Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej – o co wolno, a o co nie wolno pytać kandydata
Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej mają na celu bliższe poznanie kandydata i zweryfikowanie, czy dane, które podał w CV, są zgodne z rzeczywistością. Rozmowa kwalifikacyjna stanowi najważniejszy etap procesu rekrutacji. Pracodawca lub rekruter po weryfikacji dokumentów aplikacyjnych wybiera osoby, które odpowiadają jego wymaganiom i zaprasza je na spotkanie, w czasie którego będzie mógł bliżej poznać kandydata.
Rozmowa odbywa się najczęściej stacjonarnie, choć w ostatnich miesiącach, w związku z sytuacją epidemiologiczną, popularne stały się rozmowy zdalne, odbywające się przez popularne komunikatory. Niezależnie od formy, kandydaci muszą spodziewać się, że padną różne pytania, dotyczące ich kwalifikacji, umiejętności i doświadczenia. Przed spotkaniem warto się dobrze przygotować, a także sprawdzić, które pytania na rozmowie kwalifikacyjnej są dozwolone, a które nigdy nie powinny paść.
Rozmowa kwalifikacyjna – na czym polega?
Rozmowa kwalifikacyjna to kolejny, zazwyczaj drugi etap procesu rekrutacyjnego. Ma na celu weryfikacje doświadczenia zawodowego kandydata, jego przygotowania merytorycznego, poznanie jego cech osobowości i motywacji do podjęcia pracy na danym stanowisku. Niw ma jednego określonego wzorca interwiew, ale często rozmowa ma formę wywiadu.
Pisaliśmy niedawno: Monitoring służbowej poczty email pracowników
Osoba, która przeprowadza rozmowę kwalifikacyjną, zadaje odpowiednie pytania, a kandydat do pracy udziela na nie odpowiedzi. To, co powie, jest bardzo ważne, najczęściej po rozmowie podejmowana jest decyzja dotycząca ewentualnego zatrudnienia. Bywa, że spotkanie ma bardziej nieformalny charakter, kandydat musi wykonać dziwne polecenia lub wcielić się w określoną rolę.
Dzięki temu pracodawca ma szanse sprawdzić, jak dana osoba radzi sobie ze stresem, czy umie odnaleźć się w nietypowych sytuacjach. Pracodawca wybiera jedną osobę, która ma nie tylko odpowiednie kwalifikacje, ale również najlepiej wypadała przy bezpośrednim spotkaniu.
Warto pamiętać, że rozmowa rekrutacyjna jest również szansą dla kandydata, na bliższe poznanie firmy, panujących w niej zasad i przyszłych obowiązków. Dobre zaprezentowanie się i pokazanie swoich mocnych stron daje szanse na otrzymanie etatu.
O rozmowach rekrutacyjnych mówimy sporo w naszym szkoleniu online Specjalista do spraw rekrutacji. Jeśli interesuje Cię ta tematyka – zapraszamy
Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?
Rekrutrzy zwykle kilka dni wcześniej informują o terminie rozmowy rekrutacyjnej. Warto ten czas wykorzystać efektywnie i dobrze przygotować się do spotkania. Zazwyczaj na rekrutowane stanowisko jest więcej zaproszonych osób i udana rozmowa jest momentem decydującym, ma najważniejszy wpływ na zatrudnienie. Bardzo ważne, aby kandydat zebrał wiadomości o firmie, do której rekrutuje.
Należy zapoznać się z jej stroną internetową, specyfiką działalności, pozycją na rynku, zebrać najistotniejsze informacje. Bardzo ważne jest, aby poznać zasady awansu, rozwoju, możliwości szkoleń, wiedzieć, o co pytać i jak przeprowadzić rozmowę. Osoby, które idą na interview bez żadnego przygotowania, nie mają pojęcia, czym zajmuje się firma, są najczęściej przekreślane już na samym starcie.
Pisaliśmy niedawno również: Co jeśli pracodawca nie zatrudni po stażu
Na rozmowie kwalifikacyjnej na pewno trzeba będzie się przedstawić i powiedzieć kilka słów o sobie. Zadanie wydaje się łatwe, ale stres może spowodować, że ciężko będzie przypomnieć sobie podstawowe informacje. Aby tego uniknąć, warto wcześniej usystematyzować wiedzę i spisać najważniejsze rzeczy. Należy przypomnieć sobie swoje wykształcenie, doświadczenie, a także zastanowić się nad mocnymi i słabymi stronami.
