Kadry w praktyce
No Result
View All Result
  • Strona Główna
  • Szkolenia kadrowo-płacowe
  • O blogu
  • Kontakt
Kadry w praktyce
No Result
View All Result

Kryzys w firmie – przerwy w pracy i przestój – jak i kiedy

in Ogólne
0
0
SharePodziel się na TT

Nierzadko pracodawcy stają przed problemem, spowodowanym trudną sytuacją ekonomiczną przedsiębiorstwa. Ta trudna sytuacja wynikać może ze spadku zamówień, niższych przychodów przy rosnących kosztach prowadzenia firmy, w tym koszach zatrudnienia. Obniżanie i racjonalizacja kosztów zatrudnienia jest wówczas jednym z pierwszych narzędzi, po jakie właściciele firm sięgają w czasach kryzysu. Nie wszyscy pracodawcy decydują się na redukcję załogi i zwolnienia pracowników. Niektórzy korzystają z rozwiązań, takich jak zmniejszenie wymiarów czasu pracy pracownikom czy wprowadzenie kilkudniowych przerw w wykonywaniu pracy.

Pracodawcy muszą jednak bezwzględnie pamiętać, iż w takich wypadkach nie mogą wysyłać pracowników na urlop bezpłatny, co niestety nierzadko się zdarza. Z urlopu bezpłatnego pracownicy mogą korzystać wyłącznie na swój wniosek i niedopuszczalne jest zmuszanie ich do tej przerwy w pracy. Mając na względzie powyższą okoliczność niektórzy pracodawcy decydują się na wprowadzenie tzw. przestoju czy innych form przerw w pracy.

Wprowadzenie przestoju nie zawsze jest w zakładzie pracy dopuszczalne. Jeśli przestoju nie da się wprowadzić, pracodawcy pozostaje wprowadzenie przerw w pracy. W praktyce różnica dla pracodawcy nie jest wyraźna, a od tego, kiedy wprowadzić przestój a kiedy inne formy przerw w pracy decydują okoliczności, które stały się przyczyną konieczności ograniczenia czasu pracy pracowników. Samo natomiast pojęcie zostało ukształtowane przez orzecznictwo. Przestój w pracy jest efektem zakłócenia normalnego toku pracy zakładu pracy, a to zakłócenie ma charakter nieoczekiwany (awaria maszyn produkcyjnych, przerwa w dostawie mediów itp.). Należy go odróżnić od innego niewykonywania pracy, zaistniałego na skutek przeszkód, dotyczących pracodawcy.

Przerwa w funkcjonowaniu zakładu pracy, spowodowana np. zmniejszoną liczbą zamówień może skutkować niewykonywaniem pracy na skutek przeszkód, dotyczących pracodawcy. Spadek liczby zamówień nie może być zatem podstawą do wprowadzenia w zakładzie pracy przestoju. Stosownie do uchwały Sądu Najwyższego z dnia 16 października 1992 roku sygn. I PZP 58/92 brak nowych zleceń i trudna sytuacja gospodarcza pracodawcy nie są przyczynami, które mogą uzasadniać przestój. Spadek zamówień nie może być traktowany jako zjawisko nieoczekiwane (jak np. awaria maszyn produkcyjnych). Jak już jednak wspomniałem powyżej, dla pracodawcy ma to o tyle niewielkie znaczenie, że w jednym i drugim przypadku niewykonywania pracy musi pracownikom zapłacić stosowne wynagrodzenie.

Wynagrodzenie przestojowe – kiedy się należy i w jakiej wysokości

Wynagrodzenie przestojowe, należne pracownikowi za okres niewykonywania pracy, ustala się w oparciu o przepis art. 81 kodeksu pracy. Jego wysokość ustala się w oparciu o stawki godzinowe lub miesięczne, przysługujące pracownikom a wynikające z ich osobistego zaszeregowania, a jeśli taki składnik wynagrodzenia nie został określony, w wysokości 60 % wynagrodzenia). Wynagrodzenie przysługuje jedynie w wypadku, gdy przerwa w pracy albo przestój nie zostały przez pracownika zawinione, a wysokość wynagrodzenia przestojowego w żadnym wypadku nie może być niższa niż wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Wynagrodzenie przestojowe, należne pracownikowi, ustala się z wyłączeniem wszelkich składników, których wysokość uzależniona jest od czasu pracy albo wyników tej pracy. Do podstawy wynagrodzenia przestojowego nie wchodzą zatem różnego rodzaju prowizje, premie czy nagrody. Należy podkreślić, iż wynagrodzenie przestojowe przysługuje pracownikowi tylko wówczas, gdy był gotowy do świadczenia pracy, a pracy tej nie mógł świadczyć z przyczyn, leżących po stronie pracodawcy.

