Kadry w praktyce
No Result
View All Result
  • Strona Główna
  • Szkolenia kadrowo-płacowe
  • O blogu
  • Kontakt
Kadry w praktyce
No Result
View All Result

Urlop wypoczynkowy a choroba i zwolnienie lekarskie pracownika

in Urlopy pracownicze
0
2
SharePodziel się na TT

Jeśli pracownik pozostaje niezdolny do pracy z powodu choroby, a miał już zaplanowany urlop wypoczynkowy, to brak możliwości świadczenia pracy z powodu pozostawania na zwolnieniu lekarskim wyklucza możliwość korzystania przez pracownika z urlopu wypoczynkowego. Pracodawca w porozumieniu z pracownikiem powinni zatem przesunąć ten urlop, skrócić go (jeśli np. zwolnienie lekarskie pracownik otrzymał od lekarza już w trakcie wykorzystywania urlopu wypoczynkowego), a w ostateczności pracodawca może odmówić pracownikowi udzielenia uprzednio zaplanowanego urlopu.

Powyższe jest o tyle istotne, iż zdarzają się sytuacje, w których pracownik co prawda otrzymał zwolnienie lekarskie, jednak nie chcąc stracić na wynagrodzeniu (wynagrodzenie chorobowe czy zasiłek chorobowy, występujące najczęściej w wysokości 80 % podstawy netto są z reguły niższe niż wynagrodzenie za pracę czy wynagrodzenie urlopowe). Pracodawca powinien jednak bezwzględnie pamiętać, iż udzielenie pracownikowi urlopu w trakcie jego niezdolności do pracy jest niedopuszczalne. Udzielany pracownikowi urlop wypoczynkowy to realizacja jednego z podstawowych praw pracowniczych – prawa do wypoczynku. Zwolnienie lekarskie i niezdolność pracownika do pracy z powodu choroby uniemożliwiają wykorzystanie urlopu wypoczynkowego zgodnie z jego przeznaczeniem.

Przesunięcie terminu urlopu lub przerwanie urlopu wypoczynkowego ze względu na chorobę pracownika

Urlop wypoczynkowy w zakładzie pracy udzielany jest w większości przypadków w oparciu o ustalony uprzednio plan urlopowy. Plan urlopowy ustala pracodawca, mając na względzie wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy (art. §1 kodeksu pracy). Jeśli pracodawca zwolniony jest z obowiązku tworzenia planów urlopowych, udziela urlopów wypoczynkowych w porozumieniu z pracownikami. Plan urlopowy co do zasady wiąże i pracodawcę i pracownika. Pracodawca niejako „obiecuje pracownikowi”, iż nie odmówi mu skorzystania z zaplanowanego urlopu wypoczynkowego, a z drugiej strony, mając na względzie potencjalne nieobecności pracowników, jest w stanie zapewnić normalny tok funkcjonowania zakładu pracy, poprzez rozdział obowiązków pracownika na urlopie na pozostałe osoby w zakładzie pracy.

W pewnych przypadkach pracownik wykorzysta urlop w innym terminie, niż ten zaplanowany w planie urlopowym. Mogą bowiem pojawić się okoliczności, które uniemożliwią pracownikowi skorzystanie z urlopu w zaplanowanym terminie. Stosownie do treści art. 165. §1 kodeksu pracy pracodawca ma obowiązek przesunąć urlop pracownika na termin późniejszy, jeżeli pracownik nie ma możliwości rozpoczęcia urlopu w ustalonym terminie z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy, a w szczególności z powodu:

  1)  czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,

  2)  odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,

  3)  powołania na ćwiczenia wojskowe albo na przeszkolenie wojskowe na czas do 3 miesięcy,

  4)  urlopu macierzyńskiego,

Powyższe okoliczności bezwzględnie wyłączają możliwość skorzystania przez pracownika z urlopu zgodnie z planem urlopowym, a pracodawca i pracownik mają obowiązek ustalić nowy termin urlopu pracownika.

Możliwa jest również sytuacja, w której zwolnienie lekarskie pracownik otrzyma w trakcie korzystania z udzielonego uprzednio urlopu wypoczynkowego. W takim wypadku zastosowanie znajduje art. 166 kodeksu pracy. Zgodnie z powołanym przepisem część urlopu, niewykorzystaną z wymienionych powyżej przyczyn pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi w terminie późniejszym.

