Kategorie: Rozwiązanie umowy
| Na
24 marca 2015 12:16

Okresy wypowiedzenia umowy o pracę – jak liczyć

Okres wypowiedzenia umowy o pracę

Dzisiejszy artykuł omawia zagadnienie obliczania terminów okresów wypowiedzenia umowy o pracę. W praktyce bowiem okazuje się, iż pomimo faktu, że przepisy prawa pracy są w tym zakresie stosunkowo precyzyjne i czytelne, właściwe obliczenie terminu wypowiedzenia umowy może rodzić trudności i powodować powstawanie niekorzystnych dla pracodawcy albo pracownika pomyłek, z których do najczęstszych należy błędne wskazanie w treści świadectwa pracy dnia zakończenia stosunku pracy.

Obliczanie okresów wypowiedzenia umowy o pracę

Przepisy kodeksu pracy określają terminy wypowiedzenia liczone w dniach, tygodniach i miesiącach. O ile terminy liczone w dniach nie sprawiają problemu (termin liczy się bowiem od dnia złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę), tak wyjaśnień wymaga sposób liczenia okresów wypowiedzenia liczonych w tygodniach (np. dla umowy o pracę na czas określony, zawartej na okres powyżej 6 miesięcy) lub miesiącach (np. dla umowy na czas nieokreślony).

Stosownie do przepisów kodeksu pracy okres wypowiedzenia, obejmujący tydzień albo miesiąc albo ich wielokrotność (np. dwa tygodnie) kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca.

Przykład

Pracownik ma umowę o pracę na czas określony od dnia 1 stycznia 2012 do 31 grudnia 2012. Pracownik ten złożył w dniu 16 maja (czwartek) oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę z zachowaniem dwutygodniowego okresu wypowiedzenia. Umowa o pracę rozwiąże się w dniu 2 czerwca (sobota).

Przykład 2

Pracownik ma umowę o pracę na czas nieokreślony od dnia 1 stycznia 2010. Pracownik ten złożył w dniu 16 maja 2012 roku oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia (miesięczny termin wynika ze stażu pracy pracownika u danego pracodawcy), to umowa rozwiąże się w dniu 30 czerwca 2012 roku.

Okres wypowiedzenia kończy się w niedzielę albo święto – co wtedy?

Umowa o pracę nie musi rozwiązywać się w dniu roboczym. Może się okazać, iż koniec okresu wypowiedzenia przypada np. na niedzielę albo święto. Jest to bez znaczenia, gdyż w tych dniach, ustawowo wolnych od pracy, umowa o pracę może się rozwiązać. Pracodawca, który o tym nie wie, wpisze na wszelki wypadek, iż umowa rozwiązała się w dniu roboczym, czym narazi się na odpowiedzialność w wypadku ewentualnej kontroli inspekcji pracy, gdyż skracając w ten sposób okres wypowiedzenia powoduje po stronie pracownika niekorzystne skutki (np. za ostatnie dwa dni okresu wypowiedzenia, jeśli przypadają one na sobotę i niedzielę, nie wypłaci pracownikowi wynagrodzenia za pracę).

Prawidłowe ustalenie dnia, w którym upływa okres wypowiedzenia jest bardzo istotne. Ma ono bowiem znaczenie dla ewentualnych uprawnień pracownika, które zależą od jego stażu pracy, takich jak np. prawo do wyższego wymiaru urlopu wypoczynkowego, prawo do nagrody jubileuszowej, odprawy pieniężnej po zwolnieniu itp. Co więcej, właściwe ustalenie dnia zakończenia okresu wypowiedzenia jest istotne z punktu widzenia ustalenia wysokości wynagrodzenia pracownika za ostatni miesiąc pracy, a także z punktu widzenia daty wystawienia świadectwa pracy. Poprawne ustalenie daty upływu okresu wypowiedzenia ma zatem znaczenie dla ewentualnego uniknięcia sporu z pracownikiem, np. o wypłatę zaległego wynagrodzenia czy sprostowanie świadectwa pracy.

O okresach wypowiedzenia możesz poczytać w dziale Dydaktyka i teoria – zakładka Zmiana i ustanie stosunku pracy.

Kiedy zaczyna się okres wypowiedzenia?

W przykładach powyżej pracownik składał wypowiedzenie w trakcie miesiąca (w czwartek, 16 maja). Skoro zatem okres wypowiedzenia liczą się w tygodniach lub miesiącach, to kiedy zaczynają biec? W chwili złożenia wypowiedzenia czy w momencie rozpoczęcia następnego tygodnia lub miesiąca? Odpowiedzi na to pytanie udzielił Sąd Najwyższy w swym wyroku z dnia 8 listopada 1988 roku sygn. I PRN 48/88 stwierdzając, iż okres wypowiedzenia umowy, oznaczony w miesiącach, rozpoczyna się z pierwszym dniem miesiąca, a nie z dniem wręczenia wypowiedzenia. Taka sama zasada obowiązuje w wypadku okresów wypowiedzenia, liczonych w tygodniach. Jeśli zatem pracownik w drugim przykładzie złożył wypowiedzenie w dniu 16 maja, to okres wypowiedzenia rozpoczyna swój bieg w dniu 1 czerwca 2012 roku.

Na koniec chciałbym przypomnieć, iż już po dokonaniu wypowiedzenia pracodawca i pracownik mogą ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy o pracę.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę

Masz jakieś pytania czy wątpliwości? Podziel się w komentarzach.

Pomóż nam promować serwis, polecaj ten artykuł znajomym.

Share

Zobacz komentarze

 • Witam!

  Mam pytanie.
  Pracuje na umowe od 1 maja tego roku. Zlozylem wypowiedzenie 22 pazdziernika. Przysluguje mi 2 tygodniowe wypowiedzenie. Niestety przeskoczy na kolejny miesiac i bede juz pracowac ponad 6 miesiecy na wypowiedzeniu. W takim razie wypowiedzenie wydluzy mi sie do miesiaca automatycznie? Bede musial pracowac do koonca listopada?

  Dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam

  • Dzień dobry

   Tak, jeśli złożył Pan wypowiedzenie 22 października, to dwutygodniowy okres wypowiedzenia upłynąłby w dniu 9 listopada, a na ten dzień ma Pan staż już dłuższy niż 6 miesięcy, a więc już niejako z góry obowiązuje Pana miesięczny okres wypowiedzenia. Skończy się on z dniem 30 listopada 2019 i w tym dniu umowa się rozwiąże. Można jednakże porozumieniem skrócić obecnie biegnący okres wypowiedzenia - umowa została wypowiedziana, potem za zgodą pracodawcy skraca się okres wypowiedzenia do dowolnego dnia - w tym uzgodnionym dniu umowa się rozwiązuje.

 • SPROSTOWANIE DAT DO POPRZEDNIEJ WIADOMOŚCI

  Dzień dobry, proszę o podpowiedź. Osoba została zatrudniona 15.03.2019 na okres próbny 3 miesięcy a potem od 15.06.2019 na okres 1 roku.
  jeśli wypowie umowę w tygodniu między 26.08 a 31.08.2019, jaki będzie obowiązywał okres wypowiedzenia i kiedy ustanie stosunek pracy?
  z góry dziękuję.

  • Dzień dobry

   Osoba ta pracuje od dnia 15 marca 2019, a więc staż pracy 6 miesięcy osiąga ona z dniem 14 września. Aby zachowała ona dwutygodniowy okres wypowiedzenia, umowa ta musi się rozwiązać najpóźniej 7 września w sobotę. A aby ona rozwiązała się 7 września w sobotę, to przy przyjęciu dwutygodniowego okresu wypowiedzenia to wypowiedzenie musi nastąpić najpóźniej 23 sierpnia. Jeśli umowa zostanie wypowiedziana np. 26 sierpnia, to okres wypowiedzenia liczymy dwa tygodnie i jeszcze do najbliższej soboty, a więc ona rozwiązałaby się już 14 września, a wówczas pracownik ma dokładnie 6 miesięcy stażu pracy, czyli już niejako z góry obowiązywałby go miesięczny okres wypowiedzenia.

   Aby zdążyć z dwutygodniowym okresem wypowiedzenia i nie "wpaść" w miesięczny, umowa musi zostać wypowiedzenia najpóźniej 23 sierpnia. Jeśli wypowie po tym dniu, obowiązuje ją już miesięczny okres wypowiedzenia, co oznacza, że umowa rozwiąże się 30 września 2019

 • Czy mogłabym prosić o poradę ?
  Znajomy zatrudniony jest na umowę na czas określony - 01.03.2019 do 30.06.2019 był to okres próbny, natomiast teraz miał przedłużana umowę na czas określony od 01.07.2019.
  Jaki okres wypowiedzenia go obowiązuje gdyby chciał złożyc wypowiedzenie? od 1 wrzesnia ma mozliwość podjąć lepszą pracę wiec kiedy najlepiej złozyc wypowiedzenie? Będę bardzo wdzięczna za ekspresową odpowiedz:)

  • Dobry wieczór

   Znajomy jest zatrudniony od 1 marca 2019. Na dzień 31 lipca ma zatem staż pracy 5 miesięcy. A więc póki co jeszcze obowiązuje go dwutygodniowy okres wypowiedzenia. To wypowiedzenie musi złożyć tak, aby umowa rozwiązała się najpóźniej w dniu 24 sierpnia, czyli musi je złożyć nie później niż do 9 sierpnia. Jeśli złoży je później, wpadnie w miesięczny okres wypowiedzenia, a to będzie oznaczać, że umowa rozwiąże się dopiero 30 września.

   • Czyli powiedzmy najlepiej żeby złożył 8 sierpnia tak ? W tym czasie i tak przebywa na l4 ze wzg na chorobę, w trakcie l4 normalnie mozna złozyc wypowiedzenie ? i czy wtedy firma musi wypłacic za zaległy urlop? bo nie jest w stanie go wybrać

    • Tak, pracownik, który przebywa na zwolnieniu lekarskim jst chroniony przed wypowiedzeniem ze strony pracodawcy, czyli pracodawca jemu nie może wręczyć wypowiedzenia, ale pracownik może wypowiedzenie wręczyć pracodawcy. Natomiast jeśli on nie wykorzysta urlopu wypoczynkowego do dnia rozwiązania się umowy o pracę (upływu okresu wypowiedzenia), to tak, pracodawca będzie musiał naliczyć i wypłacić ekwiwalent za urlop

     Aha - umowa o pracę może rozwiązać się w czasie, gdy on nadal będzie na zwolnieniu lekarskim. Wówczas może to zwolnienie kontynuować nawet po rozwiązaniu się umowy, a za okres zwolnienia lekarskiego po rozwiązaniu się umowy zasiłek chorobowy wypłaci mu ZUS.

 • Witam,
  Pracuję od 11 lipca 2016 roku. Chciałabym złożyć wypowiedzenie z końcem czerwca b.r. Ewentualnie do 10 lipca b.r. Jaki będzie obowiązywał mnie termin wypowiedzenia?
  Pozdrawiam.

  • Jeśli jest Pani zatrudniona u tego pracodawcy od 11 lipca 2016 roku, to 3 lata stażu mijają Pani w tym zakładzie w dniu 10 lipca 2019. Obecnie obowiązuje Panią miesięczny okres wypowiedzenia, ale on i tak już nie ma znaczenia - wypowiedzenie złożone w jakimkolwiek dniu czerwca spowodowałoby, że umowa rozwiązałaby się w dniu 31 lipca, a na ten dzień miałaby Pani już staż pracy przekraczający 3 lata, a więc niejako już z góry obowiązuje Panią trzymiesięczny okres wypowiedzenia.

 • Witam mam umowę o pracę na 6 msc zobowiązanie po stazu 13 lipca wyjeżdżam za granice kiedy jak najszybciej muszę złożyć wypowiedzenie z pracy? Przepracowalem na umowie dopiero miesiąc

  • Dzień dobry

   Ze względu na staż pracy obowiązuje Pana dwutygodniowy okres wypowiedzenia. Okresy wypowiedzenia liczone w tygodniach kończą się w soboty. A skoro planuje Pan wyjazd 13 lipca, to umowa musi rozwiązać się najpóźniej w sobotę 6 lipca (kolejna sobota to 13 lipca, czyli już dzień wyjazdu). A żeby umowa rozwiązała się 6 lipca 2019, to wypowiedzenie musi zostać złożone najpóźniej 21 czerwca. Z kolei wypowiedzenie złożone po 1 czerwca, ale najpóźniej 28 czerwca.

   Pozostaje jeszcze ewentualnie rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - w ten sposób można rozwiązać ją w każdym czasie.

 • Dzień dobry

  Zacząłem pracę w firmie 21 grudnia 2018, kiedy najpóźniej muszę złożyć wypowiedzenie by rozpocząć pracę w nowej firmie 1 lipca

  • Dzień dobry

   21 czerwca mija Panu 6 miesięcy pracy w tej firmie, a więc z tym dniem wpadnie Pan w miesięczny okres wypowiedzenia. Żeby mógł Pan rozpocząć pracę w nowej firmie od 1 lipca, to pozostaje obecnie rozwiązanie umowy jedynie za porozumieniem stron. Nawet, jeśli złoży Pan wypowiedzenie teraz, a okres wypowiedzenia miałby być dwutygodniowy, to ta umowa za dwutygodniowym wypowiedzeniem rozwiąże się z dniem 22 czerwca, a w tym dniu już będzie Pana obowiązywać miesięczny okres wypowiedzenia. Jedyna możliwość, aby umowa rozwiązała się jeszcze w czerwcu, to było złożenie wypowiedzenia najpóźniej w dniu 1 czerwca, to wówczas umowa rozwiązałaby się z dniem 15 czerwca.

   Teraz już jedynie rozwiązanie za porozumieniem stron, bo jak Pan wypowie umowę teraz, to ona miałaby się rozwiązać z dniem 22 czerwca, a w tym dniu już ma Pan staż pracy co najmniej 6 miesięcy, więc już z góry obowiązuje Pana miesięczny okres wypowiedzenia.

   Może Pan złożyć pracodawcy propozycję rozwiązania umowy za porozumieniem stron, wskazując w niej dzień, w którym miałaby ona się rozwiązać. Za wypowiedzeniem już w czerwcu się nie da, chyba, że pracodawca zgodzi się na skrócenie okresu wypowiedzenia.

   • Witam
    Czy może Pan wyjaśnić, dlaczego upływ 6 m-cy zatrudnienia mija wg Pana 21 czerwca przy zatrudnieniu od 21 grudnia? Czy przepisy kp nie wskazują na terminy miesięczne, które upływają w przeddzień kolejnego miesiąca?

