Kadry w praktyce
No Result
View All Result
  • Strona Główna
  • Szkolenia kadrowo-płacowe
  • O blogu
  • Kontakt
Kadry w praktyce
No Result
View All Result

Zwolnienie pracownika za przeglądanie Facebooka w pracy

in Rozwiązanie umowy
0
1
SharePodziel się na TT

Stosownie do treści artykułu 22 §1 kodeksu pracy, nawiązując stosunek pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju, w miejscu i czasie wskazanym przez pracodawcę oraz pod jego kierownictwem, a pracodawca w zamian za to zobowiązuje się do zatrudnienia pracownika i wypłacania mu wynagrodzenia za pracę. To wynagrodzenie powinno odpowiadać ilości pracy, jej rodzajowi i jakości. Jednocześnie zaznaczyć należy, iż za organizację pracy w zakładzie pracy odpowiada pracodawca. Odpowiada on również za to, aby czas pracy pracownika wykorzystać możliwie efektywnie, zapewniając przy tym zachowanie norm czasu pracy (z pewnymi odstępstwami, np. w postaci godzin nadliczbowych) oraz zapewnienie pracownikowi należnych mu przerw.

Organizacja pracy polega na zapewnieniu pracownikowi narzędzi do pracy, niezbędnych do jej wykonywania. Jednym z takich narzędzi jest z pewnością internet, powszechnie wykorzystywany w wielu aktywnościach pracownika. Pracodawca zapewnia pracownikowi odpowiednie urządzenie z dostępem do internetu, a pracownik korzysta z tego urządzenia, realizując swoje obowiązki zawodowe. Powszechnym zjawiskiem jest wykorzystywanie przez pracowników służbowych komputerów z dostępem do internetu w celach prywatnych. Pół biedy, jeśli odbywa się to za zgodą pracodawcy i w przerwach od pracy, które należą się pracownikowi (np. kodeksowa przerwa śniadaniowa – 15 minut wliczane do czasu pracy, jeśli pracownik pracuje w danej dobie pracowniczej co najmniej 6 godzin – art. 134 kodeksu pracy).

Zdarzają się jednak sytuacje, w których pracownik „odrobi” się ze swoimi obowiązkami np. w 3 czy 4 godziny, a pozostały czas swojej dniówki pracowniczej przeznacza na surfowanie w internecie, odwiedzając np. strony serwisów społecznościowych typu Facebook. Czy jest to dozwolone? Co grozi pracownikowi za przeglądanie Facebooka w godzinach pracy? Czy można zwolnić pracownika za Facebooka w pracy?

Zwolnienie pracownika za przeglądanie Facebooka w godzinach pracy

Jeśli czas, poświęcony na prywatne przeglądanie stron internetowych w godzinach pracy odbija się negatywnie na efektywności pracownika i wydajności jego pracy, pracodawca może wyciągać wobec pracownika odpowiednie konsekwencje. Nie od razu musi to być rozwiązanie z pracownikiem stosunku pracy, choć podkreślić należy wyraźnie, iż jeśli w zakładzie pracy wprost zakazano prywatnego surfowania w sieci, a pracownik ten zakaz naruszy, to może to być podstawa do rozwiązania z nim stosunku pracy. W dzisiejszych czasach pracodawcy korzystają z wielu narzędzi informatycznych, monitorujących ruch sieciowy na komputerach służbowych czy „logujących” czas pracy pracownika i podejmowane przez niego aktywności.

Kontrola odwiedzanych przez pracownika stron internetowych jest dopuszczalna i podyktowana m.in. względami bezpieczeństwa. Nie stanowi to zatem naruszania prywatności pracownika. Pracownicy muszą jedynie wiedzieć, że na ich komputerach służbowych zainstalowane jest odpowiednie oprogramowanie monitorujące aktywność sieciową. Jeśli zatem w godzinach pracy pracownik przegląda prywatne strony internetowe, korzystając z urządzeń służbowych, to musi liczyć się z tym, że szef może w każdej chwili dowiedzieć się, ile czasu na przeglądanie danych stron (np. Facebooka) pracownik poświęca w swoich godzinach pracy. A jeśli cierpi na tym efektywność czy wydajność pracy pracownika, szef ma możliwość odpowiedniego „ukarania pracownika”. Jedną z konsekwencji, jaka może pracownika spotkać za przesiadywanie na Facebooku w godzinach pracy, jest obniżenie mu wynagrodzenia za dany miesiąc. Stosownie do treści artykułu 80 kodeksu pracy, wynagrodzenie przysługuje co do zasady za pracę wykonaną, a za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia jedynie, gdy przepisy prawa tak stanowią. Jeśli pracownik nie wykonuje pracy w godzinach pracy, bo bierze w tym czasie np. udział w szkoleniu BHP, to za czas tego niewykonywania pracy wynagrodzenie i tak mu się należy. Jeśli natomiast w swoim czasie pracy pracownik przegląda Facebooka czy inne „prywatne” strony internetowe, a aktywność ta nie jest w żaden sposób związana z jego normalną działalnością i wykonywaniem obowiązków pracowniczych, to pracodawca ma pełne prawo do tego, aby za tak „zmarnowany” czas pracownikowi nie zapłacić.

