Kadry w praktyce
No Result
View All Result
  • Strona Główna
  • Szkolenia kadrowo-płacowe
  • O blogu
  • Kontakt
Kadry w praktyce
No Result
View All Result

Wypowiedzenie umowy o pracę przez telefon – czy pracownik może telefonicznie wypowiedzieć umowę o pracę?

in Rozwiązanie umowy
0
0
SharePodziel się na TT

Wypowiedzenie umowy o pracę jest jednym ze sposobów rozwiązania stosunku pracy. Zgodnie z art. 30 §1 ust. 2 kodeksu pracy umowa o pracę rozwiązuje się m.in. przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem). Od razu należy zwrócić uwagę, iż §3 powołanego przepisu nakazuje, aby oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu albo rozwiązaniu umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia zostało złożone na piśmie. Nie oznacza to jednak, że wypowiedzenie umowy o pracę, złożone bez zachowania formy pisemnej (np. wypowiedzenie umowy o pracę przez telefon) jest nieskuteczne. Ono jest skuteczne, należy o tym zawsze bezwzględnie pamiętać. Wypowiedzenie umowy o pracę przez telefon również będzie skuteczne, tyle, że wadliwe. A ponieważ takie telefoniczne wypowiedzenia umów o pracę zdarzają się coraz częściej, w niniejszym artykule omówimy telefoniczne wypowiedzenie umowy o pracę oraz jego skutki.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez telefon

Konieczność złożenia oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem na piśmie dotyczy obu stron stosunku pracy. Zarówno więc pracodawca, jak i pracownik powinni swoje wypowiedzenie umowy o pracę złożyć na piśmie. Dodatkowo jeszcze, w przypadku pracodawcy wypowiadającego umowę o pracę na czas nieokreślony przepis art. 30 §4 kodeksu pracy nakłada na tego pracodawcę obowiązek wskazania przyczyny, uzasadniającej wypowiedzenie umowy o pracę. Pracownik z kolei swojego wypowiedzenia umowy o pracę nie musi uzasadniać – po prostu składa je, niekoniecznie wskazując powód, dla którego zdecydował się na rozwiązanie stosunku pracy za wypowiedzeniem. Przy czym powinien pamiętać, aby swoje oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę złożyć na piśmie.

A co w przypadku, jeśli pracownik wypowiada umowę o pracę ustnie, np. telefonicznie? Można sobie wyobrazić sytuację, w której pracownik rozpoczął np. korzystanie z urlopu wypoczynkowego i w trakcie tego urlopu kontaktuje się telefonicznie z pracodawcą (zakładem pracy) i oświadcza, że wypowiada umowę o pracę. Takie ustne wypowiedzenie umowy o pracę jest skuteczne w tym sensie, że swój bieg rozpocznie okres wypowiedzenia, a z jego upływem umowa o pracę rozwiąże się. Należy pamiętać, iż pracownik w trakcie usprawiedliwionej nieobecności w pracy jest chroniony przed wypowiedzeniem – jemu nie można wypowiedzieć umowy, ale on pracodawcy może. Tyle, że powinien tego dokonać jednak w formie pisemnej, choć przepisy prawa pracy nie przewidują nieważności ustnego wypowiedzenia umowy o pracę.

Jeśli pracownik wypowiada umowę o pracę telefonicznie, to pomimo faktu, iż np. potem następnie potwierdził swoje wypowiedzenie na piśmie, to dniem dokonania wypowiedzenia jest dzień jego telefonicznego zgłoszenia, a nie dzień wręczenia wypowiedzenia w formie pisemnej. Przykładowo, jeśli pracownik, którego obowiązuje ze względu na staż pracy miesięczny okres wypowiedzenia, wypowiada umowę o pracę na czas określony telefonicznie w dniu 25 czerwca, będąc na urlopie wypoczynkowym, a następnie na polecenie pracodawcy dokonuje pisemnego potwierdzenia swojego wypowiedzenia w dniu 2 lipca, już po powrocie z urlopu, to okres wypowiedzenia umowy na czas określony zakończy swój bieg 31 lipca, a nie 31 sierpnia. Zgodnie bowiem z art. 32 §2 kodeksu pracy rozwiązanie umowy o pracę następuje z upływem okresu wypowiedzenia, z kolei zgodnie z art. 30 §2(1) kodeksu pracy okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca.

A skoro okres wypowiedzenia jest miesięczny, to rozpoczyna on swój bieg z początkiem miesiąca i kończy z upływem miesiąca. Wypowiedzenie złożone w dniu 25 czerwca spowoduje, iż okres wypowiedzenia swój bieg rozpocznie w dniu 1 lipca i zakończy 31 lipca. Gdyby natomiast uznać, że wypowiedzenie zostało dokonane w dniu 2 lipca, to okres wypowiedzenia swój bieg rozpocząłby 1 sierpnia i zakończył 31 sierpnia. Na okoliczność telefonicznego wypowiedzenia umowy przez pracownika pracodawca albo osoba przez niego upoważniona sporządza stosowną notatkę.