    • Dobry wieczór

     Jeśli chodzi o obliczanie terminów, to kodeks pracy nie wskazuje, jak należy to robić (poza kilkoma przypadkami, gdzie jasno stwierdza, że np. okresy wypowiedzenia liczone w miesiącach upływają z końcem miesiąca itp.). W tym przypadku należy sięgnąć do sposobu obliczania terminu z kodeksu cywilnego. A tu są przynajmniej trzy sposoby liczenia miesiąca - od pierwszego do pierwszego, od pierwszego do ostatniego, miesiąc jako 30 dni, plus do tego dochodzi tzw. miesiąc księżycowy, liczony jako 28 dni. Ma Pani poniekąd rację - można założyć, że miesiąc liczony od 21 grudnia upłynie 20 stycznia, a nie 21 stycznia. Niemniej nie jest to wprost i jednoznacznie określone w przepisach.

 • Witam,
  Pracuje od 2 stycznia 2019 umowę mam do końca października. Od 1 lipca chcę zacząć nową pracę. Czy przysługuje mi 2 tygodniowy okres wypowiedzenia? Kiedy najlepiej złożyć wypowiedzenie?

  • Dzień dobry

   Jeśli pracuje Pani od 2 stycznia, a jest to pierwsze zatrudnienie u tego pracodawcy, to obowiązuje Panią ze względu na staż pracy dwutygodniowy okres wypowiedzenia. Okresy wypowiedzenia liczone w tygodniach kończą się zawsze w soboty, a więc najpóźniej może Pani złożyć wypowiedzenie tak, aby umowa rozwiązała się najpóźniej 29 czerwca, bo jeśli złoży Pani wypowiedzenie po tej dacie, to umowa rozwiąże się już w lipcu, a wówczas ma Pani już miesięczny okres wypowiedzenia. Najpóźniej proszę to wypowiedzenie złożyć 14 czerwca (oczywiście może Pani też wcześniej, jednak trzeba pilnować aby to wypowiedzenie złożyć tak, żeby nie było to później niż 14 czerwca.

 • pracuję od 1.12.2018 ,pierwsza umowa byla na miesieczny okres próbny,została przedłużona na 6 miesięcy. 24.05 złożyłam dwutygodniowe wypowiedzenie,czy na pewno obowiazuje mnie dwutygodniowe wypowiedzenie?więc pracuję do 8.06?od 10.06 mam byc juz zatrudniona w nowej pracy

  • Dzień dobry

   1 czerwca mija Pani 6 miesięcy pracy, a więc wypowiedzenie, które miałoby się zakończyć po 1 czerwca, musi być już miesięcznym. 24 maja złożyła Pani wypowiedzenie - okres wypowiedzenia liczony w tygodniach upłynie 8 czerwca, ale w tym dniu ma Pani już staż pracy ponad 6 miesięcy, a do okresu, od którego liczy się długość okresu wypowiedzenia, zalicza się sam okres wypowiedzenia. Najlepiej by było rozwiązać umowę za porozumieniem stron, bo inaczej umowa rozwiąże się 30 czerwca.

 • Witam
  Umowa zakończona za porozumieniem stron z dniem 01.04 więc na świadectwie pracy powinno być że pracowałam do 31.03.2019

  • Dzień dobry

   Jeśli porozumienie stron wskazywało, że umowa rozwiąże się w dniu 01.04.2019, a strony nie ustaliły w nim innej daty rozwiązania, to ten dzień 01.04 był ostatnim dniem trwania stosunku pracy, a więc w świadectwie pracy wskazano prawidłowo - zatrudnienie trwało do 01.04.2019

 • Witam,
  Przez dwa lata byłem zatrudniony w firmie X, następnie umowa została obustronnie zerwana i tego samego dnia nawiązałem nową umowę z firmą Y (która miała taki sam skład zarząd,ale z innym prezesem). Przepracowałem w firmie Y dwa lata, czy mój okres wypowiedzenia wynosi miesiąc czy trzy miesiące?

  • Dzień dobry

   W Pana wypadku nastąpiła zmiana pracodawcy, a więc staż pracy do ustalenia długości okresu wypowiedzenia należy liczyć od dnia podjęcia zatrudnienia w spółce Y. Nie ma znaczenia, że zarząd jest ten sam - jeśli formalnie jest to inny podmiot (inny wpis do KRS), to jest to nowy pracodawca. Pana okres wypowiedzenia wynosi zatem jeden miesiąc, gdyż staż pracy w spółce Y jest krótszy niż 3 lata, a dłuższy niż 6 miesięcy.

 • Dzień dobry,
  Mam umowę na okres próbny na niecałe 3 miesiące tzn. od 17.01 do 15.04.2019.
  Chciałabym w tej firmie zakończyć pracę wcześniej. Jeśli dn. 28.03 dam wypowiedzenie umowy to z jakim okresem wypowiedzenia 1 tygodniowym czy 2 tygodniowym?

 • Dzień dobry,

  1 września mijają 3 lata odkąd jestem zatrudniona na czas nieokreślony w jednej firmie (wliczam w to 3miesięczny okres próbny). Chciałbym, aby 31 wrześni był ostatnim dniem pracy. Kiedy mam złożyć wypowiedzenie? W sierpniu czy w czerwcu?

  • Dzień dobry

   Rozumiem, że chodzi o 30 września :).

   Jeśli złoży Pani wypowiedzenie w czerwcu, to obowiązuje Panią jeszcze miesięczny okres wypowiedzenia, a zatem umowa zakończy się z dniem 31 lipca. Podobnie, jeśli złoży Pani wypowiedzenie w lipcu, umowa zakończy się z dniem 31 sierpnia. Natomiast potem, jeśli złoży Pani wypowiedzenie w sierpniu, to "wpadnie" Pani już w 3-miesięczny okres wypowiedzenia, a więc umowa rozwiąże się w dniu 30 listopada. To sierpniowe wypowiedzenie, zakładając, że obowiązuje Panią wówczas jeszcze miesięczny okres wypowiedzenia spowoduje, że umowa rozwiązałaby się z dniem 30 września, a w tym dniu ma Pani już staż pracy co najmniej 3 lata, a więc niejako z góry już należy założyć, że to sierpniowe wypowiedzenie spowoduje wydłużenie okresu wypowiedzenia do 3 miesięcy.

   • Dzień Dobry,
    tak, chodziło o 30 września :)

    Reasumując, jedynym rozwiązaniem żeby skończyć pracę 30.09 jest porozumienie stron?
    Czy jest jakieś inne rozwiązanie, które może Pan podpowiedzieć?

 • Witam. Moje miesięczne wypowiedzenie o pracę kończy się 31.03.2019r. Pracuję na zmiany i w tym dniu w grafiku mam noc która kończy się następnego dnia tj 01.04. 2019 o godzinie 7.00 Jak się to ma do okresu wypowiedzenia? Moje kadry twierdzą ze mogę mieć tą noc nie ma znaczenia. Czy stosunek pracy nie kończy się o godzinie 24.00.

  • Dzień dobry

   Jeśli chodzi o stosunek pracy, to on zakończy się w dniu 31.03.2019, natomiast Pani doba pracownicza w tym dniu rozpoczyna się o godzinie xx, ale kończy następnego dnia, czyli 1 kwietnia. W tym dniu już nie pozostaje Pani w zatrudnieniu, a więc nie można Pani zaplanować pracy już po godzinie 24.00

 • Witam,
  posiadam miesięczny okres wypowiedzenia. Jeżeli złożę wypowiedzenie 31.12.2018 to zacznie ono obowiazywać juz od nastepnego dnia 1.01.2019 ??

  • Dokładnie tak - umowa o pracę rozwiąże się wówczas z dniem 31 stycznia 2019. Jeśli wypowiedzenie zostaje złożone w jakimkolwiek dniu grudnia 2018, umowa rozwiązuje się z dniem 31 stycznia 2019, z upływem miesięcznego okresu wypowiedzenia.

 • Witam
  Pracuję od 24.05.2018 najpierw 3 miesiące okres próbny potem umowa na rok.
  Czy jeżeli złożę wypowiedzenie przed parę dni przed 24.11.2018 to będzie jeszcze dwa tygodnie wypowiedzenia cz juz miesiąc. Chodzi mi o to czy okres wypowiedzenia musi się skończyć przed upływem 6 miesiąca

  • Dobry wieczór

   Te 6 miesięcy pracy mija Panu w dniu 24 listopada. Aby obowiązywał Pana dwutygodniowy okres wypowiedzenia, umowa o pracę musi rozwiązać się przed 24 listopada, każda inna data (od 24 listopada włącznie i dalej) spowoduje, że będzie Pana obowiązywał już miesięczny okres wypowiedzenia. Chodzi o to, że sam okres wypowiedzenia wlicza się do stażu pracy, od którego zależy jego długość. Przykładowo jeśli wręcza Pan wypowiedzenie w dniu 22 listopada, to na ten dzień obowiązuje Pana jeszcze dwutygodniowy okres wypowiedzenia, ale tak liczony spowoduje, że umowa zakończyłaby się w dniu 8 grudnia, a w tym dniu ma Pan już staż pracy przekraczający 6 miesięcy. A więc teraz każda data złożeia wypowiedzenia spowoduje, że będzie już liczony miesięczny okres wypowiedzenia, a nie dwutygodniowy.

 • Dzień dobry.
  Chciałabym złożyć wypowiedzenie, którego czas będzie wynosił 1 miesiac, z racji przebytego przeze mnie stażu pracy.
  Mój problem polega na tym, że ten miesiąc (wrzesień 2018 r.), kończy się weekendem. Charakter mojej pracy jest taki, że pracuje również w sobotę i w niedzielę. Czy jeżeli złożę wypowoedzenie w sobotę 29 września, okres wypowiedzenia będzie przypadał na miesiąc październik?

  • Dzień dobry

   Tak - nie ma znaczenia, w jakim dniu września składa Pani wypowiedzenie - to nie musi być ostatni dzień września. Okres wypowiedzenia jest miesięczny, a więc zakończy się z dniem 31 października 2018.

 • Witam, kiedy moge wypowiedziec umowe o prace jesli np mam urlop bezplatny do pt 29.09 , czy wypowiedzenie moge wysłac poleconym 30.09?
  czy musi byc to dzien roboczy?
  firma nie pracuje w soboty.

  • Nie musi to być dzień roboczy - może Pani wypowiedzieć umowę nawet przebywając na urlopie bezpłatnym. Trzeba jedynie pamiętać, że dniem wręczenia wypowiedzenia będzie dzień doręczenia przesyłki pracodawcy

  • Dzień dobry

   Proszę o doprecyzowanie - rozumiem, że tu chodzi o to, że umowa rozwiązuje się 25 sierpnia (sobota), a dla Pani jest to dzień wolny, tak? Bo jeśli tak, to nie musi Pani tego dnia stawiać się w pracy. Jest to ostatni dzień Pani zatrudnienia, który dla Pani jest wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy.

 • Czy jeśli pracodawca złoży mi wypowiedzenie z miesięcznym okresem wypowiedzenia 1go dnia miesiąca to okres wypowiedzenia kończy się ostatniego dnia tego samego miesiąca czy już kolejnego ?

  • Dzień dobry,

   obecnie posiadam 2-tygodniowy okres wypowiedzenia. Wiem, że w takim wypadku wypowiedzenie kończy się w sobotę. Pracę w nowej firmie mam rozpocząć oficjalnie 1 września i jest to właśnie sobota.... Kiedy w takim razie powinnam złożyć wypowiedzenie?

   • Dzień dobry

    Proszę doprecyzować - umowa o pracę w pierwszym zakładzie ma zakończyć się w sobotę. Jest to jak najbardziej poprawne. Jednocześnie w tę samą sobotę rozpoczyna Pani pracę w nowej firmie, tak? Jeśli tak, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby tak się stało - może Pani być zatrudniona na dwóch etatach, one się mogą pokrywać, krzyżować itp. Niech się Pani tym nie przejmuje - w pierwszym zakładzie pracy Pani stosunek pracy zakończy się w tym samym dniu, w którym nawiąże się stosunek pracy w nowym zakładzie. Wszystko zgodnie z przepisami i nie musi Pani się martwić o to wypowiedzenie.

  • Już kolejnego. Nie ma znaczenia, którego dnia miesiąca dokona się wypowiedzenia - przy miesięcznym okresie wypowiedzenia upłynie on z ostatnim dniem następnego miesiąca.

 • Witam, bardzo proszę o informację, kiedy najpóźniej powinnam złożyć wypowiedzenie, aby obejmowało mnie jeszcze miesięczny okres wypowiedzenia. Rozpoczęłam pracę 5.07.2015r i nieprzerwanie ją kontynuuję na umowie na czas nieokreślony.

  • Najlepiej by było, aby ta umowa rozwiązała się z dniem 30 czerwca 2018, a więc aby objął Panią jeszcze miesięczny okres wypowiedzenia, musi Pani to wypowiedzenie złożyć dowolnego dnia maja.

 • Czy wypowiedzenie 3 miesięczne może być liczone od połowy miesiąca czy tylko z końcem. Czy przy wypowiedzeniu umowy przez pracownika należy się jemu wolne na poszukanie pracy.

  • Dzień dobry

   Jeśli okres wypowiedzenia liczony jest w miesiącach, to zawsze kończy się z upływem miesiąca. Oznacza to, że nawet jeśli wypowiedzenie jest złożone w połowie miesiąca, to okres wypowiedzenia nie zakończy się w połowie następnego miesiąca czy w połowie miesiąca po upływie 3 miesięcy, ale zawsze na jego koniec.

   Natomiast co do wolnego na poszukiwanie pracy - poniżej przepis, regulujący tę kwestię wprost:

   Art. 37. § 1. W okresie co najmniej dwutygodniowego wypowiedzenia umowy o pracę dokonanego przez pracodawcę pracownikowi przysługuje zwolnienie na poszukiwanie pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
   § 2. Wymiar zwolnienia wynosi:
   1) 2 dni robocze - w okresie dwutygodniowego i jednomiesięcznego wypowiedzenia;
   2) 3 dni robocze - w okresie trzymiesięcznego wypowiedzenia, także w przypadku jego skrócenia na podstawie art. 36(1) § 1 (czyli z powodu likwidacji pracodawcy).

 • Witam,
  Proszę o potwierdzenie czy dobrze liczę mój okres wypowiedzenia.
  Umowy:
  od 07.09.2010 do 06.09.2012
  od 07.09.2012 do 30.09.2017
  od 01.10.2017 do 31.10.2018
  Składając wypowiedzenie liczę miesiąc?
  Bardzo proszę o pomoc.

 • Witam mam pytanie jaki będzie okres wypowiedzenia jeśli osoba ma umowę na okres próbny od 01-04-2010 do 30-06-2010 potem na czas określony 01-07-2010 do 31-12-2011, na czas określony 01-01-2012 do 30-12-2017 a pózniej na czas nieokreślony od 31.12.2017 , trz miesiące czy miesiąc a od 22.02.2019 - 3 miesiące.