Czy pracownik, chcąc skorzystać z urlopu wypoczynkowego po długotrwałej chorobie, musi iść na badania lekarskie

Niezdolność do pracy, spowodowana chorobą, bezwzględnie wyklucza możliwość skorzystania przez pracownika w tym czasie z urlopu wypoczynkowego. Stosownie do treści wyroku Sądu Najwyższego z dnia 10 listopada 1999 roku sygn. I PKN 350/99 pracodawca nie może skutecznie udzielić urlopu wypoczynkowego pracownikowi niezdolnemu do pracy nawet wówczas, gdy pracownik wyraził na to zgodę, a więc udzielenie urlopu wypoczynkowego nie przerywa niezdolności pracownika do pracy.

Powstaje pytanie, czy pracownik po długotrwałej, trwającej powyżej 30 dni chorobie ma prawo od razu iść na urlop, czy też powinien – stosownie do treści art. 229 §2 kodeksu pracy – powinien uprzednio zostać skierowany na kontrolne badania lekarskie.  Jest to o tyle ważne, że urlop wypoczynkowy jest jedną z form zwolnienia od pracy, może być udzielony jedynie osobie zdolnej do pracy.

O ile jeszcze niedawno większość pracodawców kierowała pracowników na kontrolne badania lekarskie, jeśli wracali oni do zakładu pracy po chorobie, trwającej dłużej niż 30 dni, odmawiając jednocześnie pracownikom prawa do urlopu bezpośrednio po powrocie ze zwolnienia lekarskiego, to stanowisko takie zostało zakwestionowane przez Sąd Najwyższy, który w swym wyroku z dnia 20 marca 2008 roku sygn. II PK 214/07 uznał, iż nie jest sprzeczne z przepisami prawa pracy (art. 165 § 1 i art. 229 § 2 k.p.) rozpoczęcie zaplanowanego urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po ustaniu niezdolności do pracy spowodowanej chorobą pracownika, która trwała dłużej niż 30 dni. Pracownik ma zatem możliwość skorzystania z urlopu wypoczynkowego bezpośrednio od pierwszego dnia po zakończeniu okresu niezdolności do pracy z powodu choroby.

Zdaniem Sądu Najwyższego kontrolne badania lekarskie, o których mowa w art. 229 § 2 k.p. przeprowadzone są: “w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku”. Urlop wypoczynkowy polega na czasowym niewykonywaniu pracy na dotychczasowym stanowisku i już tylko z tego powodu nie można przyjąć, że niezbędnym warunkiem rozpoczęcia urlopu jest przeprowadzenie kontrolnych badań lekarskich. Badania te są niezbędne przed dopuszczeniem do wykonywania pracy, natomiast nieprzeprowadzenie ich przed urlopem nie pozostaje w sprzeczności z istotą urlopu wypoczynkowego. Konieczność skierowania pracownika na kontrolne badania lekarskie pojawi się dopiero w momencie powrotu przez pracownika z urlopu wypoczynkowego. Obowiązek poddania się badaniu dotyczy bowiem pracownika, który stawił się do pracy i zgłosił gotowość wykonywania swoich obowiązków, a nie pracownika, który stawił się

Urlop wypoczynkowy a L4
Urlop wypoczynkowy a L4

w pracy tylko po to, aby skorzystać z urlopu wypoczynkowego.

Zaznaczyć należy, iż cytowany powyżej wyrok nie zmienia faktu, iż z urlopu wypoczynkowego może skorzystać tylko pracownik zdolny do pracy. Pracownikowi, któremu upływa termin zwolnienia lekarskiego, a ma zaplanowaną wizytę u lekarza i z góry wiadomo, że nadal będzie niezdolny do pracy, pracodawca może odmówić urlopu wypoczynkowego.

Na koniec wspomnieć należy, iż niedopuszczalne jest również udzielenie pracownikowi w trakcie zwolnienia lekarskiego urlopu na żądanie.

Tags: długotrwała chorobaurlop wypoczynkowy
Previous Post

Opóźnienie w wypłacie wynagrodzenia – konsekwencje dla pracodawcy

Next Post

Czy pracownik ma obowiązek sprzątać w miejscu pracy – zwolnienie pracownika za bałagan na stanowisku pracy

Polecamy również

ekwiwalent za urlop 2021
Wynagrodzenia

Ekwiwalent za urlop 2021 – zasady naliczania i przykłady

31 grudnia 2020
wynagrodzenie za urlop
Urlopy pracownicze

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy po podwyżce pensji pracownika

21 lipca 2020
wynagrodzenie za urlop 2020
Urlopy pracownicze

Wynagrodzenie za urlop 2020 – co się należy za urlop wypoczynkowy w 2020 roku?