Wypowiadając umowę o pracę telefonicznie pracownik musi bezwzględnie mieć świadomość, iż samo telefoniczne wypowiedzenie umowy o pracę nie kończy stosunku pracy natychmiast – swój bieg rozpocznie okres wypowiedzenia, a w jego trakcie pracownik zachowuje nie tylko swoje prawa, ale również i obowiązki. Przede wszystkim ma obowiązek dalszego świadczenia pracy zgodnie z umową o pracę, a obowiązek ten pozostaje aktualny do dnia upływu okresu wypowiedzenia. Oczywiście, za zgodą pracodawcy czy nawet z jego inicjatywy pracownik może zostać zwolniony z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia, natomiast co do zasady, jeśli do takiego zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy nie dochodzi, pracownik nadal wykonuje swoje obowiązki umowne i te, wskazane w zakresie czynności.

Telefoniczne wypowiedzenie umowy o pracę a porzucenie pracy

Należy zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz. Nierzadko zdarza się sytuacja, w której pracownik w trakcie swojego urlopu wypoczynkowego, zwolnienia lekarskiego czy po prostu w dniu wolnym od pracy kontaktuje się telefonicznie z zakładem pracy i oświadcza, iż wypowiada umowę o pracę, a następnie urywa jakikolwiek kontakt z pracodawcą, w szczególności nie pojawia się już potem w zakładzie pracy. Takie zachowanie pracownika zostanie uznane za porzucenie pracy, ze wszelkimi tego konsekwencjami – przede wszystkim za nieobecność nieusprawiedliwioną pracownik zostanie zwolniony dyscyplinarnie, a więc stosunek pracy zakończy się nie na skutek telefonicznego wypowiedzenia przez pracownika, a na skutek rozwiązania przez pracodawcę w związku z ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych. Pracownik musi mieć również świadomość, iż pracodawca może pozwać go do sądu i domagać się stosownego odszkodowania, jeśli na skutek porzucenia pracy przez pracownika poniósł jakąś szkodę.

Pracownik musi też umieć odróżnić wskazaną powyżej kwestię porzucenia pracy (za grozić mu może dyscyplinarka) i wypowiedzenie umowy o pracę ustnie, np. przez telefon, od rozwiązania z pracodawcą stosunku pracy z winy pracodawcy. Jeśli to pracownik chce wręczyć pracodawcy dyscyplinarkę, czyli rozwiązać stosunek pracy z powodu ciężkiego naruszenia przez pracodawcę obowiązków wobec pracownika (np. notorycznego spóźniania się z wypłatą wynagrodzenia), to swoje oświadczenie o rozwiązaniu umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia musi złożyć na piśmie, wskazując w nim przyczynę, dla której zdecydował się na taki krok. Ustna dyscyplinarka dla pracodawcy również może skończyć się tym, że nieobecność pracownika w zakładzie pracy może zostać potraktowana jako nieusprawiedliwiona i w konsekwencji doprowadzić do tego, że to pracodawca pracownikowi wręczy dyscyplinarkę, rozwiązując z nim stosunek pracy bez zachowania okresu wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia przez pracownika jego podstawowych obowiązków (w tym wypadku przestrzegania czasu pracy, ustalonego w zakładzie pracy).

Podsumowując – wypowiedzenie umowy o pracę przez telefon, jakkolwiek wadliwe co do formy, powoduje skutek taki, że swój bieg rozpocznie okres wypowiedzenia i umowa o pracę rozwiąże się z jego upływem. Jeśli pracownik wypowiada umowę o pracę telefonicznie, kontaktując się z pracodawcą, kadrową czy inną osobą upoważnioną, należy na tę okoliczność sporządzić odpowiednią notatkę i załączyć ją do akt osobowych pracownika. Przepisy prawa pracy nie przewidują konkretnej formy czy treści – ważne, aby z tej notatki jednoznacznie wynikało, iż w danym dniu pracownik skontaktował się telefonicznie z zakładem pracy i oświadczył, iż wypowiada umowę o pracę. Nie ma bowiem pewności, że pracownik potwierdzi swoje telefoniczne wypowiedzenie umowy na piśmie, jak już zakończy się przyczyna jego nieobecności i stawi się on w zakładzie pracy.

Tags: wypowiedzenie umowy o pracę przez telefon
Previous Post

Premia uznaniowa i premia regulaminowa – kiedy i komu się należy i czym się różni premia uznaniowa od premii regulaminowej

Next Post

Potrącenia z wynagrodzenia za pracę i zasiłków 2019 – zasady dokonywania potrąceń za zgodą i bez zgody pracownika i przykłady obliczania kwot do potrącenia. Zajęcie komornicze wynagrodzenia za pracę

Polecamy również

błąd w wypowiedzeniu umowy o pracę
Rozwiązanie umowy

Błąd w wypowiedzeniu umowy o pracę – czy jest ono skuteczne?

