzenia nie kończy umowy o pracę, natomiast dyscyplinarka wręczona w trakcie okresu wypowiedzenia rozwiązuje umowę natychmiast i to ona będzie figurowała jako przyczyna rozwiązania stosunku pracy w świadectwie pracy.
Witam,
Wlasnie podejmuje decyzje w sprawie rozwiazania umowy o prace. Umowa zostala zawarta dnia 1 kwietnia 2012 roku na czas nieokreslony. W zwiazku z powyzszym mam miesiac wypowiedzenia w umowie, z jaka data zlozyc wymowienie zeby 31 grudnia byl moim ostatnim dniem pracy?
Ze względu na staż pracy u danego pracodawcy, przekraczający 6 miesięcy, obowiązuje Panią 1-miesięczny okres wypowiedzenia. Jeśli chodzi o datę wręczenia wypowiedzenia, to w grę wchodzi każdy dzień listopada. Okres wypowiedzenia, niezależnie w którym dniu listopada wręczy Pani wypowiedzenie pracodawcy, zakończy się 31 grudnia i w tym też dniu umowa o pracę rozwiąże się (okresy wypowiedzenia, liczone w miesiącach, kończą się zawsze ostatniego dnia miesiąca).
Bardzo dziekuje za informacje, jestem Panstwu wdzieczna za tak szybka odpowiedz i mam nadzieje ze bede czesto tutaj zagladac.
Pozdrawiam
Nie ma sprawy, proszę śmiało pisać w razie potrzeby. Nie zawsze mamy możliwość odpowiedzieć od razu, ale staramy się odpowiadać na wszystkie pytania.
Witam,
Mam następujące pytanie:
Pracę rozpoczęłam 21 czerwca 2012r. na 3 miesięczny okres próbny. Następnie od 21 września 2012r. podpisałam umowę na czas nieokreślony. Jeżeli złożę wypowiedzenie 21 grudnia 2012r. (piątek), to umowa rozwiąże się 5 stycznia 2013r., tak?
Z góry dziękuję za informację.
Pozdrawiam.
Umowa na okres próbny została zawarta w dniu 21 czerwca 2012 roku. Od 21 września 2012 roku łączy Panią z pracodawcą kolejna umowa (tym razem na czas nieokreślony), a zatem na dzień 21 grudnia 2012 roku ma Pani staż pracy u tego pracodawcy w wymiarze 6 miesięcy. Jeśli w tym dniu złoży Pani wypowiedzenie, to uwzględniając dodatkowo okres wypowiedzenia, będzie Pani miała staż pracy u tego pracodawcy dłuższy niż 6 miesięcy. W takim wypadku, zgodnie z treścią art. 36 par. 1 ust. 2 Kodeksu pracy, będzie Panią obowiązywał 1-miesięczny okres wypowiedzenia. Z kolei biorąc pod uwagę przepis art. 30 par. 2(1) Kodeksu pracy, okres wypowiedzenia obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca. W Pani wypadku zatem wypowiedzenie, złożone pracodawcy w dniu 21 grudnia 2012 roku będzie skutkować rozwiązaniem się umowy w dniu 31 stycznia 2013 roku.
Dziękuję za informację. O to mi chodziło właśnie. Zatem, żeby zachować 2-tygodniowy okres wypowiedzenia musiałabym rozwiązać umowę 14 grudnia, czy wystarczy po prostu 1 dzień wcześniej? Rozumiem również, że te 2 tygodnie są kalendarzowe i Święta się w tym okresie wliczają?
Pozdrawiam.
Nie może być jeden dzień wcześniej, bo ustalając staż u pracodawcy musi Pani doliczyć do niego okres wypowiedzenia. Gdyby zatem wypowiedziała Pani umowę np. 20 grudnia (mając staż mniej niż 6 miesięcy), to jak zacznie biec okres wypowiedzenia to Pani i tak przekroczy te 6 miesięcy okresu zatrudnienia, a zatem obowiązywałby Panią 1-miesięczny okres wypowiedzenia.