2 stycznia 2021

Comments 2

  1. globalcare says:
    8 lat ago

    A jak się ma ta sytuacja do pracy poza granicami kraju? Szczególnie, gdy jest to praca zlecona?

    Odpowiedz
    • admin says:
      8 lat ago

      Praca zlecona? A na jakiej podstawie? czy chodzi tu o umowę zlecenia czy jakąś zagraniczną podróż służbową?

      Odpowiedz

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polityka cookies https://kadrywpraktyce.pl/o-blogu-2/.

Obserwuj nas

  • SPECJALISTA ds. KADR – nasz autorski CERTYFIKOWANY KURS ONLINE
  • Wynagrodzenia
  • Urlopy pracownicze
  • Rozwiązanie umowy
  • W sądzie pracy
  • Umowy o pracę
  • Czas pracy
  • Zatrudnianie pracownika
  • Podróże służbowe
  • Obowiązki pracownika
  • Ochrona stosunku pracy
  • Zlecenie i dzieło
  • Kurs “Specjalista do spraw kadr i płac” – wideoszkolenie z zaświadczeniem MEN
  • Teoretyczne aspekty prawa pracy – ARCHIWUM
  • Wzory pism i umów – ARCHIWALNE
  • Porady

Ostatnio na blogu

  • Zasiłek chorobowy pracownika do 26 roku życia a podatek
  • Nadgodziny przed godzinami pracy – jak rozliczać
  • Zatrudnienie emeryta na zleceniu i na umowie o dzieło
  • Ile dostanę na zwolnieniu lekarskim w ciąży – jak się liczy wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy w okresie ciąży i macierzyński po porodzie
  • Ekwiwalent za urlop 2021 – zasady naliczania i przykłady
  • Czas pracy pracownika niepełnosprawnego w praktyce
  • Błąd w wypowiedzeniu umowy o pracę – czy jest ono skuteczne?
  • Zasiłek chorobowy na umowie zlecenia – jak naliczyć i wypłacić
  • Samochód służbowy do celów prywatnych a ZUS i podatek – lista płac
  • Pensja minimalna 2021 na 1/2 i 1/4 etatu od brutto do netto
  • Minimalne wynagrodzenie 2021 od brutto do netto
  • Choroba w dniu wolnym od pracy a czas pracy i wynagrodzenie
  • Długotrwała choroba pracownika – zwolnienie pracownika po długiej chorobie
  • Praca w wolną sobotę i choroba w jednym miesiącu – jak rozliczyć czas pracy i wynagrodzenie?
  • Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy po podwyżce pensji pracownika
Facebook Twitter RSS

Tagi

dyscyplinarka dyscyplinarka za alkohol długotrwała choroba pracownika ekwiwalent za urlop lista płac nadgodziny nagana dla pracownika obliczanie odprawy obowiązki pracownika odprawa podróże służbowe porzucenie pracy prawo do urlopu wychowawczego romans w pracy rozliczenie wynagrodzenia rozwiązanie umowy rozwiązanie umowy z pracownicą w ciąży równoważny system czasu pracy staż urlopowy umowa na czas określony umowa o pracę na czas określony umowa zlecenia urlop macierzyński urlop pod telefonem urlop wychowawczy urlop wypoczynkowy urlop wypoczynkowy na niepełnym etacie wniosek o urlop wychowawczy wyjścia prywatne w godzinach pracy wynagrodzenie chorobowe wynagrodzenie urlopowe wynagrodzenie za czas zwolnienia od pracy wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy 2019 wypowiedzenie wypowiedzenie umowy o pracę wypowiedzenie umowy zlecenia wypowiedzenie zmieniające za co można wręczyć dyscyplinarkę zakres czynności zasiłek chorobowy zasiłek chorobowy na umowie zlecenia zasiłki chorobowe zatrudnianie pracownika zmiana umowy o pracę zwolnienie lekarskie

Nasze szkolenia

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą pełną ofertą szkoleniową: - kursy dla kadrowych, - kursy płacowe, - ochrona danych osobowych, - sekretariat, - i inne. Więcej na spdszkolenia.pl

© 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone

No Result
View All Result
  • Home
  • Wynagrodzenia
  • Urlopy pracownicze
  • Rozwiązanie umowy
  • Czas pracy
  • Zlecenie i dzieło
  • Obowiązki pracownika
  • Umowy o pracę
  • Ochrona stosunku pracy
  • Zatrudnianie pracownika
  • zwolnienia lekarskie

© 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Create New Account!

Fill the forms below to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
Strona używa ciasteczek. Więcej o nich TUTAJ. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies.
Go to mobile version