  • Dzień dobry

   W tym zakresie należy stosować przepisy zmieniające, wprowadzające nowe okresy wypowiedzenia do kodeksu pracy. Zgodnie z tymi przepisami, jeśli umowa na czas określony została zawarta przed zmianą przepisów 22 lutego 2016 i trwała po zmianie przepisów, to staż pracy, od którego zależy długość okresu wypowiedzenia, liczony jest od zmiany przepisów, a więc od dnia 22.02.2016. Natomiast dla umów na czas określony, zawartych już po zmianie przepisów, staż pracy u danego pracodawcy liczy się w ten sposób, że sumuje wszystkie okresy zatrudnienia, nawet te przypadające przed zmianą przepisów. W konsekwencji w opisany przez Panią przypadku obowiązujący będzie już 3 miesięczny okres wypowiedzenia, gdyż staż pracy u tego pracodawcy wynosi co najmniej 3 lata.

 • Dzień dobry,
  Chciałam zapytać, jak wygląda wypowiedzenie umowy o pracę jeśli, umowa jest na 3 miesiące - na okres próbny. W umowie mam zapisane że mam okres wypowiedzenia 1 tydzień, w innych papierach 2 tygodnie.
  A wypowiedzenie chciałabym oddać 23.12, więc będzie się ono liczyło od 27, czy od dnia w którym złożyłam to wypowiedzenie? I czy dni wolne, świąteczne wyliczają się w okres wypowiedzenia?
  Dziękuję za odpowiedź,
  Pozdrawiam!

  • Witam.
   Obowiązuje mnie 3 miesięczny okres wypowiedzenia. Jeżeli wręczył bym je 22.01.2018 to okres wypowiedzenia skończy się 30.04.2018 ?

   • Dzień dobry

    Dokładnie tak - okres wypowiedzenia liczony w miesiącach upływa ostatniego dnia miesiąca, a więc w Pana przypadku zakończy on swój bieg w dniu 30 kwietnia 2018 i w tym dniu umowa o pracę rozwiąże się.

  • Dobry wieczór

   Jeśli Pani umowa o pracę na okres próbny została zawarta dokładnie na 3 miesiące, to obowiązuje Panią dwutygodniowy okres wypowiedzenia. Jeśli złoży Pani wypowiedzenie w dniu 23 grudnia, to okres wypowiedzenia upłynie z dniem 6 stycznia 2018 roku (sobota). Okresy wypowiedzenia liczone w tygodniach kończą się w soboty, a do okresu wypowiedzenia zalicza się również przypadające w jego okresie święta i dni ustawowo wolne od pracy.

 • Dzień dobry,
  Chciałam zapytać, jak wygląda wypowiedzenie umowy o pracę jeśli, umowa jest na 3 miesiące - na okres próbny. W umowie mam zapisane że mam okres wypowiedzenia 1 tydzień, w innych papierach 2 tygodnie.
  A wypowiedzenie chciałabym oddać 23.12, więc będzie się ono liczyło od 27, czy od dnia w którym złożyłam to wypowiedzenie? I czy dni wolne, świąteczne wyliczają się w okres wypowiedzenia?
  Dziękuję za odpowiedź,
  Pozdrawiam!

 • Witam, mam pytanie, 01.12.2014 roku podpisalam umowe o prace na czas okreslony do 31.10. 2015r, nastepnie przedłożona na kolejny okres do 28.02.2016r., i kolejna do 2018 roku.
  W każdym razie 01.12.2017 roku mija 3 lata zatrudnienia u tego pracodawcy. 29.11.2017r zlożyłam wypowiedzenie o prace , gdyz od 01.01.2018 podejmuje nową. jaki mam okres wypowiedzenia -1 miesiąc?

  • Dobry wieczór

   29.11.2017 złożyła Pani wypowiedzenie. Gdyby założyć, że obowiązuje Panią miesięczny okres wypowiedzenia, to umowa rozwiązałaby się z dniem 31.12.2017. A na ten dzień będzie Pani już mieć staż pracy przekraczający 3 lata, a więc obowiązuje Panią już trzymiesięczny okres wypowiedzenia. Okres wypowiedzenia wlicza się bowiem do stażu pracy, od którego zależy sama długość tego okresu wypowiedzenia.

 • Dzień dobry.
  W zawiązku ze zmianą stanowiska pracy otrzymałam od Pracodawcy ankeks do umowy o pracę obowiązujący od 19.10.2016 do 18.07.2019 (obowiązuje mnie miesięczny okres wypowiedzenia). W związku z tym, że chcę 6.10.2017 złożyć wypowiedzenie umowy o pracę proszę o informację od kiedy liczy się okres wypowiedzenia i czy można ten okres skrócić. Zależy mi na tym, ponieważ znalazłam nową pracę i chcę możliwie najszybciej podjąć pracę u nowego Pracowacy.
  Dziękuję za odpowiedź Pozdrawiam

 • Witam, jeśli mam pierwszą umowę od dnia 13 czerwca 2016 a ostatnią z dnia 13 czerwca 2017 to w wypowiedzeniu wypowiadam która umowę tą z roku 2016 czy ostatnią?

  • Dzień dobry

   Wypowiada Pani zawsze ostatnią umowę - tę, która obecnie obowiązuje. Poprzednie rozwiązały się z dniem, do którego były zawarte.

 • Witam
  Chciałbym złożyć wypowiedzenie o pracę w dniu 29 września 2017 r. . Pierwszą umowę z firmą podpisałem 03.11.2014 r. drugą z tą samą firmą po zmianie stanowiska 06.05.2015 r. Kiedy mija mi okres wypowiedzenia? Po zmianie przepisów obowiązuje mnie 1 miesięczny okres wypowiedzenia chociaż na umowie jest zawarta klauzula o 2 tygodniowym okresie wypowiedzenia.

 • Witam serdecznie,
  Mam zamiar złożyć wypowiedzenie. Zależy mi na tym, aby mój stosunek pracy zakończył się z końcem października, a więc wypowiedzenie muszę złożyć we wrześniu. Tylko tu pojawia się wątpliwość, ponieważ 20 września mija 3 lata zatrudnienia, a więc okres wypowiedzenia się wydłuża. Czy jeśli złożę wypowiedzenie na piśmie z datą poprzedzająca 20 września, to czy zachowam prawo do wypowiedzenia miesięcznego, czy pod uwagę będzie brany moment rozpoczęcia okresu wypowiedzenia, a więc 30 września?
  Niestety nie mogę liczyć na przychylność pracodawcy co do terminu rozwiązania stosunku pracy.

  • Witam serdecznie. Mam dylemat. 20.09.2017r upływa 6 miesięczny okres mojego zatrudnienia, jutro t.j. 12.09.2017r chcę złożyć wypowiedzenie umowy o pracę , jaki jest okres tego wypowiedzenia 14 dni czy 1 miesiąc? Pracodawca twierdzi ,że okres wypowiedzenia wynosi 1 miesiąc ponieważ 14 dniowe wypowiedzenie kończy się 30 września.

   • Dzień dobry

    Obowiązuje Panią już miesięczny okres wypowiedzenia. Staż pracy do ustalenia długości okresu wypowiedzenia liczy się z uwzględnieniem tego okresu wypowiedzenia, a więc nawet gdyby przyjąć, że obowiązuje Panią dwutygodniowy okres wypowiedzenia to umowa wypowiedziana dziś, tj. 12 września 2017, rozwiąże się z dniem 30 września 2017 (okresy wypowiedzenia liczone w tygodniach kończą się zawsze w soboty). A w dniu 30 września będzie Pani już mieć staż pracy przekraczający 6 miesięcy, co oznacza, że obowiązuje Panią miesięczny, a nie dwutygodniowy okres wypowiedzenia.

  • Dobry wieczór

   Zakładając, że wypowie Pani umowę o pracę we wrześniu, to nawet przyjmując miesięczny okres wypowiedzenia, umowa rozwiąże się z dniem 31 października. Na ten dzień będzie Pani już mieć staż pracy powyżej 3 lat, a więc nie ma szans, żeby ominęła Pani 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Nawet, jeśli złoży Pani wypowiedzenie z datą poprzedzającą 20 września, to i tak nie ma to znaczenia - czy złoży Pani wypowiedzenie 1, 10 czy 30 września, to umowa i tak rozwiązałaby się z dniem 31 października, a więc już po osiągnięciu przez Panią stażu co najmniej 3 lat. Tak czy inaczej, obowiązywać będzie Panią trzymiesięczny okres wypowiedzenia.

   Jeśli pracodawca nie zgadza się na rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron, to może zgodzi się na skrócenie okresu wypowiedzenia na wniosek pracownika i bez prawa do wynagrodzenia za tą skróconą część okresu wypowiedzenia.

 • Witam!
  Zostałem w firmie zatrudniony 1 czerwca 2014r. Umowę na czas nie określony dostałem 01 czerwca 2016r. Moje pytanie jest następujące: jaki mam okres na chwilę obecną wypowiedzenia umowy?

  • Dzień dobry

   Drugą umowę podpisał Pan już po zmianie przepisów (która miała miejsce w dniu 22 lutego 2016), a więc do ustalenia długości okresu wypowiedzenia w jej przypadku bierze się pod uwagę łączy okres Pana zatrudnienia u tego pracodawcy. A skoro pierwsze zatrudnienie miało miejsce z dniem 1 czerwca 2014 roku, to ma Pan już łączny staż pracy dłuższy niż 3 lata, a więc obowiązuje Pana 3-miesięczny okres wypowiedzenia.

 • Proszę o pomoc. Jeśli mam umowę na czas określony i złożyłam wypowiedzenie 1 września, to czy mój okres wypowiedzenia zakończy się 30 września czy 31 października? Obowiązuje mnie miesięczny okres wypowiedzenia

  • Dzień dobry

   Jeśli złożyła Pani wypowiedzenie z dniem 1 września 2017 i obowiązuje Panią miesięczny okres wypowiedzenia, to umowa zakończy się z dniem 1 października 2017.

 • Witam.
  Mam umowę o pracę tymczasową (pracownik sezonowy) agencja pracy tymczasowej, okres wypowiedzenia tydzień. Umowa od 16.07 do 31.08. Po przepracowaniu już paru tygodniu i dowiedzeniu się, iż kolejne umowy dalej będą o pracę tymczasową nie chce tracić czasu na takie beznadziejne umowy czyt. umowa na 3msc, 6msc, 8msc, rok i w między czasie przejścia z jednej agencji do innej tak by dana firma nie zatrudniła mnie normalnie jako pracownika tylko dalej "praca tymczasowa". Są tam pracownicy, którzy robią już 3-6 lat i nadal nie mają stałej umowy od pracodawcy tylko lecą przez jakieś agencje.. Ogólnie poszedłem tam by w międzyczasie coś zarobić i szukać czegoś normalnego z normalną umową. Przed przystąpieniem do pracy nie chcieli nawet dyplomów czy świadectw pracy itp. To jest moja pierwsza taka dziwna umowa przez agencję (a wszystko odbywało się w firmie czyli to agencja tej firmy..) i ogólnie umowa o pracę tymczasową. Tak to miałem same normalne umowy czas próbny, na rok, na trzy lata, na stałe (w zależności od pracodawcy) - czyli to nie jest moja pierwsza praca.

  Planowałem dać wypowiedzenie 10-11.08 tak by 17.08 był moim ostatnim dniem pracy. Ogólnie myślałem nad porzuceniem pracy ale jednak wolę to rozwiązać w sposób normalny niż olewający - nie mam zamiaru tam chociaż kiedykolwiek wracać bo za takie pieniądze i z takimi umowami to może połapią jakiś desperatów.

  Jakbym wiedział, że umowy będą w tej firmie tak śmiesznie wyglądać że non stop jakaś agencja pracy to raczej dałbym sobie na wstrzymanie..

 • Witam,

  29.09.2017 mija mi 3 lata w jednej firmie. Czy jeśli złożę wypowiedzenie do końca sierpnia to dalej obowiązuje mnie 1 miesiąc wypowiedzenia?

  Z góry dziękuję za pomoc,

  • Dzień dobry

   Jeśli złoży Pani wypowiedzenie w sierpniu, to teoretycznie obowiązuje Panią miesięczny okres wypowiedzenia, gdyż nie ma Pani jeszcze stażu pracy 3 lat. Natomiast ten miesięczny okres wypowiedzenia zakończy swój bieg w dniu 30 września, a w tym dniu będzie Pani mieć już staż pracy ponad 3 lata, a ponieważ do stażu pracy, od którego zależy okres wypowiedzenia, wlicza się sam okres wypowiedzenia, to już w sierpniu będzie Panią obowiązywał 3-miesięczny, a nie miesięczny okres wypowiedzenia. Należy zawsze sprawdzić staż, jaki dana osoba będzie mieć po zakończeniu biegu okresu wypowiedzenia - jeśli w tym momencie będzie on dłuższy niż 3 lata, to już w chwili dokonywania wypowiedzenia obowiązuje 3-miesięczny, a nie 1-miesięczny okres wypowiedzenia.

   Gdyby umowa miała rozwiązać się z upływem okresu wypowiedzenia, ale przed 29 września, to obowiązywałby Panią 1-miesięczny okres wypowiedzenia. Ze względu jednak na to, że umowa zakończy się po tej dacie, to już teraz obowiązuje Panią trzymiesięczny okres wypowiedzenia umowy o pracę

 • Witam,
  Jesli na umowie na czas nieokreslony od 1 pazdziernika 2014 i zastanawiam sie, jaki okresy wypowiedzenia mi przysluguje, jesli zloze wypowiedzenie w tym miesiacu, to jest w sierpniu 2017.
  Czy jest to nadal 1 miesiac, czy lednak juz 3 miesiace?
  Dziekuje

  • Dzień dobry

   Jeśli złoży Pan wypowiedzenie w sierpniu, to umowa o pracę zakończy się z dniem 30 września. Będzie Pan miał zatem dokładnie 3 lata stażu pracy. Stosownie do przepisu art. 36 par. 1 kodeksu pracy, okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony wynosi 3 miesiące, jeśli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata. Proszę zwrócić uwagę - przepis mówi, że co najmniej 3 lata, a nie powyżej 3 lat. W dniu 30 września 2017 roku Pan już będzie zatrudniony co najmniej 3 lata (dokładnie 3 lata), a więc gdyby założyć, że w tym dniu umowa ma się rozwiązać, to obowiązuje Pana trzymiesięczny okres wypowiedzenia. Staż pracy na potrzeby ustalenia długości okresu wypowiedzenia liczy się bowiem wraz z tym okresem wypowiedzenia. Jeśli w dniu rozwiązania się umowy pracownik ma mieć staż pracy co najmniej 3 lata, to już w chwili jej wypowiadania obowiązuje trzymiesięczny okres wypowiedzenia.