Jeśli wypowie Pani umowę w dniu 14 grudnia (mając staż pracy u pracodawcy mniejszy niż 6 miesięcy), to i tak biorąc pod uwagę, że przy dwutygodniowym okresie wypowiedzenia umowa rozwiązałaby się 29 grudnia w sobotę. Zatem i w tym wypadku będzie Pani miała staż pracy dłuższy niż 6 miesięcy, więc umowa rozwiązałaby się w dniu 31 stycznia 2013 roku.
Okres wypowiedzenia liczony w tygodniach kończy się w sobotę. Nie zawsze więc będą to dwa tygodnie. Jeśli np. wypowie Pani umowę 4 grudnia (wtorek), to rozwiąże się ona 22 grudnia (sobota), a zatem mija więcej niż dwa tygodnie.
Proszę pamiętać, że aby miała Pani możliwość skorzystania z dwutygodniowego okresu wypowiedzenia, to musi on zakończyć swój bieg w ostatnią sobotę przed 21 grudnia (czyli najpóźniej w sobotę 15 grudnia. Aby tak się stało, musiałaby Pani wypowiedzieć umowę w ostatnim tygodniu listopada (bez znaczenia, w który dzień, bo okres wypowiedzenia i tak zakończy się w sobotę 15 grudnia). Wówczas nie przekroczy Pani 6 miesięcy stażu zatrudnienia u pracodawcy i nie „wpadnie” w miesięczny okres wypowiedzenia.
Bardzo dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam.
Nie ma sprawy. Proszę śmiało pisać w razie potrzeby. Nie zawsze mamy możliwość udzielenia odpowiedzi natychmiast, ale staramy się odpowiadać na każde pytania.
cyt>>”Niektóre osoby twierdzą, iż okres wypowiedzenia biegnie w takim wypadku od soboty, bez względu na to, kiedy wypowiedzenie zostało wręczone, i kończy się w sobotę po dwóch tygodniach. Niektórzy twierdzą jednak, iż okres wypowiedzenia biegnie od dnia, w którym zostało ono wręczone. …”
Moje pytanie: co mówią na ten temat przepisy kp czy jeśli wręcze wypowiedzenie 8 .X.2012 to upłynie termin 27 października 2012?
Zakładając, iż pracownik ma dwutygodniowy okres wypowiedzenia to tak, umowa rozwiąże się w dniu 27 października, bo w tym dniu upływa okres wypowiedzenia (sobota).
Przepraszam że pytanie z innej beczki. Chodzi mi o świadectwo pracy. Ide jutro na rozmowę i Pani poprosiła abym zabrał ze sobą świadectwo pracy z tym że nie otrzymałem go jeszcze. Czy pracodawca może przesłać w ciągu 7 dni od zakończenia stosunku pracy pocztą na adres domowy jeżeli siedziba firmy jest w innym mieście? (adres siedziby widnieje na umowie) Czy powinien mi wystawić odrazu po ustaniu stosunku? Mimo że w moim mieście jest ich oddział – sklep w którym pracowałem? Nie rozumiem trochę przepisów dotyczących tej kwestii. Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam.
Witam
Świadectwo pracy pracodawca powinien wystawić niezwłocznie po zakończeniu stosunku pracy. Może je przesłać pocztą na adres do korespondencji pracownika. To, że w Pana mieście jest oddział firmy, nie stoi na przeszkodzie temu, aby pracodawca wysłał świadectwo pracy pocztą. To kwestia organizacji, np. u Pana w mieście jest tylko sklep firmy, ale osoba, zajmująca się kwestią prawa pracy, pracuje w siedzibie firmy, czyli w innym mieście.
Jutro na rozmowie proszę powiedzieć, że świadectwa jeszcze Pan nie otrzymał, ze względu na fakt, iż zostało wysłane pocztą, ale w ciągu 3 – 4 dni dostarczy je Pan. O ile istnieje taka możliwość i czas na to pozwoli, może Pan zadzwonić do działu kadr i poprosić o skan świadectwa na maila (doręczenie skanu nie jest tożsame z doręczeniem oryginału, ale na rozmowie jutro wystarczy Panu skan).
Gdyby pracodawca zwlekał z wystawieniem Panu świadectwa pracy, ma Pan prawo do odszkodowania. Jednakże ze względu na fakt, iż może je wysłać pocztą, może się okazać, iż na to świadectwo pracy będzie Pan musiał poczekać kilka dni.