Aby zdobyć uznanie w oczach szefa, warto pochwalić się sukcesami, ważnymi projektami, przebytymi szkoleniami czy kursami. Ważne jest, aby cechy i sukcesy połączyć z wymaganiami stawianymi na danym stanowisku. Można również pomyśleć, co można zaproponować w przyszłej pracy, aby przyczynić się do rozwoju firmy. Dobrze jest zabrać ze sobą kopie dyplomów czy certyfikatów, które będą potwierdzeniem posiadanych kompetencji.
Dobre przygotowanie do rozmowy, widza na temat, co może się na niej wydarzyć, pozwoli zapanować nad stresem, a to będzie dobrze widziane w oczach przyszłego szefa. Idąc na rozmowę, należy odpowiednio się ubrać, przyjść punktualnie, pamiętać o uścisku dłoni i uśmiechu na powitanie. Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne, dlatego nie warto tego zaprzepaścić.
Rekruter będzie zadawał różne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej, trzeba odpowiadać na nie spokojnym tonem, konkretnie i rzeczowo. Długie wywody i zbaczanie z tematu nie jest wskazane, może zdyskwalifikować kandydata. Nie warto również ukrywać ważnych faktów, podawać umiejętności, których się nie posiada. To szybko wyjdzie na jaw, a oszustwo przekreśli szanse na pracę. Lepiej przyznać się do braku kompetencji, ale zaproponować szybkie uzupełnienie brakujących wiadomości.
Na rozmowie warto wykazać się aktywnością, wykazać zainteresowanie firmą i tym, co dzieje się dookoła. Trzeba pamiętać jednak, aby nie przerywać, a pytania zadawać po tym, jak rekruter zakończy swoją część wypowiedzi. Na koniec rozmowy warto zapytać się o dalszy etap rekrutacji i termin, kiedy zostanie podany wynik rozmowy. Nie można zapomnieć o podziękowaniu za spotkaniu, podaniu ręki i pożegnaniu.
Jak nie zachowywać się w czasie rozmowy o pracę?
Wiele osób, mimo dobrych kwalifikacji i wymaganego wykształcenia, nie otrzymuje pracy. Jest to wynikiem nieodpowiedniego zachowania na spotkaniu z przyszłym pracodawcą. Wielu kandydatów nie jest w stanie odpowiedzieć na zadawane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej, zachowują się niepewnie. Są osoby, które spóźniają się, a punktualność jest jedną z bardzo pożądanych cech.
Aby uniknąć spóźnienia, kilka dni wcześniej warto zorientować, gdzie mieści się siedziba firma, ile zajmuje dojazd. Lepiej przyjechać kilka minut wcześniej i poczekać na spotkanie, niż zadyszanym wpaść do biura. Bardzo ważne, aby zachowywać się z szacunkiem, kulturą, nawet wtedy, gdy padną nielegalne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. Nie można zapomnieć o eleganckim stroju.
Dresy i jeansy lepiej zostawić na inne okazje. Ubranie powinno być schludne, czyste i wyprasowane, świadczące o szacunku do rozmówcy. Wyjątkiem są luźne, artystyczne zawody, gdzie oryginalny wygląd może być dużym atutem. Na rozmowie należy wykazać się pokorą i skromnością, osoby, które zachowują się, tak, jakby miały już pracę w kieszeni, mogą szybko się rozczarować. W trakcie zadawania pytań rozmówca powinien zachować postawę otwartą, ważne jest patrzenie w oczy, potakiwanie.
Odpowiedzi na pytanie nie mogą być zbyt rozwlekle, ale odpowiadanie jednym słowem, tak lub nie, na pewno nie będzie mile widziane. Szanse na zatrudnienie maleją, gdy kandydat nie wykazuje żadnej inicjatywy i boi się pytać. Zadawanie pytań, zbieranie informacji na temat stanowiska będzie dowodem na to, że kandydatowi zależy na pracy.