 • Witam. Od 01.01.2017 do 01.04.2017 miałem umowę na okres próbny. Następnie od 05.04.2017 do 01.04.2018 mam umowę na czas określony. Czy to oznacza, że nie mam ciągłości umów w danej firmie, a co za tym idzie na danej umowie pracuje 4 miesiąc i obowiązuje mnie jeszcze okres wypowiedzenia dwutygodniowy? Czy może ta przerwa między umowami nie gra roli i już mnie obowiązuje okres miesięcznego wypowiedzenia?
  Pozdrawiam

  • Dzień dobry

   Ta przerwa między umowami nie na znaczenia - staż pracy u danego pracodawcy liczy się, sumując wszystkie okresy zatrudnienia u niego bez względu na przerwy między nimi. Oznacza to, iż ma Pan już staż powyżej 6 miesięcy, a zatem obowiązuje Pana miesięczny okres wypowiedzenia.

 • Witam
  Proszę o pomoc pracuję u jednego pracodawcy od 3 maja 2014 roku umowe i miałam na 2 lata teraz mam kolejną umowę do 2018 roku ile przysługuje mi wypowiedzenia.?

  • Dzień dobry

   Jeśli pracuje Pani u tego pracodawcy od 3 maja 2014 roku, to obowiązuje już Panią 3-miesięczny okres wypowiedzenia ze względu na staż pracy u tego pracodawcy, przekraczający 3 lata. Jeśli wypowiedzenie złoży Pani w sierpniu 2017 roku (nieważne, którego dnia sierpnia), to umowa o pracę rozwiąże się z dniem 30 listopada 2017 roku.

 • Dzień dobry,
  proszę mi powiedzieć, kiedy najpóźniej trzeba złożyć wypowiedzenie żeby obowiązywał 2-tyg okres wypowiedzenia w następującym przypadku- 23-01-17 umowa zawarta na okres 3 miesięcy, dn. 18-04-17 aneks do umowy za porozumieniem stron zawarty na okres jednego roku z tym samym pracodawcą i czy dobrze rozumiem, że najpóźniej wypowiedzenie trzeba złożyć dn. 07-07-17 żeby obowiązywał 2-tyg okres wypowiedzenia i wtedy skończy się 21-07-17?

 • Witam, chciałbym się dowiedzieć jaki powinien być okres wypowiedzenia w przypadku, kiedy krótszy (2-tygodniowy) okres wypowiedzenia kończyłby się dokładnie w dniu przepracowania u danego pracodawcy 6 miesięcy. Czy w taki przypadku obowiązuje jeszcze 2 tygodniowy okres wypowiedzenia, czy może powinien to już być miesięczny okres wypowiedzenia? Umowa na czas nieokreślony została zawarta w dniu 02.01.2017 r. jednak został w niej wskazany termin rozpoczęcia pracy na 09.01.2017 r. Czy w takim przypadku jeśli wypowiedzenie zostałoby złożone 19.06.2017 r. obowiązywał by jeszcze 2-tygodniowy okres wypowiedzenia, który kończył by się 08.07.2017 r. zamykając tym samym 6 miesięczny staż pracy w tego pracodawcy, czy może już miesięczny okres wypowiedzenia, który kończyłby się 31.07.2017 r. Z góry dziękuję za odpowiedź.

 • Witam pytanie moje jest nastepujace - jestem pracownikiem administracji skarbowej a tym samym członkiem korpusu służby cywilnej umowę z pracodawca rozpoczęlam 01.09.2004r obecnie zatrudniona jestem na czas nieokreślony. Chcę złożyc wypowiedzenie powiedzmy 5 czerwca - jak jest liczony okres 3 miesiecznego wypowiedzenia który mnie obowiązuje ? Jaki urlop mi przysługuje ewentualnie czy moge z niego zrezygnowac i wykorzystac u kolejnego pracodawcy?? Bardzo pilnie prosze o odpowiedz.

 • Thanks for finally talking about >Okres wypowiedzenia umowy
  o pracę – jak liczyć | Kadry i płace <Loved it!

 • Dzien dobry pracuje od 2010nroku do dzis 2017 roku na umowe o prace najpierw maiłam umowe na okres probny 3 miesieczny poniej na rok a pozniej juz do dzis i pytanie chce sie zwolnic ile wynosi okres wypowiedzenia????

 • Witam,
  Mam podpisna umowe na czas okreslony na zastepstwo. Obowizazuja mnie okresy wypowiedzenia jak w umoaie o prace wedlug kp. Moje pytanie brzmi: umowa podpisana jest od 1.01.2017r, jesli zloze wypowiedzenie 30.06.2017r to obowiazuje mnie w tyg termin wypowiedzenia?

 • Witam. Zostałam przyjęta 19.05.2014r. Obecnie mam umowę o pracę na czas nieokreślony. Czy jeśli złożę wypowiedzenie przed dniem 19.05 br. to obowiązuje mnie miesięczny okres wypowiedzenia, czyli do końca czerwca? Kierownik próbuje mi "wcisnąć", że obowiązuje mnie 3miesięczny o.w. (jakby do stażu pracy na podstawie którego jest wyliczany okres wypowiedzenia doliczyli mi dni, które dopiero przepracuje) dziwne... Dziękuję za pomoc

 • Dzień dobry.
  Czy mogę prosić o pomoc? Mam umowę o pracę zawartą od 22.02.2016 roku na czas określony do 28.02.2018 roku. W umowie mam dwu miesięczny okres wypowiedzenia. Dodatkowo mam odpowiedzialność materialną za powierzone mienie. Otrzymałam lepszą ofertę pracy i dlatego chciałabym złożyć wypowiedzenie u obecnego pracodawcy. Jeżeli złożę wypowiedzenie 18.04.2017 to okres wypowiedzenia zacznie się 1.05.17 i zakończy 30.06.17 ? Mam też pytanie odnośnie KP, a mianowicie, że zapisy w umowie nie mogą być mniej korzystne niż przepisy KP. Jeśli więc po nowelizacji okres wypowiedzenia na umowę o pracę na czas określony wynosi 1 miesiąc (przy przepracowaniu co najmniej 6 miesięcy), czyli ten zapis jest dla mnie korzystniejszy, bo załóżmy nowy pracodawca nie chce czekać dwóch miesięcy, to mogę powołać się na ten zapis ? Wiem, że najlepiej byłoby się dogadać, ale wolałabym mieć plan B.

  Mam też pytanie o urlop. Przysługuje mi 20 dni urlopu (młody pracownik). Do końca 2016 roku wykorzystałam 10 dni urlopu. I na początku stycznia 9 dni urlopu. Mając umowę jak wspomniałam od 22.02.2016 roku przysługuje mi 11/12*20=w zaokr. 19 dni czy 10/12*20= w zaokr. 17 dni ?
  Składając wypowiedzenie 18.04. i kończąc pracę 30.06.2017 przysługuje mi urlop proporcjonalny. Tak więc za 6 miesięcy. 6/12*20=10 dni ?

  • Zatrudnienie trwa od 02.01.2017 r. wypowiedzenie złozyłam 22 czerwca 2017 r. Jaki obowiazuje mnie termin wypowiedzenia umowu o pracę - UMOWA NA CZA NIEOKREŚLONY.

  • Witam, w mojej pracy mam złożone wypowiedzenie które kończy się 06.05.2017 w sobotę, czy muszę iść w ten dzień do pracy ?

   • Dzień dobry

    Jeśli sobota jest dla Pani dniem wolnym z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy (pracuje Pani od poniedziałku do piątku), to nie, nie musi Pani w tą sobotę iść do pracy. To jest ostatni dzień trwania Pani umowy, ale dla Pani jest to dzień wolny. Chyba, że szef wyda Pani polecenie pracy w tą sobotę, ale to raczej mało prawdopodobne, bo nie będzie miał jak oddać Pani dnia wolnego za tą sobotę.

  • Dzień dobry

   Ze względu na odpowiedzialność materialną za powierzone mienie, z obowiązkiem wyliczenia się albo zwrotu, Pani okres wypowiedzenia został wydłużony, co jest dopuszczalne. Jeśli umowa zostanie wypowiedziana w kwietniu (18 kwietnia 2017), to rozwiąże się z dniem 30 czerwca 2017. Podstawowy okres wypowiedzenia w Pani przypadku - ze względu na staż pracy - wynosi jeden miesiąc, jednak został on wydłużony w oparciu o przepis artykułu 36 par. 5 kodeksu pracy, przy czym ten umowny okres wypowiedzenia jest i tak krótszy, bo przepis pozwala na wydłużenie z jednego miesiąca do 3 miesięcy. Pozostaje Pani próba ewentualnego rozwiązania umowy za porozumieniem stron.

   Odnośnie Pani urlopu wypoczynkowego - za poprzedni rok nabyła Pani prawo do 17 dni urlopu, jeśli była to pierwsza Pani praca w życiu, albo do 19 dni, jeśli było to kolejne zatrudnienie (niekoniecznie u tego samego pracodawcy). Nie napisała Pani, czy 22 lutego 2016 to była pierwsza Pani umowa o pracę w życiu, bo jeśli nie, to ma Pani prawo do 19 dni urlopu za 2016 roku. Wykorzystała Pani 10 dni, a więc pozostało Pani 7 albo 9 za poprzedni rok. Z kolei w tym roku, jeśli do 30 czerwca 2017 roku nie będzie Pani mieć stażu pracy 10 lat (z uwzględnieniem wykształcenia) to ma Pani prawo do dnia zakończenia umowy do 6/12 z 20 czyli do 10 dni urlopu.

 • Witam.
  U jednego pracodawcy pracuję od grudnia 2012r. 29 lutego 2016r. podpisałem umowę na czas nieokreślony. Jaki mam okres wypowiedzenia? 3 miesiące? Czy też staż liczy się od 22 lutego 2016r. i obecnie jest to 1 miesiąc?

  • Dzień dobry

   Staż liczony jest od 22 lutego 2016, a więc obowiązuje Pana jednomiesięczny okres wypowiedzenia. Umowa wypowiedziana w dowolnym dniu kwietnia rozwiąże się z dniem 31 maja 2017.

 • Mam pytanie. Jeżeli mam okres wypowiedzenia miesięczny to czy jest jakaś możliwość aby ukończyć pracę/ stosunek pracy w połowie miesiąca? Chciałabym złożyć na dniach wypowiedzenie ale chciałabym również aby było ono szybciej zakończone niż na koniec maja. Jest taka możliwość?
  I drugie pytanie czy jest możliwość ustalenia z pracodawcą konkretnej daty ustania stosunku pracy?
  Pozdrawiam

  • Dzień dobry

   A czy istnieje możliwość, aby rozwiązała Pani z pracodawcą stosunek pracy na podstawie porozumienia stron? W takim wypadku można go zakończyć w każdym czasie, nie trzeba czekać do końca okresu wypowiedzenia ) do końca miesiąca). Jeśli pracodawca zgodziłby się na coś takiego, to dla Pani byłoby to najlepsze rozwiązanie. Za porozumieniem stron można rozwiązać każdą umowę o pracę w każdym czasie. W takim porozumieniu ustala Pani z pracodawcą datę, w której umowa się rozwiąże, a gdy ten dzień nadejdzie, to jest ostatnim dniem Pani zatrudnienia i tyle.

 • Dzień dobry, od 01-08-2016 mam umowę o pracę na czas nieokreślony, 02.01.2017 nastąpiła zmiana warunków umowy o pracę (zmiana stanowiska). Jaki obowiązuje mnie okres wypowiedzenia? Liczę go od sierpnia, czy od stycznia?

  • Dobry wieczór

   A czy przed tą umową, zawartą 01.08.2016 pracowała Pani już wcześniej u tego pracodawcy? To ważne, bo długość okresu wypowiedzenia uzależniona jest od łącznego stażu u danego pracodawcy. Proszę dać znać, to Pani dokładnie napiszę, jak to jest w naszym przypadku.

 • Witam,
  Miałam umowę na okres próbny wynoszący 2 miesiące (1 luty-31 marca), co dawało mi tygodniowy okres wypowiedzenia. Od 1 kwietnia umowa będzie przedłużona na rok. Jaki okres wypowiedzenia będzie mnie obowiązywał? Przez pierwszy miesiąc jeszcze tydzień, czy należy to już inaczej przeliczać?

  • Dzień dobry

   Pani umowa o pracę na okres próbny została zawarta na 2 miesiące, do 31 marca 2017. Od kwietnia zawiera Pani nową umowę o pracę, tym razem na czas określony. Zgodnie z przepisami kodeksu pracy, okresy wypowiedzenia dla umowy o pracę na czas określony są takie same, jak w przypadku umowy o pracę na czas nieokreślony i wynoszą odpowiednio

   - 2 tygodnie przy stażu u danego pracodawcy do 6 miesięcy
   - 1 miesiąc przy stażu u danego pracodawcy powyżej 6 miesięcy i do 3 lat
   - 3 miesiące przy stażu u danego pracodawcy co najmniej 3 lata.

   Na nowej umowie o pracę będzie Panią zatem obowiązywał najpierw dwutygodniowy okres wypowiedzenia, a potem miesięczny. Proszę tylko zwrócić uwagę, że ta umowa zawarta na 2 miesiące również zalicza się do tego stażu, czyli tak naprawdę przez niecałe 4 miesiące na nowej umowie obowiązuje Panią jeszcze dwutygodniowy okres wypowiedzenia, a potem już miesięczny.

 • Proszę o pomoc
  podaje przykład: umowa próbna zawarta 1.03. do 20.05., a wypowiedzenie złożone 8.03. to jaki okres wypowiedzenia obowiązuje -

  - 3 dni robocze bo czas trwania umowy dotychczasowo nie przekracza 2 tygodni (7 dni)
  czy 1 tydzień ponieważ okres na który została zawarta umowa jest dłuższy niż 2 tygodnie (w zaokragleniu 80 dni)

  • Dobry wieczór

   Umowa została zawarta na okres krótszy niż 3 miesiące, ale dłuższy niż 2 tygodnie. Wypowiedzenie zostało złożone 8 marca w środę, a biorąc pod uwagę obowiązujący okres wypowiedzenia 1 tydzień (nie liczy się tu stażu u danego pracodawcy, ale to, na ile została zawarta), a także fakt, że okresy wypowiedzenia liczone w tygodniach kończą się zawsze w soboty, umowa ta rozwiąże się z dniem 18 marca 2017.

 • Mam 30 dniowy okres wypowiedzenia umowy. Pracuję 1,5 roku i mam umowę na czas nieokreślony. Wypowiedzenie złożyłam 01.03. i chciałabym się dowiedzieć czy zakończę pracę 30.04. czy 31.03. Czy jest jakaś różnica między miesięcznym a 30-dniowym okresem wypowiedzenia czy liczy się tak samo?