Kary za przeglądanie Facebooka w pracy

Oprócz obniżenia wynagrodzenia za czas, poświęcony na prywatne surfowanie po sieci internet w godzinach pracy, pracodawca może na pracownika nałożyć kary porządkowe upomnienia albo nagany. Stanowi o tym przepis artykułu 108 kodeksu pracy, a uzasadnieniem tak nałożonej kary może być np. dezorganizacja pracy w zakładzie pracy. Co ważne, zarówno obniżenie wynagrodzenia pracownika jak i nałożenie na niego kary porządkowej upomnienia czy nagany nie muszą się wykluczać – jeśli pracownik zostanie przyłapany na przeglądaniu stron prywatnych w godzinach swojej dniówki pracowniczej, to musi liczyć się z tym, że za to jedno przewinienie straci na wynagrodzeniu, ale też otrzyma karę porządkową.

Zwolnienie pracownika za przeglądanie Facebooka w pracy

Najpoważniejszą konsekwencją, jaka może spotkać pracownika za prywatne surfowanie w sieci w godzinach pracy jest rozwiązanie z nim stosunku pracy, w tym nawet w trybie dyscyplinarnym. Podkreślić należy, iż żaden przepis prawa pracy nie zabrania formalnie wykorzystywania sprzętu służbowego do przeglądania prywatnych stron internetowych, nawet w godzinach pracy, niemniej jeśli pracodawca na taką działalność nie wyraża zgody, to pracownik musi ten zakaz uszanować i bezwzględnie go przestrzegać. W praktyce znakomita większość pracowników, jeśli ma tylko możliwość, to te kilka – kilkanaście minut dziennie poświęci na czytanie serwisów informacyjnych czy przeglądanie serwisów społecznościowych typu Facebook, a pracodawcy przymykają na to oko, o ile nie odbywa się to kosztem efektów pracy pracownika i nie naraża pracodawcy na niebezpieczeństwo (np. zainfekowania sprzętu służbowego wirusami, rozprzestrzenianymi w sieci Internet).

Jeśli w zakładzie pracy wprowadzono zakaz korzystania ze sprzętu służbowego do celów prywatnych w godzinach pracy, a pracownik ten zakaz naruszy, może to stanowić podstawę do rozwiązania z nim stosunku pracy. Z jednej strony bowiem pracownik marnuje czas, za który pracodawca musi mu zapłacić i który pracownik mógłby wykorzystać znacznie efektywniej i z pożytkiem dla zakładu pracy, a z drugiej naraża pracodawcę na potencjalne straty czy nawet odpowiedzialność (jeśli okaże się, że pracownik wykorzystywał sprzęt służbowy w godzinach pracy do popełniania czynów zabronionych, np. stalkingu, kradzieży cudzej własności intelektualnej itp.).

Jeśli pomimo kilkukrotnych upomnień (nawet słownych) pracownik nadal narusza wspomniany zakaz i nadal przegląda Facebooka w godzinach pracy, pracodawca może go zwolnić, rozwiązując z nim umowę bez zachowania okresu wypowiedzenia (dyscyplinarka dla pracownika). Od takiej dyscyplinarki pracownik może, w terminie 21 dni, odwołać się do sądu pracy, przy czym, jeśli pracodawca odpowiednio ą dyscyplinarkę uzasadnił, pracownik ma raczej małe szanse na wygranie potencjalnego sporu sądowego z pracodawcą i przywrócenie go do pracy albo wypłatę odszkodowania.

W praktyce najlepszym rozwiązaniem jest unormowanie kwestii prywatnego surfowania po sieci Internet w godzinach pracy w regulaminie

przegladanie-facebooka-w-pracy
przegladanie-facebooka-w-pracy

pracy czy innym wewnętrznym akcie prawa pracy. Dzięki temu pracownicy doskonale wiedzą, czy i na ile mogą pozwolić sobie na omawiane w niniejszym artykule działalności, znają granice tych zachowań oraz konsekwencje, jakie mogą im grozić za przekroczenie tych granic.

Zwolnienie pracownika za przeglądanie Facebooka w pracy jest dopuszczalne. Pracownicy dla własnego dobra powinni o tym pamiętać.

Tags: zwolnienie pracownika za przeglądanie Facebooka
Previous Post

Okulary dla pracownika – czy pracodawca musi sfinansować?

Next Post

Co grozi za nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy?

Polecamy również

błąd w wypowiedzeniu umowy o pracę
Rozwiązanie umowy

Błąd w wypowiedzeniu umowy o pracę – czy jest ono skuteczne?