Oznacza to tyle, że jeśli pracownik w okresie przestoju nie był gotów do świadczenia pracy (bo np. przebywał w tym czasie na zwolnieniu lekarskim lub urlopie bezpłatnym), nie ma prawa do wynagrodzenia przestojowego. Wynagrodzenie przestojowe obejmuje jedynie wynagrodzenie zasadnicze i dodatek funkcyjny. Pracownikowi wypłaca się tylko te składniki, które są uzależnione od rodzaju pracy, a nie jej nakładu czy wyników tej pracy.

Miejsce pobytu pracownika w trakcie przestoju

W okresie przestoju pracodawca może zobowiązać pracowników do pozostawania w miejscu pracy lub innym miejscu wyznaczonym. Może również w ogóle nie wnikać w to, w jakim miejscu pracownik przebywa, jednakże pracownik ma być gotów do niezwłocznego podjęcia pracy na żądanie pracodawcy. Jeśli pracodawca ogłosił w zakładzie pracy przestój, w trakcie którego pracownicy „dorabiają” sobie np. na podstawie umów zlecenia, to samo podjęcie aktywności w trakcie przestoju nie oznacza automatycznie, iż nie są oni gotowi do niezwłocznego podjęcia pracy na rzecz pracodawcy.

Powierzenie pracownikowi innej pracy podczas przestoju

W trakcie przestoju pracodawca może zlecić pracownikom inną pracę, niż ta, która wynika z treści nawiązanego stosunku pracy. Pracę taką pracownik świadczy do odwołania, przy czym należy pamiętać, iż rodzaj pracy powinien odpowiadać kwalifikacjom pracownika. W wypadku powierzenia innej pracy pracownik ma prawo do wynagrodzenia, przewidzianego za tę pracę, przy czym wynagrodzenie to nie może być niższe niż wynagrodzenie przestojowe, które otrzymałby pracownik w wypadku niepowierzenia mu innych obowiązków w trakcie przestoju. Zaznaczyć należy, iż powierzenie innej pracy na powyższej podstawie nie jest możliwe, jeśli przerwa w pracy wynika np. ze spadku zamówień. W takiej sytuacji pracodawca

Kryzys w firmie, przerwy w pracy, przestój
Kryzys w firmie, przerwy w pracy, przestój

ma możliwość powierzenia pracownikowi innej pracy jedynie na podstawie art. 42 § 4 kodeksu pracy (w wypadku uzasadnionych potrzeb pracodawcy, jednakże okres powierzenia innej pracy nie może przekroczyć 3 miesięcy w roku kalendarzowym, nie może skutkować obniżeniem wynagrodzenia, a powierzona praca musi odpowiadać kwalifikacjom pracownika).

Tags: kryzys w firmieprzestójwynagrodzenie przestojowe
Previous Post

Jak prawidłowo nałożyć karę na pracownika – procedura i rodzaje kar porządkowych.

Next Post

Nadgodziny i oddawanie czasu wolnego – jak prawidłowo rozliczać

Polecamy również

ruchomy czas pracy
Ogólne

Ruchomy czas pracy – co to jest i kiedy można go stosować? Zatrudnienie w ruchomym czasie pracy

7 marca 2020
zasilek-macierzynski-po-rozwiazaniu-umowy-o-prace
Ogólne

Zasiłek macierzyński po rozwiązaniu umowy o pracę – komu i do kiedy się należy?

11 października 2019
spozniona-zaplata-skladek-do-zus
Ogólne

Spóźniona zapłata składek do ZUS. Konsekwencje za spóźnienie z przelewem kwoty składek na indywidualny numer rachunku składkowego NRS

12 października 2019

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polityka cookies https://kadrywpraktyce.pl/o-blogu-2/.