  • Dzień dobry

   A skąd się u Pani wziął ten 30-dniowy okres wypowiedzenia? On jest wprost wpisany w umowie o pracę? Jeśli ma Pani staż pracy ponad 6 miesięcy, ale krócej niż 3 lata, to obowiązuje Panią miesięczny okres wypowiedzenia, przy czym zgodnie z przepisami kodeksu pracy ten miesięczny okres wypowiedzenia liczy się tak, że swój bieg zakończy on z upływem następnego miesiąca po tym, w którym złożone zostało wypowiedzenie. Gdyby przyjąć ten kodeksowy miesięczny okres wypowiedzenia, to Pani umowa rozwiąże się z dniem 30 kwietnia, gdyż wypowiedzenie zostało złożone w marcu. Jednakże gdyby założyć, że strony stosunku pracy, czyli Pani i pracodawca, umówiły się na inny okres wypowiedzenia, to swój bieg ukończy on z dniem 31 marca. Problem tylko polega na tym, że okresy wypowiedzenia, wskazane w kodeksie pracy, są niejako okresami minimalnymi, dopuszczalne jest ich wydłużenie, jeśli jest korzystne dla pracownika, ale nie można ich skracać (a tak by było, gdyby założyć, że Pani okres wypowiedzenia wynosi nie miesiąc, ale właśnie 30 dni).
   Założyć zatem należy, iż nawet jeśli w umowie o pracę wskazano okres wypowiedzenia 30 dni, to w jego miejsce zastosowanie ma i tak kodeksowy okres wypowiedzenia (miesięczny), który zakończy swój bieg 30 kwietnia. Jeśli zależy Pani na szybszym rozstaniu z pracodawcą, to pozostaje jedynie rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, które jest jak najbardziej dopuszczalne nawet, jeśli złożone zostało wypowiedzenie i biegnie okres wypowiedzenia.

 • Witam,

  Chciałabym złożyć miesięczne wypowiedzenie umowy o pracę, w dniu 03.03.2017., do kiedy musiałbym pracować? Czy wypowiedzenie biegnie od soboty czy od pełnego miesiąca?
  Pozdrawiam
  Aga

  • Dzień dobry

   A jaki ma Pani staż u tego pracodawcy? Od tego zależy, czy okres wypowiedzenia będzie liczony w tygodniach czy miesiącach. Jeśli ma Pani staż krótszy niż 6 miesięcy, to okres wypowiedzenia jest dwutygodniowy, a więc jeśli wypowiedzenie zostanie złożone z dniem 3 marca, to umowa rozwiąże się z dniem 18 marca (sobota), natomiast jeśli obowiązuje Panią miesięczny okres wypowiedzenia, to umowa rozwiąże się z dniem 30 kwietnia 2017.

 • Witam serdecznie
  Zostałem zatrudniony 03.10.2016 na kres próbny 3 miesięczny. 02.01.2017 przedłużono mi umowe na czas określony na jeden rok.
  Dzisiaj czyli 21 lutego złożyłem wypowiedzenie. Według moich obliczeń okres wypowiedzenia powinien być 2 tygodniowy. Jednak kadrowa twierdzi że 1 miesięczny. Kto ma racje?

 • Witam,
  Dnia 31.08.2016 zawarlem umowę na czas określony 1 rok. Chciałbym złożyć wypowiedzenie w dniu 08.02.2017, czy obowiązuje mnie mnie jeszcze okres 2 tygodniowego wypowiedzenia ? W lutym rozpocząłem piąty miesiąc pracy, więc sześciu nie przepracowałem. Rozwiązać umowę chciałbym z dniem 28.02.2017 ?

  • Dzień dobry

   Jeśli chciałby Pan rozwiązać umowę z dniem 28 lutego, to pozostaje tylko porozumienie stron. Jeśli wypowie Pan umowę o pracę, to biorąc pod uwagę, iż obowiązuje Pana dwutygodniowy okres wypowiedzenia, zakończy się ona w sobotę, nie ma możliwości, aby okres wypowiedzenia zakończył swój bieg we wtorek.

 • Dzien dobry,
  moje pytanie jest takie:
  wg kodeksu pracy, osoby, które mają umowę na czas określony, a są zatrudnione krócej niż 6 miesięcy mają 2 tygodniowy okres wypowiedzenia. Czy zatrudnienie liczy się tutaj od dokładnej daty zawarcia umowy czy od pełnego miesiąca? Przykład dla lepszego wyjaśnienia, o co mi chodzi:
  Zawarłam umowę o pracę na czas okreslony (1 rok), umowa została zawarta 16.08.2017. Jeżeli złożę wypowiedzenie do 15.02.2017 to będzie mnie obowiązywał 2tyg. okres wypowiedzenia, a jeżeli po 16.02.2017, już 1 miesięczny?

  • Dzień dobry

   Od 22 lutego 2016 roku okresy wypowiedzenia dla umowy na czas określony są takie same, jak dla umowy na czas nieokreślony - zależą one od stażu pracy u danego pracodawcy. Jeśli umowa została zawarta na rok w dniu 16.08.2016, a wypowiedzenie nastąpi z dniem 15.02.2017, to obowiązuje Panią już miesięczny okres wypowiedzenia, gdyż umowa wypowiedziana w dniu 15.02.2017 przy założeniu 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia, skończy się w dniu 4 marca 2017, a w tym dniu będzie Pani już mieć staż pracy ponad 6 miesięcy. Do okresu, od którego zależy długość okresu wypowiedzenia wlicza się samą długość tego wypowiedzenia i kiedy ono upłynie.
   Aby okres wypowiedzenia był 2-tygodniowy należy umowę wypowiedzieć w takim dniu, aby na koniec okresu wypowiedzenia nie upłynęło jeszcze 6 miesięcy. Jeśli okres wypowiedzenia upływa w dniu, w którym staż przekroczy już 6 miesięcy, to wówczas i tak obowiązuje miesięczny a nie 2-tygodniowy okres wypowiedzenia.

 • Wczoraj tj. 30.01 zanioslam wypowiedzenie umowy o prace. W tresci wpisalam ze z dniem 1.02 wypowiadam umowe o lrace zawarta miedzy mna, a pracodawca z zachowaniem okresu wypowiedzenia 1mc. Pracodawca podpisal ze przyjal do wiadomosci w dniu 30 01.17 i podpis... dzisiaj rozmawialam ze znajomymi i podobno moj okres wypowiedzenia konczyc siw bedzie 31.03.. czy to praqda? 1.03 rozpoczynam nowa prace i zalezy mi na zakonczeniu starej

  • Dzień dobry

   Sugeruję Pani to wyjaśnić z pracodawcą, bo faktycznie, jeśli uznać, że wypowiedzenie złożyła Pani z dniem 1.02 (jutro), to umowa rozwiąże się z dniem 31.03. Musiałaby Pani złożyć wypowiedzenie z jakąkolwiek datą styczniową, aby umowa rozwiązała się 28.02 (zakładam, że ma Pani miesięczny okres wypowiedzenia). Najlepiej udać się do pracodawcy i ustalić, że jednak wypowiedziała Pani umowę z dniem 30.01.

 • Umowe o prace na czas okreslony zawarłem dnia 01.10.2015 do 30.09.2017 jaki obowiązuje mnie okres wypowiedzenia jesli chce wypowiedziec umowe pracodawcy.Firma ma Regulamin wewnetrzny.Czy to ma jakies znaczenie w sądzie?

  • Witam

   Regulamin wewnętrzny nie ma tu znaczenia, a Pana obowiązuje - ze względu na staż pracy dłuższy niż 6 miesięcy a krótszy niż 3 lata - miesięczny okres wypowiedzenia.

 • Witam, mam takie pytanie:
  pracowałam wcześniej w aktualnym miejscu pracy, przez 4 lata do grudnia 2014 r.
  Obecnie, w tej samej firmie pracuje od 1 lutego 2016 i chciałabym wypowiedzieć umowę. Jaki okres wypowiedzenia mnie obowiązuję.

  • Dzień dobry

   Dla umowy o pracę, trwającej w dniu zmiany przepisów, tzn. w dniu 22 lutego 2016 (dotyczy to Pani umowy również) staż pracy, od którego zależy długość okresu wypowiedzenia, liczony jest od 22 lutego. Ponieważ ma Pani staż pracy dłuższy niż 6 miesięcy i krótszy niż 3 lata, obowiązuje Panią obecnie jednomiesięczny okres wypowiedzenia.

 • Witam,
  15 lipca podpisałem umowę o pracę na okres próbny 3 miesięcy. Następnie 16 października (zaraz po wygaśnięciu poprzedniej) dostałem umowę na czas określony 1 rok. Jaki okres wypowiedzenia jest wymagany w moim przypadku?
  Znalazłem lepszą pracę i zaraz w pierwszym tygodniu stycznia planuję złożyć wypowiedzenie.
  Kodeks Pracy mówi nam, że:
  "Art. 36. § 1. Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas
  nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony jest uzależniony od okresu
  zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:
  1) 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
  2) 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;"

  Czy do okresu zatrudnienia wlicza mi się już 3 miesięczna umowa na okres próbny? Jak liczony jest staż pracy? (miesiąc pracy mija od 15 lipca do 14 sierpnia?)

  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Dzień dobry

   Do okresu zatrudnienia, od którego zależy długość okresu wypowiedzenia, wlicza się dotychczasowy staż pracy u danego pracodawcy bez względu na przerwy w okresach zatrudnienia oraz rodzaj umowy o pracę. Umowa na okres próbny jest wliczana do tego stażu. Jeśli podpisał Pan umowę z dniem 15 lipca i z tym dniem nawiązał się stosunek pracy, to będzie Pana już obowiązywał miesięczny okres wypowiedzenia. Jeśli wypowie Pan umowę w pierwszym tygodniu stycznia (czyli w którymś z dni w okresie od 2 do 6 stycznia), to nawet uwzględniając dwutygodniowy okres wypowiedzenia, rozwiąże się ona z dniem 21 stycznia, a więc będzie Pan w dniu rozwiązania się tej umowy miał staż pracy dłuższy niż 6 miesięcy. Oznacza to, że już w chwili wypowiedzenia umowy będzie Pana obowiązywał miesięczny okres wypowiedzenia. Proponowałbym próbę rozwiązania umowy za porozumieniem stron, jeśli znalazł Pan już nową pracę.

 • Witam, mam umowę na zastępstwo od 1 stycznia 2016 r. 15 grudnia chcę złożyć wypowiedzenie. Jaki mam okres wypowiedzenia?

  • Dzień dobry

   Po zmianie przepisów w tym roku dla umowy na zastępstwo stosuje się okresy wypowiedzenia takie, jak dla umów na czas określony i nieokreślony. W Pani wypadku będzie to miesięczny okres wypowiedzenia - jeśli wypowie Pani umowę 15 grudnia, to rozwiąże się ona z dniem 31 stycznia. Miesięczny okres wypowiedzenia wynika z Pani stażu pracy u pracodawcy

 • Witam, mam pytanie i proszę o pomoc , a mianowicie pracuję u pracodawcy od 23.06.2016 i chcę rozwiązać umowę o pracę dzisiaj to jest 13.12.16 czy okres wypowiedzenia będzie w takim przypadku dwa tygodnie czy miesiąc bo oni twierdzą że mnie obejmuje już miesięczne wypowiedzenie.Pozdrawiam

  • Dzień dobry

   Jeśli wypowie Pan umowę w dniu 13.12, to rozwiąże się ona z dniem 31.12. A w tym dniu będzie Pan mieć już staż pracy przekraczający 6 miesięcy. Zatem już w chwili wręczania wypowiedzenia będzie mieć do niego zastosowanie miesięczny okres wypowiedzenia, bo co prawda ze względu na staż pracy w chwili jego wręczania obowiązuje dwutygodniowy okres wypowiedzenia, niemniej upłynie on w dniu, w którym staż przekroczy już 6 miesięcy

 • Witam bardzo. Bylem pracownikiem tymczasowym w agencji pracy. Zostalem poinformowany telefonicznie ze moja praca sie kończy i muszę opuścić lokal w ktorym bylem poniewaz tak sobie o powiedział właściciel u którego agencja mnie wysłała do pracy. Okazało się za mam 3 dni na wyjazd chociaż ze miałem tydzień wypowiedzenia. Nie mogłem dopracować tych dni bo nie miałem jak ponieważ pracodawca mial taki kaprys. Do 26.11 mial okres wypowiedzenia ale w domu bylem juz 20.11 bo tak im to pasilo. Czy ja mogę coś z tym zrobić czy oczywiście pracodawca jest chroniony a pracownik znowu nie. Udowodnić mogę ze 19 wyjechałem ( jest ponad doba jazdy ) ponieważ mam bilet autokarowy.

  • Dzień dobry

   A czy wyjaśniał Pan tę sprawę w agencji, z którą Pan podpisał umowę? Ten pracodawca, który kazał Panu opuścić zakład pracy, to tylko pracodawca - użytkownik, ale całą sprawę powinien Pan wyjaśniać w agencji pracy tymczasowej.

 • Witam

  U pracodawcy jestem zatrudniona od 1 października 2016 r. do końca marca 2017 r. Mam dwutygodniowy okres wypowiedzenia. Chciałabym rozwiązać z pracodawcą umowę o pracę 9 grudnia. Kiedy skończy się bieg wypowiedzenia? Czy zgodnie z przeczytanym artykułem bieg wypowiedzenia skończy się 25 grudnia (niedziela) ? I drugie pytanie: ile w takim przypadku pracodawca ma czasu, by wręczyć mi świadectwo pracy?

  • Dobry wieczór

   Jeśli wypowie Pani umowę o pracę z dniem 9 grudnia, to biorąc pod uwagę długość okresu wypowiedzenia (2 tygodnie) umowa rozwiąże się z dniem 24 grudnia - okresy wypowiedzenia liczone w tygodniach upływają zawsze w soboty. Pracodawca ma obowiązek wydać Pani świadectwo pracy niezwłocznie, przyjmuje się, że powinien to uczynić w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania stosunku pracy.

 • Witam, mam pytanie i proszę o pomoc. Jak wylicza się urlop wypoczynkowy w przypadku ankesu zwiększającego wynagrodzenie? Tzn, miałem na umowie netto 3000 (15.09-05.11), dostałem aneks do umowy na 5880 netto od 05.11. Do tego wszystkiego dostałem wypowiedzenie 22.11 które kończy mi się 3.12 (14dni). dodam iż mam pełny urlop tj. 26 dni. Pracodawca jest nierzetelny i dziwny ale mniejsza z tym. Moje pytanie brzmi, czy na wypowiedzeniu które kończy mi się 3.12 wlicza się grudzień jako kolejny miesiąc urlopowy? Jeśli dobrze liczę to mam w takim razie 4 miesiące urlopu czyli 9 dni. I teraz jeśli jest tak jak liczę, to jak zostanie wyliczony mi urlop, czy od średniej czy od tej wyższej kwoty do której dostałem aneks na praktycznie dwa tygodnie od otrzymania wypowiedzenia?.