11 listopada 2020
długotrwała choroba pracownika
Rozwiązanie umowy

Długotrwała choroba pracownika – zwolnienie pracownika po długiej chorobie

7 września 2020
pracownik porzucił pracę
Rozwiązanie umowy

Pracownik porzucił pracę – jak go zwolnić i kiedy i co z jego urlopem?

7 czerwca 2020

Comments 1

  1. Maciej35 says:
    4 lata ago

    Prawda jest taka, że w godzinach pracy i na służbowym komputerze nie powinno się przeglądać niczego nie związanego z pracą. Zależy to też od firmy i poziomu tolerancji przełożonych, ale nie warto ryzykować.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polityka cookies https://kadrywpraktyce.pl/o-blogu-2/.

Obserwuj nas

  • SPECJALISTA ds. KADR – nasz autorski CERTYFIKOWANY KURS ONLINE
  • Wynagrodzenia
  • Urlopy pracownicze
  • Rozwiązanie umowy
  • W sądzie pracy
  • Umowy o pracę
  • Czas pracy
  • Zatrudnianie pracownika
  • Podróże służbowe
  • Obowiązki pracownika
  • Ochrona stosunku pracy
  • Zlecenie i dzieło
  • Kurs “Specjalista do spraw kadr i płac” – wideoszkolenie z zaświadczeniem MEN
  • Teoretyczne aspekty prawa pracy – ARCHIWUM
  • Wzory pism i umów – ARCHIWALNE
  • Porady

Ostatnio na blogu

  • Zasiłek chorobowy pracownika do 26 roku życia a podatek
  • Nadgodziny przed godzinami pracy – jak rozliczać
  • Zatrudnienie emeryta na zleceniu i na umowie o dzieło
  • Ile dostanę na zwolnieniu lekarskim w ciąży – jak się liczy wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy w okresie ciąży i macierzyński po porodzie
  • Ekwiwalent za urlop 2021 – zasady naliczania i przykłady
  • Czas pracy pracownika niepełnosprawnego w praktyce
  • Błąd w wypowiedzeniu umowy o pracę – czy jest ono skuteczne?
  • Zasiłek chorobowy na umowie zlecenia – jak naliczyć i wypłacić
  • Samochód służbowy do celów prywatnych a ZUS i podatek – lista płac
  • Pensja minimalna 2021 na 1/2 i 1/4 etatu od brutto do netto
  • Minimalne wynagrodzenie 2021 od brutto do netto
  • Choroba w dniu wolnym od pracy a czas pracy i wynagrodzenie
  • Długotrwała choroba pracownika – zwolnienie pracownika po długiej chorobie
  • Praca w wolną sobotę i choroba w jednym miesiącu – jak rozliczyć czas pracy i wynagrodzenie?
  • Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy po podwyżce pensji pracownika
Facebook Twitter RSS

Tagi

dyscyplinarka dyscyplinarka za alkohol długotrwała choroba pracownika ekwiwalent za urlop lista płac nadgodziny nagana dla pracownika obliczanie odprawy obowiązki pracownika odprawa podróże służbowe porzucenie pracy prawo do urlopu wychowawczego romans w pracy rozliczenie wynagrodzenia rozwiązanie umowy rozwiązanie umowy z pracownicą w ciąży równoważny system czasu pracy staż urlopowy umowa na czas określony umowa o pracę na czas określony umowa zlecenia urlop macierzyński urlop pod telefonem urlop wychowawczy urlop wypoczynkowy urlop wypoczynkowy na niepełnym etacie wniosek o urlop wychowawczy wyjścia prywatne w godzinach pracy wynagrodzenie chorobowe wynagrodzenie urlopowe wynagrodzenie za czas zwolnienia od pracy wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy 2019 wypowiedzenie wypowiedzenie umowy o pracę wypowiedzenie umowy zlecenia wypowiedzenie zmieniające za co można wręczyć dyscyplinarkę zakres czynności zasiłek chorobowy zasiłek chorobowy na umowie zlecenia zasiłki chorobowe zatrudnianie pracownika zmiana umowy o pracę zwolnienie lekarskie

Nasze szkolenia

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą pełną ofertą szkoleniową: - kursy dla kadrowych, - kursy płacowe, - ochrona danych osobowych, - sekretariat, - i inne. Więcej na spdszkolenia.pl

© 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone

No Result
View All Result
  • Home
  • Wynagrodzenia
  • Urlopy pracownicze
  • Rozwiązanie umowy
  • Czas pracy
  • Zlecenie i dzieło
  • Obowiązki pracownika
  • Umowy o pracę
  • Ochrona stosunku pracy
  • Zatrudnianie pracownika
  • zwolnienia lekarskie

© 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Create New Account!

Fill the forms below to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
Strona używa ciasteczek. Więcej o nich TUTAJ. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies.
Go to mobile version