Obserwuj nas

  • SPECJALISTA ds. KADR – nasz autorski CERTYFIKOWANY KURS ONLINE
  • Wynagrodzenia
  • Urlopy pracownicze
  • Rozwiązanie umowy
  • W sądzie pracy
  • Umowy o pracę
  • Czas pracy
  • Zatrudnianie pracownika
  • Podróże służbowe
  • Obowiązki pracownika
  • Ochrona stosunku pracy
  • Zlecenie i dzieło
  • Kurs “Specjalista do spraw kadr i płac” – wideoszkolenie z zaświadczeniem MEN
  • Teoretyczne aspekty prawa pracy – ARCHIWUM
  • Wzory pism i umów – ARCHIWALNE
  • Porady

Ostatnio na blogu

  • Zasiłek chorobowy pracownika do 26 roku życia a podatek
  • Nadgodziny przed godzinami pracy – jak rozliczać
  • Zatrudnienie emeryta na zleceniu i na umowie o dzieło
  • Ile dostanę na zwolnieniu lekarskim w ciąży – jak się liczy wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy w okresie ciąży i macierzyński po porodzie
  • Ekwiwalent za urlop 2021 – zasady naliczania i przykłady
  • Czas pracy pracownika niepełnosprawnego w praktyce
  • Błąd w wypowiedzeniu umowy o pracę – czy jest ono skuteczne?
  • Zasiłek chorobowy na umowie zlecenia – jak naliczyć i wypłacić
  • Samochód służbowy do celów prywatnych a ZUS i podatek – lista płac
  • Pensja minimalna 2021 na 1/2 i 1/4 etatu od brutto do netto
  • Minimalne wynagrodzenie 2021 od brutto do netto
  • Choroba w dniu wolnym od pracy a czas pracy i wynagrodzenie
  • Długotrwała choroba pracownika – zwolnienie pracownika po długiej chorobie
  • Praca w wolną sobotę i choroba w jednym miesiącu – jak rozliczyć czas pracy i wynagrodzenie?
  • Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy po podwyżce pensji pracownika
Facebook Twitter RSS

Tagi

dyscyplinarka dyscyplinarka za alkohol długotrwała choroba pracownika ekwiwalent za urlop lista płac nadgodziny nagana dla pracownika obliczanie odprawy obowiązki pracownika odprawa podróże służbowe porzucenie pracy prawo do urlopu wychowawczego romans w pracy rozliczenie wynagrodzenia rozwiązanie umowy rozwiązanie umowy z pracownicą w ciąży równoważny system czasu pracy staż urlopowy umowa na czas określony umowa o pracę na czas określony umowa zlecenia urlop macierzyński urlop pod telefonem urlop wychowawczy urlop wypoczynkowy urlop wypoczynkowy na niepełnym etacie wniosek o urlop wychowawczy wyjścia prywatne w godzinach pracy wynagrodzenie chorobowe wynagrodzenie urlopowe wynagrodzenie za czas zwolnienia od pracy wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy 2019 wypowiedzenie wypowiedzenie umowy o pracę wypowiedzenie umowy zlecenia wypowiedzenie zmieniające za co można wręczyć dyscyplinarkę zakres czynności zasiłek chorobowy zasiłek chorobowy na umowie zlecenia zasiłki chorobowe zatrudnianie pracownika zmiana umowy o pracę zwolnienie lekarskie

Nasze szkolenia

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą pełną ofertą szkoleniową: - kursy dla kadrowych, - kursy płacowe, - ochrona danych osobowych, - sekretariat, - i inne. Więcej na spdszkolenia.pl

© 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone

No Result
View All Result
  • Home
  • Wynagrodzenia
  • Urlopy pracownicze
  • Rozwiązanie umowy
  • Czas pracy
  • Zlecenie i dzieło
  • Obowiązki pracownika
  • Umowy o pracę
  • Ochrona stosunku pracy
  • Zatrudnianie pracownika
  • zwolnienia lekarskie

© 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Create New Account!

Fill the forms below to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
Strona używa ciasteczek. Więcej o nich TUTAJ. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies.
Go to mobile version