  • Dobry wieczór

   A to na pewno chodzi o wynagrodzenie urlopowe a nie ekwiwalent za niewykorzystany urlop?

 • Witam! Bardzo proszę o pomoc.
  Obowiazuje mnie 1 miesięczny okres wypowiedzenia umowy o pracę, na czas nieokreślony.
  Jeżeli wysyłam pocztą wypowiedzenie o pracę i dotrze ono do pracodawcy w danym miesiącu (listopad), ale już po ostatniej sobocie miesiąca (czyli np 29.11, a jest to wtorek), to w takim wypadku od kiedy liczy się okres wypowiedzenia? Czy zakonczy się on z końcem grudnia?
  Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.
  Pozdrawiam

  • Dzień dobry,

   mój pracownik ma na umowie 2 tygodniowy okres wypowiedzenia, chce aby umowę o pracę rozwiązać z nim za wypowiedzeniem z art 30 paf. 1 pkt 2 kp w zw z ustawą z dnia 13 marca 2003 r., chce aby stosunek pracy ustał w dniu 07.12.2016 r., jeśli dam mu wypowiedzenie z dniem 18.11.2016 r. to zakończy swój bieg 03.12.2016 r. czy po tej dacie mogę udzielić mu urlopu wypoczynkowego do dnia 07.12.2016 r.?

   • Dobry wieczór

    Jeśli ta umowa ma się rozwiązać z dniem 3 grudnia, to po tej dacie nie może Pani udzielić już urlopu wypoczynkowego, gdyż stosunek pracy już nie istnieje. Jeśli pracownikowi pozostanie do wykorzystania jakiś urlop wypoczynkowy, musi Pani wypłacić za niego ekwiwalent. A nie da się wręczyć wypowiedzenia w takim momencie, aby pracownik zdążył ten zaległy urlop wykorzystać? Czy tu jest jakiś szerszy kontekst całej sytuacji?

  • Dzień dobry

   Jeśli Pani pracodawca otrzyma to wypowiedzenie jeszcze w listopadzie, to tak, przy miesięcznym okresie wypowiedzenia umowa rozwiąże się z dniem 31 grudnia. Warunkiem jest jednak, aby to wypowiedzenie dotarło do pracodawcy i mógł się z nim zapoznać jeszcze w listopadzie (nawet 30 listopada). Jeśli dotrze ono nawet 1 grudnia, to wówczas okres wypowiedzenia zakończy się 31 stycznia 2017 roku. Proszę nie zwracać uwagi na soboty - okresy wypowiedzenia liczone w miesiącach kończą się z upływem miesiąca, soboty nie mają tu znaczenia.

   • Witam. Też mam pytanko odnośnie wypowiedzenia.
    Pracę zacząłem 4.03.2015 na czas określony ,na 10 lat. Jest to moja pierwsza umowa u tego pracodawcy i mam w niej wpisane 2 tygodniowy okres wypowiedzenia.Wypowiedzenie o pracę chce złożyć 2.12.2016 i stąd moje pytanie po tych zmianach.Ile bedzie wynosił mój okres wypowiedzenia ???

    • Dobry wieczór

     Po zmianie przepisów obowiązuje Pana już miesięczny okres wypowiedzenia. Jeśli wypowie Pan umowę w dniu 2 grudnia, to rozwiąże się ona w dniu 31 stycznia 2017 roku. Ze względu na staż pracy u tego pracodawcy ma Pan już miesięczny okres wypowiedzenia, a okresy liczone w miesiącach kończą swój bieg w ostatnim dniu miesiąca.

 • Witam, mam zawartą umowę o pracę na czas realizacji projektu. Z tego co się orientuje umowy takiej nie można rozwiązać za wypowiedzeniem jednej ze stron. Umowa ulega rozwiązaniu w momencie końca realizacji projektu/zadania. Obecnie takich umów już się nie stosuje-moja umowa została zawarta w 2012 roku. Koniec realizacji zadania planowano początkowo w 2015 roku, później termin ten został wydłużony kilkukrotnie, w związku z czym moja umowa automatycznie ulega przedłużeniu. Czy istnieje możliwość wypowiedzenia takiej umowy? Dodam, że w umowie mam dodany zapis dotyczący okresu wypowiedzenia.

  Czy w związku ze zmianą przepisów prawa pracy dotyczących okresów wypowiedzeń i okresów zawierania umów na czas określony, moja umowa na czas realizacji projektu nie jest rozpatrywana jako umowa na czas nieokreślony? umowa trwa już ponad 4 lata i 5 miesięcy.

  • Pracownica chyba chce się załapać na zasiłek przedemerytalny i musi mieć umowę do 7.12.2016, pewnie brakuje jej okresu składkowego

  • Witam

   A jak sformułowane są te zapisy odnośnie okresów wypowiedzenia umowy? Obecnie umowa na czas wykonania określonej pracy nie może już zostać zawarta, niemniej jeśli umowa taka została zawarta przed 22 lutego 2016 i obowiązuje nadal, oznacza to, że w jej przypadku stosuje się przepisy "stare". Wynika to z przepisów przejściowych, wprowadzających nowelizację kodeksu pracy z dnia 22 lutego 2016. Poprzednie przepisy nie przewidywały możliwości wypowiedzenia tego typu umowy, rozwiązywała się ona z końcem realizacji zadania. Obecnie istnieją jednak poważne wątpliwości, czy po 22 lutego dopuszczalne jest przedłużanie w nieskończoność tego typu umowy. Ten typ umowy nie jest już przewidziany w przepisach kodeksu pracy, można więc przyjąć, iż jego odpowiednikiem obecnie jest umowa o pracę na czas określony, ze wszystkim, co się z tym wiąże, tzn. przedłużenie umowy traktowane jest jak zawarcie nowej, ale obowiązują już limity maksymalnie 3 takich umów i maksymalny czas ich trwania 33 miesiące, liczony od dnia 22 lutego 2016.
   Nie za bardzo natomiast można do umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy, zawartej przed 22 lutego 2016, stosować nowe przepisy o wypowiadaniu umowy na czas określony. Ponieważ jednak umowa na czas wykonania określonej pracy jest umową terminową (tyle, że terminem jej zakończenia nie jest konkretna data, ale zakończenie prac), umowa taka mogła przewidywać 2-tygodniowy okres wypowiedzenia, charakterystyczny dla umowy na czas określony przed zmianą przepisów.
   Jeśli Pani umowa zawiera taką klauzulę o możliwości jej wypowiedzenia, to obecnie to jedyna podstawa i szansa, aby ją wypowiedzieć. Nie wiem tylko, czy to Pani chce taką umowę wypowiedzieć czy druga strona, bo od tego zależy ewentualna dalsza pomoc (musielibyśmy ustalić, czy chodzi o możliwość wypowiedzenia czy o ochronę przed nim).

   • Dziękuje za odpowiedz, w umowie jest zapis - okres wypowiedzenia umowy wynosi 1 miesiąc. Rozważam decyzję rozwiązania umowy, jednak chciałam się upewnić czy w ogóle jest szansa ją rozwiązać za wypowiedzeniem. Przy okazji wolałabym się przygotować gdybym usłyszała od str. pracodawcy, że nie mogę umowy rozwiązać. Rozumiem, że jakby coś to należy się powołać na paragraf z zapisem dotyczącym wypowiedzenia?
    A co w przypadku gdy pracodawca będzie nadal uważał, że umowa rozwiąże się dopiero z chwilą ukończenia zadania, pomimo zapisu o wypowiedzeniu? Jest jeszcze jakiś przepis, na który można się powołać?

    • Skoro umowa przewiduje możliwość jej wypowiedzenia, to proszę ją wypowiedzieć. Na podstawie starych przepisów było to niemożliwe, niemniej teraz może Pani oprzeć się na tym, że umowy na czas wykonania określonej pracy już nie ma. Proszę powołać się na zapis w umowie, dotyczący możliwości jej wypowiedzenia, a jeśli pracodawca będzie to kwestionował, proszę dać znać, przygotujemy jakieś opracowanie na ten temat dla pracodawcy, bo obecnie nie ma żadnej podstawy prawnej, na jaką można się wprost powołać.

 • Czy można skrócić okres wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony zanim formalnie zacznie ono w ogóle biec, tzn.skladam wypowiedzenie 20.11 czy już 22.11 mogę zawrzeć z pracodawca porozumienie w trybie art.36&6 k.p.czy tez wypowiedzenie to bedzie skuteczne dopiero od dnia 01.12 i dopiero wtedy mogę wnioskować o skrócenie okresu wypowiedzenia ? Zależy mi na tym zeby napędzał rozwiązać umowę za wypowiedzeniem ale ze skróceniem okresu wypowiedzenia,a nie wyłącznie za porozumieniem stron.

  • A to Pani zamierza wypowiedzieć umowę o pracę, czy też zależy Pani (z jakiś powodów) aby to pracodawca wypowiedział umowę?

 • Witam,
  chciałabym uzyskać informację kiedy rozwiąże się stosunek pracy jeżeli złożę wypowiedzenie umowy w której obowiązuje 2-tygodniowy okres wypowiedzenia 31. 10(poniedziałek)

  • Witam.
   Pracę rozpoczęłam 10.12.2013 r, umowę mam na czas nieokreślony, chciałabym zakończyć pracę korzystając z 1-miesięcznego wypowiedzenia, czy jak złożę wypowiedzenie w dniu 30.11.2016 jako okres wypowiedzenia mogę wpisać jeden m-c ?
   W czasie wypowiedzenia upływają 3 lata pracy czy pracodawca może nie zgodzić się na jedno miesięczny okres wypowiedzenia ?

   • Witam

    Jeśli złoży Pani wypowiedzenie w listopadzie 2016 (obojętne którego dnia listopada) to teoretycznie ze względu na staż pracy obowiązuje Panią jednomiesięczny okres wypowiedzenia. Okres ten upływałby w dniu 31 grudnia 2016, a wówczas miałaby Pani już ponad trzyletni staż pracy, w związku z czym już przy wypowiedzeniu, złożonym w listopadzie, obowiązuje Panią trzymiesięczny okres wypowiedzenia. Najlepszą metodą byłoby złożenie wniosku do pracodawcy o skrócenie okresu wypowiedzenia - za zgodą pracodawcy okres wypowiedzenia skróci się do miesiąca, ale za pozostały czas, do którego normalnie trwały ten nieskracany okres wypowiedzenia, nie będzie Pani przysługiwać wynagrodzenie (jedynie za ten jeden miesiąc, a nie trzy do końca okresu wypowiedzenia). To jedyna możliwość skrócenia okresu wypowiedzenia w Pani przypadku. W grę wchodzi jeszcze rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron, ale nie wiem, czy nie byłoby to dla Pani niekorzystne i czy byłaby Pani tym zainteresowana.

  • Dobry wieczór

   Umowa o pracę rozwiąże się 19 listopada. Okresy wypowiedzenia liczone w tygodniach kończą się w soboty, a więc wypowiedzenie, złożone pomiędzy 31 października włącznie a 4 listopada włącznie skutkować będzie rozwiązaniem się umowy z dniem 19 listopada. Z kolei wypowiedzenie złożone w następnym tygodniu skutkować będzie przesunięciem o tydzień daty rozwiązania się stosunku pracy i wówczas umowa rozwiąże się w sobotę, 26 listopada.

 • Witam,
  rozpoczęłam pracę w dniu 1.06.2016 r. i chciałabym zakończyć pracę korzystając z 2-tygodniowego wypowiedzenia, stąd moje pytanie, jeśli złożę je 30.11.2016 r. - środa (ostatni dzień 6 miesiąca pracy) a rozpocznie swój bieg od soboty to automatycznie jestem zmuszona do miesięcznego wypowiedzenia?
  a jeśli wypowiedzenie zakończy się z dniem 31.12.2016 r. to jaki wymiar urlopu przysługuje mi do wykorzystania jeśli jest to moja pierwsza praca i nie wykorzystałam ani jednego dnia?
  oraz czy na okresie wypowiedzenia należą się świadczenia socjalne przysługujące pracownikom pozostającym w stosunku pracy na dany dzień?
  Z góry dziękuję za pomoc.

  • Jeśli złoży Pani wypowiedzenie 30 listopada, to w tym jeszcze dniu obowiązuje Panią dwutygodniowy okres wypowiedzenia, jednakże w dniu, w którym zakończyłby on swój bieg, będzie Pani mieć staż pracy powyżej 6 miesięcy, a więc zastosowanie ma miesięczny okres wypowiedzenia. Umowa wypowiedziana 30 listopada rozwiąże się wówczas 31 grudnia 2016. Jeśli była to Pani pierwsza praca, to nabędzie Pani prawo do 7 (pełnych miesięcy) /12 z 20 dni, zaokrąglając w górę do pełnego dnia da to Pani 12 dni urlopu (z czego wykorzystać w 2016 roku może Pani 11 dni). Jeśli nie wykorzysta Pani ani jednego dnia, należy się Pani po zakończeniu umowy ekwiwalent za 12 dni urlopu niewykorzystanego. Co do świadczeń socjalnych - tu nie ma żadnej różnicy, czy pracownik pozostaje w okresie wypowiedzenia, czy nie, a więc świadczenia socjalne normalnie będą mu się należeć (chyba, że coś odmiennego przewiduje regulamin ZFŚS, ale nie powinien, bo byłaby to dyskryminacja, a poza tym tzw. odpis na Pani etat powinien zostać naliczony)

 • Witam,

  W dniu 07.10.16r złożyłam wypowiedzenie z miesięcznym okresem wypowiedzenia umowy na czas określony. Kiedy zakończy się okres wypowiedzenia (07.11. czy 30.11?)

  • Witam.

   Zwracam się z takim zapytaniem, ponieważ pracuję w firmie ponad rok i na chwilę obecną mam okres wypowiedzenia 1 miesiąc z tego co wynika w artykule. Otrzymałem propozycję pracy i pracodawca powiedział, iż nie puści mnie prędzej i muszę czekać do 30 listopada - dni mojego urlopu czyli ostatni dzień pracy przypada na 10 listopada. Chciałbym się zapytać czy stanowi różnicę czy wypowiedzenie złożę dzisiaj czy też dnia 28.11 z obaw przed robieniem "pod górkę".