Witam.
W umowie mam zapisany dwutygodniowy okres wypowiedzenia. Czy jeżeli postanowiłbym się zwolnić to muszę pracować w okresie tego wypowiedzenia?
Tak. Co do zasady w okresie wypowiedzenia pracownik ma obowiązek normalnie wykonywać pracę. Jeśli chce Pan się zwolnić, proponuję rozwiązanie z pracodawcą umowy za porozumieniem stron. Wówczas ustalacie datę zakończenia stosunku pracy, która może być wcześniejsza niż potencjalny termin rozwiązania się umowy o pracę po zakończeniu okresu wypowiedzenia.
Witam, mam pytanie dotyczące okresy wywiedzenia, a ściśle rzecz ujmując – od kiedy zaczyna biec okres wypowiedzenia ? Znalazłam w dzisiejszej GP: „Wypoczynku można udzielić bezpośrednio po doręczeniu pracownikowi wymówienia, bowiem w tym dniu rozpoczyna bieg okres wypowiedzenia (por. wyrok Sądu Najwyższego z 26 kwietnia 2011 r., SN II PK 302/10, OSNP 2012/17 – 18/215).”
Pracodawca może wysłać na przymusowy urlop w okresie wypowiedzenia, tylko czy okres wypowiedzenia zaczyna biec już od dnia wręczenia wypowiedzenia ?
Pozdrawiam.
Witam. W tej kwestii poglądy są różne, podobnie jak orzecznictwo Sądu Najwyższego i stanowiska doktryny. Problem wynika z kodeksowego liczenia okresów wypowiedzenia, które w zależności od długości trwania okresu wypowiedzenia kończą się albo w sobotę (jeśli liczone są w tygodniach) albo na koniec miesiąca (jeśli liczone są w miesiącach). Jeśli np. w danym wypadku obowiązuje dwutygodniowy okres wypowiedzenia, to umowa, wypowiedziana w dniu 3 października 2012 roku rozwiąże się w sobotę 20 października (a zatem od dnia, w którym dokonano wypowiedzenia minie więcej niż dwa tygodnie, choć przepis mówi wyraźnie o dwóch tygodniach.
Niektóre osoby twierdzą, iż okres wypowiedzenia biegnie w takim wypadku od soboty, bez względu na to, kiedy wypowiedzenie zostało wręczone, i kończy się w sobotę po dwóch tygodniach. Niektórzy twierdzą jednak, iż okres wypowiedzenia biegnie od dnia, w którym zostało ono wręczone. W praktyce, jeśli chodzi np. o udzielanie w okresie wypowiedzenia zaległego urlopu wypoczynkowego, to przyjmuje się, iż pracodawca może „zmusić” pracownika do wykorzystania tego urlopu od razu po wręczeniu wypowiedzenia.
Witam,
mam pytanie bo słabo rozumiem te wszystkie przepisy prawa a wiem ze moj pracodawca lubi naciagac do granic mozliwosci prawo wiec wolal bym dobrze wiedziec na czym stoje. 12 pazdziernika w piatek dostałem wypowiedzenie 2 tygodniowe, pracowalem w centrum handlowym gdzie tryb pracy byl pon-niedziela, chciałem zapytac kiedy konczy mi sie okres wypowiedzenia i jak liczona bedzie ostatnia wyplata, bo zostalem zwolniony z pelnienia obowiazkow, do tego 4 dni urlopu wypoczynkowego (muszę się na niego godzic? wolal bym pieniazki) i 2 dni na szukanie pracy. jak liczona bedzie wyplata? 8 godzin od pon do piatku? czy jak to jest? prosze o pomoc.
dziekuje i pozdrawiam
andrej
Witam
Rozumiem, że miał Pan umowę na czas określony, tak? Jeśli wypowiedzenie zostało wręczone w dniu 12 października to umowa rozwiąże się w dniu 27 października (sobota). Zaległy urlop musi Pan wykorzystać, dopiero jeśli pracownik nie zdąży go wykorzystać przed upływem okresu wypowiedzenia, to wówczas pracodawca płaci ekwiwalent. Co do ostatniego wynagrodzenia, to proszę napisać, czy ma Pan tylko pensję zasadniczą, czy też jakieś ruchome składniki, np. premie, prowizje itp. Od tego zależy sposób liczenia wynagrodzenia urlopowego.