11 listopada 2020
długotrwała choroba pracownika
Rozwiązanie umowy

Długotrwała choroba pracownika – zwolnienie pracownika po długiej chorobie

7 września 2020
pracownik porzucił pracę
Rozwiązanie umowy

Pracownik porzucił pracę – jak go zwolnić i kiedy i co z jego urlopem?

7 czerwca 2020

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polityka cookies https://kadrywpraktyce.pl/o-blogu-2/.

Obserwuj nas

  • SPECJALISTA ds. KADR – nasz autorski CERTYFIKOWANY KURS ONLINE
  • Wynagrodzenia
  • Urlopy pracownicze
  • Rozwiązanie umowy
  • W sądzie pracy
  • Umowy o pracę
  • Czas pracy
  • Zatrudnianie pracownika
  • Podróże służbowe
  • Obowiązki pracownika
  • Ochrona stosunku pracy
  • Zlecenie i dzieło
  • Kurs “Specjalista do spraw kadr i płac” – wideoszkolenie z zaświadczeniem MEN
  • Teoretyczne aspekty prawa pracy – ARCHIWUM
  • Wzory pism i umów – ARCHIWALNE
  • Porady

Ostatnio na blogu

  • Zasiłek chorobowy pracownika do 26 roku życia a podatek
  • Nadgodziny przed godzinami pracy – jak rozliczać
  • Zatrudnienie emeryta na zleceniu i na umowie o dzieło
  • Ile dostanę na zwolnieniu lekarskim w ciąży – jak się liczy wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy w okresie ciąży i macierzyński po porodzie
  • Ekwiwalent za urlop 2021 – zasady naliczania i przykłady
  • Czas pracy pracownika niepełnosprawnego w praktyce
  • Błąd w wypowiedzeniu umowy o pracę – czy jest ono skuteczne?
  • Zasiłek chorobowy na umowie zlecenia – jak naliczyć i wypłacić
  • Samochód służbowy do celów prywatnych a ZUS i podatek – lista płac
  • Pensja minimalna 2021 na 1/2 i 1/4 etatu od brutto do netto
  • Minimalne wynagrodzenie 2021 od brutto do netto
  • Choroba w dniu wolnym od pracy a czas pracy i wynagrodzenie
  • Długotrwała choroba pracownika – zwolnienie pracownika po długiej chorobie
  • Praca w wolną sobotę i choroba w jednym miesiącu – jak rozliczyć czas pracy i wynagrodzenie?
  • Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy po podwyżce pensji pracownika
Facebook Twitter RSS

Tagi

dyscyplinarka dyscyplinarka za alkohol długotrwała choroba pracownika ekwiwalent za urlop lista płac nadgodziny nagana dla pracownika obliczanie odprawy obowiązki pracownika odprawa podróże służbowe porzucenie pracy prawo do urlopu wychowawczego romans w pracy rozliczenie wynagrodzenia rozwiązanie umowy rozwiązanie umowy z pracownicą w ciąży równoważny system czasu pracy staż urlopowy umowa na czas określony umowa o pracę na czas określony umowa zlecenia urlop macierzyński urlop pod telefonem urlop wychowawczy urlop wypoczynkowy urlop wypoczynkowy na niepełnym etacie wniosek o urlop wychowawczy wyjścia prywatne w godzinach pracy wynagrodzenie chorobowe wynagrodzenie urlopowe wynagrodzenie za czas zwolnienia od pracy wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy 2019 wypowiedzenie wypowiedzenie umowy o pracę wypowiedzenie umowy zlecenia wypowiedzenie zmieniające za co można wręczyć dyscyplinarkę zakres czynności zasiłek chorobowy zasiłek chorobowy na umowie zlecenia zasiłki chorobowe zatrudnianie pracownika zmiana umowy o pracę zwolnienie lekarskie

Nasze szkolenia

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą pełną ofertą szkoleniową: - kursy dla kadrowych, - kursy płacowe, - ochrona danych osobowych, - sekretariat, - i inne. Więcej na spdszkolenia.pl

© 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone

No Result
View All Result
  • Home
  • Wynagrodzenia
  • Urlopy pracownicze
  • Rozwiązanie umowy
  • Czas pracy
  • Zlecenie i dzieło
  • Obowiązki pracownika
  • Umowy o pracę
  • Ochrona stosunku pracy
  • Zatrudnianie pracownika
  • zwolnienia lekarskie

© 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Create New Account!

Fill the forms below to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
Strona używa ciasteczek. Więcej o nich TUTAJ. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies.
Go to mobile version