   • Dzień dobry

    Jeśli obowiązuje Pana miesięczny okres wypowiedzenia ze względu na staż pracy, to nieważne, którego października złoży Pan wypowiedzenie, Pana umowa i tak rozwiąże się 30 listopada. Z kolei gdyby złożył Pan wypowiedzenie 28 listopada, to umowa rozwiąże się 31 grudnia. Zakładam również, że w Pana pytaniu jest pomyłka i chodziło Panu o 28 października, a nie listopada. Jeśli tak, to wypowiedzenie, złożone 28 października i tak skutkować będzie tym, że Pana umowa rozwiąże się z dniem 30 listopada. Bez znaczenia, w jakim dniu października złoży Pan wypowiedzenie. Miesięczny okres wypowiedzenia tej umowy i tak zakończy się 30 listopada.

  • Dzień dobry

   Okresy wypowiedzenia liczone w miesiącach kończą się z upływem miesiąca, a więc Pani umowa rozwiąże się z dniem 30 listopada.

 • Dzień dobry,
  Proszę o pomoc. Mam umowę od kwietnia 2015 roku do kwietnia 2017. Chcę złożyć wypowiedzenie. Obejmuje mnie już miesięczny okres wypowiedzenia? Jeżeli złożę obojętnie którego dnia we wrześniu wypowiedzenia, będę musiała pracować do 31.10?

  • Tak, okresy wypowiedzenia liczone w miesiącach kończą się z upływem miesiąca. Jeśli obowiązuje Panią ze względu na staż pracy miesięczny okres wypowiedzenia, to umowa wypowiedziana któregokolwiek dnia września zakończy się 31 października.

 • witam. umowa o prace została zawarta z dniem 5.09.2016, na czas określony tj od6.09.2016 - 31.12.2016 z 2 tygodniowym wypowiedzeniem,chcę złożyć wymówienie z dniem 21.09 między czasie chciałbym wziąć urlop ojcowski, czy należy mi się po tak krótkim czasie pracy? kiedy upływa okres wypowiedzenia?

 • Witam chciałbym sie dowiedzieć jaki okres wypowiedzenia mi przysługuje czy 2 tygodniowy czy ten po nowelizacji z 22.02.2016 r, miesieczny pracuje od 26.02.2015 r wypowiedzenie dostałem 4.08.2016 r z 2 tygodniowym wypowiedzeniem który sie kończy 20.08.2016 ???

  • Dzień dobry

   A czy poza tą umową na czas określony, która obowiązuje obecnie, wcześniej miał Pan jakieś umowy o pracę u tego pracodawcy? Znaczenie ma tu staż pracy u danego pracodawcy, stąd moje pytanie.

 • Dzień dobry,
  Jestem zatrudniony na umowę o pracę na czas określony 3 miesięcy. W dniu 18.06.2016 (sobota) złożyłem wypowiedzenie umowy z 2 tygodniowym okresem wypowiedzenia. Kiedy rozpocznie ona swój bieg? Bo Pani w HR powiedziała mi że dopiero od następnej soboty. Czy to prawda?

  • Witam
   Wypowiedzenie umowy o pracę, liczone w tygodniach, powinno rozpocząć swój bieg w niedzielę. Pani w HR ma zatem rację. Okres wypowiedzenia wynosi dwa tygodnie, ale upływa w sobotę, więc Pana wypowiedzenie rozpoczyna swój bieg w niedzielę, ale pracuje Pan dwa tygodnie i jeszcze kilka dni (od niedziela przez niedziela do niedziela i do soboty).

 • Dobry Wieczór!
  Proszę o pilą poradę.
  Zostałem zatrudniony w firmie 17.06.2013 roku, na okres próbny, po tym okresie tj. 05.09.2013 roku umowa została przedłużona na czas nieokreślony licząc od dnia 17.09.2013roku. W dniu 31.05.2016 cały czas posiadam miesieczny okres wypowiedzenia. (Ten stan trwa do 17.06.2016 roku ) oczywiście jesli wszystko dobrze rozumiem. I teraz, ten stan trwa tylko do momentu jesli chcę dalej u tego pracodawcy pracować, bo gdy w tym dniu czyli 31.05.2016 roku skladam wypowiedzenie umowy z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia. Pracodawca nie przyjmuje tego, tłumacząc mi że w dniu zakończenia wypowiedzenia nabywam prawa do 3-miesiecznego wypowiedzenia (czyli 30.06.2016 roku). I teraz moje pytanie brzmi, czyli z tych przepisow należy interpretować, że okres nabycia prze zemnie praw do 3-miesiecznego wypowiedzenia nabywam w okresie krótszym niź 3 lata, czy tak? Czyli nie prawdą jest zapis w kodeksie pracy "...nie krótszym niż 3lata..." Będąc pracownikiem krócej niż 3 lata posiadam miesięczny okres wypowiedzenia ! ale tak naprawde nie do końca, ponieważ 3 lata nie zaczynaja sie w dniu 17.06.2016 tylko 17.05.2016. Dla mnie chory jest ten kodeks pracy, czy może mi ktoś wytłumaczyć gdzie jest sens i logika?

  • Witam

   Gdyby w dniu 31 maja 2016 roku wypowiedział Pan umowę o pracę, to teoretycznie obowiązywałby Pana miesięczny okres wypowiedzenia ze względu na staż pracy. Okres ten upłynąłby w dniu 30 czerwca 2016 roku. Tyle, że znajdując się w okresie wypowiedzenia przekroczyłby Pan trzyletni staż pracy, a wówczas okres wypowiedzenia byłby już 3-miesięczny.
   Ustalając, jaka jest długość okresu wypowiedzenia nie bierze się pod uwagę stażu w dniu złożenia wypowiedzenia, ale staż, jaki pracownik będzie miał, gdy okres wypowiedzenia upłynie. A w pana przypadku w dniu upływu miesięcznego okresu wypowiedzenia miałby Pan staż pracy już dłuższy niż 3 lata, a zatem już w chwili składania wypowiedzenia będzie Pana obowiązywał 3-miesięczny jego okres.
   Zakładając nawet, że okres wypowiedzenia byłby miesięczny, to w dniu jego upływu będzie Pan pracownikiem ze stażem dłuższym niż 3 lata. Tak, jak pisałem wcześniej - ustalając, jaka jest długość okresu wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony (i obecnie również na czas określony) bierze się pod uwagę nie staż w momencie wręczenia wypowiedzenia, ale staż, jaki pracownik będzie miał do dnia rozwiązania się umowy.
   Pracodawca ma rację. Obowiązuje Pana 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Wiem, że to nie do końca zgodne z logiką, niemniej tak właśnie jest. Jeśli mimo wszystko chciałby Pan szybciej odejść z zakładu pracy, proponowałbym spróbować dogadać się z pracodawcą i rozwiązać umowę o pracę za porozumieniem stron. Wiem, że to nie zawsze możliwe i nie zawsze łatwe, niemniej to byłoby najlepsze rozwiązanie. Ewentualnie może Pan złożyć wniosek o skrócenie okresu wypowiedzenia do np. jednego miesiąca.

 • Witam
  W dniu dzisiejszym 18.05.2016 pracodawca wręczył mi wypowiedzenie umowy z przyczyn ekonomicznych powodujących redukcje etatu jednocześnie zapisał że obowiązuje mnie 1 miesięczny okres wypowiedzenia który rozpocznie swój bieg od 1.08.2016 i zakończy 31.08.2016. Czy taki zapis jest właściwy. Zgadzam się co do długości okresu wypowiedzenia bo pracuje dłużej niż 6 miesięcy i krócej niż 3 lata

  • A czy to nie jest pomyłka w treści? Jeśli liczyć miesiąc, to od 1 czerwca, a nie sierpnia. Czy okres wypowiedzenia nie został przedłużony np. ze względu na Pani obowiązek wyliczenia się z otrzymanego mienia?

 • Witam mam pytanie. Jestem zatrudniona na czas nieokreślony. Pracodawca dał mi 2.03.2016 r. wypowiedzenie 3 miesiące czyli do 2.06.2016 r. Podpisałam to wypowiedzenie teraz pracodawca każe mi podpisać nowe wypowiedzenie z dniem 30.06.2016 r. bo inaczej będzie płacił karę. Czy ja muszę podpisywać nowe wypowiedzenie skoro już podpisałam jedno? Czy w dniu 2 czerwca ja muszę jeszcze być w pracy czy już nie? I co z urlopem bo pracodawca nie chce mi go udzielić ani wypłacić. Dziękuję za odpowiedź.

  • Dokładnie. Pracodawca źle Pani wyliczył koniec okresu wypowiedzenia. Umowa nie skończy się 2 czerwca tylko 30 czerwca. Pracodawca może taki błąd sprostować i bez znaczenia, czy Pani go podpisze, czy nie. Umowa i tak zakończy się 30 czerwca i formalnie do tego dnia pozostaje Pani pracownikiem. Co do urlopu wypoczynkowego - jeśli pracodawca nie chce go Pani udzielić, to po zakończeniu umowy o pracę będzie musiał Pani zapłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Od tego obowiązku nie może się uwolnić a Pani ma roszczenie o wypłatę tego ekwiwalentu.

 • Witam
  Mam pytanie odnośnie okresu wypowiedzenia. Jakiś czas temu spółka, w której pracuję zmieniła właściciela. Pracownicy dostali wtedy pismo, że nowa spółka przejmuje wszystkie obowiązki starej, pracownicy mieli wtedy możliwość zastanowienia się czy zostają czy odchodzą i wtedy okres wypowiedzenia niezależnie od stażu pracy wynosił 7 dni. Teraz chcę odejść ze spółki i zastanawia mnie jaki okres wypowiedzenia będzie mnie obowiązywał - normalny czyli od momentu kiedy pracuję w firmie czy mam liczyć swój staż pracy i tym samym okres wypowiedzenia od momentu przejęcia firmy przez nową spółkę?

 • Witam mam umowe o pracę na czas nieokreslony od 01-02-2016 wczesniej mialam umowe na okres probny 3 miesiace od 01-11-2015 . Jaki okres wypowiedzenia mi sie nalezy 2 tygodnie czy 1 miesiac . Wpowiedzenie zlozylam w połowie kwienia .

  • W przypadku umowy o pracę na czas nieokreślony o długości okresu wypowiedzenia decyduje staż pracy u danego pracodawcy. Pani ma staż liczony od dnia 1 listopada 2015, czyli do połowy kwietnia ma Pani staż 5 miesięcy 2 tygodnie. W takim wypadku okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie (staż krótszy niż 6 miesięcy). Zakładam, że jest tak, jak Pani pisze, czyli złożyła wypowiedzenie w połowie kwietnia, czyli 14 albo 15 kwietnia. Jeśli tak, to okres wypowiedzenia liczony w tygodniach skończy się w sobotę 30 kwietnia (sobota). Będzie Pani miała staż dokładnie 6 miesięcy, a zgodnie z treścią przepisu art. 36 par. 1 w takim wypadku ma Pani miesięczny okres wypowiedzenia (miesięczny okres wypowiedzenia jest wówczas, gdy staż pracy wynosi co najmniej 6 miesięcy, a Pani ma dokładnie 6). Obowiązuje Panią miesięczny okres wypowiedzenia. Co do dnia się Pani "załapała".

 • Dzień dobry.
  W związku z likwidacją firmy koleżanka spodziewa się otrzymania wypowiedzenia umowy. Na chwilę obecną okres wypowiedzenia to 1 miesiąc, ale okres ten przedłuży staż pracy do 3 lat, więc teoretycznie okres wypowiedzenia wyniesie 3 m-ce. Ale czy zasada ta obowiązuje również w sytuacji likwidacji firmy? I czy gdzieś znajdę zapis o tej zasadzie, gdybym potrzebowała podeprzeć się jakimś dokumentem?
  Z góry dziękuję.

 • Witam,
  chciałabym założyć wypowiedzenie z dniem 19.02.2016, zatrudniona zostałam 4.09.2015 r. czyli w dniu złożenia nie przepracowałam jeszcze 6 jednak podczas okresu wypowiedzenia (w ostatnim dniu minie 6 miesięcy) jaki więc okres wypowiedzenia mnie obowiązuje 2 tygodnie czy 1 miesiąc.

 • Witam, podjelam umowe o prace na okres trzech miesiecy. Umowa zakonczyla sie w dniu 31.01.2016 r. natomiast pracodawca poinformowal mnie o nieprzedluzeniu umowy dwa dni wczesniej. Czy nie obowiazuje tutaj dluzszy okres wypowiedzenia? Ponad to 28.01 zachorowalam i obecnie przebywam na L4. Rozumiem, ze do momentu trwania umowy wyplaca mi zasilek pracodawca, nastepnie ZUS? Czy jesli dostarcze pracodawcy L4 3.02 to pracodawca zdazy przeslac L4 do ZUS-u czy musze je tam dostarczyc sama?

  • Witam

   Umowa na okres próbny nie musi zostać wypowiedziana. Jeśli została zawarta do konkretnej daty (w Pani przypadku do 31 stycznia), to pracodawca nie musi jej wypowiadać - pracodawca Pai nie wypowiedział umowy, a jedynie poinformował, że nie zostanie zawarta kolejna. Tak więc umowa, która była zawarta do dnia 31 stycznia po prostu rozwiązuje się w tym dniu "sama z siebie"

   Z kolei co do zwolnienia lekarskiego: od 28 stycznia przebywa Pani na zwolnieniu lekarskim. Za okres od 28 do 31 stycznia pracodawca wypłaci Pani wynagrodzenie chorobowe, a od 1 lutego do końca Pani zwolnienia lekarskiego ZUS będzie Pani wypłacał zasiłek chorobowy. Proszę tylko pamiętać, że jeśli będzie Pani miała kolejne zwolnienie lekarskie, to najlepiej ustalić w ZUS (telefonicznie), gdzie Pani ma je wysłać - czy jeszcze do poprzedniego zakładu pracy czy już do ZUS.

   To pierwsze zwolnienie lekarskie musi Pani dostarczyć pracodawcy. On musi je otrzymać, a następnie przekazać do ZUS. Kolejne zwolnienia to tak jak pisałem - najlepiej ustalić w ZUS, czy kieruje je Pani do poprzedniego pracodawcy czy już bezpośrednio do ZUS.

 • Mam takie pytanie pracuje na umowie zlecenie obowiązuje mnie 3 dniowe wypowiedzenie i czy jeśli złożyłam je 17,12,2015 to liczone jest włącznie z 17 czy od dnia następnego?

 • Dzień dobry mam umowę na zatę3 dniowym wypowiedzeniem. od 23.11.2015 rozpoczynam pracę w innej firmie, kiedy mam złożyć wypowiedzenie by mieć ciągłość zusu? czy 19.11 złożę wypowiedzenie to znaczy że do 22.11 będę zatrudniona? Powyżej przeczytałam że niedzielę wliczają, czyli na świadectwie pracy wykażą że pracowałam u nich do 22.11. tyle że jest to niedziela. Co mam zrobić by mieć na świadectwie okres pracy do 22.11.2015?