Wiele osób, które szukają pracy, źle wypowiada się o poprzednim szefie. To również duży błąd, ponieważ potencjalny pracodawca może spodziewać się, że po jakimś czasie również zostanie postawiony w złym świetle.
Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej – o co najczęściej pytają pracodawcy?
Żadna rozmowa kwalifikacyjna nie jest taka sama, ale jest wiele pytań, które się powtarzają. Niektórzy rekrutarzy mają swój szablon, który stosują na rozmowach z kandydatami, inni pytania na rozmowie kwalifikacyjnej dopasowuję do konkretnej osoby i rekrutowanego stanowiska. Często oprócz rozmowy, przeprowadzane są również testy sprawdzające umiejętności lub pokazujące kwalifikacje miękkie.
Jedno z najczęściej zadawanych pytań, z którym musi zmierzyć się niemal każdy kandydat do pracy, brzmi – Proszę powiedzieć coś o sobie. Pytanie wydaje się łatwe i banalne, ale tak naprawdę wiele osób nie wie, o czym ma mówić. Czy opowiadać o życiu zawodowym, prywatnym, wykształceniu? A może pracodawcy chodzi jeszcze o cos innego?
Warto wcześniej się do tego przygotować, poczytać porady i w kilku zdaniach spisać swoje dotychczasowe doświadczenie, pracę i najważniejsze umiejętności. Odpowiedź na pytanie warto uszeregować w porządku chronologicznym, od aktualnej sytuacji, poprzez wcześniejsze doświadczenie, a na końcu dodać informacje o planach na przyszłość. W ostatnim zdaniu można wspomnieć o hobby i sposobie spędzania wolnego czasu. Kolejne pytanie zazwyczaj dotyczy wykształcenia.
Rekruterzy pytają, dlaczego kandydat wybrał daną szkołę i branże, proszą, aby powiedział, jak zdobyte wykształcenie może przydać się do pracy na wolnym stanowisku. Pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej, które zawsze pada brzmi – Dlaczego akurat w tej konkretnej firmie chce Pan/Pani pracować? Odpowiedź na pytanie jest ważna, jest dowodem na to, czy kandydat zapoznał się z informacjami o zakładzie pracy, świadczy o tym, co wie o danej branży.
Dobrze, gdy w odpowiedzi uda się wskazać związek między branżą a posiadanym kwalifikacjami. Często osoby przeprowadzające interview pytają kandydata o dyspozycyjność. Warto wcześniej się zastanowić i przemyśleć, czy praca w godzinach nocnych lub nadgodziny wchodzą w grę. Inne pytanie, które można usłyszeć to – Czego obawia się Pan/Panie w nowej pracy. Najlepiej udzielić neutralnej odpowiedzi, powiedzieć, że na początku praca może być niewiadomą, ale szybko się do niej przyzwyczaimy i obawy pójdą w zapomnienie.
Innym częstym pytanie jest – Jaka jest Pani/Pana wymarzona praca? Odpowiedź pozwoli poznać czy rekrutowana osoba jest odpowiednim i zaangażowanym kandydatem. Odpowiadając na to pytanie, należy wziąć pod uwagę zakres obowiązków, który musi być spójny z ulubionym zajęciem. Warto przemyśleć, co sprawia nam największą satysfakcję zawodową, co lubimy robić. Wymarzona praca powinna sprawiać przyjemność, w przeciwnym razie nie będzie efektywna.
Najtrudniejsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej
Jest kilka pytań na rozmowie kwalifikacyjnej, które zawsze padają, ale są trudne dla kandydatów, wymagają przyznania się do swoich słabości. Jednym z nich jest pytanie dotyczące mocnych i słabych stron. Oczywiście większość osób zna swoje wady i zalety, ale nie wszyscy wiedzą, co powiedzieć, aby nie zrazić do siebie potencjalnego pracodawcy. Niektóre osoby, które chcą wybrnąć z sytuacji mówią, że nie mają żadnych wad lub podają oklepane banały.