Otrzymywałem podstawę ok 1350+ dodatek funkcyjny w wysokosci 100 zl. jeszcze musze sprawdzic ile dni wypracowalem do 12 pazdziernika bo to tez ma znaczenie.
Dziękuję za pomoc ;))
dokładnie sprawdziłem i włącznie z 12 kiedy byłem w pracy do końca zmiany i otrzymałem wypowiedzenie przepracowałem 8 dni. pracowalem w systemie 8 godzinnym 7 dni w tygodniu, tak więc drogi Adminie za ile godzin pracodawca poiwinien mi zapłacic? i jak to jest liczone?
z góry dziękuje.
andrej
jest szansa na odpowiedz?
dziekuje i pozdrawiam
jest szansa na odpowiedz?
Oczywiście może Pan zawsze liczyć na odpowiedź, choć nie zawsze mam możliwość udzielić jej od razu. Proszę jeszcze tylko o informację, czy ten dodatek funkcyjny jest stały (czyli wypłacany za cały miesiąc w pełnej kwocie, bez względu na to, ile pracownik przepracuje), czy też jest proporcjonalny do np. czasu pracy.
stały…
rozumiem i dziekuje 🙂
W Pana przypadku, ponieważ ma Pan stałe składniki wynagrodzenia (podstawa 1350 zł i dodatek funkcyjny 100 zł stały), to wynagrodzenie urlopowe będzie liczone od tych składników, które należały się Panu w miesiącu korzystania z urlopu, czyli w październiku. Jedna dniówka Pana pracy, jak również wynagrodzenie za jeden dzień urlopu, liczone będą od sumy składników, czyli od 1540 zł.
Wynagrodzenie za 8 dni pracy:
1450 zł / 184 (godziny do przepracowania w październiku) = 7,88 (zł/h)
7,88 * 8 (dni) * 8 (godzin w każdym dniu) = 504,32 zł
Wynagrodzenie za dwa dni urlopu na poszukiwanie pracy:
7,88 * 2 * 8 = 126,08 zł
Wynagrodzenie za okres zwolnienia z obowiązku pracy w okresie wypowiedzenia:
7,88 * 8 (godzin) * ilość dni, jakie po wykorzystaniu urlopu wypoczynkowego i urlopu na poszukiwanie pracy miał Pan przepracować do dnia 27 października (to już zależy od tego, jak miał Pan ułożony grafik i ile dni roboczych przypadało na ten okres).
Generalnie zakładając, że od 1 do 27 października miał Pan w sumie 20 dni pracy, urlopu wypoczynkowego i urlopu na poszukiwanie pracy, powinien Pan otrzymać wynagrodzenie w wysokości 1260,80 zł brutto.
Powyższy sposób może się nieznacznie różnić od sposobu, przyjętego przez Pana pracodawcę. Wszystko zależy od tego, jak w październiku potraktuje dodatek funkcyjny (różnie będą minimalne).
dziekuje 🙂
Witam,
chciałbym się dowiedzieć na jakie mogę liczyć wynagrodzenie podczas okresu wypowiedzenia.
Od 18.11.2009r jestem zatrudniony na podstawie umowy o prace na czas nieokreślony ( ogólnie to u tego samego pracodawcy pracuje od 18.08.2008) na stanowisku doradca, od 01.07.2011 do 30.09.2012r. pełnie funkcję dyrektora ( p.o. dyrektora związane jest z większą kasą). Teraz pytanie czy jeżeli złożę wypowiedzenie do końca tego miesiąca to podczas okresu wypowiedzenia ( 3m-ce) będę dostawał wynagrodzenie jak Dyrektor czy niższe jak doradca?
Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Pzdr
Tomek
Jeśli w okresie wypowiedzenia dalej będzie Pan pełniącym obowiązki Dyrektora, to wynagrodzenie w okresie wypowiedzenia powinno być adekwatne do pełnionej funkcji. Sprawa nie jest jednoznacznie określona w przepisach prawa pracy. Co do zasady, będąc p.o. zachowuje Pan w okresie wypowiedzenia wynagrodzenie p.o.