  • Witam

   Okres wypowiedzenia umowy na zastępstwo wynosi 3 dni robocze. Nie ma zatem możliwości, aby umowa zakończyła się w niedzielę 22 listopada. Może Pani jednak zrobić w ten sposób: Wypowiedzieć umowę w czwartek, 19 listopada, wówczas zakończy się ona w dniu 23 listopada. W tym samym dniu zaczyna Pani pracę w nowej firmie, więc musiałaby Pani w starej wziąć na ten dzień urlop. Druga możliwość to rozwiązanie umowy za porozumieniem stron ze wskazaniem, że umowa rozwiąże się w dniu 22 listopada w niedzielę. Jest to jak najbardziej dopuszczalne, umowa o pracę może w niedzielę się rozwiązać. Wymagałoby to jednak ustalenia z pracodawcą - ten musiałby wyrazić na to zgodę.

   Jeśli chce Pani w świadectwie pracy mieć datę zakończenia umowy o pracę przypadającą na dzień 22 listopada, pozostaje tylko porozumienie stron.

 • Nie to była pierwsza umowa z tym pracodawcą podpisana na miesią potem na trzy miesiące i od 01.07.2015 umowa trzecia na czas nieokreślony.

  • Sytuacja wygląda następująco:
   Pierwszą umowę o pracę zawarła Pani z tym pracodawcą w dniu 9 marca 2015 roku. 8 września 2015 roku doszło do wypowiedzenia umowy o pracę. Teoretycznie obowiązywałby dwutygodniowy okres wypowiedzenia ze względu na to, że staż pracy nie przekracza 6 miesięcy. Jednakże doliczając okres wypowiedzenia, który liczony przez te dwa tygodnie upłynąłby 26 wrzenia, oznacza to, że Pani staż pracy włącznie z okresem wypowiedzenia (a ten się wlicza) przekroczy 6 miesięcy. Obowiązuje Panią zatem miesięczny okres wypowiedzenia.

   Okresy wypowiedzenia wlicza się do stażu, od którego one zależą. Okresy wypowiedzenia liczone w tygodniach kończą się w soboty. Gdyby przyjąć w Pani przypadku dwutygodniowy okres wypowiedzenia, umowa rozwiązałaby się w dniu 26 wrzenia (sobota). W tym dniu będzie Pani miała jednakże staż pracy dłuższy niż 6 miesięcy zatem obowiązuje Panią miesięczny, a nie dwutygodniowy okres wypowiedzenia. Pani umowa rozwiąże się zatem z dniem 31 października 2015 roku. Do stażu, od którego zależy okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreslony, liczy się wszystkie okresy zatrudnienia u danego pracodawcy, nie tylko ostatnią umowę.

   Proszę o kontakt, jesli potrzebuje Pani dodatkowych informacji.

 • Mam zaptyanie o okres wypowiedzenia umowe podpisałam 09.03.2015 na czas nieokreślony wręczono mi wypowiedzenie 8.09.2015r dwutygonowym okresem wypowiedzenia upływa on 26.09.2015r czy prawidłowo zostało policzone czy nie przysługuje mi miesięczny.Proszę o pilną odpowiedz bo nie wiem jak rozmawiać z pracodawcą

  • Witam. A czy przed 9 marca 2015 miała Pani jeszcze jaką inną umowę u tego pracodawcy? To ważne. Kiedykolwiek, niekoniecznie nawet w tym roku, ale może kiedys pracowała Pani już w tym zakładzie pracy?

 • Witam. Mam umowę na czas nieokreślony. Pracuję ponad 3 lata. Na umowie zawarty jest zapis o 2 tygodniowym okresie wypowiedzenia. Chciałabym rozwiązać umowę z pracodawcą jak najszybciej. Czy mogę powołać się na ten zapis?

  • Witam. A czy te trzy lata pracuje Pani u tego samego pracodawcy, czy to jest łączny Pani staż pracy u wszystkich pracodawców? Obowiązuje Panią trzymiesięczny okres wypowiedzenia. Skrócenie tego okresu wypowiedzenia jest możliwe tylko w razie likwidacji zakładu pracy czy zwolnień grupowych. Możliwe jest też np. zwolnienie Pani z obowiązku wykonywania pracy w okresie wypowiedzenia, co skutkowałoby tym, że byłaby Pani nadal zatrudniona u tego pracodawcy, ale nie wykonywałaby Pani pracy dla niego. Zapis umowy jest niezgodny z przepisami kodeksu pracy, stąd też w jego miejsce należy stosować przepisy kodeksu. Proponowałbym Pani wniosek o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, jeśli pracodawca się zgodzi i jeśli Pani się spieszy. W ten sposób najszybciej możecie się rozstać.

 • Witam,
  13 lipca zlozylam wypowiedzenie (mam umowe o prace na okres probny 3 miesiecy, 7 dni wypowiedzenia) Rozumiem, ze liczy sie ono od soboty 18? w zwiazku z tym mam pytanie: czy 25 jest jeszcze dniem pracujacym? chodzi mi o to ze mam wtedy nocna zmiane z soboty na niedziele. Czy tak moze w ogole byc?
  dziekuje za odpowiedz

 • Witam,
  13 lipca zlozylam wypowiedzenie (mam umowe o prace na pol etatu na okres probny, 3 miesiace, okres wypowiedzenia to 7 dni). Rozumiem ze liczy sie od soboty 18.07? w zwiazku z tym mam pytanie, czy 25 mam jeszcze pracowac? chodzi o to ze mam wtedy nocna zmiane z soboty na niedziele? czy tak w ogole moze byc skoro umowa wygasa 25?
  Z gory dziekuje za odpowiedz

 • Witam,
  Od 21 maja 2012 jestem zatrudniona na umowę o pracę, najpierw okres próbny oczywiście 3 miesiące. Czy już w tym momencie mam 3 miesięczny okres wypowiedzenia czy okres próbny się nie wlicza w 3 letni staż pracy?

  • Witam. Okres próbny wlicza się do stażu pracy. Na potrzeby ustalenia długości okresu wypowiedzenia przy umowie na czas nieokreślony, sumujemy staż pracy u danego pracodawcy niezależnie od rodzaju umowy o pracę. Obowiązuje Panią zatem trzymiesięczny okres wypowiedzenia.

 • Witam,
  31 lipca mija mi okres 3 lat zatrudnienia u obecnego pracodawcy, a co za tym idzie okres wypowiedzenia 1 miesiąca. Czy jeśli złożę wypowiedzenie 31 lipca, to będzie mnie obowiązywał 1, czy 3 miesięczny okres wypowiedzenia?

  • Witam
   Jeśli złoży Pani wypowiedzenie w dniu 31 lipca, będzie Panią obowiązywał trzymiesięczny okres wypowiedzenia. Wynika to z tego, iż okres wypowiedzenia, gdyby był miesięczny, upłynąłby w dniu 31 sierpnia, a wówczas Pani staż pracy przekroczy trzy lata. Licząc staż pracy na potrzeby okresu wypowiedzenia należy liczyć go tak, aby uwzględniał jeszcze długość okresu wypowiedzenia. Aby okres wypowiedzenia był tylko miesięczny, musiałaby Pani złożyć wypowiedzenie jeszcze w czerwcu, wówczas ze względu na staż pracy, okres wypowiedzenia upłynąłby w dniu 31 lipca, a zatem nie wpadłaby Pani w staż pracy dłuższy niż trzy lata, i co za tym idzie, w trzymiesięczny okres wypowiedzenia.

 • Witam,
  bardzo proszę o pomoc. Jestem zatrudniona na czas określony z dwutygodniowym wypowiedzeniem. Pragnę złożyć wypowiedzenie umowy o pracę z winy pracodawcy. Pracodawca zalega mi wynagrodzenie za 3 m-ce (luty, marzec i kwiecień 2015 r.),. Ostatnie wynagrodzenie miałam płacone 11-go maja ( to była wypłata za styczeń 2015 r.), następne wynagrodzenie powinno wpłynąć 10 czerwca ( każdego 10-go miesiąca to jest termin wypłaty). Czy mogę złożyć wypowiedzenie już 8-go czerwca ( w poniedziałek), czy dopiero po 11-stym czerwca, czyli po miesiącu ostatniego wynagrodzenia i czy mogę ubiegać się o odszkodowanie za okres dwutygodniowego wypowiedzenia. Dziękuje bardzo za pomoc

  • Witam

   Wypowiedzenie może Pani złożyć w każdym czasie. Nadmieniam, iż opisana przez Panią sytuacja skutkować może nie tylko wypowiedzeniem umowy, ale również rozwiązaniem jej ze skutkiem natychmiastowym bez zachowania okresu wypowiedzenia z winy pracodawcy. Terminowa wypłata wynagrodzeń jest jego podstawowym obowiązkiem. W takiej sytuacji jak najbardziej może Pani nie tylko rozwiązać umowę, ale i ubiegać się o odszkodowanie. Proszę dać znać, jakie podjęła Pani kroki, ewentualnie czy ma Pani jeszcze jakie pytania.

 • Witam, czy umowa zlecenie sumuje się z umową na czas określony i czas nieokreślony jeśli była wykonywana u tego samego pracodawcy ? Jeśli umowa zlecenie została zawarta 10.10. 2014, umowa na czas określony (4 miesiące) została zawarta 10. 11. 2014, natomiast na czas nieokreślony została zawarta 10. 03.2015, jaki okres wypowiedzenia mnie obowiązuje jeśli chciałbym je złożyć powiedzmy 30. 04. 2015?

 • Witam,
  mam pytanie odnośnie okresu wypowiedzenia. Mam umowę na czas nieokreślony, pracuję ponad półtora roku. Chce złożyć wypowiedzenie 3 kwietnia, od kiedy będzie się ono liczyć? Od kwietnia czy od maja?
  Z góry dziękuję za pomoc.

 • Witam, mam umowę o prace na czas określony do 31.08.2015 z 2tyg wypowiedzeniem, jednak chciałabym aby umowa skończyła się z dniem 08.04.2015, kiedy powinnam złożyć wypowiedzenie?

 • Witam jestem zatrudniona na podstawie umowa o pracę na czas nie określony. Umowę podpisałam dnia 13.02.2012.Chociaż na umowie mam wyraźnie napisane iż świadczenienie pracy przez pracownika podegającego regułom niniejszej umowy rozpoczyna się z dniem 19.03.2012

  Jeżeli dobrze rozumiem, mój okres wypowiedzenia to miesiac a nie 3 miesiace prawda?Niechcą mi pozwolic odejść z pracy a muszę zacząć juz nową pracę na początku maja.Proszę o pomoc liczy sie data podpisania umowy czy data rozpoczęcia pracy.
  Z góry dziękuję

 • Witam. Żona była zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony z klauzulą możliwości wypowiedzenia umowy za 2-tygodniowym wypowiedzeniem. W dniu 28 października 2014r. złożyła pracodawcy wypowiedzenie umowy ze skutkiem w postaci rozwiązania umowy na dzień 29 listopada 2014r. (chodziło o przejście na emeryturę). Pracodawca w odpowiedzi na złożone wypowiedzenie określił skutek w postaci rozwiązania umowy o pracę na skutek złożonego przez nią wypowiedzenia na dzień 15 listopada 2014r. Z jakim dniem umowa o pracę żony powinna się rozwiązać?

 • witam. pracuję 2,5 roku czyli okres wypowiedzenia wynosi 1 miesiąc. wypowiedzenie złożyłem 9 grudnia z tym że okres wypowiedzenia wydłużyłem sobie do 3 miesiecy bo chciałem być ferr wzgledem współpracowników i szefa nie zostawiając ich z niezakończonymi robotami... Księgowa w pracy powiedziała skoro wypowiedzenie moje wynosi 3 miesiące (bo tak chciałem) to mam pracować do 9 marca. Dzisiaj szef powiedział że mam pracować do 30 marca bo okres wypowiedzenia zaczyna sie od 1 zawsze a sęk w tym że 10 marca mam już wstawić sie w innej pracy... teoretycznie już bym nie musiał pracować skoro obejmował mnie miesieczny okres wypowiedzenia, dlatego stad moje pytanie, co mogę zrobić żebym 10 marca mógł wstawić sie już w nowej pracy??

  • Witam
   A czy ma Pan możliwość rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron? Na jakiej podstawie wydłużony został okres wypowiedzenia? Ma Pan odpowiedzialność majątkową za powierzone mienie? Najlepiej w Pana wypadku byłoby rozwiązać umowę o pracę a porozumieniem stron. Okresy wypowiedzenia liczone w miesiącach kończą się zawsze ostatniego dnia miesiąca, zatem w przypadku trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia zakończy się on 31 marca 2015 roku i w tym dniu umowa o pracę rozwiąże się.

 • Mam pytanie dotyczące okresu wypowiedzenia umowy przez pracownika.
  Jestem zatrudniona na czas nieokreślony od 1 kwietnia 2012 r. Niedługo miną 3 lata od podpisania umowy, wiem, że okres wypowiedzenia w dalszym ciągu wynosi 1 miesiąc.
  Przed 1 kwietnia 2012 r. byłam zatrudniona u tego samego pracodawcy na 3 miesięczną umowę o pracę, oraz 2 miesięczną umowę - okres próbny. Czy okres wypowiedzenia liczy się od podpisania ostatniej umowy o pracę na czas nieokreślony? Czy muszę wziąć pod uwagę dwie wcześniejsze umowy, co będzie oznaczało, że przekroczyłam okres 3 lat u tego samego pracodawcy i obowiązuje mnie w tym momencie 3 miesięczny okres wypowiedzenia??
  Pozdrawiam.

  • Witam

   W przypadku okresu wypowiedzenia, dotyczącego umowy o pracę na czas nieokreślony, jego długość ustala się z uwzględnieniem wszystkich okresów zatrudnienia u danego pracodawcy. Jeśli przed zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony miała Pani wcześniejsze okresy zatrudnienia, należy je doliczyć do stażu, od którego zależy długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę. W Pani wypadku okres ten będzie wynosił zatem 3 miesiące.

 • Witam. Mam następujące pytanie... Pracuję u tego samego pracodawcy od ponad trzech lat. Na początku miałam dwumiesięczną umowę - okres próbny, później umowę na trzy miesiące i dopiero po niej umowę na czas nieokreślony. (od 1 kwietnia 2012 r.). Czy nadal przysługuje mi miesięczny okres wypowiedzenia (biorąc pod uwagę tylko ostatnią umowę)? Czy okres pracy u tego samego pracodawcy sumuje się i w tym momencie ten okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące?
  Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Ostatnie wpisy

Strona używa ciasteczek Google. Więcej w zakładce "O blogu"