Taka odpowiedź jest niedopuszczalna, świadczy o zarozumialstwie, a nawet brak zdolności do autoanalizy. Aby wiedzieć, co odpowiedzieć na to kłopotliwe pytanie, warto w domu dokładnie przeanalizować swój charakter i na kartce spisać mocne i słabe strony. Słabymi stronami może być np. gadulstwo, łatwowierność czy nieśmiałość. Warto dodać, że regularnie pracuje, aby zwalczyć te cechy.
Ważne jest również, aby podać wady, które nie będą miały bezpośredniego wpływu na wykonywane obowiązki. Niektóre wady można zamienić również na zaletę. Na stanowisku telemarketera gadulstwo na pewno będzie mile widziane. Można również opowiedzieć o wadzie, którą udało się pokonać, dodać historię ze szczęśliwym finałem. Zaletami, którymi warto się pochwalić, są na pewno dobre zdolności komunikacyjne, zdolność analitycznego myślenia, chęć rozwoju, samodzielność, umiejętność organizacji pracy itp.
Cechy warto dopasować do wykonywanego zawodu. Należy też pamiętać, aby mocne strony podeprzeć przykładami. Pozwoli to bardziej uwiarygodnić swój charakter. Nie ma osób idealnych, dlatego lepiej być świadomym swoich silnych stron i potrafić je zdefiniować i nad nimi pracować. Inne trudne pytanie dotyczy cech, jakie powinien mieć idealny przełożony.
Odpowiedź na to pytanie jest dla pracodawcy bardzo ważna, pozwoli poznać styl kierowania, jaki najbardziej odpowiada kandydatowi, pokaże również, na jakim gruncie mogą pojawić się konflikty. Nie warto podawać listy negatywnych cech szefa, lepiej skupić się na pozytywach.
Jak może Pan/Pani przyczynić się do rozwoju firmy – to pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej, które nie jest zbyt lubiane, ale pojawia się bardzo często. Nie pracując w firmie, ciężko stwierdzić, jak można pomóc w jej rozwoju. W odpowiedzi na pytanie można podać swoje dobre cechy, a także zagwarantować gotowość szybkiego i skutecznego doszkolenia się, podniesienia lub poszerzenia posiadanych kwalifikacji.
Chęć rozwoju na pewno pozytywnie wpłynie na firmę. Pracodawca może również zapytać pracownika, gdzie widzi siebie za 5 lat. To pytanie ma na celu ukazanie celów kandydata, jego ścieżki zawodowej, ambicji. Aby odpowiedź była satysfakcjonująca, należy określić swoje cele zawodowe, plany na przyszłość. Najlepiej, jeżeli będą zbieżne z działalnością firmy. Zadając pytanie, pracodawca może sprawdzić, czy kandydat chce związać się na dłużej z danym przedsiębiorstwem, czy szuka jedynie pracy na chwilę.
Jedno z trudniejszych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej dotyczy powodu zmiany pracy. Wielu kandydatów nie wie, co odpowiedzieć, aby nie stracić swojej szansy. Neutralną odpowiedzią będzie potrzeba awansu, rozwoju, a także zdobycie nowych umiejętności. Nie warto narzekać na poprzednich pracodawców, źle mówić o współpracownikach, tylko skupić się na pozytywnych aspektach.
Jeżeli powodem zmiany pracy jest redukcja stanowisk czy upadek firmy, nie ma powodu tego ukrywać. Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej mogą dotyczyć również motywacji do pracy. Rekruterzy szukają osób, które są chętne do rozwoju i nauki, ponieważ taki pracownik jest opłacalny dla firmy. W trakcie odpowiedzi warto wykazać się entuzjazmem, zadeklarować chęć rozwoju zawodowego. Warto wspomnieć, że do pracy motywują trudne zadania, sukces i uznanie.
Pytanie o wynagrodzenie jest bardzo ważne, od zarobków wiele osób uzależnia etat. Przed spotkaniem rekrutacyjnym warto sprawdzić średnie wynagrodzenie dla danego zawodu, wziąć pod uwagę swoje kwalifikacje, doświadczenie, a także wydatki, kredyty itp. Nie należy podawać minimum, lepiej podać wyższą kwotą, dzięki temu pozostanie możliwość negocjacji. Na koniec interview rekruter daje wolną rękę i pyta, czy kandydat ma jakieś pytanie.