Dziękuję za info.
Pzdr
pracowałam w firmie od 26.09.2011 umowe miałam do 31.12.2012 wypowiedzenie dostałam 2 tygodniowe które kończy sie jutro tj. 15.09.2012 Jak powinien mnie wypłacić?? do pensji miałam jeszcze 1% utargu miesięcznego za każdy przepracowany dzień czy to też mi się jakoś liczy?? kiedy powinien dać mi pieniądze???
Przepisy prawa pracy nie wskazują w tym wypadku daty, w której pracodawca ma wypłacić Pani pensję. Może to zrobić w każdej chwili, ale nie później niż ustalone w zakładzie pracy daty wypłat za przepracowany miesiąc. Musiałaby Pani napisać jeszcze, jakie były zasady wypłaty wynagrodzeń w waszej firmie, jak również z czego wynikał ten 1% prowizji? Z umowy, regulaminu wynagradzania? Proszę o udzielenie tych informacji, odpowiem Pani bardziej szczegółowo.
Witam,
chciałabym się dowiedzieć od kiedy zacznie liczyć mi się okres wypowiedzenia. Jestem na okresie próbnym (trzy miesięcznym) w umowie mam dwu tygodniowy okres wypowiedzenia, który powinien ustać w sobotę. Wypowiedzenie złożyłam 04.09.2012r.
Witam
W Pani wypadku okres wypowiedzenia zakończy się w dniu 22 września. W tym dniu umowa o pracę się rozwiąże. Skoro złożyła Pani wypowiedzenie w dniu dzisiejszym (tj. 4 września), to zgodnie z powołanym w treści artykułu wyrokiem Sądu Najwyższego okres wypowiedzenia zacznie swój bieg w sobotę 8 września, chociaż niektórzy pracodawcy wychodzą z założenia, iż pierwszym dniem okresu wypowiedzenia jest dzień, w którym wypowiedzenie zostało dokonane (jeśli np. zwalniają pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia).
Pracownik zatrudniony na czas okreslony z mozliwością wcześniejszego rozwiązania umowy z zachowaniem 14 dniowego okresu wypowiedzenia złożył wypowiedzenie 23.07.2012
kiedy kończy mu się to wypowiedzenie
Jeśli wypowiedzenie umowy o pracę, zawartej na czas określony nastąpiło w dniu 23 lipca 2012, to zgodnie z przepisami kodeksu, dotyczącymi kwestii, kiedy upływa okres wypowiedzenia, liczony w tygodniach, to umowa rozwiąże się w sobotę 11 sierpnia 2012 roku (liczy Pani dwa tygodnie plus do soboty).
Coś mi nie pasuje w obliczeniu terminu rozwiązania umowy o pracę wg przypadku 2.
Jeżeli pracownik ma umowę o pracę na czas nieokreślony od dnia 1 stycznia 2010 i złożył w dniu 16 maja oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia to jakim cudem ta umowa rozwiąże się w dniu 31 sierpnia. Od 1 czerwca do 31 sierpnia to 3 miesiące. Wg mnie rozmowa rozwiąże się w dniu 30 czerwca. Czy dobrze to rozumiem.
Pozdrawiam
R.B.
Oczywiście ma Pan rację, umowa rozwiąże się 30 czerwca, bo pracownika obowiązuje 1 – miesięczny okres wypowiedzenia. Wkradł się mały chochlik. Obecnie przykład 2 jest już poprawny – stosowne poprawki już zostały naniesione.
Dziękuję za konstruktywną uwagę i pozdrawiam
Wypowiadam Pani umowę o prace z dniem 1 kwietnia 2018 r. zawartej dnia 13 marca 2017 r. na czas określony z zachowaniem jednomiesięcznego wypowiedzenia, które upływa 31 marca 2018r. Jak wystawić Świadectwo Pracy takiemu pracownikowi czyli daty rozpoczęcia i zakończenia umowy oraz czy za dzień 1 kwietnia 2018 r. – należy się wypłata?