W tej części warto dopytać o nurtujące kwestie, zakres obowiązków, szkolenia, dyspozycyjność. Pytania o urlopy, benefity itp. lepiej zostawić na później, na okres po podpisaniu umowy. Na rozmowach kwalifikacyjny wciąż zdarzają się dziwne pytania, które nie zawsze mają związek z rekrutowanym stanowiskiem.
Pracodawca może zapytać kandydata, z jakim zwierzęciem się utożsamia lub kim był w poprzednim życiu. Warto być również na nie przygotowanym, a w razie problemów poprosić o chwilę czasu do namysłu.
Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej – o co nie powinien pytać rekruter?
Obecnie rozmowy kwalifikacyjne przeprowadzają wykwalifikowane osoby, które najczęściej wiedzą, o co mogą pytać, zdają siebie sprawę, które pytania na rozmowie o prace są zakazane, przestrzegają RODO. Coraz rzadziej, ale jednak nadal zdarzają się sytuacje, kiedy pytania na rozmowie kwalifikacyjnej są niezgodne z prawem, naruszają godność kandydata, mogą być początkiem mobbingu.
Dla pracodawców i rekurterów pewne informacje nie powinny być istotne. W przyszłej pracy ważne jest doświadczanie, wykształcenie, kompetencje miękki i twarde, a nie to, jakie kandydat ma poglądy lub czy planuje dzieci. Warto wiedzieć, jakie są zakazane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej i co zrobić, gdy padną z ust pracodawcy.
- Jakie są Pani/Pana preferencje seksualne – to pytanie, które jest niezgodne z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych, narusza godność i może być posądzeniem o nierówne traktowanie. To, jakie ktoś ma upodobania, nie ma żadnego związku z tym, jakim będzie pracownikiem.
- Jakie jest Pani/Pana wyznanie – kolejne pytanie, poruszające dane wrażliwe kandydata. Wiara lub jej brak jest osobistą sprawą każdej osoby i nikt nie ma prawo o nią pytać. Jeżeli kandydat jest innego wyznania, należy to uszanować, a w pracy umożliwić mu obchodzenie świąt.
- Jakie są Pani plany rodzinne – to zakazane pytanie, ale nadal można je usłyszeć na wielu rozmowach rekrutacyjnych. Zadawane jest głównie kobietom, ponieważ pracodawcy boją się, że pracownica zajdzie w ciąże, będzie często chodziła na zwolnienie lub korzystała z opieki nad dzieckiem. Pracodawca nie ma prawa ingerować w życie prywatne pracownika, pytanie nie powinno paść. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy kandydatka stara się o pracę na stanowisku, na którym nie mogą pracować kobiety w ciąży (pisaliśmy m.in. Ile dostanę na L4 w ciąży oraz tutaj: L4 w ciąży i tutaj: Kiedy powiedzieć pracodawcy o ciąży).
- Czy była Pani/Pan karany? – to pytanie jest dopuszczalne, ale tylko w określonych sytuacjach, w trakcie rekrutacji na stanowiska, gdzie wymagane jest zaświadczenia o niekaralności. Dotyczy to pracy głównie pracy w policji, straży miejskiej i innych służbach mundurowych, w zawodzie sędziego, prokuratora, komornika, nauczyciela, agenta ubezpieczeniowego, doradcę podatkowego itp.
- Czy choruje Pani/Pan? – to pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej zadają pracodawcy, którzy obawiają się, że pracownik będzie chodził na zwolnienia lekarskie. Jest zabronione, narusza przepisy RODO. Każdy osoba, która zaczyna pracę na konkretnym stanowisku, przechodzi badania kontrolne i to one kwalifikują kandydata do pracy.
- Czy może Pan/Pani powiedzieć coś o swoich poglądach politycznych – rozmowy o polityce nigdy nie kończą się dobrze, często wywołuje kłótnie i awantury. To drażliwy temat, dlatego lepiej nie poruszać go na rozmowie o pracę. Poglądy polityczne są prywatna sprawą każdego człowieka, nie powinny mieć żadnego wpływu na świadczoną pracę.
Inne pytanie, które mogą naruszać RODO czy ustawę o dyskryminację dotyczą stanu majątkowego, przynależności do związków zawodowych itp. Osoby przeprowadzające interview nie powinny również zadawać pytań, dotyczących członków rodziny, wnikać w to, co robią, gdzie pracują.
Ograniczenia w zadawaniu pytań na rozmowie kwalifikacyjnej wynikają z dwóch kwestii, tzn. nie mają związku z pracą i z tym, jak dany kandydat, będzie wywiązywał się ze swoich obowiązków. Niektóre tematy są sprzeczne z obowiązującym prawem. Konstytucja RP, Kodeks Pracy, przepisy o ochronie danych osobowych oraz reguły niedyskryminacji wyraźnie wskazują, jakie informacje są dozwolone, a jakie całkowicie zabronione i nie można zadawać ich w czasie rozmowy kwalifikacyjnej.
O RODO w kadrach i rekrutacji mówimy szeroko w jednym z naszych szkoleń – Szkolenie online RODO w kadrach i rekrutacji
Pracodawca ma prawo uzyskać takie dane jak: nazwisko, imion rodziców, data urodzenia, miejsce zamieszkania, wykształcenie i przebieg dotychczasowego zatrudnienia Żadna osoba nie ma obowiązku ujawniać danych wrażliwych. Starając się o zatrudnienie, należy przekazać tylko te dane, które dotyczą zatrudnienia na danym stawisku, wykształcenia i doświadczenia zawodowego.
Podsumowując, prawo mówi, że pracodawca nie może zadawać pytań na rozmowie kwalifikacyjnej, które naruszają strefę personalną kandydata. W szczególności są to informacje dotyczące:
- stanu cywilnego kandydata;
- planów dotyczących macierzyństwa;
- preferencji seksualnych;
- światopoglądów i wyznania;
- poglądów politycznych;
- informacji o członkach rodziny kandydata;
- stanu majątkowego;
- stanu zdrowia;
- pochodzenia etnicznego;
- przynależności do związków zawodowych.
Co zrobić, gdy padną zakazane pytania?
Co zrobić, gdy specjalista ds. HR zapyta o rodzinę czy wyznanie? Czy w obawie o dyskwalifikacje, lepiej odpowiedzieć na pytanie? Wiele osób szukających zatrudnienia ma dylemat i nie wie, co robić. Kandydat nie musi odpowiadać na pytania dotyczące danych wrażliwych. W takiej sytuacji należy grzecznie, ale stanowczo powiedzieć, że pytanie narusza prawo, nie zostanie na nie udzielona odpowiedź i poprosić o kolejny zestaw.
Taka odpowiedź powinna wystarczyć, nie powinna mieć również wpływu na wynik rekrutacji. Pracodawca powinien docenić asertywność, odwagę, umiejętność zapanowania nad stresem i przygotowanie kandydata do rozmowy Rekruter, który zdecyduje się zadać niedozwolone pytanie, musi liczyć się z tym, że może zostać oskarżony o dyskryminacje i ponieść karę. Osoba źle potraktowana może żądać odszkodowania za nierówne traktowanie, naruszanie dóbr osobistych czy doznaną krzywdę.
Pracodawca musi uważać już na samym początku, przy tworzeniu ogłoszenia o pracę. Zabronienie są sformowania, które dyskutują inne osoby. W ogłoszeniu nie może pojawić się warunek, że kandydatka do pracy musi być młoda, ładna i wysoka. Taki anons grozi dużą karą i złą opinią. Prawo obowiązujące w Polsce nakłada na pracodawców obowiązek równego traktowania pracowników.
Zakaz dyskryminacji dotyczy zarówno pracowników, jak i kandydatów na pracowników. Płeć, wiek, niepełnosprawność, przekonania polityczne, wyznanie, orientacja seksualna, przynależność związkowa nie może mieć żadnego znaczenia w procesie rekrutacyjnym.
Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej są bardzo zróżnicowane, ale mają na celu jak najlepsze poznanie kandydata. Idąc na rozmowę, warto się dobrze przygotować, poćwiczyć w domu odpowiedzi, ale pamiętać również, że pracodawca ma ograniczone prawo i nie może pytać o sprawy osobiste. Nie należy bać się dyskwalifikacji, ponieważ upominanie się o swoje prawa świadczy o odwadze i asertywności.